Jump to content

[OnePlus] Service / Εγγύηση / Επισκευές


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

21 ώρες πριν, terkos2 said:

Η δουλειά σου ούτως ή άλλως δεν έγινε αγαπητέ, στο θέμα που ανέκυψε όμως αν αυτό το κάνουν μόνο σε κινητά εκ Κίνας δεν απάντησες με σαφήνεια, αν δηλαδή και το δικό σου κινητό ήταν κινεζικό;

Δέν γνωρίζω και δεν μπορώ να το τσεκάρω καθώς το πούλησα το κινητό.Άν ήταν,δεν θα μου το έλεγαν απο το σέρβις όπως έκαναν του φίλου παραπάνω?Αν και πλέον δεν έχει σημασία...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SergioChr said:

Δέν γνωρίζω και δεν μπορώ να το τσεκάρω καθώς το πούλησα το κινητό.Άν ήταν,δεν θα μου το έλεγαν απο το σέρβις όπως έκαναν του φίλου παραπάνω?Αν και πλέον δεν έχει σημασία...

Από που το είχες αγοράσει;;

Skrutz, επίσημες αλυσίδες καταστημάτων στην Ελλάδα, επίσημο site OnePlus, Amazon, αγορά από καταστήματα Κίνας;;;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, terkos2 said:

Από που το είχες αγοράσει;;

Skrutz, επίσημες αλυσίδες καταστημάτων στην Ελλάδα, επίσημο site OnePlus, Amazon, αγορά από καταστήματα Κίνας;;;

Skroutz οπότε θα ήταν κινέζικο μάλλον

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, SergioChr said:

Skroutz οπότε θα ήταν κινέζικο μάλλον

Ακριβώς.

Οπότε μάλλον επιβεβαιώνεται το θέμα που ανέκυψε, ότι δηλαδή αυτό το κάνουν μόνο σε κινητά εκ Κίνας.

Αν υπήρχε και μια τρίτη ίδια αναφορά, τότε δεν θα υπήρχε καμία αμφιβολία για αυτό.

Εύχομαι να μην χρειασθεί να είμαι εγώ η τρίτη περίπτωση που θα το επιβεβαιώσει γιατί και το δικό μου είναι από Κίνα (Banggood).

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, terkos2 said:

Ακριβώς.

Οπότε μάλλον επιβεβαιώνεται το θέμα που ανέκυψε, ότι δηλαδή αυτό το κάνουν μόνο σε κινητά εκ Κίνας.

Αν υπήρχε και μια τρίτη ίδια αναφορά, τότε δεν θα υπήρχε καμία αμφιβολία για αυτό.

Εύχομαι να μην χρειασθεί να είμαι εγώ η τρίτη περίπτωση που θα το επιβεβαιώσει γιατί και το δικό μου είναι από Κίνα (Banggood).

Καλημερα.

Και το δικο μου απο Banggood ειναι.

Απο οτι φαινεται προσπαθουν να αποτρεπουν τον κοσμο να αγοραζει απο τη συγκεκριμενη αγορα,κι οταν δεν το καταφερνουν κι ερθει η ωρα να χρειαστει κατι,τους πετσοκοβουν με τα ανταλλακτικα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βρήκα σαφή θέση, συσκευή Oneplus 8 αγορασμένη από amazon.de (πωληση και αποστολη απο amazon, και οχι απο τριτο πωλητη), τι εγγυηση εχει, 1 η 2 χρονια και απο ποιον ?

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5 ώρες πριν, kwnana said:

Επειδή δεν βρήκα σαφή θέση, συσκευή Oneplus 8 αγορασμένη από amazon.de (πωληση και αποστολη απο amazon, και οχι απο τριτο πωλητη), τι εγγυηση εχει, 1 η 2 χρονια και απο ποιον ?

2 χρόνια εγγύηση Amazon, δε θέλεις κάτι άλλο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, kwnana said:

Επειδή δεν βρήκα σαφή θέση, συσκευή Oneplus 8 αγορασμένη από amazon.de (πωληση και αποστολη απο amazon, και οχι απο τριτο πωλητη), τι εγγυηση εχει, 1 η 2 χρονια και απο ποιον ?

2χρονια εγγύηση Amazon αλλα πιθανώς 2χρονια εγγυηση αν μιλήσεις κατευθειαν με Oneplus.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, kwnana said:

Επειδή δεν βρήκα σαφή θέση, συσκευή Oneplus 8 αγορασμένη από amazon.de (πωληση και αποστολη απο amazon, και οχι απο τριτο πωλητη), τι εγγυηση εχει, 1 η 2 χρονια και απο ποιον ?

Με το ΙΜΕΙ, εχεις κανονικά 2 χρόνια και απευθείας από ΟΡ

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Στο μήνυμα που έστειλα στην Oneplus Global, στην απάντηση τους με παρέπεμψαν στην Amazon. Η Oneplus δεν μου απάντησε.

Η Amazon μου είπε 2 χρόνια εγγύηση, εφόσον είναι sold & dispatched by Amazon. 😀

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Η Oneplus δίνει 2 χρόνια επίσημη ΜΟΝΟ εάν αγοράσεις από το site της.

1 χρόνο επίσημη δίνει από όπου αλλού και εάν αγοράσεις (Ελλάδα, Ευρώπη, Κίνα, Skroutz, Amazon κλπ). Τον 2ο χρόνο τον δίνει το κατάστημα γιατί το υποχρεώνει η Ε.Ε.

Άρα: Από Ευρωπαϊκό Amazon έχεις 1 χρόνο επίσημη εγγύηση από 1+ και ο δεύτερος είναι από Amazon.

from my S10lite

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
20 ώρες πριν, asot said:

Με το ΙΜΕΙ, εχεις κανονικά 2 χρόνια και απευθείας από ΟΡ

Που το διάβασες αυτό;

2 ώρες πριν, pavlidisc said:

Από Ευρωπαϊκό Amazon έχεις 1 χρόνο επίσημη εγγύηση από 1+ και ο δεύτερος είναι από Amazon.

Αν το πάρεις από Amazon, δεν έχεις λόγο να ψαχτείς περί εγγύησης με κανέναν άλλο εκτός του Amazon.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, athanaso77 said:

Που το διάβασες αυτό;

 

Στα δύο τελευταία κινητά μου (αγορασμένα από Amazon) έκανα χρήση εγγύησης (στους 14 μήνες από αγορά και στους 18 μήνες αντίστοιχα) απευθείας στην OnePlus - επιβεβαίωσαν το IMEI και έστειλα Πολωνία, στην Regenersis.

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 minute ago, asot said:

Στα δύο τελευταία κινητά μου (αγορασμένα από Amazon) έκανα χρήση εγγύησης (στους 14 μήνες από αγορά και στους 18 μήνες αντίστοιχα) απευθείας στην OnePlus - επιβεβαίωσαν το IMEI και έστειλα Πολωνία, στην Regenersis.

Πολύ ενδιαφέρον. Αναφέρεται κάπου αυτό στα περί εγγύησης στο site της OnePlus;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε απάντηση από Oneplus Support (support@oneplus.com)

Μιλάει για 2 χρόνια όπως βλέπετε. Όποτε όλα καλά. 🙂

Μου ειχαν ζητησει πιο πριν ΙΜΕΙ και αντιγραφο της αποδειξης αγορας απο amazon.de.

Θα το φυλάξω αυτό το e-mail 😉

Screenshot 2021-09-27 at 11.57.39.png

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το Amazon να έγινε επίσημος reseller (ή όπως αλλιώς το λένε) της 1+.
Παλαιότερα δεν ίσχυε αυτό με την 2ετία. Ήταν 1 έτος από 1+ και το 2ο από Amazon. Αυτός ήταν και ο λόγος που στα email που έστελνες στην 1+ σου έλεγαν...ρώτα το amazon πότε λήγει η εγγύησή σου.

Η ερώτηση είναι η εξής τώρα: Αυτό που ισχύει για το Amazon, ισχύει και για άλλα Ευρωπαϊκά καταστήματα; 

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να αλλαξω μπαταρια Ελλαδα σε συσκευη OnePlus που ειναι εκτος εγγυησης;

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, marlboro man said:

Που μπορω να αλλαξω μπαταρια Ελλαδα σε συσκευη OnePlus που ειναι εκτος εγγυησης;

Δες αυτό το post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 24/9/2021 at 8:31 ΜΜ, terkos2 said:

Ακριβώς.

Οπότε μάλλον επιβεβαιώνεται το θέμα που ανέκυψε, ότι δηλαδή αυτό το κάνουν μόνο σε κινητά εκ Κίνας.

Αν υπήρχε και μια τρίτη ίδια αναφορά, τότε δεν θα υπήρχε καμία αμφιβολία για αυτό.

Εύχομαι να μην χρειασθεί να είμαι εγώ η τρίτη περίπτωση που θα το επιβεβαιώσει γιατί και το δικό μου είναι από Κίνα (Banggood).

Εγώ πάντως θα διαψεύσω αυτή την εκτίμηση

Έστειλα το 2ο OP6 που έχω (εκ Κίνας, A6000, Banggood) για αλλαγή μπαταρίας και προ ολίγου πλήρωσα (μετά το σχετικό quotation) μόνο για την αλλαγή μπαταρίας, δλδ συνολικά περίπου 42€.
Να τονίσω ότι μετά το αίτημα RMA και την έγκριση αποστολής με UPS, έλαβα ένα email, που μεταξύ άλλων, έλεγε:
"We would like to keep you informed that we will be able to repair all components apart from motherboard. After inspection, if we find it to be an issue with motherboard we will not be able to repair OnePlus device (Chinese version) due to region difference and unavailability of the motherboard hence the device will be sent back unrepaired"

 

Οπότε από εμένα, πάλι, KUDOS to OnePlus και ψήφο εμπιστοσύνης!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι πιστευω οτι σε εσενα δεν ειχαν motherboard για να ξεστοκαρουν για αυτο κιολας σου ειπαν οτι δεν μπορουν να την αγγιξουν 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GaleaNatur said:

εγω παλι πιστευω οτι σε εσενα δεν ειχαν motherboard για να ξεστοκαρουν για αυτο κιολας σου ειπαν οτι δεν μπορουν να την αγγιξουν 

Ακριβώς και εγώ αυτό πιστεύω, γιατί το μοντέλο OP6 ήταν πιο παλιό.

Και μάλλον για να κάνουν αναφορά στην motherboard, φαίνεται πως παρακολουθούν το site και κατάλαβαν ότι τους αντιληφθήκαμε.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, terkos2 said:

Και μάλλον για να κάνουν αναφορά στην motherboard, φαίνεται πως παρακολουθούν το site και κατάλαβαν ότι τους αντιληφθήκαμε.

🤣🤣🤣

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα και από εμένα.

Μου έσπασε η οθόνη του OnePlus 8 Pro και έστειλα service request. Λένε ότι απαντάνε σε 48 ώρες αλλά τώρα τα μεσάνυχτα συμπληρώνονται οι 48 ώρες και ακόμα δεν υπάρχει καμία απόκριση από την OnePlus. Τι θα μπορούσα να κάνω και επίσης ποια είναι η εμπειρία σας όσο το έχετε στείλει.

Επίσης πώς είναι η διαδικασία να πληρώσεις; Σου βάζουν κάποιο λογαριασμό να βάλεις τα χρήματα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις PayPal ή γίνεται κάπως διαφορετικά; 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2022 at 10:55 ΜΜ, ostvarivanje said:

Καλησπέρα και από εμένα.

Μου έσπασε η οθόνη του OnePlus 8 Pro και έστειλα service request. Λένε ότι απαντάνε σε 48 ώρες αλλά τώρα τα μεσάνυχτα συμπληρώνονται οι 48 ώρες και ακόμα δεν υπάρχει καμία απόκριση από την OnePlus. Τι θα μπορούσα να κάνω και επίσης ποια είναι η εμπειρία σας όσο το έχετε στείλει.

Επίσης πώς είναι η διαδικασία να πληρώσεις; Σου βάζουν κάποιο λογαριασμό να βάλεις τα χρήματα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις PayPal ή γίνεται κάπως διαφορετικά; 

Τωρα το καλοκαίρι, το 48ωρο δεν τηρείται...

CTDI service @ Poland, θετικότατη εμπειρία

Απ την στιγμή που θα το πάραλαβει Κουριερ μέχρι να γυρίσει στα χέρια σου 5-10 μέρες

Πληρώνεις με Πιστωτική Κάρτα ή Τραπεζικό Εμβασμα

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, asot said:

Τωρα το καλοκαίρι, το 48ωρο δεν τηρείται...

CTDI service @ Poland, θετικότατη εμπειρία

Απ την στιγμή που θα το πάραλαβει Κουριερ μέχρι να γυρίσει στα χέρια σου 5-10 μέρες

Πληρώνεις με Πιστωτική Κάρτα ή Τραπεζικό Εμβασμα

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Την περασμένη Πέμπτη το βράδυ μου έστειλαν email από την OnePlus για να εκτυπώσω αυτό που θα αποσταλεί και όλη την Παρασκευή δεν επικοινώνησε η κούριερ καθόλου μαζί μου. Ελπίζω αύριο να έρθουμε σε επικοινωνία και να το παραλάβουν.

Το έγγραφο που λέει πόσο κοστίζει η συσκευή και που το υπογράφει η κούριερ, σας το υπέγραψε κανονικά ή αντιδρούν σε αυτό; 

Να υποθέσω ότι μπορείς να πληρώσεις κανονικά με e-banking ε;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...