Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] PC vs Consoles


MsK
 Κοινοποίηση

PC ή Παιχνιδομηχανή;  

718 members have voted

  1. 1. PC ή Παιχνιδομηχανή;

    • Παιχνιδομηχανή (PS2, Xbox, GameCube κ.ο.κ.)
    • Υπολογιστής (PC, MAC, Linux...)
    • Και τα δύο...


Recommended Posts

Τον Σεπτέμβριο το topic είχε κλειδωθεί, επειδή είχε ξεφύγει η κατάσταση και τότε γράφατε το ίδια πράγματα ακριβώς. Επομένως συνεχίστε με προσοχή από εδώ και πέρα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν γράφτηκε κάτι μετά την απάντηση μου και σβηστηκε αλλά δε βλέπω κάπου να φαίνεται να έχει ξεφύγει η κατάσταση.

Απλα κουβέντα κάνουμε.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Και τα Δίο. πέρα από oλα τα άλλα η πεχνιδομιχανες φτιάχτηκαν για παιχνίδια ο υπολογιστής όχι τόσο . επιπλέον αναλογικά π.χ. το ps3 αν ήταν υπολογιστής θα έκανε 4000$ ενώ σαν παιχνισομιχανι είναι πιο φτηνή τέλος ας μην ξεχνάμε και το blurey του ps3.:)
keep flying
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ναι δεν το έγραψες, δική μου υπόθεση ήταν ....

Αλλά την χρονική περίοδο που έκανε το PS3 500 ευρώ, ένα PC των 1500 δεν τα φτανε τα γραφικά του .... Του PS2, ναι .... Και τι αναβάθμιση θα πρέπει να ρίξει κάποιος ανά 6μηνο για να παίζει συνεχώς τα παιχνίδια της αγοράς, δεν λέγεται ....

 

Το κακό με το PC είναι ότι μπορούμε να παίξουμε το ίδιο παιχνίδι ο καθένας στον υπολογιστή του και πραγματικά άλλος να το λατρέψει και άλλος να το μισήσει ... Αυτό το πράγμα το "πρέπει να σκάω 300 ευρώ το ελάχιστο τον χρόνο για αναβαθμίσεις" είναι το ότι χειρότερο για το PC Gaming ....

Μαλλον δεν ασχολεισε με το PC gaming...ειναι προφανες! Ενα PC των 600 ευρω παιζει ΟΛΑ ανεξεραιτως τα παιχνιδια σε γραφικα που οι κονσολες δεν εχουνε ουτε με κυαλια.
Link to comment
Share on other sites

Η διαμάχη "PC Vs Consoles" για εμένα είναι πια τόσο ντεμοντέ...

Ο αφορισμός "πρέπει κάποιος να σκάει Χ ευρώ στο PC κάθε λίγο και λιγάκι για να μπορεί να παίζει τα κορυφαία παιχνίδια" έχει πάψει να ισχύει οριστικά από την εποχή του Crysis. Δεν υπάρχει εξέλιξη στα παιχνίδια, άρα και το hardware μας παλιώνει πιο αργά και ξέρετε γιατί; Γιατί το 80% των παιχνιδιών είναι crossplatform, βγάζουν ένα παιχνίδι για όλα τα φορμά και κοιτάνε να τρέχει ομαλά και στο xbox, και στο PS3, και στα PC.

Κλασικό παράδειγμα το Crysis 2. Βγήκε και στα τρία φορμά και το αποτέλεσμα ήταν και στα τρία εξαιρετικό. Μετά από καιρό κυκλοφόρησαν και τις βελτιώσεις για τα PC, δηλαδή την υποστήριξη για DX11 και textures υψηλής ανάλυσης. ΟΚ, η έκδοση για PC έγινε καλύτερη, μόνο όμως στα screenshots. Ποιός κάθεται να χαζέψει και να συγκρίνει τις υφές όταν παίζει;

Προσωπικά δεν είχα ποτέ κονσόλα, γιατί ανέκαθεν δεν μου άρεζαν τα παιχνίδια που κυκλοφορούσαν για αυτές και γιατί με το PC κάνεις και πολλά περισσότερα. Η μόνη περίπτωση που το σκέφτηκα σοβαρά ήταν όταν κυκλοφόρησε το GT 5, αλλά μου πέρασε σύντομα, γιατί βρήκα ένα πολύ καλό υποκατάστατο στο πρόσωπο του NfS shift.

Το μόνο κριτήριο για την αγορά κονσόλας ή PC για εμένα είναι τα αποκλειστικά παιχνίδια που έχει το κάθε φορμά. Δεν έχω παίξει ποτέ Forza ή Uncharted, αλλά θα ζήσω :D

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ασχολεισε με το PC gaming...ειναι προφανες! Ενα PC των 600 ευρω παιζει ΟΛΑ ανεξεραιτως τα παιχνιδια σε γραφικα που οι κονσολες δεν εχουνε ουτε με κυαλια.

 

Το προσπερνάω το ανέκδοτο και σου αντιπαραθέτω !!!! :D

 

Πρώτον, θα ρθει η στιγμή που θα πρέπει να κάνεις την αναβάθμισή σου, γιατί θα δεις ότι δεν θα σου παίζει τα ίδια παιχνίδια ... Το PsP μου, ακόμα και 5ετίας, παίζει το ίδιο με όλα τα παιχνίδια ... Το Ps2 μου και ένα Ps3, το ίδιο .. Εγώ θα σκάσω 200 και 300 ευρώ για παιχνιδομηχανή χωρίς οθόνη και θα μείνει έτσι επ άπειρον ...

 

Δεύτερον, τα παιχνίδια σε PC δεν σου δίνουν την ίδια εμπειρία με αυτά της παιχνιδομηχανής ... Πρόσεξε τα specs σου (ναι θέλει λίγη γνώση), κάτσε κάνε εγκατάσταση (και πόσο χώρο πιάνει :() μετά συνέδεσε το χειριστήριο, αν έχεις, πρόσεξε ρυθμίσεις (γιατί μπορεί και να κολλάει αν τα βάλεις διαφορετικά) και μετά απόλαυσε πριν σε πετάει και λίγο το antivirus ή το msn επειδή σου έστειλε ο φίλος σου ...

 

Κάποιοι μπορεί και να χαροπαλεύουν ψάχνοντας για το σωστό ***** επειδή δεν γουστάρουν να κάθονται να αλλάζουν cd κάθε τρεις και λίγο ...

 

Δεν θα μπω σε συγκρίσεις φορητού gaming, εκεί υπάρχει αδιαμφησβήτητος βασιλιάς κατ εμέ, που τυχαίνει να ταξιδεύω και πολύ ... Αλλά οκέυ, όλα είναι βάσει γούστων ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Το προσπερνάω το ανέκδοτο και σου αντιπαραθέτω !!!! :D

 

Πρώτον, θα ρθει η στιγμή που θα πρέπει να κάνεις την αναβάθμισή σου, γιατί θα δεις ότι δεν θα σου παίζει τα ίδια παιχνίδια ... Το PsP μου, ακόμα και 5ετίας, παίζει το ίδιο με όλα τα παιχνίδια ... Το Ps2 μου και ένα Ps3, το ίδιο .. Εγώ θα σκάσω 200 και 300 ευρώ για παιχνιδομηχανή χωρίς οθόνη και θα μείνει έτσι επ άπειρον ...

Καταρχας και στις κονσολες καθε 5 χρονια αναβαθμιση θες. Και δεν κανει 300, κανει 500+. Τωρα θα μου πεις, θα περιμενεις 2 χρονια να παει στα 300. Ομως, μεχρι να γινει αυτο θα πεζεις τα προπερσινα και βαλε παιχνιδια. Απτην αλλη στο PC και αν αργησεις αλλα 2 χρονια την αναβαθμιση θα πεζεις τα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ παιχνιδια, απλα με χαμηλοτερα details. Στην κονσολα δεν θα πεζεις καθολου.

 

Δεύτερον, τα παιχνίδια σε PC δεν σου δίνουν την ίδια εμπειρία με αυτά της παιχνιδομηχανής ... Πρόσεξε τα specs σου (ναι θέλει λίγη γνώση), κάτσε κάνε εγκατάσταση (και πόσο χώρο πιάνει :() μετά συνέδεσε το χειριστήριο, αν έχεις, πρόσεξε ρυθμίσεις (γιατί μπορεί και να κολλάει αν τα βάλεις διαφορετικά) και μετά απόλαυσε πριν σε πετάει και λίγο το antivirus ή το msn επειδή σου έστειλε ο φίλος σου ...

Ουτε εσυ παιζεις απο PC αποτι φαινετε. Τι ακριβως να προσεξεις στα specs? Οπως προειπα πεζω σε PC 5ετιας!! Με το χειριστηριο τι ακριβως κολλαει? Εχω το Saitec 2000, το βγαζω και το βαζω ανα πασα στιγμη στις μπροστα USB του PC και ουδεποτε μου δημιουργησε προβλημα. Και για το αν σε πεταει το MSN, trolaris η ειναι ιδεα μου? ΑΝ θες το κλεινεις το MSN, ελεος δλδ μου βγαζεις σαν ΑΡΝΗΤΙΚΟ τι δυνατοτητα multitasking??? Πραγματικα τα επειχειρηματα των υπερμαχων της κονσολας ειναι για γελια. Ακου εδω τι αρνητικο βρηκε!! Επισης, ποιος σου ειπε οτι παιζω με χειριστηριο? Με εξαιρεση το PRO EVO (στο οποιο συγκρινε τα γραφικα σε PC και PS3, γιατι εγω το εκανα με τραγελαφικα αποτελεσματα) ολα τα αλλα παιχνιδια τα παιζω με keyboard + mouse. Να σε δω να πεζεις strategy / fps / rpg με χειριστηριο....Α ναι ξεχασα, strategy δεν βγαινουνε στις κονσολες γιατι το καταπληκτικο τους hardware με τα 200mb gpu memory δεν τα σηκωνει.

 

Κάποιοι μπορεί και να χαροπαλεύουν ψάχνοντας για το σωστό ***** επειδή δεν γουστάρουν να κάθονται να αλλάζουν cd κάθε τρεις και λίγο ...

 

Δεν θα μπω σε συγκρίσεις φορητού gaming, εκεί υπάρχει αδιαμφησβήτητος βασιλιάς κατ εμέ, που τυχαίνει να ταξιδεύω και πολύ ... Αλλά οκέυ, όλα είναι βάσει γούστων ...

Η τελευταια φορα που εψαχνα να αλλαξω CD ηταν πριν 11 χρονια στην εγκατασταση του Diablo 2. Και το εψαχνα ειναι πολυ αφηρημενη λεξη, μου ζηταγε το CD2, κοιταγα το κουτι, εγραφε CD2 και το εβαζα. Αν αυτο αποτελει επιπονη διαδικασια για καποιον....τοτε αυτος ο καποιος εχει θεμα

 

Επισης, ναι μεν οι κονσολες ειναι ενα κλικ (και ΜΟΝΑΧΑ ενα κλικ) φτηνοτερες, ομως ξεχνας 1002 αλλα πραματα που κανεις με ενα PC. Και οποιοδηποτε σπιτι σημερα χρειαζετε ενα PC. Οποτε κονσολα + μετριο PC > απο ενα καλο PC σε θεμα τιμης. Οποτε, τι μας μενει για τα υπερ τις κονσολας? Τιποτα, χειροτερα γραφικα (και specs γενικοτερα), αδυναμια να τρεχεις games της νεας κονσολας αν δεν σκασεις 500 ευρω να την αγορασεις (ενω το PC πεζει τα παντα αν κατεβασεις λιγο τα details), με την αγορα νεας κονσολας η παλια παει για πεταμα και ουτω καθεξης.

 

Απτην αλλη, ας πουμε οτι το 2006 αγορασες playstation 3 με 500 ευρω, και εγω υπολογιστη με 750. Οταν ερθει η ωρα του PS4 (που ερχετε) θα σκαεις αλλα 500. Εγω ομως θα δωσω 300 ευρω γιατι το μισο PC μπορω να το χρησιμοποιησω και μετα την αναβαθμιση. ΠΧ. κραταω σκληρο δισκο / οθονη / τροφοδοτικο / mboard / επεξεργαστη και τις μνημες, αγοραζω με 50 ευρω αλλη μια μνημη οποτε διπλασιαζω την υπαρχουσα, και υστερα απο 50-100 ευρω ειτε αγοραζω καινουργια καρτα γραφικων ειτε προσθετω μια δευτερα για croossfire. Σε αλλα 3-4 χρονια, αλλαζω mboard και επεξεργαστη με αλλα 150 ευρω και εσυ σκας αλλα 500 για νεα κονσολα. Οκ με τις φτηνες κονσολες και τα ακριβα PC?

 

ps1. Ξεχασα να αναφερω οτι η GPU του playstation ειναι η 7800 της Geforce. Στο PC μου εχω την 7900, μου κοστισε 120 ευρω μαζι με mboard, 3πυρηνο AMD (phenom x3 στα 2.6ghz) και 4gb ram. Θες να σου αναλυσω ποσες φορες καλυτερο ειναι απο το PS3? Επισης στο Xbox360 (στο PS3 δεν γινετε λογω διαφορετικης αρχιτεκτονικης) το 3d mark βγαζει 7.5κ flops. Η gpu που εχω βγαζει 9k. H 4890 που μεχρι πριν 2 βδομαδες την πουλαγε το πλαισιο στα 44 ευρω βγαζει 15k. Δυο φορες τις επιδοσεις του Xbox. Λογικα ειναι περισσοτερα απο οτι θα βγαζει το PS4. Ελπιζω να σε καλυψα

 

ps2. Επισης τα παιχνιδια των κονσολων τρεχουνε σε 25-30 fps. Το οποιο ναι μεν ειναι υποφερτο δεν ειναι ομως οτι καλυτερο, κατσε και παιξε ενα παιχνιδι στα 60fps και θα καταλαβει ποσο πιο ομαλα παει.

Edited by asdfsoras
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας και στις κονσολες καθε 5 χρονια αναβαθμιση θες. Και δεν κανει 300, κανει 500+. Τωρα θα μου πεις, θα περιμενεις 2 χρονια να παει στα 300. Ομως, μεχρι να γινει αυτο θα πεζεις τα προπερσινα και βαλε παιχνιδια. Απτην αλλη στο PC και αν αργησεις αλλα 2 χρονια την αναβαθμιση θα πεζεις τα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ παιχνιδια, απλα με χαμηλοτερα details. Στην κονσολα δεν θα πεζεις καθολου.

 

Nαι .. Και για το Ps2 τι έχεις να πεις ???? Ακόμα πουλάει, να σε πληροφορήσω ...

 

 

Ουτε εσυ παιζεις απο PC αποτι φαινετε. Τι ακριβως να προσεξεις στα specs? Οπως προειπα πεζω σε PC 5ετιας!! Με το χειριστηριο τι ακριβως κολλαει? Εχω το Saitec 2000, το βγαζω και το βαζω ανα πασα στιγμη στις μπροστα USB του PC και ουδεποτε μου δημιουργησε προβλημα. Και για το αν σε πεταει το MSN, trolaris η ειναι ιδεα μου? ΑΝ θες το κλεινεις το MSN, ελεος δλδ μου βγαζεις σαν ΑΡΝΗΤΙΚΟ τι δυνατοτητα multitasking??? Πραγματικα τα επειχειρηματα των υπερμαχων της κονσολας ειναι για γελια. Ακου εδω τι αρνητικο βρηκε!! Επισης, ποιος σου ειπε οτι παιζω με χειριστηριο? Με εξαιρεση το PRO EVO (στο οποιο συγκρινε τα γραφικα σε PC και PS3, γιατι εγω το εκανα με τραγελαφικα αποτελεσματα) ολα τα αλλα παιχνιδια τα παιζω με keyboard + mouse. Να σε δω να πεζεις strategy / fps / rpg με χειριστηριο....Α ναι ξεχασα, strategy δεν βγαινουνε στις κονσολες γιατι το καταπληκτικο τους hardware με τα 200mb gpu memory δεν τα σηκωνει.

 

Όταν μιλάω για παιχνίδια, το βράζω το multitasking ... Οτιδήποτε τέτοιο δεν είναι θετικό, μόνο το immersion καταφέρνει να σου ρίξει ... Και είναι ότι πιο σημαντικό γύρω από το gaming, αν καταλαβαίνεις τι σημαίνει η λέξη ...

 

RPG .... Μεγάλη ατάκα .. Δεν θυμάμαι να έχει βγει κανένα σοβαρό FF για PC ... Ούτε κανένα πρωτότυπο JRPG, πάω στοίχημα ότι το PSP είναι μακράν καλύτερο για RPG ...

 

Όσο για το αν έχεις εσύ υπολογιστή 5ετίας όπου συνολική τιμή με αναβαθμίσεις την βγάζεις με 600 ευρώ και στην ποιότητα κονσόλων [του 2007 :lool:], εγώ έχω να πω ένα πράγμα : Στεύω ρε :p

 

Επισης, ναι μεν οι κονσολες ειναι ενα κλικ (και ΜΟΝΑΧΑ ενα κλικ) φτηνοτερες, ομως ξεχνας 1002 αλλα πραματα που κανεις με ενα PC. Και οποιοδηποτε σπιτι σημερα χρειαζετε ενα PC. Οποτε κονσολα + μετριο PC > απο ενα καλο PC σε θεμα τιμης. Οποτε, τι μας μενει για τα υπερ τις κονσολας? Τιποτα, χειροτερα γραφικα (και specs γενικοτερα), αδυναμια να τρεχεις games της νεας κονσολας αν δεν σκασεις 500 ευρω να την αγορασεις (ενω το PC πεζει τα παντα αν κατεβασεις λιγο τα details), με την αγορα νεας κονσολας η παλια παει για πεταμα και ουτω καθεξης.

 

Αυτή η ατακάρα συνεχίζεται .. "Δεν μπορείς με παιχνιδομηχανή να παίζεις τα καινούργια παιχνίδια της αγοράς" :p

Μήπως θα πρέπει να περάσεις από το θέμα του 360 ή έστω του Ps3 για να κάνεις μερικές ερωτησούλες ?????

 

Και για να διευκρινήσω, εγώ μιλάω για αυτό που λέει και το θέμα .. Δυνατότητα να παίζω παιχνίδια ... Αδιαφορώ για το αν έχω ένα μηχάνημα που μπου ψήνει και τοστ, που με τις θερμοκρασίες που ανεβάζουν οι κεντρικές μονάδες αυτή την εποχή, είναι καλύτερα και από καλοριφέρ, παιχνίδια ποιο παίζει καλύτερα ????? Παιχνιδομηχανή, anytime ... Αρχές 2012 θα μπορούμε να συγκρίνουμε το Wii U με ένα PC της εποχής ... Στα γραφικά, ο υπολογιστής θα είναι σίγουρα πιο δυνατός .... Θα έχεις όμως το χειριστήριο και τα παιχνίδια του Wii U ???? Αν δεν γνωρίζεις το Wii U θα σου πρότεινα να το ψάξεις .... Θα καταλάβεις εν μέρει και την σημασία της λέξης immersion ..

 

Απτην αλλη, ας πουμε οτι το 2006 αγορασες playstation 3 με 500 ευρω, και εγω υπολογιστη με 750. Οταν ερθει η ωρα του PS4 (που ερχετε) θα σκαεις αλλα 500. Εγω ομως θα δωσω 300 ευρω γιατι το μισο PC μπορω να το χρησιμοποιησω και μετα την αναβαθμιση. ΠΧ. κραταω σκληρο δισκο / οθονη / τροφοδοτικο / mboard / επεξεργαστη και τις μνημες, αγοραζω με 50 ευρω αλλη μια μνημη οποτε διπλασιαζω την υπαρχουσα, και υστερα απο 50-100 ευρω ειτε αγοραζω καινουργια καρτα γραφικων ειτε προσθετω μια δευτερα για croossfire. Σε αλλα 3-4 χρονια, αλλαζω mboard και επεξεργαστη με αλλα 150 ευρω και εσυ σκας αλλα 500 για νεα κονσολα. Οκ με τις φτηνες κονσολες και τα ακριβα PC?

 

Προσπερνάω το γεγονός που μου λες πως κάνεις αναβάθμιση κάθε 7 χρόνια και πως αυτές οι αναβαθμίσεις δεν συμπεριλαμβάνουν την οθόνη και την παλαιολιθική της ανάλυση, το τροφοδοτικό σου το οποίο αν το έχεις από τότε θα πρέπει να ναι 450W [ΔΕΝ σηκώνει crossfire], σκληρό δίσκο, ο οποίος θα είναι ασύληπτα μικρός για τα νέα δεδομένα και motherboard που μου λες πως θα μπορεί να πάρει ddr5 άσχετα με το αν έχει slot ddr2 [και άλλα αστεία συμβατότητας που περιλαμβάνουν επεξεργαστή, σκληρό δίσκο και εγώ δεν ξέρω τι άλλο], να σε πληροφορήσω πως μία κονσόλα σήμερα, ξεκινάει από τα 100 ευρώ και φτάνει έως και τα 250 .... Τι σε κάνει να νομίζεις πως δεν υπάρχει ούτε ένα άτομο που έχει αγοράσει την κονσόλα του σε ένα μαξ των 200 ευρώ, προς το τέλος δηλαδή έκαστης γενιάς ?????

 

ps1. Ξεχασα να αναφερω οτι η GPU του playstation ειναι η 7800 της Geforce. Στο PC μου εχω την 7900, μου κοστισε 120 ευρω μαζι με mboard, 3πυρηνο AMD (phenom x3 στα 2.6ghz) και 4gb ram. Θες να σου αναλυσω ποσες φορες καλυτερο ειναι απο το PS3? Επισης στο Xbox360 (στο PS3 δεν γινετε λογω διαφορετικης αρχιτεκτονικης) το 3d mark βγαζει 7.5κ flops. Η gpu που εχω βγαζει 9k. H 4890 που μεχρι πριν 2 βδομαδες την πουλαγε το πλαισιο στα 44 ευρω βγαζει 15k. Δυο φορες τις επιδοσεις του Xbox. Λογικα ειναι περισσοτερα απο οτι θα βγαζει το PS4. Ελπιζω να σε καλυψα

 

ps2. Επισης τα παιχνιδια των κονσολων τρεχουνε σε 25-30 fps. Το οποιο ναι μεν ειναι υποφερτο δεν ειναι ομως οτι καλυτερο, κατσε και παιξε ενα παιχνιδι στα 60fps και θα καταλαβει ποσο πιο ομαλα παει.

 

PlayStation 1 : Καταλαβαίνεις ότι μου συγκρίνεις τιμές τεχνολογίας του 2006 με του 2011, έτσι ????

PlayStation 2 : Το γνωρίζω, αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί ...

PlayStation 3 : Γιατί δεν χαλαρώνεις λιγάκι και να σταματήσεις τι ημιπροσβλητικές εκφράσεις και την κοροϊδία ????? Κουβέντα κάνουμε, εκτός εάν το βρίσκεις ζήτημα ζωής και θανάτου ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Nαι .. Και για το Ps2 τι έχεις να πεις ???? Ακόμα πουλάει, να σε πληροφορήσω ...
Δεν διαφωνω. Οπως επισης και PC με μονοπυρηνους και καρτα γραφικων 10ετιας. Τι σημενει αυτο ??

 

 

 

Όταν μιλάω για παιχνίδια, το βράζω το multitasking ... Οτιδήποτε τέτοιο δεν είναι θετικό, μόνο το immersion καταφέρνει να σου ρίξει ... Και είναι ότι πιο σημαντικό γύρω από το gaming, αν καταλαβαίνεις τι σημαίνει η λέξη ...

Πως ακριβως σου ριχνει το immersion? Με το να ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ να αφηνεις ανοιχτο το MSN? Μα εισαι σοβαρος?

 

RPG .... Μεγάλη ατάκα .. Δεν θυμάμαι να έχει βγει κανένα σοβαρό FF για PC ... Ούτε κανένα πρωτότυπο JRPG, πάω στοίχημα ότι το PSP είναι μακράν καλύτερο για RPG ...

Ναι JRPG δεν εχει στο PC. Απο RPG παλι, diablo 1/2 , baldurs gate 1/2 (οχι το εμετικο της κονσολας), planescape torment, nwn 1/2, dragon age 1/2 , mass effect 1/2, vampire και ενα σωρο αλλα.

 

Όσο για το αν έχεις εσύ υπολογιστή 5ετίας όπου συνολική τιμή με αναβαθμίσεις την βγάζεις με 600 ευρώ και στην ποιότητα κονσόλων [του 2007 :lool:], εγώ έχω να πω ένα πράγμα : Στεύω ρε :p

Εχεις δικιο, πεζει να ειπα πολλα. Μετρα λοιπον, 120 ευρω οθονη, 40 ευρω ενας 500αρις εξωτερικος, 120ευρω mboard / cpu / gpu / 4gb ram. 120 + 40 + 120 = 280. Τωρα που θα βγει PS4 εσυ πρεπει να δωσεις αλλα 600 για να πεζεις τα καινουργια παιχνιδια με τα wow γραφικα, εγω πρεπει να δωσω 40 για να παρω μια 4890.....

 

 

Αυτή η ατακάρα συνεχίζεται .. "Δεν μπορείς με παιχνιδομηχανή να παίζεις τα καινούργια παιχνίδια της αγοράς" :p

Μήπως θα πρέπει να περάσεις από το θέμα του 360 ή έστω του Ps3 για να κάνεις μερικές ερωτησούλες ?????

Μαλλον δεν καταλαβενεις τι λεω. ΟΤΑΝ ΒΓΕΙ Η ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΟΝΣΟΛΑ (ΠΟΥ ΟΣΟΝΟΥΠΩ ΕΡΧΕΤΕ) ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ. Με το PC? Ειτε δεν αλλαζεις τπτ, ειτε δινεις 50 ευρω να παρεις καρτα γραφικων και τα πεζεις ολα κανονικοτατα. Δεν χρειαζετε να πουλησεις το PC σου για να παρεις καινουργιο. Καταλαβες τωρα?

 

 

Και για να διευκρινήσω, εγώ μιλάω για αυτό που λέει και το θέμα .. Δυνατότητα να παίζω παιχνίδια ... Αδιαφορώ για το αν έχω ένα μηχάνημα που μπου ψήνει και τοστ, που με τις θερμοκρασίες που ανεβάζουν οι κεντρικές μονάδες αυτή την εποχή, είναι καλύτερα και από καλοριφέρ, παιχνίδια ποιο παίζει καλύτερα ????? Παιχνιδομηχανή, anytime ... Αρχές 2012 θα μπορούμε να συγκρίνουμε το Wii U με ένα PC της εποχής ... Στα γραφικά, ο υπολογιστής θα είναι σίγουρα πιο δυνατός .... Θα έχεις όμως το χειριστήριο και τα παιχνίδια του Wii U ???? Αν δεν γνωρίζεις το Wii U θα σου πρότεινα να το ψάξεις .... Θα καταλάβεις εν μέρει και την σημασία της λέξης immersion ..

Δικια σου αποψη. Η δικια μου ειναι οτι PC by far. Και επειδη σε μια συγκριση ΕΙΝΑΙ και θεμα τιμων, το οτι θα χρειαστεις μετα ΚΑΙ PC για να σου ψηνει τοστ, γιατι σπιτι το 2011 χωρις PC δεν νοειτε, τοτε μετρα το κοστος. Και τα υπολοιπα περι θερμοκρασιων ειναι τουλαχιστον αστεια. Κατακαλοκαιρο χωρις AC στο δωματιο με ανοιχτο το πλαινο του κουτιου πανω απο 50 δεν ανεβαζει για κανενα λογο.

 

 

Προσπερνάω το γεγονός που μου λες πως κάνεις αναβάθμιση κάθε 7 χρόνια και πως αυτές οι αναβαθμίσεις δεν συμπεριλαμβάνουν την οθόνη και την παλαιολιθική της ανάλυση, το τροφοδοτικό σου το οποίο αν το έχεις από τότε θα πρέπει να ναι 450W [ΔΕΝ σηκώνει crossfire], σκληρό δίσκο, ο οποίος θα είναι ασύληπτα μικρός για τα νέα δεδομένα και motherboard που μου λες πως θα μπορεί να πάρει ddr5 άσχετα με το αν έχει slot ddr2 [και άλλα αστεία συμβατότητας που περιλαμβάνουν επεξεργαστή, σκληρό δίσκο και εγώ δεν ξέρω τι άλλο], να σε πληροφορήσω πως μία κονσόλα σήμερα, ξεκινάει από τα 100 ευρώ και φτάνει έως και τα 250 .... Τι σε κάνει να νομίζεις πως δεν υπάρχει ούτε ένα άτομο που έχει αγοράσει την κονσόλα του σε ένα μαξ των 200 ευρώ, προς το τέλος δηλαδή έκαστης γενιάς ?????

Οπως ειπα αγορασα οθονη ξανα μετα απο 10 χρονια, αφου η προηγουμενη ηταν 17αρα και υποστηριζε 1600χ1200 αναλυση, καθολου ασχημα ε? Εδωσα 120 ευρω και πηρα μια 22αρα. Το τροφοδοτικο του 2006 ειναι της Chieftaic και βγαζει 650 watts, μια χαρα σηκωνει CF. Η τιμες ενος σκληρου ειναι γελοιες εδω και πολλα χρονια, χωρια που μαντεψε, δεν χρειαζετε να πεταξεις τον παλιο! Δηλαδη εχεις εναν 80αρη 3-4 χρωνον, βαζεις αλλα 10 ευρω 3 χρονια μετα και διπλασιαζεις. Φοβερο ε? Και οχι δεν ειπα οτι δεν υπαρχει ατομο που κανει την μεταβαση PS2 ---> PS3 μετα απο 3-4-5 χρονια. Ομως τοσο καιρο μπορουσε να παιξει τα παιχνιδια του PS3? ΟΧΙ!! Επρεπε να τα σκασε η να περιμενει. Ενω εγω χωρις να πεταξω το PC μου και να παρω αλλο επαιζα τα παντα.

 

 

 

PlayStation 1 : Καταλαβαίνεις ότι μου συγκρίνεις τιμές τεχνολογίας του 2006 με του 2011, έτσι ????

PlayStation 2 : Το γνωρίζω, αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί ...

PlayStation 3 : Γιατί δεν χαλαρώνεις λιγάκι και να σταματήσεις τι ημιπροσβλητικές εκφράσεις και την κοροϊδία ????? Κουβέντα κάνουμε, εκτός εάν το βρίσκεις ζήτημα ζωής και θανάτου ...

 

Μα αυτο ακριβω ειναι το θεμα. Οτι στα PC ΜΠΟΡΩ να σου συγκρινω τιμες του 2006 με του 2011, γιατι πολυ απλα ΔΕΝ χρειαζετε για να παιξω κατι να παω να αλλαξω ολοκληρο το κουτι μου!! Παιζω σε medium details ΑΝ και εφοσον η καρτα μου ειναι αρκετα παροχημενη αλλα ΠΑΙΖΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. Εσυ θα πρεπει ειτε να σκασεις 600ευρω μπροστα για να πεξεις Pro evo 11 ειτε να πεζεις ακομα GT3 και Pro Evo 9 στο PS2 σου.

 

Μα κουβεντα ειναι να κανεις με εναν ανθρωπο που ξερει 5-10 πραματα και ΑΝ δεν ξερει να ξερει εστω να ακουει. Και εγω δεν γεννηθηκα με PC για να φανατιστω. Εχω κονσολα απτα 3 μου (ναι 3 ημουνα). Επαιζα τα Contra και τα Asterix σε κατι Master System για πολλαααα χρονια. Μετα πηγα σε PS1 που ηταν και ειναι η μοναδικη κονσολα κατεμε που ΑΞΙΖΕ τα λεφτα της και ηταν μπροστα απτην εποχη της. Ηταν εκεινη που σιγα σιγα μετεφερε την τεχνολογια / τεχνογνωσια στα PC και αρχισαμε να βλεπουμε παιχνιδια και εκει. Απλα αυτο ηταν. Οι μεταγενεστερες κονσολες για μενα χασανε τη μαγεια τους και τα σκηπτρα περνει δικαιωματικα κατεμε το PC. Η κονσολα το καλο που εχει πλεον ειναι η ευκολια χρησης για καποιον που ειτε βαριετε ειτε δεν ξερει και οτι μαζευετε ποιο ευκολα η παρεα πανω απο ενα PS3 στο σαλονι παρα πανω απτο monitor. Αυτα.

 

Και το προβλημα γενικα ειναι οτι τα ατομα που κατηγορουν τα PC για συνεχεις αναβαθμισεις ειναι αυτοι που μαλλον ΔΕΝ παιζουν παιχνιδια στα PC, δεν εξηγειτε αλλιως. Για τα προβληματα συμβατοτητας που λες, το ξερεις οτι σε CPU του 2005 και GPU του 2006-7 πεζεις ΟΛΑ τα παιχνιδιδα σε τερμα details ΣΗΜΕΡΑ? Με 2gb ddr2 μνημες! PC με core 2 duo στα 2.6 , gpu 8800, 2gb ddr2 και βγαζει 50 fps average στο Mafia 2 (το πλεον βαρυ παιχνιδι, ασχετα αν δεν εχει τα καλυτερα γραφικα) σε full details. Τωρα θα μου πεις, ποσο εκανε αυτο το PC οταν βγηκε. ΠΟΛΛΑ. Πεζει να κανε εναμιση χιλιαρικο. Το θεμα ειναι οτι τοτε που βγηκε ΔΕΝ σου χρειαζοτανε. Εκεινη την εποχη θα επαιρνες το αντιστοιχο 2-3 χρωνων PC και θα παιζες....

Edited by asdfsoras
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν ήθελα να επέμβω βλέπω ότι δεν μου αφήνετε άλλη επιλογή. asdfsoras θα σε παρακαλέσω να ρίξεις λίγο τους τόνους σου. Αναφέρομαι σε σενα γιατί ατάκες του στυλ "Μαλλον δεν ασχολεισε με το PC gaming...ειναι προφανες!" ξεκίνησαν από σένα.

Μπορεί ο τίτλος του topic να προδιαθέτει για vs αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να είμαστε απαξιωτικοί-προσβλητικοί. Συνεχίστε σας παρακαλώ την κουβέντα σας επιχειρηματολογώντας πιο ήρεμα και κόσμια.

Ευχαριστώ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

asdfsoras, δεν έχεις καταλάβει, ή δεν έχει τύχει να σε ενοχλήσει, πως δεν είναι θέμα ασχετοσύνης το ότι με ενοχλούν οι πολλές συνισταμένες στο PC Gaming ... Εμένα προσωπικά μου έχουν τύχει πάρα πολλά, ακριβώς επειδή καίγομαι και πολύ ...

 

Να κολλάει λόγω θερμοκρασίας ..

Ή λόγω κατακερματισμένων αρχείων να αργεί να φορτώσει ...

Να έβλεπες στον υπολογιστή του φίλου σου πως έτρεχε νεράκι και σε σένα να σέρνεται ή να αναγκαστείς να συμβιβάζεσαι με κατώτερα γραφικά ..

Ή να κολλάει λόγω αργής σύνδεσης στα MMO ..

Το καλύτερο σκηνικό είναι να κολλήσει το .exe εκείνη την στιγμή που παίζεις .. Και απλά σε πετάει ... "Απλά κακό :("

 

Σήμερα μόλις, επανεγκατέστησα το Lord Of The Rings Online & WoW [που by the way, δεν είναι rpg, απλά έχουν στοιχεία rpg], εν αναμονή του PSVita αλλά άλλο αυτό, δεν σημαίνει ότι δεν μου αρέσει το PC Gaming, αλλά άλλο πράγμα να περνάς το .iso του Dante's Inferno/God Of War στο PSP και να ξεχνάς όλα τα υπόλοιπα ... Άλλη εμπειρία η μία και άλλη η δεύτερη ...

 

Μετά είναι τα παιχνίδια ... Με εξαίρεση τα Strategy και κάποια FPS, δεν υπάρχει καλύτερο από το χειριστήριο ... WASD & βελάκια για το Most Wanted ???? Εγώ πάω πάσο ... Άσε που ο μόνος τρόπος για να παίξεις Metal Gear & Gran Turismo είναι μόνο μέσω emul .. Και δεν έχω γνωρίσει ακόμα PC που να μπορεί να κάνει emulate Ps2 με 50% επιτυχία ...

 

Χώρια το άλλο θέμα, του φορητού gaming, του οποίου εγώ προσωπικά έχω εξελιχθεί σε μεγάλος fan .. Χωρίς όρια ... Καναπές ???? Κρεβάτι ??? Αυτοκίνητο ???? Τραίνο ???? Σχολή ????? Κάτι που δεν μπορεί να το προσφέρει κανένα laptop/tab .. Tις ταινίες και τα παιχνίδια, θα τα περάσω μέσω PC, αλλά δυστυχώς, το PsP θα μου κρατήσει περισσότερη παρέα, περισσότερη αυτονομία και περισσότερη διασκέδαση ... Περί ορέξεως είναι αυτά ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

asdfsoras, δεν έχεις καταλάβει, ή δεν έχει τύχει να σε ενοχλήσει, πως δεν είναι θέμα ασχετοσύνης το ότι με ενοχλούν οι πολλές συνισταμένες στο PC Gaming ... Εμένα προσωπικά μου έχουν τύχει πάρα πολλά, ακριβώς επειδή καίγομαι και πολύ ...

 

Να κολλάει λόγω θερμοκρασίας ..

Ή λόγω κατακερματισμένων αρχείων να αργεί να φορτώσει ...

Να έβλεπες στον υπολογιστή του φίλου σου πως έτρεχε νεράκι και σε σένα να σέρνεται ή να αναγκαστείς να συμβιβάζεσαι με κατώτερα γραφικά ..

Ή να κολλάει λόγω αργής σύνδεσης στα MMO ..

Το καλύτερο σκηνικό είναι να κολλήσει το .exe εκείνη την στιγμή που παίζεις .. Και απλά σε πετάει ... "Απλά κακό :("

Και γω βρισκομε στο PC 15 ωρες τη μερα ( και λογω δουλειας). Καταρχας δεν σε ειπα ασχετο, ειπλα απλα οτι αποτι φαινετε μαλλον δεν ασχολεισε με το PC gaming, γιατι απλα οι αναφορες σε αναβαθμισεις ανα εξαμηνο των 600 ευρω ειναι...πως να το πω. Ουτοπικες.

 

Κατα δευτερον, οπως σου ειπα επειδη και εγω ασχολουμε υπερβολικα πολυ με το PC, ΠΟΛΥ σπανια να συναντησω προβλημα, και οταν γινει αυτο αποκλειστικος υπαιτιος θα ειμαι εγω γιατι κατι θα εχω κανει λαθος / παραβλεψει. ΠΧ. προ ημερων σιχτιριζα παναγιες με το PRO EVOLUTION γιατι δεν μου ετρεχε σε full screen αλλα μονο σε windowed. Ε τελικα εφταιγα εγω που ενω η οθονη μου ειναι 16:9 προσπαθουσα να το τρεξω σε αναλυση 16:10...

 

τωρα για το αργη συνδεση...συνεπαγεται οτι πεζεις online 1ον, 2ον δεν φταιει το PC για τις **** του ΟΤΕ και του καθε ΟΤΕ, και 3ον και σε κονσολα να επαιζες online το ιδιο δεν θα γινοταν? Γενικα ολοι οσοι υποστηριζετε τις κονσολες ειστε πολοι biased και αυτο κανει ΜΠΑΜ μονο και μονο απτην αναφορα στο "σερνετε το Internet"....λες και στην κονσολα θα πηγαινε σφαιρα.

 

Επισης οσο πιθανο να κρασαρει το game γιατι ξυπνησε στραβα αλλα τοσο ειναι να σου γρατζουνιστει το dvdaki της κονσολας και μετα παπαλα 60+ ευρω στον καλαθο.....αλλα αυτα τα παραβλεπουμε. Ενω στο PC κανεις ΜΙΑ φορα install και δεν σου ξαναζηταει CD ποτε στη ζωη του.

 

Σήμερα μόλις, επανεγκατέστησα το Lord Of The Rings Online & WoW [που by the way, δεν είναι rpg, απλά έχουν στοιχεία rpg], εν αναμονή του PSVita αλλά άλλο αυτό, δεν σημαίνει ότι δεν μου αρέσει το PC Gaming, αλλά άλλο πράγμα να περνάς το .iso του Dante's Inferno/God Of War στο PSP και να ξεχνάς όλα τα υπόλοιπα ... Άλλη εμπειρία η μία και άλλη η δεύτερη ...

Ε ειναι περι ορεξεως. Εμενα προσωπικα δεν με "γεμιζει" το φορητο gaming, ειναι θεμα μεγεθους (και δεν μιλαω για γραφικα). Απλα σε 4-5" ιντσες οθονη δεν ειναι γενικα οτι καλυτερο (για μενα μιλαω παντα). Εχω και εγω PSP και εχω λιωσει αρκετες ωρες σε Wipeout Pure κτλπα αλλα παντα οταν ειμαι αρκετα κουρασμενος να ανοιξω το PC κτλπα...

 

 

Μετά είναι τα παιχνίδια ... Με εξαίρεση τα Strategy και κάποια FPS, δεν υπάρχει καλύτερο από το χειριστήριο ... WASD & βελάκια για το Most Wanted ???? Εγώ πάω πάσο ... Άσε που ο μόνος τρόπος για να παίξεις Metal Gear & Gran Turismo είναι μόνο μέσω emul .. Και δεν έχω γνωρίσει ακόμα PC που να μπορεί να κάνει emulate Ps2 με 50% επιτυχία ...

Καταρχας και στο PC εχει χειρηστιρια δεν καταλαβαινω για ποιο λογο το αναφερεις αυτο...και τωρα οσο για το MGS και το GT, το MGS μου ειναι αδιαφορο, τα GT και τα Tekken ειναι τα μονα παιχνιδια που μου λειπουν απτο PC. Τωρα απο κει και περα μιλαμε για αποκλειστικοτατες, οπου και οι 2 κονσολες εχουνε τα δικα τους. Τα τελευταια 10 χρονια απτο PC λειπανε τα αθλητικα παιχνιδια, τωρα εχει καλυφθει, λειπανε τα racing simulations, πλεον εχει μπολικα (grid / nfs / shift / cmr), το μονο καστρο που τεινει να πεσει ειναι τα beat em up, αλλα και παλι εχουμε το SF4. Απτην αλλη ομως απτις κονσολες λειπουνε τα Strategy / RPG / MMO / Simulations και δυστυχως και τα FPS με joystick ειναι υπερβολικα unplayable για μενα τουλαχιστον.

 

 

Χώρια το άλλο θέμα, του φορητού gaming, του οποίου εγώ προσωπικά έχω εξελιχθεί σε μεγάλος fan .. Χωρίς όρια ... Καναπές ???? Κρεβάτι ??? Αυτοκίνητο ???? Τραίνο ???? Σχολή ????? Κάτι που δεν μπορεί να το προσφέρει κανένα laptop/tab .. Tις ταινίες και τα παιχνίδια, θα τα περάσω μέσω PC, αλλά δυστυχώς, το PsP θα μου κρατήσει περισσότερη παρέα, περισσότερη αυτονομία και περισσότερη διασκέδαση ... Περί ορέξεως είναι αυτά ...

 

Οι φορητες κονσολες δεν κατατασονται (η τουλαχιστον δεν θα επρεπε να κατατασονται) στις κονσολες, οποτε δεν νομιζω να χωρανε σε ενα PC VS κονσολα. Παιζουν σε εντελως αλλη κατηγορια, και ως επι το πλειστον κατα 90% επιλεγετε για casual gaming, οπως ανεφερες και συ σε σχολη / τραινο / κρεβατι κτλπα οπου τα κανονικα gaming συστηματα δεν μπορουνε να χρησιμοποιηθουνε...δεν νομιζω ομως να κατσεις να παιξεις 200 ωρες στο PSP οπως εκανες με το WOW ας πουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...
Το προσπερνάω το ανέκδοτο και σου αντιπαραθέτω !!!! :D

 

Πρώτον, θα ρθει η στιγμή που θα πρέπει να κάνεις την αναβάθμισή σου, γιατί θα δεις ότι δεν θα σου παίζει τα ίδια παιχνίδια ... Το PsP μου, ακόμα και 5ετίας, παίζει το ίδιο με όλα τα παιχνίδια ... Το Ps2 μου και ένα Ps3, το ίδιο .. Εγώ θα σκάσω 200 και 300 ευρώ για παιχνιδομηχανή χωρίς οθόνη και θα μείνει έτσι επ άπειρον ...

 

Δεύτερον, τα παιχνίδια σε PC δεν σου δίνουν την ίδια εμπειρία με αυτά της παιχνιδομηχανής ... Πρόσεξε τα specs σου (ναι θέλει λίγη γνώση), κάτσε κάνε εγκατάσταση (και πόσο χώρο πιάνει :() μετά συνέδεσε το χειριστήριο, αν έχεις, πρόσεξε ρυθμίσεις (γιατί μπορεί και να κολλάει αν τα βάλεις διαφορετικά) και μετά απόλαυσε πριν σε πετάει και λίγο το antivirus ή το msn επειδή σου έστειλε ο φίλος σου ...

 

Κάποιοι μπορεί και να χαροπαλεύουν ψάχνοντας για το σωστό ***** επειδή δεν γουστάρουν να κάθονται να αλλάζουν cd κάθε τρεις και λίγο ...

 

Δεν θα μπω σε συγκρίσεις φορητού gaming, εκεί υπάρχει αδιαμφησβήτητος βασιλιάς κατ εμέ, που τυχαίνει να ταξιδεύω και πολύ ... Αλλά οκέυ, όλα είναι βάσει γούστων ...

 

Ναι,4gb καρτα γραφικων(Sapphire 6990) ,i7,24αρα οθονη,8gb μνημη,1TB εσωτερικος και 4 εξωτερικος κανει τις παιχνιδομηχανες να μοιαζουνε με....comodore και κινητα της προηγουμενης 10ετιας.....:lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,4gb καρτα γραφικων(Sapphire 6990) ,i7,24αρα οθονη,8gb μνημη,1TB εσωτερικος και 4 εξωτερικος κανει τις παιχνιδομηχανες να μοιαζουνε με....comodore και κινητα της προηγουμενης 10ετιας.....:lol:

 

και ποσο κοστιζουν ολα αυτα?

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

και ποσο κοστιζουν ολα αυτα?

 

Και εγώ την ίδια απορία έχω.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

η κάρτα γραφικών έχει 600+ στο πλαίσιο. μόνο και μόνο αυτό ήδη έχουμε ξεπεράσει το badget.

i7 κανενα 200+

οι δίσκοι κανένα 300άρι

η μνήμη 150+

μπααααα....προτιμώ να πάρω εισιτήρια στο εξωτερικό και να μην ξαναγυρίσω

Link to comment
Share on other sites

το pc δεν συγκρινεται με καμια παιχνιδομηχανη..και οταν λεω pc εννοω ενα καλο pc στημενο για παιχνιδια..ακομα και ενα χειροτερο pc απο αυτο που ειπε ο isolove αλλα ειναι αποκλειστικα για να παιζεις ειναι πολλες φορες καλυτερο απο μια παιχνιδομηχανη..γνωμη μου!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω αν εχει εκφραστει καποια γνωμη παρομοια με τη δικη μου καθως ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε αυτο το θεμα και δεν το εχω παρακολουθησει καθολου..

Πριν τρια χρονια επαιζα αρκετα παιχνιδια στον υπολογιστη και μαλιστα προσπαθουσα να δοκιμαζω οτι πιο βαρυ εβγαινε απο αποψη γραφικων απαιτησεων.Για αυτο το λογο ειχα φτιαξει τοτε και pc που εδωσα 1200 μονο για τον πυργο (αλλες εποχες τοτε)...Τωρα σπανια παιζω,δε ξερω γιατι αλλα δε με τραβανε πλεον τα παιχνιδια.Εκεινη την εποχη λοιπον ελεγα ποοο υπολογιστης τερας να υπαρχει και οι κονσολες δε σκαμπαζουν τιποτα κοντα του..Ομως τωρα που το ξανασκεφτομαι το xbox,το playstation ακομα και το wii με τα χειροτερα γραφικα του προσφερουν αυτο που πολυ δυσκολα θα βρεις στο pc.Multiplayer (οχι online φυσικα).Το καλυτερο παιχνιδι το κανεις με φιλους και σε αυτον τον τομεα το pc ειναι ξεκαθαρα πισω.Και στο κατω κατω δινεις τοσα χιλιαρικα σε ενα υπεροπλο pc για το οποιο ξερεις οτι σε 1-2 χρονια και πολυ λεω θα εχουν βγει τιτλοι που δε θα μπορει να τους τρεξει με τερμα γραφικα και αρχιζεις να κατεβαζεις τα antialising,τα anisotropic filtering ,και γενικα απο τις ρυθμισεις του παιχνιδιου απο τα high κατεβαινεις στα mid,και αυτο ειναι κατι που σε "ξενερωνει" (αν και δε μου αρεσει η χρηση αυτης της λεξης) και σε βαζει στη σκεψη αναβαθμισεων κυριως καρτας γραφικων,ενιοτε προσθετουμε και μνημες αν περισευουν slot.Οι κονσολες ομως ειναι αλλη φιλοσοφια,συγκεκριμενα παιχνιδια φτιαχνονται για συγκεκριενο υλικο και ξερεις ρε γαμ*το οτι για πολλα χρονια θα εχεις ησυχο το κεφαλακι σου,εστω και αν το pc μπορει να δωσει καλυτερα γραφικα.Συνεπως για μενα το μικροτερο κοστος και η καλητερη εμπειρια διασκεδασης την οποια χαριζει το multiplayer,γερνουν την ζυγαρια προς τις κονσολες,αλλωστε αυτος ειναι και ο αυτοσκοπος

τους,το παιχνιδι.

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από άποψη ποιότητας το pc θα είναι πάντα πολύ καλύτερο και πολύ ανώτερο, το ps3 έχει τεχνολογία 6 χρονών παλιά, ενώ το pc είναι δέκα φορές πιο γρήγορο, αν συγκρίνετε τις τελευταίες high end κάρτες γραφικών που έχουνε βγει στο pc θα καταλάβετε τι εννοώ, αρκεί να ξέρεις κάποιος 5 πράγματα να διαβάσει από τις προδιαγραφές τους.

Το μόνο πράγμα που κρατάει το pc πίσω είναι ο directx προγραμματισμός που απαιτεί πιο πολύπλοκες διαδικασίες που απαιτούνε περισσότερο χρόνο για να εκτελεστούνε.

Στις κονσόλες δεν μεσολαβεί ούτε directx ούτε τίποτα, όλες οι εντολές γίνονται από την κάρτα γραφικών απευθείας και άμεσα με αποτέλεσμα τα πάντα να τρέχουνε πιο γρήγορα ακόμα και με hardware 6ετίας παρακαλώ, σε αυτό βέβαια παίζει ρόλο και η αρχιτεκτονική των κονσολών για να αντέχουνε στο πέρασμα των χρόνων, αφού έχουνε επενδυθεί έως και δις ευρώ για να τις σχεδιάσουνε για να έχουμε εμείς να ευχαριστιόμαστε να παίζουμε.

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι το directx δεν έχει μέλλον κάπου διάβαζα σε ένα άρθρο ότι αν οι εταιρείες υποστήριζαν λίγο περισσότερο το pc θα βλέπαμε θαύματα και πράγματα με τις δυνατότητες του directx.

Απλά πρέπει να πέσει χρήμα και πολύ επένδυση σε χρόνο, για να το κάνουνε αυτό οι εκάστοτε εταιρείες θα πρέπει να έχουνε και τα απαραίτητα έσοδα από το pc gaming κάτι που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ αφού οι πωλήσεις τα τελευταία χρόνια στο pc έχουνε μειωθεί κατακόρυφα λόγω κυρίως της πειρατείας που στις μέρες μας ζει και βασιλεύει.

Οι εταιρείες που φτιάχνουνε τα παιχνίδια ξέρουνε ότι επενδύοντας στις κονσόλες οι κόποι τους θα πιάσουνε τόπο και θα πέσει χοντρή οικονόμα, και αυτός είναι και ο λόγος που 80% από τα παιχνίδια που υπάρχουνε στις κονσόλες δεν υπάρχουνε στο pc και ούτε πρόκειται ποτέ να τα δούμε. (Και μιλάω για πολύ καλούς τίτλους, όχι παιχνίδια που δεν τα έχει ακούσει κανείς, για Α τίτλους).

Δυστυχώς πρέπει να παραδεχτούμε όλοι (το λέω μετά λύπης καθότι είμαι και εγώ φανατικός υποστηρικτής του pc gaming phenom II, amd 6870 ktlp) πως το pc αργοπεθαίνει και αν δεν είχαμε κατά καιρούς μερικούς τίτλους καλούς fps για να ευχαριστιόμασταν το gaming με το ποντίκι, καλύτερη εικόνα με antialising 8Χ anisotroping mode ktlp ή από την άλλη μεριά εάν δεν είχαμε υποστήριξη με καλές κάρτες γραφικών (που ευτυχώς υπάρχουνε διαθέσιμες σε άφθονες ποσότητες στα μαγαζιά και για όλα τα γούστα στην αγορά), πιστεύω ότι δεν θα είχε καθόλου μέλλον το pc gaming.

Αν υπάρχει κάποιος που να διαφωνεί ας πει τη γνώμη του.

Α και κάτι άλλο ας είναι καλά και το WOW και άλλοι 2 με 3 τίτλοι που μας κρατάνε ακόμα στη ζωή.

Αυτά προς το παρών.:cool:

Edited by Dante

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

"Εχετε να προτεινετε καποιο καλο sim racing game, καποιο fighter ή καποιο πλατφορμας? για PC?"

 

 

ποιος εκρινε off topic το ποστ αυτο και με ποια λογικη?

 

με την ερωτηση (την ρητορικη) αυτη θελω να τονισω τις ελλειψεις του pc σε σημαντικες κατηγοριες.

 

εκτος και αν καποιος μου απαντησει και με διαψευσει.

 

 

*το σβησιμο ως off topic παντως ειναι ασχετο.

θελω μια απαντηση

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Το post σου δεν σβήστηκε, μεταφέρθηκε εδώ επειδή ρωτάς κάτι που είναι άσχετο με το θέμα του topic. Το ότι είναι ρητορική η ερώτηση δεν είναι σε καμία περίπτωση προφανές, είναι κάτι που το γνωρίζεις μόνο εσύ. Γι'αυτό και έμεινε ανοιχτό εκείνο το topic για να σου απαντήσει όποιος θέλει. Θα μπορούσες να το βρεις αν έψαχνες στα posts σου, από το προφίλ σου. Αφού λοιπόν είναι ρητορική η ερώτηση, αφήνω εδώ τα posts και κλειδώνω το off-topic, αλλά την επόμενη φορά πρόσεχε περισσότερο πριν κατηγορήσεις κάποιον.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η αλήθεια είναι ότι σε ένα καλό υπολογιστή τα παιχνίδια δείχνουν καλύτερα και βρίσκεις και αρκετά από το "Θείο" αλλά εγώ για gaming κονσόλα και πάλι κονσόλα στο pc δεν μπορώ να τα ευχαριστηθώ.Το μόνο παιχνίδι που παίζω στο pc εδώ και 7-8 χρόνια είναι το Football Manager στο Ps3 όλα τα υπόλοιπα.Ούτε install ούτε να κοιτάς αν είναι συμβατό το pc σου ούτε τίποτα...Βάζεις το δισκάκι και παίζει!!! :D
Link to comment
Share on other sites

και εγω ρε παιδια δεν μπορω να παιξω σε pc. αν δεν εχεις το καναπε σου να εισαι ανετος δεν ευχαριστεισαι το gaming. φυσικά θα μου πείτε όλα γίνονται με το pc (σύνδεση με τηλεόραση, ασύρματα control) αλλά θέλει και χρήμα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...