Jump to content

Redmi 4A


stp7562
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να βάλω την ελληνική developer xtrv για να μπορώ να δίνω δικαίωμα root σε ορισμένες εφαρμογές μέσω της miui , η stable δεν το κάνει.

Έχω xp 32bit ,και από ότι διαβασα δεν συνιστάται να φλασαρω μέσω των xp.

Υπάρχει άλλος τρόπος, μέσω της αναβάθμισης του κινητού ή θα πέσω σε bootloop ?

 

Αν δεν έχεις ξεκλειδώσει bootloader δεν υπάρχει άλλος τρόπος παρά να βρεις PC με Windows 7 (και πάνω) για να κάνεις πρώτα αυτό.

Αν τυχόν πάλι έχεις -και είσαι σίγουρος για αυτό- ξεκλείδωτο bootloader, δοκίμασε να κατεβάσεις το application TWRP από το play store. Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει που φαίνεται χρήσιμο, αλλά μπορεί να καταφέρεις να φλασάρεις TWRP μέσω αυτού χωρίς ανάγκη για χρήση PC. Άπαξ και φλασάρεις TWRP βάζεις μετά και root και την xtrv αρκεί να χρησιμοποιήσεις μια κάρτα SD στην οποία θα γράψεις τα απαραίτητα αρχεία. Το πρόβλημα όμως του ότι δεν έχεις PC με drivers για το κινητό θα το βρίσκεις μπροστά σου συνεχώς και νομίζω ότι η αναβάθμιση λειτουργικού ή η πρόσβαση σε άλλο PC με νεώτερο λειτουργικό είναι μονόδρομος. Τα Win XP έχουν πεθάνει εδώ και χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 837
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια κατοχος και εγω απο εχτες το πηρα για τη γυναικα.

Υπαρχει κανενα προβλημα με τα tempered και τις ζελατινες (να μην παταει καλα στα πλαϊνά) η ταιριαζουν ολα;

Κανενα δοκιμασμενο tempered αν εχει παρει κανεις ας κανει τον κοπο να στειλει λινκ.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Άσε τώρα τι μου θύμησες; :) Έχω παραγγείλει από τις 24 Αυγούστου θήκη και glass από gearbest και ακόμη να παραλάβω. Το κακό είναι ότι τα παρήγγειλα unregistered (2,80€ έκαναν, σιγά μην έδινα 1,50 για συστημένο :D)
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ξεκλειδώσει bootloader δεν υπάρχει άλλος τρόπος παρά να βρεις PC με Windows 7 (και πάνω) για να κάνεις πρώτα αυτό.

Αν τυχόν πάλι έχεις -και είσαι σίγουρος για αυτό- ξεκλείδωτο bootloader, δοκίμασε να κατεβάσεις το application TWRP από το play store. Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει που φαίνεται χρήσιμο, αλλά μπορεί να καταφέρεις να φλασάρεις TWRP μέσω αυτού χωρίς ανάγκη για χρήση PC. Άπαξ και φλασάρεις TWRP βάζεις μετά και root και την xtrv αρκεί να χρησιμοποιήσεις μια κάρτα SD στην οποία θα γράψεις τα απαραίτητα αρχεία. Το πρόβλημα όμως του ότι δεν έχεις PC με drivers για το κινητό θα το βρίσκεις μπροστά σου συνεχώς και νομίζω ότι η αναβάθμιση λειτουργικού ή η πρόσβαση σε άλλο PC με νεώτερο λειτουργικό είναι μονόδρομος. Τα Win XP έχουν πεθάνει εδώ και χρόνια.

 

Έχω ξεκλειδώσει τον bootloader , αλλά δεν έχω root.πως θα μπορούσα αφού έχω stable?

Το ερώτημα είναι αν κατεβάσω την xtrv στη εσωτερική μνήμη του κινητού θα μπορέσω να την φλασαρω από τη εφαρμογή Αναβάθμιση?

Ή πρέπει να κάνω πρώτα μια official / dev και μετά τη xtrv ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το ότι δεν φαίνεται το όνομα του παροχου στις οθόνες (στην lockscreen φαίνεται κανονικά) είναι γενικό ή είμαι ο μοναδικός;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 global

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Χθες παρέλαβα το ολοκαίνουργιο Xiaomi Redmi 4(Global version από Υοu.gr) και σήμερα ανοίγοντάς το να το σετάρω με το που το άνοιξα παρατηρώ μετά από λίγα λεπτά που έπαιζα με το κινητό (εξερεύνηση μενού, λειτουργιών κ.λ.π) ένα ενοχλητικό λαμπίρισμα που έχει και το οποίο το καταλαβαίνει κανείς αν εστιάσει ακόμα και στις πλευρές του κινητού...Νομίζοντας ότι έφταιγαν οι ρυθμίσεις της , τις πήγα όλες στο πιο ήπιο για τα μάτια αν και μετά που κοίταζα το μενού του κινητού αν κοιτούσα και σε άλλο σημείο έβλεπα λαμπίρισμα τρεμόπαιγμα ελαφρύ...Δεν ξέρω αν φταινε τα μάτια μου αν και δεν είχα ποτε πρόβλημα ούτε καν μυωπία!!(Τελευταία είχα πάει και στον οφθαλμίατρο και ήταν όλα άψογα)

100 % νομίζω είναι ή κάποια άστοχη ρύθμιση της εταιρείας στην οθόνη ή το χειρότερο δυνατό σενάριο να έχει θέμα flickering...Μείωσα φωτεινότητες έβαλα λειτουργεία ανάγνωσης αλλά ελάχιστη βελτίωση παρατηρώ καθώς αν κοιτάξω μετά π.χ στην οθόνη του laptop μου- που ποτέ δεν με κούραζε- βλέπω το flickering (τρεμόπαιγμα) και εκεί...Έτσι γίνονταν παλιά σε παλιές οθόνες CRT όπου το refresh rate ήταν πολύ χαμηλά ρυθμισμένο...Εδώ στο κινητό πώς το βρίσκω σε τί refresh rate είναι ρυθμισμένο;;

Ή έχετε παρατηρήσει κανείς σας κάτι ανάλογο σε οθόνη κινητού;;Αν ναι πείτε μου τι να κάνω;;

Παίζει να ζητήσω αντικατάσταση ή θα μου πούνε ότι "όλα τα pixels είναι εντάξει δεν δικαιολογείται κάτι τέτοιο";;Όντως δεν υπάρχει θέμα με τα pixels κατά τα άλλα..Μέχρι στιγμής τουλάχιστον..

Υπ'όψιν τη ζελατίνα που είχε κολλημένη στην οθόνη την έβγαλα δεν την κράτησα στην οθόνη αν τυχόν χρειαστεί αλλαγή θα είναι πρόβλημα;;

Παρατηρήσατε κανείς κάτι αντίστοιχο;;Δέχομαι τις συμβουλές σας,όποιος ξέρει θα το εκτιμούσα δεόντως αν μου πει τί φταίει..

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Edited by x+y=z
Link to comment
Share on other sites

Άσε τώρα τι μου θύμησες; :) Έχω παραγγείλει από τις 24 Αυγούστου θήκη και glass από gearbest και ακόμη να παραλάβω. Το κακό είναι ότι τα παρήγγειλα unregistered (2,80€ έκαναν, σιγά μην έδινα 1,50 για συστημένο :D)

Άστο μην το ψάχνεις... Και εγώ από τότε περίπου (καμιά βδομάδα αργότερα) περιμένω ένα φορτιστή Roidmi 3s και μάλιστα συστημένο και ακόμα τα ελτά δείχνουν μόνο "αποστολή στο εξωτερικό από Ολλανδία". Τα υπόλοιπα τράκινγκ δείχνουν ότι έχει φτάσει από τις 5/9 Ελλάδα βέβαια...

 

Έχω ξεκλειδώσει τον bootloader , αλλά δεν έχω root.πως θα μπορούσα αφού έχω stable?

Το ερώτημα είναι αν κατεβάσω την xtrv στη εσωτερική μνήμη του κινητού θα μπορέσω να την φλασαρω από τη εφαρμογή Αναβάθμιση?

Ή πρέπει να κάνω πρώτα μια official / dev και μετά τη xtrv ?

 

Κανονικότατα βάζεις σε stable. Ούτε να φλασάρεις πρώτα μια DEV χρειάζεται. Έχουν αλλάξει τα πράγματα από τα παλιότερα xiaomi με τις μη global roms. Βάζεις TWRP όπως είσαι στη stable και φλασάρεις μέσα από το TWRP το SuperSU για να κάνεις root. Επίσης ξέχνα την εφαρμογή αναβάθμιση. Οι custom roms φλασάρονται από το TWRP.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδια.

Δεν μπορω να βρω πως αλλαζει πιν η καρτα σιμ.

Ρυθμίσεις - Πρόσθετες ρυθμίσεις - Απόρρητο - Κλείδωμα Sim

 

Στάλθηκε από το Redmi 4A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδια.

Δεν μπορω να βρω πως αλλαζει πιν η καρτα σιμ.

 

Ρυθμίσεις/πρόσθετες ρυθμίσεις/απόρρητο/ κλείδωμα sim

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το ότι δεν φαίνεται το όνομα του παροχου στις οθόνες (στην lockscreen φαίνεται κανονικά) είναι γενικό ή είμαι ο μοναδικός;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 global

Δες Ρυθμίσεις - Ειδοποιήσεις & γραμμή κατάστασης - Εμφάνιση ονόματος παρόχου. Το έχεις ενεργοποιήσει;

 

Sent from my Redmi 4A

Edited by gpns
Link to comment
Share on other sites

Άστο μην το ψάχνεις... Και εγώ από τότε περίπου (καμιά βδομάδα αργότερα) περιμένω ένα φορτιστή Roidmi 3s και μάλιστα συστημένο και ακόμα τα ελτά δείχνουν μόνο "αποστολή στο εξωτερικό από Ολλανδία". Τα υπόλοιπα τράκινγκ δείχνουν ότι έχει φτάσει από τις 5/9 Ελλάδα βέβαια...

 

 

 

Κανονικότατα βάζεις σε stable. Ούτε να φλασάρεις πρώτα μια DEV χρειάζεται. Έχουν αλλάξει τα πράγματα από τα παλιότερα xiaomi με τις μη global roms. Βάζεις TWRP όπως είσαι στη stable και φλασάρεις μέσα από το TWRP το SuperSU για να κάνεις root. Επίσης ξέχνα την εφαρμογή αναβάθμιση. Οι custom roms φλασάρονται από το TWRP.

 

Πώς μπορώ να βρω το twrp σε μορφή update.zip για να το εγκαταστήσω ?

Δεν θέλω να φλασαρω ρεκοβερυ από το πισί.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να βρω το twrp σε μορφή update.zip για να το εγκαταστήσω ?

Δεν θέλω να φλασαρω ρεκοβερυ από το πισί.

 

Δεν γίνεται. Ο εσωτερικός updater του λειτουργικού δεν μπορεί να φλασάρει custom recovery. Μπορείς να μπουτάρεις μόνο (χωρίς μόνιμο flash δηλαδή) σε TWRP όποτε θέλεις με τη χρήση PC πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται. Ο εσωτερικός updater του λειτουργικού δεν μπορεί να φλασάρει custom recovery. Μπορείς να μπουτάρεις μόνο (χωρίς μόνιμο flash δηλαδή) σε TWRP όποτε θέλεις με τη χρήση PC πάντα.

 

Και πως γίνεται αυτό ?

 

Υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο λινκ ?

Link to comment
Share on other sites

Και πως γίνεται αυτό ?

 

Υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο λινκ ?

 

Ξεκλειδώνεις οπωσδήποτε bootloader και στη συνέχεια ακολουθείς τη διαδικασία εγκατάστασης TWRP που έχει εδώ (τον 2ο τρόπο) παραλείποντας την εντολή/βήμα "fastboot flash recovery TWRP_3.1.X.X.img". Τρέχεις την "fastboot boot TWRP_3.1.X.X.img" μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ο ήχος στο video καθώς και στην ηχογράφηση είναι ιδιαίτερα χαμηλός. Είναι θέμα rom.

 

Sent from my Redmi 4A

 

Δηλαδή μπορεί να το φτιάξουνε; Η να κάνουμε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορεί να το φτιάξουνε; Η να κάνουμε κάτι;
Όσοι είναι με την Global stable rom από οσο ξέρω, από την έκδοση 8.2.1.0 μέχρι και την τελευταία 8.5.5.0 δηλαδή 4 - 5 εκδόσεις rom έχουν πρόβλημα. Δεν διορθώθηκε σε καμία αναβάθμιση. Αν το διορθώσουν σε μελλοντική αναβάθμιση άγνωστο....

Με root και custom rom ίσως να μην υπάρχει το πρόβλημα. Δεν το γνωρίζω είμαι και εγώ με την επίσημη έκδοση.

Μία προσωρινή και εύκολη λύση για τα βίντεο που χρησιμοποιώ εγώ είναι η εφαρμογή AndroVid που μπορείς να ανεβάσεις τον ήχο του βίντεο που έχεις τραβήξει. Την κατεβάζεις από Google play

 

Sent from my Redmi 4A

Edited by gpns
Link to comment
Share on other sites

Όσοι είναι με την Global stable rom από οσο ξέρω, από την έκδοση 8.2.1.0 μέχρι και την τελευταία 8.5.5.0 δηλαδή 4 - 5 εκδόσεις rom έχουν πρόβλημα. Δεν διορθώθηκε σε καμία αναβάθμιση. Αν το διορθώσουν σε μελλοντική αναβάθμιση άγνωστο....

Με root και custom rom ίσως να μην υπάρχει το πρόβλημα. Δεν το γνωρίζω είμαι και εγώ με την επίσημη έκδοση.

Μία προσωρινή και εύκολη λύση για τα βίντεο που χρησιμοποιώ εγώ είναι η εφαρμογή AndroVid που μπορείς να ανεβάσεις τον ήχο του βίντεο που έχεις τραβήξει. Την κατεβάζεις από Google play

 

Sent from my Redmi 4A

Η εφαρμογή AndroVid είναι με πληρωμή η δωρεάν;

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες χαμηλη, τυπου δεν ακους σχεδόν τίποτα?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ισα πού ακούγετε το βίντεο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μετα απο μερικες μερες η ωρες λειτουργίας (αναλογα τα κέφια του) χάνω την δευτερη σιμ.

Δεν φαίνεται πουθενα και ανοίγω στις ρυθμίσεις και φαίνεται μονο μια καρτα σιμ.

Το προβλημα λύνεται μονο με επανεκκίνηση αλλα δεν ειναι λύση αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μετα απο μερικες μερες η ωρες λειτουργίας (αναλογα τα κέφια του) χάνω την δευτερη σιμ.

Δεν φαίνεται πουθενα και ανοίγω στις ρυθμίσεις και φαίνεται μονο μια καρτα σιμ.

Το προβλημα λύνεται μονο με επανεκκίνηση αλλα δεν ειναι λύση αυτη.

Το ίδιο είχε και το δικό μου, το στειλα στο σέρβις και μου γύρισε με αλλαγμένη πλακέτα

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και τι εγινε εφτιαξε;

Το εχεις μερες χωρις συμπτωμα;

Οποτε ειναι θεμα hardware και οχι software που ηλπιζα για καμιά νεα ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...