Jump to content

Alcatel Idol 4


snapp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος που έχει το κινητό να μας πει εντυπώσεις; Δεν βρήκα σχετικό θέμα οπότε άνοιξα τώρα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μ΄ενδιαφέρει.. δίνουν πακέτο με *vr μαζί...

 

Από θέμα κατασκευής δεν ξέρω τι γίνεται γιατί το idol 3 είχε προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το πήρα εδώ και 2 σχεδόν μήνες με το συμβόλαιο μου. Προερχόμενος από note 4 που το έκαψα την πλακέτα. Είναι το πιο value for money κινητό που έχω πάρει ποτέ. Τα αρνητικά του είναι η σχετικά μικρή μπαταρία μεν αλλά φορτίζει ταχύτατα δε, η απουσία υπερυθρων και το ότι η οθόνη του δεν είναι oled. Κατά τα άλλα πετάει. Έχει ράδιο fm πολύ καλή μπροστινή κάμερα, αξιοπρεπή πίσω κάμερα, τρομερά ηχεία και είναι αρκετά γρήγορο, όμορφο και ποιοτικό αφού είναι από γυαλί και μέταλλο. Στο κουτί του έχει γυαλιά vr αρκετά ποιοτικά ακουστικά jbl, διάφανη πίσω θήκη και μεμβράνη οθόνης! Και μέχρι στιγμής πήρε 2 αναβαθμίσεις ασφαλείας.
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα εδώ και 2 σχεδόν μήνες με το συμβόλαιο μου. Προερχόμενος από note 4 που το έκαψα την πλακέτα. Είναι το πιο value for money κινητό που έχω πάρει ποτέ. Τα αρνητικά του είναι η σχετικά μικρή μπαταρία μεν αλλά φορτίζει ταχύτατα δε, η απουσία υπερυθρων και το ότι η οθόνη του δεν είναι oled. Κατά τα άλλα πετάει. Έχει ράδιο fm πολύ καλή μπροστινή κάμερα, αξιοπρεπή πίσω κάμερα, τρομερά ηχεία και είναι αρκετά γρήγορο, όμορφο και ποιοτικό αφού είναι από γυαλί και μέταλλο. Στο κουτί του έχει γυαλιά vr αρκετά ποιοτικά ακουστικά jbl, διάφανη πίσω θήκη και μεμβράνη οθόνης! Και μέχρι στιγμής πήρε 2 αναβαθμίσεις ασφαλείας.
εχω το pop up.και εμενα εχει μικρη μπαταρια.εβαλα την λειτουργεια εξοικονόμησης μπαταριας.η αυτονομια εκτοξευτηκε.δεν εχει ιδια λειτουργεια το idol;για ψαξε και δοκιμασε μηπως δεις διαφορα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Με δυο λογια απο κριτικη μου στο skroutz, το πηρα απ'εξω EU και δεν εχει Ελληνικα και τα Αγγλικα μια χαρα ειναι.

Παιδες οσο περναει ο καιρος τοσο το γουσταρω πιο πολυ. Το μονο που ισως επρεπε να εκανα να μαζευα κανα φραγκο να επαιρνα το IDOL 4s που

παιζει στα 250 Eυρω, τεσπα κι αυτο μια χαρα ειναι, την κανω τη δουλεια μου...;)

 

"Το πηρα στα 175 Ευρω την εκδοση χωρις τα VR ( αχρειαστα μου ειναι)

Εχουμε και λεμε: Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και με premium αισθηση, fingerprint magnet ομως.

Πολυ ευαισθητο στα χτυπηματα ειδικα στο πλαισιο, εχει ομως θηκη και προστατευτικο οθονης στα περιεχομενα ( χανεις ομως την ομορφια και την αισθηση στο χερι)

Καλη ποιοτητα κλησεων, αρκετα δυνατο Wi-Fi, κλειδωνει δορυφορους αμεσα, αρκετα συγχρονο λογισμικο (ευελπιστω σε Nougat στο μελλον, χλωμο το βλεπω) δεν εχει πολυ bloatware, απλο UI αλλα θα ηθελα να ειναι πιο παραμετροποιησιμο, κανενα προβλημα σε ισχυ οταν το χρησιμοποιεις για τηλ. σερφαρισμα, social, και κανα ελαφρυ παιχνιδι ( δεν κανει για gamers ) ζεσταινεται αρκετα υστερα απο πολυ ωρα ομως, καλη ips οθονη, καλος ηχος και αρκετα δυνατος ( δεν φτανει τα boom sound των htc ) φωτο και βιντεο μεσος ορος ( θα ηθελα και περιμενα κατι καλυτερο ) ενδιαφερον το Boom key, ασχημη θεση του USB δεν βολευει οταν φορτιζει και το εχεις οριζοντια στο χερι., μπαταρια σχετικα μικρη αλλα την ημερα την βγαζεις με νορμαλ χρηση,εχει JBL ακουστικα.

Εν κατακλειδι ειναι μια πολυ καλη συσκευη, ξεφευγεις απο τα συνηθισμενα Samsung κτλ. και στη τιμη που το πηρα δεν εχει ανταγωνισμο, καλυτερο vfm γυρω στα 200 Ευρω, τωρα στη κατηγορια 250+ Eυρω υπαρχουν και καλυτερες λυσεις..."

Edited by Chrisgr1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Chrisgr1 από που το πήρες 175 ευρώ και που μπορεί να βρεθεί το 4s γύρω στα 250 ευρώ; Θα με σώσεις! Αγοράζω από οπουδήποτε.

Το 4s στα σκρουτζομαγαζα ξεκιναει απο 247.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Chrisgr1 από που το πήρες 175 ευρώ και που μπορεί να βρεθεί το 4s γύρω στα 250 ευρώ; Θα με σώσεις! Αγοράζω από οπουδήποτε.

 

Σου εστειλα pm

 

Το 4s δεν το φερνουν εδω και δεν ξερω γιατι, μονο απο μαγαζι Eυρωπης η απο USA. Για μενα δεν ειναι προβλημα αλλα οπως ηδη εχω πει δεν εχει Eλληνικο μενου, αναβαθμισεις, εγγυηση, κτλ, κανονικα.

Edited by Chrisgr1
Link to comment
Share on other sites

ασχημη θεση του USB δεν βολευει οταν φορτιζει και το εχεις οριζοντια στο χερι"

Εγώ το γυρνάω ώστε το καλώδιο να είναι από πάνω μιας και αντιστρέφεται το λειτουργικό πλήρως και αυτόματα.

Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό όντως είναι απιθανο featurάκι .. γυρνάει η οθόνη τούμπα !!! γαμάτο
το εχει και αλλο μοντελο της Alcatel.το pop up που εχω το κανει.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Σου εστειλα pm

 

Το 4s δεν το φερνουν εδω και δεν ξερω γιατι, μονο απο μαγαζι Eυρωπης η απο USA. Για μενα δεν ειναι προβλημα αλλα οπως ηδη εχω πει δεν εχει Eλληνικο μενου, αναβαθμισεις, εγγυηση, κτλ, κανονικα.

 

Υπάρχει το Vodafone smart platinum 7, ίδιο με το 4s.

Το πήρα μτχ, πολύ καλό σε όλα εκτός από τη μετρια κάμερα (έχω συνηθίσει σε καλύτερες συσκευές).

Αξίζει για καινούργιο πιστεύω στα 249€.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδια στα sms στα ελληνικά γράφει 160χαρακτηρες; Όταν ακούς ραδιόφωνο ή mp3 από τα ακουστικά αν πατήσεις 2φορες το πληκτρο του hands free πηγαίνει στον επόμενο σταθμό ή τραγούδι;Παίρνει 2sim + κάρτα μνήμης ή η 2η sim είναι και για κάρτα μνήμης οπότε διαλέγεις τι θα βάλεις;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για τους χαρακτήρες είναι θέμα εφαρμογής. Η 2η θήρα για σιμ χρησιμοποιείται για κάρτα sd.
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδια στα sms στα ελληνικά γράφει 160χαρακτηρες; Όταν ακούς ραδιόφωνο ή mp3 από τα ακουστικά αν πατήσεις 2φορες το πληκτρο του hands free πηγαίνει στον επόμενο σταθμό ή τραγούδι;Παίρνει 2sim + κάρτα μνήμης ή η 2η sim είναι και για κάρτα μνήμης οπότε διαλέγεις τι θα βάλεις;

 

Παιδιά επειδή σκέφτομαι τελικά να το πάρω, ποια εφαρμογή πρέπει να κατεβάσω για να έχει 160χαρακτήρες στα ελληνικά; Επίσης μπορείς να αλλάξεις τραγούδι στο mp3 από τον hands free; Μπορεί να απαντήσει κάποιος κάτοχος του κινητού;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ήρθε μια μικρή ενημέρωση 36mb για το Vodafone platinum, η nougat αργεί όμως ακόμη...
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
καλημέρα.να ρωτησω αν αξιζει το κινητο.το εχει ο γερμανος στα 89 ευρω και φαινεται καλη περιπτωση.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.να ρωτησω αν αξιζει το κινητο.το εχει ο γερμανος στα 89 ευρω και φαινεται καλη περιπτωση.

 

Το τηλέφωνο είναι άψογο σε όλα του! Το έχω 7 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα! Το μόνο μειονέκτημα θα ήθελα καλύτερη μπαταρία αλλά με αρκετή χρήση την βγάζει την μέρα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο είναι άψογο σε όλα του! Το έχω 7 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα! Το μόνο μειονέκτημα θα ήθελα καλύτερη μπαταρία αλλά με αρκετή χρήση την βγάζει την μέρα.
καλησπερα.ευχαριστω για την απαντηση.και εγω αλκατελ εχω ,το ποπ απ και δεν τα αλλαζω με τιποτα.κανονικα δεν ειναιννα παρω.το εχω εναμιση χρονο και δουλευει οπως την πρωτη μερα,αλλα αυτη η προσφορα φαινεται πολυ καλη.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ευχαριστω για την απαντηση.και εγω αλκατελ εχω ,το ποπ απ και δεν τα αλλαζω με τιποτα.κανονικα δεν ειναιννα παρω.το εχω εναμιση χρονο και δουλευει οπως την πρωτη μερα,αλλα αυτη η προσφορα φαινεται πολυ καλη.

 

Το idol 4 είναι καλύτερο σε όλα του. Καταπληκτικες φωτογραφίες, ο καλύτερος ήχος που έχω ακούσει σε κινητό 2x 2,6watt ηχεία JBL! GPS που κλειδώνει και μέσα σε κτήρια, φωτεινή υψηλής ανάλυσης οθόνη, κανένα απολύτως κόλλημα σε ότι και αν κάνεις, ταχύτατο και πανέμορφο κατασκευασμενο από γυαλί και μέταλλο. Πατάει κάτω άνετα πολλά κινητά εκατοντάδων ευρώ. Πάρε το και δεν θα το μετανιώσεις. Και το καλύτερο για μένα που δεν έχει άλλη εταιρία ότι είναι 100% αναστρέψιμο και όπως και να το κρατάς μπορείς να το χειρίζεσαι και να μιλάς. Δεν σε νοιάζει πλέον αν είναι ανάποδα το κινητό!

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.να ρωτησω αν αξιζει το κινητο.το εχει ο γερμανος στα 89 ευρω και φαινεται καλη περιπτωση.

 

Το έχεις βρεί σε κατάστημα; Εγώ ρώτησα σε 4 καταστήματα, αλλά δεν υπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...