Jump to content

Sony Xperia XA Ultra


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ούτε εγώ βάζω τίποτα στην οθόνη, ποτέ μου δεν είχα σε κινητά μου γρατζουνιες, είμαι τυχερός:)

Λόγω επεξεργαστή mediatek του κινητού μας, πρέπει ο φορτιστής να υποστηρίζει ταχεία φόρτιση για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή,

αυτος της sony φυσικα υποστηρίζει (και για της Qualcomm επεξεργαστες)

http://www.sonymobile.com/global-en/products/accessories/quick-charger-uch12/

δεν ξέρω αν άλλοι ταχυφορτιστές θα το φορτίσουν γρήγορα, γι αυτό σου ειπα να δοκιμάσεις με του νοτε.

Κάτσε να έρθει απο ισπανία αυτός που παράγγειλα της sony να τον δοκιμάσω και θα σου πω, πιστευω να έρθει την άλλη εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 392
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήγα σε γνωστή αλυσίδα ηλεκτρονικών να δω συσκευές μιας και προτίθεμαι να αλλάξω το 3/32 LG G3 που έχω τώρα και έπεσα τελείως τυχαία πάνω του.Οντως στιβαρή κατασκευή,εντυπωσιακή οθόνη με ωραία και ζωντανά χρώματα, θέαση οθόνης υπο γωνία καλή και γενικότερα μου άφησε καλές εντυπώσεις.Δεν μου άρεσε σαφώς το γεγονός της μικρής μπαταρίας & του μικρού χώρου αποθήκευσης.

 

Με προβληματίζει που διάβασα αρκετές φορές για την αυτονομία του και την αργή φόρτιση του.Υπάρχει κάποιος να με σπρώξει προς την αγορά του ή να με αποτρέψει απο αυτήν; :lol: :p

Μια γνώμη συγκριτικά με το Xiaomi Mi Max που κοιτάζω επίσης;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο guys :)

www.lancisti.gr/forum
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σε σπρώξω στην αγορά του...η αυτονομία του είναι στον μέσο όρο, εγώ δεν έχω θέμα με αυτό, όταν παραλάβω και ταχυφορτιστη θα είμαι κομπλέ. Η κάμερα του δν νομίζω να συγκρίνεται με των κινεζικών, 3 είχα παλιότερα κ από φωτο πάπαλα, με αυτό χαίρομαι την φωτογραφία
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σε σπρώξω στην αγορά του...η αυτονομία του είναι στον μέσο όρο, εγώ δεν έχω θέμα με αυτό, όταν παραλάβω και ταχυφορτιστη θα είμαι κομπλέ. Η κάμερα του δν νομίζω να συγκρίνεται με των κινεζικών, 3 είχα παλιότερα κ από φωτο πάπαλα, με αυτό χαίρομαι την φωτογραφία

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου Αργυρη.Κάτι τελευταίο.Απο την στιγμή που είναι 16Gb και άρα κάποια Gb καταλαμβάνει το λειτουργικό και οι stock εφαρμογές,πόσος υπολειπόμενος χώρος απομένει;Αν θυμάμαι καλά κάπου που είχα διαβάσει έλεγε γύρω στα 8.

 

Αρα τι;Μονο 8Gb εφαρμογές;Νομίζω πρέπει να ρουτάρεις για να εγκαταστήσεις στην sd,σωστά;

www.lancisti.gr/forum
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή με καμιά 30άρια εφαρμογές έχω 4gb υπόλοιπο, χωρίς ούτε ένα παιχνίδι και η αλήθεια είναι ότι δεν μεταφέρονται όλες οι εφαρμογές στην sd, rout δεν έχω ψάξει ακόμα αν έχει βγει, έχω μια κάρτα μέσα 64 gb για όλα τα υπόλοιπα. Το θετικό είναι ότι μπορεί να ενοποιηθεί η sd με τον εσωτερικό χώρο της συσκευής και να γίνουν ένα, οπότε αν το κάνω θα έχω περίπου 80gb ενοποιημένα, το αρνητικό είναι ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η κάρτα άλλου..αν και πότε δεν την βγάζω από το κινητό Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή με καμιά 30άρια εφαρμογές έχω 4gb υπόλοιπο, χωρίς ούτε ένα παιχνίδι και η αλήθεια είναι ότι δεν μεταφέρονται όλες οι εφαρμογές στην sd, rout δεν έχω ψάξει ακόμα αν έχει βγει, έχω μια κάρτα μέσα 64 gb για όλα τα υπόλοιπα. Το θετικό είναι ότι μπορεί να ενοποιηθεί η sd με τον εσωτερικό χώρο της συσκευής και να γίνουν ένα, οπότε αν το κάνω θα έχω περίπου 80gb ενοποιημένα, το αρνητικό είναι ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η κάρτα άλλου..αν και πότε δεν την βγάζω από το κινητό

Φίλε μου τι εννοείς οτι μπορεί να ενοποιηθεί η κάρτα sd με το εσωτερικό της συσκευής;

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα χαρακτηριστικό της έκδοσης 6 του αντρόιτ όπου η κάρτα sd μπορεί να διαμορφωθεί σαν αποθηκευτικός χώρος ξεχωριστος (δηλαδή μια απλή κάρτα sd τηλεφώνου) ή να διαμορφωθεί και να ενοποιηθεί με την εσωτερικό χώρο του τηλεφώνου και να φαίνεται σαν ένας ενιαίος χώρος ΑΛΛΑ πλέον δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η κάρτα σε άλλη συσκευή.

Το τελευταίο δεν μας πειράζει αν δεν μπαινοβγάζουμε την sd απο συσκευή σε συσκευή και αρκεί η sd να είναι ταχύτατη (class 10) για να μην υπάρχει θέματα με καθυστερήσεις στο άνοιγμα εφαρμογών.

Επειδή έχω κάρτα πολύ καλή λέω να την ξαναδιαμορφώσω σαν ενιαίο χώρο με του τηλεφώνου και να παρατηρήσω την αποδοση του. Φυσικά όποτε θέλουμε την ξαναδιαμορφώνουμε σαν απλή κάρτα (όταν εισάγεις την κάρτα για πρώτη φορά μπορείς να κάνεις τα παραπάνω).

Κάποια τελευταίας γενιάς κινητών δεν επιτρέπουν αυτή την λειτουργεια, πχ galaxy

http://www.pocket-lint.com/news/135716-how-to-use-adoptable-storage-on-android-6-0-marshmallow

 

edit: τελικά απο ότι φαίνεται η sony δεν επιτρέπει να γινει αυτό με την sd, δεν μπορώ να βρω απο που γίνεται..

και μαλλον το καλώδιο usb της sony που φορτίζει το κινητό μου φταίει για την αργή φόρτιση, το πρωί με άλλο φορτιση με 1Α ρεύμα και άλλο καλώδιο φορτιστηκε σε περιπου 2 ώρες απο 30%

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ βάζω τίποτα στην οθόνη, ποτέ μου δεν είχα σε κινητά μου γρατζουνιες, είμαι τυχερός:)

Λόγω επεξεργαστή mediatek του κινητού μας, πρέπει ο φορτιστής να υποστηρίζει ταχεία φόρτιση για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή,

αυτος της sony φυσικα υποστηρίζει (και για της Qualcomm επεξεργαστες)

http://www.sonymobile.com/global-en/products/accessories/quick-charger-uch12/

δεν ξέρω αν άλλοι ταχυφορτιστές θα το φορτίσουν γρήγορα, γι αυτό σου ειπα να δοκιμάσεις με του νοτε.

Κάτσε να έρθει απο ισπανία αυτός που παράγγειλα της sony να τον δοκιμάσω και θα σου πω, πιστευω να έρθει την άλλη εβδομάδα

Θα ήθελα να πω σχετικά με το θέμα της φόρτισης.Δοκίμασα φόρτιση με τον ταχυφορτιστή του note 4 και το φόρτισε από άδειο στο 100% σε δύο ώρες ακριβώς.Δεν ξέρω αν είναι καλός χρόνος.Την ώρα που φορτίζει ανάβει κόκκινο το led και μόλις φτάσει στο 90% ανάβει πράσινο,αλλά συνεχίζει τη φόρτιση μέχρι το 100%.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, το καλώδιο του μου έκανε την ζημιά γιατί όταν το συνδέω με τον υπολογιστή δεν μου εμφανίζει το κινητό, με αλλο καλώδιο όλα καλά, 2ωρακι είναι ανεκτά για φόρτιση, πιστεύω με τον δικό του ταχυφορτιστη να κάνει μια ωρίτσα Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Όντως, το καλώδιο του μου έκανε την ζημιά γιατί όταν το συνδέω με τον υπολογιστή δεν μου εμφανίζει το κινητό, με αλλο καλώδιο όλα καλά, 2ωρακι είναι ανεκτά για φόρτιση, πιστεύω με τον δικό του ταχυφορτιστη να κάνει μια ωρίτσα

Μια ωρίτσα είναι super.Ποτέ δεν έχω φορτίσει το note σε λιγότερο απο 1,5 ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή με καμιά 30άρια εφαρμογές έχω 4gb υπόλοιπο, χωρίς ούτε ένα παιχνίδι και η αλήθεια είναι ότι δεν μεταφέρονται όλες οι εφαρμογές στην sd, rout δεν έχω ψάξει ακόμα αν έχει βγει, έχω μια κάρτα μέσα 64 gb για όλα τα υπόλοιπα. Το θετικό είναι ότι μπορεί να ενοποιηθεί η sd με τον εσωτερικό χώρο της συσκευής και να γίνουν ένα, οπότε αν το κάνω θα έχω περίπου 80gb ενοποιημένα, το αρνητικό είναι ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η κάρτα άλλου..αν και πότε δεν την βγάζω από το κινητό

 

Χθες εντελώς τυχαία πέτυχα ενα παιδί που είχε την συσκευή και τον ζάλισα στις ερωτήσεις.Βέβαια δεν ήταν και πολύ tech geek οπότε δεν είχα σαφείς απαντήσεις αλλά και πάλι με βοήθησε.Οσον αφορά τον χώρο,κάπου τόσες εφαρμογές σαν και σένα Αργυρη είχε εγκατεστημένες και αυτός.Το θέμω είναι πως απ'όσο γνωρίζω και εψαξα δεν μπορείς να μεταφέρεις την εφαρμογή στην κάρτα.Λες όμως ότι κάποιες μεταφέρονται...χμμ

 

 

Όντως, το καλώδιο του μου έκανε την ζημιά γιατί όταν το συνδέω με τον υπολογιστή δεν μου εμφανίζει το κινητό, με αλλο καλώδιο όλα καλά, 2ωρακι είναι ανεκτά για φόρτιση, πιστεύω με τον δικό του ταχυφορτιστη να κάνει μια ωρίτσα

 

Με λίγα λόγια το μανίσιο καλώδιο έχει θέμα;Γιατί δεν ξεκινάς διαδικασία να στο αντικαταστήσουν;

 

 

Και κάτι άλλο που μου ήρθε τώρα.Προσωπικά έχω συνέχεια τα data ανοιχτά όταν είμαι εκτός σπιτιού/γραφείου και αντίστοιχα ανοιχτό wifi όταν είμαι εντός.Υπάρχει κάποιος που να κάνει αντίστοιχη χρήση για να μου πει διάρκεια;Στο τέλος της μέρας μένει έστω ενα μικρό ποσοστό μπαταρίας ή απο το απογευματάκι ψάχνεις φορτιστή;

www.lancisti.gr/forum
Link to comment
Share on other sites

Τελικα είχα μπερδέψει τα καλώδια και χρησιμοποιούσα ένα άλλο που δεν ξέρω κ εγώ από που το βρήκα, με το δικό του μέσα σε ένα δυορακι φορτίζει κανονικά.

Τα data τρώνε αρκετή μπαταρία και αναλόγως τη χρήση που κάνεις θα έχεις και ανάλογη κατανάλωση, η μπαταρία του είναι στο μέσο όρο που σημαίνει κάθε μέρα φόρτιση, το αν θα σου περισσέψει λίγο για το βράδυ μόνο το κινητό σου θα

το ξέρει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πήρα και εγώ το τηλέφωνο και έχω ενα σοβάτο θέμα και δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Αγόρασα καινούργια κάρτα sd 32g. Οταν την εισάγω δεν αναγνωρίζεται και οταν πάω να την κάνω format λεεί οτι δεν υποστηρίζεται. δοκίμασα αλλες 2 κάρτες. Τίποτα. Εκανα επαναφορά γιατί είχα δεί οτι είχε κατεβάσει στις 19 το βραδυ ενα upodate memory app. τίποτα πάλι. μπορείτε να δώσετε καμιά ιδέα. Τι είναι τώρα αυτό λειτουργικό ή HW ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πήρα και εγώ το τηλέφωνο και έχω ενα σοβάτο θέμα και δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Αγόρασα καινούργια κάρτα sd 32g. Οταν την εισάγω δεν αναγνωρίζεται και οταν πάω να την κάνω format λεεί οτι δεν υποστηρίζεται. δοκίμασα αλλες 2 κάρτες. Τίποτα. Εκανα επαναφορά γιατί είχα δεί οτι είχε κατεβάσει στις 19 το βραδυ ενα upodate memory app. τίποτα πάλι. μπορείτε να δώσετε καμιά ιδέα. Τι είναι τώρα αυτό λειτουργικό ή HW ?

Φιλε μου εχω δοκιμάσει και 64αρα και 128αρα κάρτα χωρίς πρόβλημα.Τις διαβάζει σφαίρα.Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.Μήπως έχει πρόβλημα η κάρτα σου;

Link to comment
Share on other sites

Αν δοκίμασες με άλλες κάρτες και έχεις το ίδιο πρόβλημα και έχεις τη συσκευή λιγότερο από 7 μέρες πήγαινε το για DOA (αντικατάσταση).
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δοκίμασες με άλλες κάρτες και έχεις το ίδιο πρόβλημα και έχεις τη συσκευή λιγότερο από 7 μέρες πήγαινε το για DOA (αντικατάσταση).

 

Δεν την λιγότερο απο 7 μέρες..διαβάζω κάπου για bugs στο android που προκαλούν τέτοιου είδους θέματα. αναγνωρίζει τη κάρτα αλλα δεν μπορεί να την φορμάρει. Τι λέει απο service η sony ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν την λιγότερο απο 7 μέρες..διαβάζω κάπου για bugs στο android που προκαλούν τέτοιου είδους θέματα. αναγνωρίζει τη κάρτα αλλα δεν μπορεί να την φορμάρει. Τι λέει απο service η sony ?

 

Πω ρε φίλε καινούργιο κινητό και να σου βγάλει θέμα απο τώρα;Κρίμα!Εύχομαι να το λύσεις σύντομα!

Πάντως για hardware μου φαίνεται και μένα.Επίσης αν εχεις την δυνατότητα δοκίμασε να δεις αν τις συγκεκριμένες κάρτες τις διαβάζει κάπου άλλου (πχ άλλο κινητό,card reader,laptop)

www.lancisti.gr/forum
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μεγάλο πρόβλημα η εσωτερική μνήμη.Πολύ σαβούρα μέσα.Χειρότερα και από samsung.Στην αρχή ήταν δεσμευμένα 8,62 απο τα 16gb.Τώρα με την ενημέρωση κάποιων εφαρμογών απο το playstore και με εγκατεστημένα fb,skype,instagram έχει 10,62 από τα 16gb!!! Τελικά πιστεύω οτι ενα κινητό πρέπει να έχει minimum 32gb εσωτερική μνήμη,ανεξάρτητα την κάρτα που θα επιλέξεις.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τις εφαρμογές που έχω μέσα έχω 4gb υπόλοιπο, είναι θέμα σίγουρα και φαντάσου δεν παίζω παιχνίδια, έχει κλειδωμένη και την επιλογή η σονυ για ενιαίο αποθηκευτικό χώρο με την sd. Αν βρω χρόνο θα κοιτάξω για root να σβήσω την σαβούρα
Link to comment
Share on other sites

Ασχετα απο την μπαταρία που είναι και αυτό ένα μείζον θέμα στην συγκεκριμένη συσκευή, ο αμέσος επόμενος και πιο σημαντικός λόγος που δεν προχώρησα στην αγορά του είναι τα 16Gb της internal.Ελεος ρε Sony,που πας με τα 16 ενω κοντά 5 με 6 είναι μόνο το λειτουργικό;
www.lancisti.gr/forum
Link to comment
Share on other sites

Ασχετα απο την μπαταρία που είναι και αυτό ένα μείζον θέμα στην συγκεκριμένη συσκευή, ο αμέσος επόμενος και πιο σημαντικός λόγος που δεν προχώρησα στην αγορά του είναι τα 16Gb της internal.Ελεος ρε Sony,που πας με τα 16 ενω κοντά 5 με 6 είναι μόνο το λειτουργικό;

Κοίτα φίλε μου,για το θέμα της μπαταρίας είναι στο μέσο όρο.Εγω με note 4 και καινούρια μπαταρία δεν βγάζω την ημέρα τις περισσότερες φορές.Κάποιες φορές πολύ συντηρητικά μπορεί.Η γυναίκα μου με το xperia βγάζει ολη τη μέρα και υπάρχει και περίσσευμα.Και το wifi δεν το κλείνει ποτέ γιατί το χρειάζεται το internet.Οπότε για τέτοια smartphone με θηριώδεις οθόνες,για τις δικές μου απαιτήσεις θέλω να με βγάζει άνετα ολη την ημέρα.Για δευτερη το καταλαβαίνω ούτε συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Λίγα κινητά πλέον βγάζουν και 2η μέρα, υπό προυποθέσεις χρήσης πάντα, με τόσες μπρίζες κοντά μας, powerbank -2 έχω- και ταχυφορτιστή που τον αναμένω, δεν το θεωρώ σημαντικό προβλημα, για την μνήμη συμφωνώ είναι λίγη
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλή χρονιά σε όλους και όλες!!!!!!Νέος χρήστης (μόλις χθες στα χέρια μου από ελληνική αλυσιδα). Προέρχομαι από Samsung galaxy s3 με την τελευταία Stable cm13.Μπορω να πω ότι είμαι αρκετά ενθουσιασμένος αλλά έχω ένα θεματάκι.Αλλαξα σιμ λόγω μεγέθους και μάλλον δε μου έδωσε 4g μια κοπέλα στο κατάστημα διότι στον Πειραιά και στο Ίλιον-βονταφον-δεν έπιανα 4g μόνο h+. Είναι όλες οι σιμ σήμερα 4g ή πρέπει να το γράφουν επάνω; Αυτά για πρώτο ποστ να είστε όλοι και όλες καλά.
Link to comment
Share on other sites

Μιλα με την εταιρεία σου στην εξυπηρέτηση πελατών να εισαι σίγουρος οτι ειναι ενεργοποιημενη η επιλογη. Οχιστο τηλέφωνο σαν συσκευή αλλα σαν γραμμη.
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XA Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...