Jump to content

Sony Xperia XA Ultra


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα! Νεος κατοχος xa1 ultra μετα απο 2.5 χρόνια με το λατρεμενο z ultra! Εφτασε το πληρωμα του χρονου γιατί η καμερα του (ηταν που ηταν!) με εγκατελειψε! Θελω να παραθέσω τις εντυπώσεις μου, θετικες και αρνητικες.

Απο εμφανιση και ποιότητα κατασκευής ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Μπορεί στα χαρτια το γυαλι να ειναι πιο fancy αλλα το πλαστικο αν υλοποιηθεί σωστα (οπως εδω) ειναι μια χαρα! Λατρευω επισης οτι δεν γεμιζει δαχτυλιές!

Η οθόνη του δεν ειναι απλα καλη, ειναι αντικείμενικα η καλύτερη sony και μια απο τις καλύτερες της αγορας. Δε γνωρίζω γιατί επελεξαν αυτη την οθονη για ενα midrange κινητό και οχι για τα flagships τους αλλα δε με χαλαει καθόλου! Το edge to edge επισης πανέμορφο.

Οσον αφορα την κάμερα, αντιπαρερχομαι την υπερτατη καγκουρια του ois στην μπροστινη καμερα αλλα οχι στην main, γιατι εχω δυο φακους απειρως καλυτερους απο το προηγούμενο κινητο μου και αυτο μου φτιάχνει το κεφι. Αυτο που δε μπορω να καταπιω ειναι να βαζεις στο μπροστινο φακο scratch resistant glass και στον main πλαστικό. ΤΡΑ-ΓΙ-ΚΟ!!!

Κακιστη επιλογη το να βαλεις σε ενα τηλεφωνο αυτων των διαστασεων 2700mah μπαταρια οταν αλλες εταιρίες βαζουν σε μικροτερα 4000+,η οταν και η ιδια η sony εβαζε πριν τοσα χρονια στο z ultra με 6 χιλιοστά πάχος 3050,αλλα οι κεραταδες κάνουν πολυ καλη δουλεια με τη διαχείριση και γενικα με το λογισμικο οπότε χαλαλι!

Ο μεγαλύτερος φόβος μου ηταν ο mtk επεξεργαστής πριν το παρω. Προερχομενος απο snapdragon που παταγε και αρκετους πιο καινούριους επεξεργαστες δεν ηξερα τι να περιμενω ειδικα στα games. Ολα καλα τελικα, ειναι παρα πολυ καλος και παιζει τα παντα απροβληματιστα, ελαχιστα θεματακια που παρουσιάζονται ακομα και σε κινητά των 1000 ευρω.

Εγκλημα επισης και η έλλειψη αδιαβροχοποιησης σε ενα τέτοιο τηλέφωνο, πραγματικά αμαρτια οταν στο παρελθον η sony το εκανε ακομα και σε entry level συσκευές όπως το m4 aqua.

Και για το τελος, η ξενερα που εφαγα χτες το βραδυ οταν πηγα να ανοιξω στο youtube ενα βιντεο 360 και συνειδητοποίησα οτι το κινητο δεν εχει γυροσκοπιο δεν περιγραφεται!!! Ελεος καπου ρε sony! Το κινεζικο των 80 ευρω της κοπέλας μου και εχει, κινητα δεκαετιας εχουν, ποσο κοπο σου εκανε δηλαδη? Και σε μια εποχη που υποτίθεται οτι το vr ειναι στα ντουζενια του!!!

Anyway, αν εξαιρεσουμε καποιες τουλάχιστον περιεργες επιλογες της sony το κινητό φαίνεται μια χαρα και ελπίζω να με συντροφεύει για αρκετο καιρο.

Φίλε μου καλορίζικο.Αποκλείεται να μην έχει γυροσκόπιο.Η γυναίκα μου έχει το ΧΑ ULTRA και έχει ταχύτατο γυροσκόπιο.Μήπως δεν είναι ενεργοποιημένο από τα settings;Οταν σέρνεις την μπάρα από το πάνω μέρος της οθόνης προς τα κάτω,σου δίνει επιλογή να κλειδώσεις την περιστροφή ή να γυρνάει στο auto.Αν είναι ενεργοποιημένο και πάλι δεν γυρνάει,τότε θα το επέστρεφα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 392
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η αλήθεια είναι ότι ούτε δτο gsmarwna αναφέρεται αλλά ρε παιδιά το θεωρώ τραγικό

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αεροπόρε σε ευχαριστώ πολύ! Αυτο που λες ειναι το accelerometer αν δεν κανω λαθος και φυσικα εχει, ενταξει, ειπαμε! Παρε το xa ultra και μπες YouTube και δοκιμασε να ανοίξεις ενα βιντεο 360. Κανονικα θα πρεπει να γυρίζει η εικονα οπως γυρίζεις το κινητό. Τσέκαρε το και πες μας αν μπορείς.
Link to comment
Share on other sites

Αεροπόρε σε ευχαριστώ πολύ! Αυτο που λες ειναι το accelerometer αν δεν κανω λαθος και φυσικα εχει, ενταξει, ειπαμε! Παρε το xa ultra και μπες YouTube και δοκιμασε να ανοίξεις ενα βιντεο 360. Κανονικα θα πρεπει να γυρίζει η εικονα οπως γυρίζεις το κινητό. Τσέκαρε το και πες μας αν μπορείς.

Φίλε μου χίλια συγγνώμη.Τώρα συντόνισα και κατάλαβα τι εννοείς.Οχι δεν έχει γυροσκοπικό αισθητήρα.Δεν γυρνάει στα βίντεο.Το note 4 που έχω το κάνει,το xa ultra οχι.Βέβαια δεν το θεωρώ μεγάλο μείον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
βρε παιδιά κάποιο τζαμάκι ή ζελατίνα που να καλύπτει όλη την οθόνη ξέρετε? γιατί αυτές που βρήκα δεν την καλύπτουν
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω ενα που καλυπτει ολη την οθονη αν θες !! Ειναι πολυ καλο αλλα το δινω οσο το αγορασα.......αν θες στειλε μου ΠΜ.......
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Νεος κατοχος xa1 ultra

Φίλε, έχεις το xa ultra ή το xa1 ultra; Γιατί το παρόν θέμα αφορά στο πρώτο.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι μου, αυτή τη στιγμή μου κάνει μια αναβάθμιση περί τα 390mb (xa ultra) ξέρει κάποιος κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι μου, αυτή τη στιγμή μου κάνει μια αναβάθμιση περί τα 390mb (xa ultra) ξέρει κάποιος κάτι;
Μου ηρθε το πρωι και την εκανα 388mb

Αριθμός έκδοσης 36.1.A.1.86 λέει τωρα

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα την κατεβαζω.δεν μπορουσαν τουλαχιστον να φτιαξουν το κουμπι με τα data!

 

καλά αυτό ειναι πονεμένη ιστορία, το πρώτο πράγμα που τσέκαρα ήταν αυτό αλλά...

 

τελικά κάποιες αναβαθμίσεις καλύτερα να μην γίνονταν ποτέ..πχ στο lg urbane ρολόι που έχω μετά την αναβάθμιση σε android wear 2

σταμάτησε να μου δείχνει ποιος με καλεί ή ποιος μου στέλνει μήνυμα, δηλαδή την κυριότερη λειτουργία αυτών των έξυπνων ρολογιών.

Ένα μπορντέλο..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου! Το xa1 ultra εχω. Τι εννοεις, οτι το thread ειναι για το απλο xa ultra και οχι για το 1? Γιατι αν δε κανω λαθος δεν υπάρχει thread στο forum για το 1 οπότε αναγκαστικά γραφουμε εδώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα. Νέος κάτοχος του τηλεφώνου, θα ήθελα βοήθεια αν κάποιος ξέρει να μου απαντήσει λίγες απορίες:

  1. Τα "κουμπιά" που είναι στο κάτω μέρος της οθόνης είναι παραμετροποιήσιμα? Θα ήθελα πχ το back να είναι το δεξιά από τα 3
  2. Το led ειδοποιήσεων δε μπορεί να παραμετροποιηθεί για όλες τις εφαρμογές, ή μήπως γίνεται με κάποια έξτρα εφαρμογή?
  3. Φωτογραφίες βγάζετε με την stock camera που έχει, ή έχετε βάλει άλλη εφαρμογή?
  4. Έχετε να προτείνετε κάποιο tempered glass και θήκη (ελλάδα/έξω) ?
  5. Double tap για άνοιγμα της οθόνης δεν παίζει? Μόνο κουμπί;

Edited by s2117
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Νέος κάτοχος του τηλεφώνου, θα ήθελα βοήθεια αν κάποιος ξέρει να μου απαντήσει λίγες απορίες:

  1. Τα "κουμπιά" που είναι στο κάτω μέρος της οθόνης είναι παραμετροποιήσιμα? Θα ήθελα πχ το back να είναι το δεξιά από τα 3
  2. Το led ειδοποιήσεων δε μπορεί να παραμετροποιηθεί για όλες τις εφαρμογές, ή μήπως γίνεται με κάποια έξτρα εφαρμογή?
  3. Φωτογραφίες βγάζετε με την stock camera που έχει, ή έχετε βάλει άλλη εφαρμογή?
  4. Έχετε να προτείνετε κάποιο tempered glass και θήκη (ελλάδα/έξω) ?
  5. Double tap για άνοιγμα της οθόνης δεν παίζει? Μόνο κουμπί;

Μονο για την 3. Φυσικα με την στοκ καμερα δεν υπαρχει καλύτερη στην κατηγορια του και οχι μονο οσο για την σελφι; δεν υπαρχει. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας αγαπητοί και αγαπητές χρόνια πολλά στους/ις εορτάζοντες/ουσσες!!!!Θα ήθελα να μοιραστώ δύο θεματάκια απο την 11μηνη συμβίωση μου με το XA Ultra.

1.Χάνεται η σύνδεση του wi-fi αρκετές φορές μέσα στην ημέρα και μπορώ να πω ότι έχω αλλάξει ήδη δύο ρούτερ λόγω αναβάθμισης του παρόχου μου αλλά και οι υπόλοιπες συσκευές που υπάρχουν στο σπίτι είναι μια χαρά οπότε έχω αποκλείσει το γεγονός να φταίει το ρουτερ.Επίσης, η θέση του ρούτερ είναι σε τέτοιο σημείο που δεν απομειώνεται η ισχύς του σήματος.Όταν ενεργοποιώ την οθόνη βλέπω ότι έχω χάσει τη σύνδεση με αποτέλεσμα να ''χάνω'' και κάποιες ειδοποιήσεις,mail κλπ.Δεν μου το κάνει συνέχεια αλλά το κάνει.Και είναι κομματάκι ενοχλητικό.

2.Εδώ μπορεί να φταίω κι εγώ.Έχετε παρατηρήσει καμία φορά πρόβλημα στην αφή;Δλδ να θέλετε να σύρετε την κουρτίνα ή να πατήσετε κάποιο εικονίδιο και να μην αναταποκρίνεται η συσκευή;Του έχω τοποθετήσει ένα tempered glass-επώνυμο αλλά δε θυμάμαι την εταιρεία-γι αυτό έγραψα μήπως φταίω εγώ εδώ.Και πάλι δεν το κάνει συνέχεια αλλά όταν συμβαίνει μου σπάει τα νεύρα.Με μια επανεκκίνηση στρώνει.Τα έχει αντιμετωπίσει κάποιος αυτά;Η συσκευή έχει τα τελευταία updates(μέσω OTA),δεν έχει ρουταριστεί και γενικότερα είμαι ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γειά σας αγαπητοί και αγαπητές χρόνια πολλά στους/ις εορτάζοντες/ουσσες!!!!Θα ήθελα να μοιραστώ δύο θεματάκια απο την 11μηνη συμβίωση μου με το XA Ultra.

1.Χάνεται η σύνδεση του wi-fi αρκετές φορές μέσα στην ημέρα και μπορώ να πω ότι έχω αλλάξει ήδη δύο ρούτερ λόγω αναβάθμισης του παρόχου μου αλλά και οι υπόλοιπες συσκευές που υπάρχουν στο σπίτι είναι μια χαρά οπότε έχω αποκλείσει το γεγονός να φταίει το ρουτερ.Επίσης, η θέση του ρούτερ είναι σε τέτοιο σημείο που δεν απομειώνεται η ισχύς του σήματος.Όταν ενεργοποιώ την οθόνη βλέπω ότι έχω χάσει τη σύνδεση με αποτέλεσμα να ''χάνω'' και κάποιες ειδοποιήσεις,mail κλπ.Δεν μου το κάνει συνέχεια αλλά το κάνει.Και είναι κομματάκι ενοχλητικό.

2.Εδώ μπορεί να φταίω κι εγώ.Έχετε παρατηρήσει καμία φορά πρόβλημα στην αφή;Δλδ να θέλετε να σύρετε την κουρτίνα ή να πατήσετε κάποιο εικονίδιο και να μην αναταποκρίνεται η συσκευή;Του έχω τοποθετήσει ένα tempered glass-επώνυμο αλλά δε θυμάμαι την εταιρεία-γι αυτό έγραψα μήπως φταίω εγώ εδώ.Και πάλι δεν το κάνει συνέχεια αλλά όταν συμβαίνει μου σπάει τα νεύρα.Με μια επανεκκίνηση στρώνει.Τα έχει αντιμετωπίσει κάποιος αυτά;Η συσκευή έχει τα τελευταία updates(μέσω OTA),δεν έχει ρουταριστεί και γενικότερα είμαι ικανοποιημένος.

 

Στην δικιά μου συσκευή πλεόν συμβαίνει το θέμα με την αφή που - απ΄ότι διάβασα σε site εξωτερικού - το έχουν και άλλοι. Μερικές φορές δεν κατεβαίνει με τίποτα η κουρτίνα ή όταν πληκτρολογώ κείμενο σε μερικά σημεία δεν ανταποκρίνεται με τίποτα η οθόνη, ακομα και εικονίδια δεν την "ακουν" καθόλου, με επανεκκίνηση στρώνει αλλά επανέρχεται μετά από μέρες..και δεν του φοράω ζελατίνα και τέτοια.

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Δυστυχώς φίλοι μου..... Ήρθε η ώρα να το αποχωριστώ δε μπορώ άλλο δεν πάει, το θέμα με την απόκριση της οθόνης τις τελευταίες ημέρες με κούρασε πολύ.Δε μου έχει σπάσει η οθόνη, έχω αφαιρέσει ζελατίνες και θήκες και έχω κάνει και factory reset. Καμία γιατρειά δυστυχώς και πολύ κρίμα διότι έως τώρα με καλύπτει πλήρως. Ήθελα αλλά να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου σας ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XA Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...