Jump to content

Sony Xperia XA Ultra


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαρακτηριστικά:

 

Μνήμη και χώρος αποθήκευσης

RAM 3 GB

Mνήμη flash έως 16 GB*

 

Κάρτα microSD™ έως 200 GB

 

Υποστήριξη καρτών SIM

 

Μία κάρτα SIM

Δύο κάρτες SIM

Nano SIM

Λειτουργικό σύστημα

 

Google Android 6.0 (Marshmallow)

 

Επεξεργαστής (CPU)

 

MediaTek MT6755

 

Οκταπύρηνος επεξεργαστής 64 bit

 

Μπαταρία

 

2700 mAh

 

Βάρος

 

202 g

 

Διαστάσεις

 

164 x 79 x 8,4 mm

 

Χρώμα

 

Λευκό

Μαύρος γραφίτης

 

Ανοιχτό πράσινο χρυσό

 

Οθόνη

 

6" Full HD 1080p

Mobile BRAVIA Engine 2

 

Λειτουργία Super Vivid

 

Κύρια κάμερα

 

Αισθητήρας εικόνας 1/2,4'' 21,5 MP Exmor RS™ για κινητές συσκευές

Γρήγορη εκκίνηση και λήψη

Υβριδική αυτόματη εστίαση

Τεχνολογία HDR για φωτογραφίες

 

Ευκρινές ζουμ εικόνας 5x

Αυτόματη αναγνώριση σκηνής

Λήψη φωτογραφιών σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού

 

Εμπρός κάμερα

 

Εμπρός κάμερα με αισθητήρα εικόνας Exmor RS™ τύπου 1/2,6” και ανάλυσης 16 MP για κινητά

Έξυπνο φλας για selfie

Λειτουργία OIS (οπτική σταθεροποίηση εικόνας)

Αυτόματη εστίαση

 

Ευρυγώνιος φακός (οπτικό πεδίο 88 μοιρών)

Λήψη φωτογραφιών σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού

Τεχνολογία HDR για φωτογραφίες

Αυτόματη αναγνώριση σκηνής

 

Δίκτυα

 

GSM GPRS/EDGE (2G)

UMTS HSPA+ (3G)

 

LTE 4G / Cat 4**

 

Συνδεσιμότητα

 

aGPS**

WiFi Miracast

Ασύρματη τεχνολογία Bluetooth® 4.1

 

Συσκευή οικιακού δικτύου

Google Cast

NFC

 

Ήχος

 

Clear Audio+

Clear Bass

Clear Phase

X-Loud

 

VPT (τεχνολογία Virtualphones)

Δυναμικός κανονικοποιητής

Ραδιόφωνο FM

Στερεοφωνική εγγραφή

 

Εφαρμογές

 

Μουσική

Κάμερα

Άλμπουμ

Video & TV Sideview

Movie Creator

 

TrackID™

Τι νέο υπάρχει

Καιρός

Spotify

News Suite (πρώην Socialife)

 

http://76.my/Malaysia/sony-xperia-xa-ultra-6-original-sony-malaysia-ready-stock-directd-1607-26-directd@3.jpg

Edited by impreza_sti
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 392
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

XA 200e XA Ultra 300e

Πολυ καλες τιμες και ποιοτητα sony με κανουν να μπαινω στον πειρασμο ειδικα για το μεγαλο μιας και οι υπολοιπες επιλογες ειναι το mate8 η κανα note4.

Βρε λες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει νήμα για το XA ULTRA?

 

Νίκος[/QU μονο αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=435893&page=3

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

XA 200e XA Ultra 300e

Πολυ καλες τιμες και ποιοτητα sony με κανουν να μπαινω στον πειρασμο ειδικα για το μεγαλο μιας και οι υπολοιπες επιλογες ειναι το mate8 η κανα note4.

Βρε λες?

 

το xa ultra το αγορασα απο κοτσοβολο 254 .αρχικα το ειχε στο σαιτ 299 αλλα με το που πατησα αγορα μου εβγαλε τιμη 254.δεν ξερω αν ισχιει ακομα δοκιμασετο δεν χανεις τιποτα

salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ρε μαν μήπως πήρες το απλό ΧΑ ; Η κανά εκθεσιακό ;
δεν ξερω αν λες για εμενα αλλα το xa ultra πηρα φιλε μου με τις 6 ιντζες οθονη και σφραγισμενο οχι εκθεσιακο.λες να μην ξερω τι αγοραζω Edited by mpacardi
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Καλά ντε ! Μήπως έγινε κανά λάθος λέω γιατί μου φαίνεται του γκουντ τουμπιτρού

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά ντε ! Μήπως έγινε κανά λάθος λέω γιατί μου φαίνεται του γκουντ τουμπιτρού

 

του γκουντ τουμπιτρού :-) :-)

 

Μαλλον ο Κοτσόβολος έκανε το λάθος. Αυτό γιατί είχε μια προσφορά για εταιρίες -15 αν θυμάμαι καλά. οπότε μειώθηκε η τιμή αλλα ξέχασαν να αφαιρέσουν αυτή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κάτοχος καμια βδομάδα του συγκεκριμένου, στα 299 ευρώ απο you.gr

η μπαταρία κρατάει γυρω στις 4.50 - 5 ωρες ανοικτή οθόνη με χαμηλή φωτεινότητα, αλλά αργεί να φορτιστεί η ρημάδα.

Κατά τ΄ άλλα εντυπωσιακό, το μέγεθος αν και 6ιντσο βολευει πολύ, ωραία οθόνη, δυνατό σήμα, gps σφάιρα βρίσκει δορυφόρους.

Η οθόνη θέλει προσοχή καθώς δεν έχει το πιθηκόγυαλο, σκέφτομαι για γυαλάκι αλλά φοβάμαι μήπως χάσει την ευαισθησία στην οθόνη καθώς τώρα ειναι σουπερ στο touch.

Link to comment
Share on other sites

κάτοχος καμια βδομάδα του συγκεκριμένου, στα 299 ευρώ απο you.gr

η μπαταρία κρατάει γυρω στις 4.50 - 5 ωρες ανοικτή οθόνη με χαμηλή φωτεινότητα, αλλά αργεί να φορτιστεί η ρημάδα.

Κατά τ΄ άλλα εντυπωσιακό, το μέγεθος αν και 6ιντσο βολευει πολύ, ωραία οθόνη, δυνατό σήμα, gps σφάιρα βρίσκει δορυφόρους.

Η οθόνη θέλει προσοχή καθώς δεν έχει το πιθηκόγυαλο, σκέφτομαι για γυαλάκι αλλά φοβάμαι μήπως χάσει την ευαισθησία στην οθόνη καθώς τώρα ειναι σουπερ στο touch.

Καλορίζικο φίλε μου.Το πήρα κι εγώ για τη γυναίκα μου από το Πλαίσιο.Οταν το είδε:σοκ και δέος!!! Εγώ βέβαια που έχω note 4 είμαι συνηθισμένος στις παντόφλες,αν και το συγκεκριμένο κινητό είναι πιο μεγάλο κι από το note.Παρήγγειλα θηκούλα clear cover και σκέφτομαι και μια πολύ καλή ζελατίνα.Δεν θέλω γυαλί για το λόγο που λές κι εσύ.Βέβαια πιστεύω οτι και χωρίς το gorilla glass είναι scratch resistant οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα.Επίσης παρατηρώ οτι η οθόνη είναι ιδιαίτερα φωτεινή σε εσωτερικούς χώρους με λίγο φως, με το auto brightness στο on και το slider στο τέρμα.Στο note στις ίδιες συνθήκες σκοτεινιάζει πολύ περισσότερο και είναι ξεκούραστο.Στο lg σκοτείνιαζε ακόμα περισσότερο.Βέβαια εκτός οτι αυτό σε κάποιους μπορεί να αρέσει,πρέπει να πω οτι στους εξωτερικούς χώρους είναι απίστευτη.Ακόμα και στον ήλιο,βλέπεις τέλεια.Θα επανέλθω οταν θα υπάρξει ξεζούμισμα καθώς τώρα δεν έχω και τη nano sim που χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Για την φωτεινότητα έχεις δίκιο, με μια εφαρμογή όμως απο play store την κατεβάζεις στα τάρταρα και είσαι κομπλέ.

Σκέφτομαι να πάρω ταχυφορτιστή γιατί από 45% ως τέρμα θέλει 2,5 ώρες, λες και έχει την 6000 μπαταρία του leagoo shark που είχα πριν και την οποία φόρτιζε ούτε σε 2 ώρες.

Ο ταχυφορτιστής της sony είναι πανάκριβος γύρω στο 50€, δεν υπάρχει άλλος όμως συμβατός λόγω mediatek, αν και τον έχω βρει από eBay μισή τιμή και λέω να τον παραγγείλω (ελπίζω να μην είναι καμία μούφα).

Κατά τα άλλα γύρω στις 5 ώρες ενεργή οθόνη βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Για την φωτεινότητα έχεις δίκιο, με μια εφαρμογή όμως απο play store την κατεβάζεις στα τάρταρα και είσαι κομπλέ.

Σκέφτομαι να πάρω ταχυφορτιστή γιατί από 45% ως τέρμα θέλει 2,5 ώρες, λες και έχει την 6000 μπαταρία του leagoo shark που είχα πριν και την οποία φόρτιζε ούτε σε 2 ώρες.

Ο ταχυφορτιστής της sony είναι πανάκριβος γύρω στο 50€, δεν υπάρχει άλλος όμως συμβατός λόγω mediatek, αν και τον έχω βρει από eBay μισή τιμή και λέω να τον παραγγείλω (ελπίζω να μην είναι καμία μούφα).

Κατά τα άλλα γύρω στις 5 ώρες ενεργή οθόνη βγάζει.

Εγώ εχω τον ταχυφορτιστή του note 4 και πιστεύω θα κάνει κανονικά το fast charging.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια φόρτιση αν μπορείς με του νότε να δεις πόση ώρα κάνει να φορτιστεί, να συγκρίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια φόρτιση αν μπορείς με του νότε να δεις πόση ώρα κάνει να φορτιστεί, να συγκρίνουμε

Θα το δοκιμάσω.Πόση ώρα θα πρέπει να κάνει να φορτίσει αν λειτουργεί ο ταχυφορτιστής;

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζω με τον κανονικό φορτιστή κάνει να φορτίσει πλήρως από 10% σίγουρα 3 ώρες, μήπως και παραπάνω.

Με τον ταχυφορτιστή της σονυ καμία ώρα από ό,τι λέει η εταιρεία

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη συσκευή περίπου μια βδομάδα. Αντικατέστησα το z ultra. Θεωρώ ότι η διαφορά σε οθόνη κάμερα και ηχείο είναι τεράστια σε σχέση με το z ultra. Θα ήθελα να ήταν πιο λεπτό σαν το προηγούμενο και αδιαβροχο, αλλά δυστυχώς. Πιστεύω ότι είναι καλό τηλεφωνάκι (phablet) για τα λεφτά του. Του πήρα θήκες και tempered glass το οποίο δεν άντεξα και το έβγαλα, κυρίως γιατί αφήνει μεγαλο κενό γύρω γύρω στην οθόνη που φαίνεται, αλλά και γιατί η απόκρισή της οθόνης με αυτό δεν ηταν και τόσο καλή. Έτσι το έβγαλα και ευχαριστιέμαι "γυμνή" την τέλεια οθονάρα του :lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Έχω τη συσκευή περίπου μια βδομάδα. Αντικατέστησα το z ultra. Θεωρώ ότι η διαφορά σε οθόνη κάμερα και ηχείο είναι τεράστια σε σχέση με το z ultra. Θα ήθελα να ήταν πιο λεπτό σαν το προηγούμενο και αδιαβροχο, αλλά δυστυχώς. Πιστεύω ότι είναι καλό τηλεφωνάκι (phablet) για τα λεφτά του. Του πήρα θήκες και tempered glass το οποίο δεν άντεξα και το έβγαλα, κυρίως γιατί αφήνει μεγαλο κενό γύρω γύρω στην οθόνη που φαίνεται, αλλά και γιατί η απόκρισή της οθόνης με αυτό δεν ηταν και τόσο καλή. Έτσι το έβγαλα και ευχαριστιέμαι "γυμνή" την τέλεια οθονάρα του :lol::lol::lol:

Καλορίζικο φίλε μου.Εγω επειδή τα screen protector δεν καλύπτουν όλη την οθόνη,σκέφτομαι να βάλω κάτι τέτοιο http://paintbullprotec.gr/epharmoges-mobile-apps/epharmoges.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, δεν το είχα υπόψη μου αυτό. Πώς λειτουργεί; Το περνάς κάποιο υγρό;

Τα κάνουν όλα αυτοί και σου δίνουν και οδηγίες για τις επόμενες μέρες για να αποκτήσει η οθόνη αντιχαρακτική προστασία και αδιαβροχοποίηση.Σου δίνουν αναλυτικές οδηγίες.Εγω θα πάω μάλλον σήμερα να το περάσω.

Link to comment
Share on other sites

Τα κάνουν όλα αυτοί και σου δίνουν και οδηγίες για τις επόμενες μέρες για να αποκτήσει η οθόνη αντιχαρακτική προστασία και αδιαβροχοποίηση.Σου δίνουν αναλυτικές οδηγίες.Εγω θα πάω μάλλον σήμερα να το περάσω.

 

ψάχτο λίγο πριν πας γιατί διαβασα από κάποιους ότι ειναι μουφα και φυσικά αν γινει η στραβή, αλλαγή οθόνης ούτε καν που λένε ότι στην αλλάζουν

Link to comment
Share on other sites

ψάχτο λίγο πριν πας γιατί διαβασα από κάποιους ότι ειναι μουφα και φυσικά αν γινει η στραβή, αλλαγή οθόνης ούτε καν που λένε ότι στην αλλάζουν

Που να το ψάξω;Δεν ξέρω κανέναν που το έβαλε για να ρωτήσω.Ξέρω όμως οτι είναι σοβαρή εταιρία και δραστηριοποιείται και στο χώρο του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή ειχα ακούσει στο media markt πως σου περνουσαν κάτι υγρό που στην πορεία γινόταν μεμβράνη. Με εγγύηση εφαρμογής κλπ..

Ισως υπαρχει ακόμα, δε γνωρίζω.

Παντως οι οθόνες πια με τις καμπύλες τους ειναι μεν όμορφες στην αφή, αλλα για να τις προστατεύσεις...

Τελος πάντων, εχω ξεμείνει και ψήνομαι κι εγω για το κινητό. Αυτοι που το εχουν, μηπως μπορουν:.

Ποιοτητα φωτογραφικής; διαβαζω πολυ αργή στο HDR ιδίως

Ποιότητα χρωμάτων;

σε χαμηλο φωτισμο;

Και διάρκεια μπαταρίας επισης το άλλο μείον;..

Link to comment
Share on other sites

Που να το ψάξω;Δεν ξέρω κανέναν που το έβαλε για να ρωτήσω.Ξέρω όμως οτι είναι σοβαρή εταιρία και δραστηριοποιείται και στο χώρο του αυτοκινήτου.

 

τυχαία έπεσα σε αυτό

 

http://www.insomnia.gr/topic/614028-%CE%B1%CF%80%CE%AC%CF%84%CE%B7-mediamarkt-%CE%BC%CE%B5-%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1-paintbull/

 

αλλά γράφει για νανοτεχνολογία paintfull απο mediamertk

μπορεί να είναι και κάτι παρόμοιο που πουλάνε, γι΄αυτό λέω ψάχτο λίγο

 

για το φίλο παραπανω.. η μπαταρία του ειναι μειον φυσικά (περίπου 4.30 ώρες μου βγάζει) αλλά το θέμα δεν ειναι αυτό, είναι ότι φορτίζει πολύ αργα, τουλάχιστον 3 ώρες σε μένα, γι αυτο παράγγειλα απο ισπανία ταχυφορτιστή της σονυ και αναμένω να δω όταν το παραλάβω

κατα τ'άλλα ταχύτατο, πανέμορφο, φωτογραφία πολυ καλή, εμένα τουλάχιστον με ικανοποιεί (δεν ειναι απαιτητικος). Δεν το έχω ψάξει περισσότερο για τις φωτό, αν το κριτήριο σου ειναι η φωτογραφία πιο πολύ ίσως να κοιτάξεις σε πιο ακριβά μοντέλα.

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

τυχαία έπεσα σε αυτό

 

http://www.insomnia.gr/topic/614028-%CE%B1%CF%80%CE%AC%CF%84%CE%B7-mediamarkt-%CE%BC%CE%B5-%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1-paintbull/

 

αλλά γράφει για νανοτεχνολογία paintfull απο mediamertk

μπορεί να είναι και κάτι παρόμοιο που πουλάνε, γι΄αυτό λέω ψάχτο λίγο

 

για το φίλο παραπανω.. η μπαταρία του ειναι μειον φυσικά (περίπου 4.30 ώρες μου βγάζει) αλλά το θέμα δεν ειναι αυτό, είναι ότι φορτίζει πολύ αργα, τουλάχιστον 3 ώρες σε μένα, γι αυτο παράγγειλα απο ισπανία ταχυφορτιστή της σονυ και αναμένω να δω όταν το παραλάβω

κατα τ'άλλα ταχύτατο, πανέμορφο, φωτογραφία πολυ καλή, εμένα τουλάχιστον με ικανοποιεί (δεν ειναι απαιτητικος). Δεν το έχω ψάξει περισσότερο για τις φωτό, αν το κριτήριο σου ειναι η φωτογραφία πιο πολύ ίσως να κοιτάξεις σε πιο ακριβά μοντέλα.

Εγώ έβαλα από άλλη εταιρία και μακάρι να μην είναι το ίδιο.Η αλήθεια είναι οτι στα κινητά μου δεν βάζω καθόλου προστασία οθόνης.Και το note που έχω γυμνό είναι και δεν έχει το παραμικρό.Είπα για πρώτη φορά να δοκιμάσω αυτό το προιόν στο xperia και βλέπουμε.Δεν το συνεχίζω παιδιά γιατί ήδη εχω βγεί off topic.

Για το ταχυφορτιστή που λες,δοκίμασες ταχυφορτιστή άλλης μάρκας πχ samsung; Εγω θα δοκιμάσω του note και μετά θα κάνω κίνηση.

Γιατί πιστεύω οτι το fast charging από τη στιγμή που υποστηρίζεται από τη συσκευή και έχεις και τον ταχυφορτιστή,δεν είναι το ίδιο για όλα τα τηλέφωνα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XA Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...