Jump to content

Uber έχει άποψη κανείς από πρώτο χέρι;


alexanderchalkie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό βρίσκω πάντα στην Αθήνα Uber το πολύ 5 λεπτά απόσταση. Έπιασα κουβέντα με μερικούς οδηγούς και μου τα είπαν πολύ ρόδινα, σε στυλ "να αρχίσω αύριο κι εγώ ρε παιδιά."

Έχει κανείς άλλος από πρώτο χέρι γνώση ή εμπειρίες; Όχι τύπου "ο ξάδελφός μου που είναι ταξιτζής λέει ότι είναι βλάκες" όμως αν γίνεται.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό βρίσκω πάντα στην Αθήνα Uber το πολύ 5 λεπτά απόσταση. Έπιασα κουβέντα με μερικούς οδηγούς και μου τα είπαν πολύ ρόδινα, σε στυλ "να αρχίσω αύριο κι εγώ ρε παιδιά."

Έχει κανείς άλλος από πρώτο χέρι γνώση ή εμπειρίες; Όχι τύπου "ο ξάδελφός μου που είναι ταξιτζής λέει ότι είναι βλάκες" όμως αν γίνεται.

 

Όποτε βρίσκεις.. (απλά δεν βρίσκεις εύκολα) εννοείται να το χρησιμοποιήσεις.. Είναι πολύ πιο φθηνό. Αν εννοείς το uber x και όχι το uber taxi.. Έχει και τις 2 υπηρεσίες. .ΤΟ uber taxi είναι ίδιο με το taxi beat και έχει ταξίμετρο με ταξί κανονικό. Το uber x είναι αυτοκίνητα κανονικά (όχι κίτρινα ταξί) από εταιρίες ενοικιάσεως αυτοκινήτων συνήθως ) και δεν έχει ταξίμετρο.. Το ποσό είναι με βάση την απόσταση και το χρόνο και βγαίνει αυτόματα. Η χρεωση είναι πολύ χαμηλότερη από το ταξί. Τα αυτοκίνητα είναι συνηθως καινουρια από την εμπειρία μου και οι οδηγοί πολύ ευγενικοί. Οπότε γιατί να μη το χρησιμοποιήσεις?? Επίσης το uber x δεν έχει διπλη ταριφα μετά τις 12 το βράδυ.. Η χρέωση είναι ενιαία..

Για παράδειγμα έχω κάνει την απόσταση από Μαρούσι μέχρι Άγιο Στέφανο με 9-11 ευρώ ενώ το ταξί μου παίρνει 16-17 ευρώ και αν είναι διπλή ταρίφα πάνω από 20 ευρώ!! Βέβαια για να έχεις uber θέλει οπωσδήποτε πιστωτική ή χρεωστική κάρτα.. Η πληρωμή γίνεται κατευθείαν εκεί (ή paypal) δεν μπορείς να πληρώσεις με μετρητά.. ΤΟ μόνο αρνητικό που ίσως υπάρχει είναι οι βαλίτσες αν τυχόν έχεις.. Επειδή τα αυτοκίνητα είναι τύπου yaris, swift κτλ δεν έχει αρκετό χώρο για αποσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι ακριβώς, κι εγώ UberX μιλάω, το άλλο δεν με ενδιαφέρει, το θεωρώ ψόφιο σαν ιδέα, ποτέ δεν μου άρεσε ούτε το taxibeat. Βαλίτσες ΟΚ, αν είστε πολλά άτομα είναι πρόβλημα (όλο huyndai i10 και κάτω πετυχαίνω εγώ!) αλλά αν είναι 1-2 άτομα μπαίνει μέσα συνήθως ΟΚ. Ναι, είναι πιο φτηνό από ταξί. Εγώ έχω συνδέσει πιστωτική και πληρώνω έτσι. Καλή φάση γενικά, δεν έχω βρει μειονέκτημα εκτός ότι δεν είναι πιο πολλά διαθέσιμα (ακόμα).
Link to comment
Share on other sites

το μονο κακο οτι τα κυνηγανε οι λοιποι ταριφες....

σκεφτομαι και εγω να χωθω σε κατι τετοιο...

προσωπικο μου: LeEco pro3 x722

εργασιας : Bluboo Picasso

Alfa Romeo 156 - Gibson Thunderbird

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Σαφώς, σε πολλές χώρες

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...