Jump to content

[Επίσημο] Qtek 2020i


fnwokke
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλισπέρα σας,

 

Είμαι και εγώ ένας κάτοχος του 2020i, μπορώ να πώ οτι είναι το καλύτερο

τηλέφωνο/ppc που είχα μέχρι τώρα. Το μόνο που με ενοχλεί ως τηλέφωνο

είναι οτι δέν μπορώ να δώ ξεκάθαρα πόσα λεπτά έχω μιλήσει συνολικά,

σε outgoing, και σε incoming κλήσεις ξεχωριστά. Επίσης να έχω δυνατότητα

να μηδενίσω τους μετρητές αυτούς. Το πεδίο:

 

Phone->Call History->Tools->Call Timers δεν βοηθάει καθόλου. Μήπως γνω-

ρίζει κανείς εαν υπάρχει κανένα τρίτο software στην αγορά που να έχει τέτοιους μετρητές???

 

thanks

ark

 

Funnysnake Today Phone Pro ή και το KG Powertoys που θα το βρεις εδώ:

http://www.myphone.gr/software/file-326.html :)

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

OTAN ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΑ ΠΙΣΩ !!!! :p :lol: :tease: :hunter: :w00t: :rotfl:

 

Mipos kserei kaneis pote 8a uparksei to neo firmware apo thn ace?

"Ολυμπιακός τε και αιγάλεω αεί νικάν, έτεροι δε γαμησθώσιν" :D

Μητροπουλέων ο Παράγκιος 330 BC

Link to comment
Share on other sites

Kalispera guys tha thela na rotiso an gnwrizete auto to link to opio periexi to ActiveSync v4.0 kai to image gia windows 5. To katevasa.. proxorisa sto installation.. mou leei oti tha gini upgrade tin tade "ce rom" xekinai alla se kapoia stigmi stamata kai mou leei oti den uparxi connection.. katalaveno oti den tha itan toso eukolo.. apla anafero vimata.. to erotima mou einai mipos mporoume me kapoio tropo na epexergastoume auta ta files gia na petixoume to apotelesma pou theloume..

 

 

http://w3001.filefactory.com/get/f.p...8324abc4b78bea

 

euxaristo.

Link to comment
Share on other sites

Μαλον αυτο θα πρέπει να γίνει επισημασμένο γιατί ο κάθε νέος χρήστης μάλλον δεν μπορεί ή δεν θέλει να αντιληφθει τιν σκοπιμότητα και τιν χρήση της εντολής "ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ" ή απλά βαρίεται να διαβάσει προηγούμενα Post's για πράγματα στα οποία έχουμε αναφερθεί αναρίθμητες φορές οπότε για ακόμα μία φορά λοιπόν..... έχουμε και λέμε!

 

1) ΔΕΝ:rtfm::fool::this:και επαναλαμβάνω

ΔΕΝ

 

έχει κυκλοφορήσει ούτε επίσημα ούτε ανεπίσημα ROM με Win Mobile 5.0 για Qtek 2020i

 

2) To ActiveSync 4.0 το χρησιμοποιείς "μετά" (και μόνο) την εγκατάσταση των Win 5.0 φυσικά ΠΑΝΤΑ για συσκευές για τις οποίες έχουν κυκλοφορήσει (επίσημα ή ανεπίσημα) τα win 5.0

 

3) Κατά την εγκατάσταση* των 5.0 χρησιμοποιούμε Active Sync 3.7 ή 3.8

(*= ΠΑΝΤΑ για συσκευές για τις οποίες έχουν κυκλοφορήσει (επίσημα ή ανεπίσημα) τα win 5.0 )

 

4) Εάν παρ'όλα αυτά είστε τόσο σίγουροι ότι "ανακαλύψατε την Αμερικη" μία δοκιμή θα σας πείσει για το πόσο εύκολα (τώρα που έρχονται και οι γιορτες) μπορείτε να κάνετε δώρο στον εαυτό σας ένα "ολοκαίνουργιο" 2020i μιας΄και το προηγούμενο θα "φοράει" τα "ολοκαίνουργια" Windows Mobile 5.0 που μόλις ανακαλυψατε!!

 

5) Εάν η ανησυχεία σας είναι τόσο μεγάλη όσο και οι γνώσεις σας φυσικα και κανένας δεν σας απαγορεύει να δοκιμάσετε.

 

6) Η αντικατάσταση της Rom με καποια άλλη που σίγουρα δεν εχει κατασκευαστεί για τιν συσκευή σας.. σίγουρα δεν είναι "απλή" δουλειά.

 

7) Τo περιεχόμενο τις Rom φυσικά και μπορουμε να το δούμε... άλλα εκτός απο τα απλά και αυτονόητα files και cab's απο εκεί και πέρα τί θα καταλάβουμε? Μάλλον τίποτα... εκτός και εαν κάποιος (που σιγουρα θα υπάρχουν βέβαια) μπορεί ας στειλει και ενα CV στιν Μ$ για μια υποψήφια θέση Mobile Developer :p

 

8) Εάν κάποιος σόνι και καλά θέλει να πειραματιστεί ή να δεί τα 5.0 ας κατεβάσει καποιον Emulator... ή στην χειρότερη περίπτωση (όπως στην δικιά μου :X ) ας πάρει και ένα 2020 πάνω στο οποίο μπορείς να μάθείς πάρα πολλά πράγματα και κυκλοφορουν Rom's 2003,2003Se,WIn 5.0 πειραγμένες Rom και μή και πολλά άλλα πράγματα και ας του πετάξει τα μάτια έξω!

 

9) Προσωπικά έβαλα πολλές εκδοσεις τon 5.0 σε 2020 και τα έβγαλα ξανά... γιατι εκτός απο το Persistance Storage ύπάρχουν πολλές ελέιψείς και Bug's.

Ας μήν ξεχνάμε ότι 80 με 90% δέν θα δουμε ποτε "επίσημη έκδοση" Win 5.0 για 2020 και 2020i

οπότε από εκεί και πέρα όλα τα άλλα είναι απλά πειραματισμοι για να μαθαίνεις και να περνάς τις ώρες σου δημιουργικά και ευχάριστα... και ΟΧΙ γιά να κάνεις την δουλειά σου.

"Ολυμπιακός τε και αιγάλεω αεί νικάν, έτεροι δε γαμησθώσιν" :D

Μητροπουλέων ο Παράγκιος 330 BC

Link to comment
Share on other sites

Ti kaneis Aki ola kala? Prepei na bgei mia tamela gia ta WM5.0 oti den mpainoun se 2020i kati opos MA AFOU DEN EXOUME IBIZA :) lol. Anyway auto pou mas endiaferei einai to kainourgio firmware ths Qtek, ti 8a ginei re paidia 8a to bgaloun pote? kserei kaneis kati?
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και τα έγραψες για ακόμα μια φορά Άκη, αλλά να είσαι σίγουρος ότι όταν αλλάξει σελίδα το thread πάλι τα ίδια θα'χουμε.

Αυτό δυστυχώς δεν το γλυτώνει ποτέ κανείς στα φόρουμ. :O

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε για να βγεί καινούργιο firmware, είναι να ενημερώνουμε τους πάντες (και ιδιαίτερα τους υποψήφιους αγοραστές) για τα bug. Όταν δει η Qtek ότι οι πωλήσεις δεν πάνε όπως θέλει, ίσως να συνειδητοποιήσει τον λόγο.
Link to comment
Share on other sites

Kalimera se olous.

 

Paidia exo provlima. Thelo na agoraso ppc kai den ksero pio na dialekso. Tora eimai anamesa sto 2020i kai sto 9100. Epidi den eixa pote ppc kai eimai kainourios, esis ti simvoulevete. To cpu paizi toso megalo rolo stis efarmoges?

me enadiaferi to destinator kai to skype, to 2020i exi provlimata me auta?

A kai kati allo teleftaio. Ontos einai megali diafora tou windows 5 me ta 2003se? auto enoo stis efarmoges.

 

Sorry pou sas kourasa..

Link to comment
Share on other sites

Dedicator και εγω την ίδια απορία έχω... :D ...Παρότι όμως εχει δημιουργηθεί θέμα 2020ι vs 9100 ...Μιας και δεν έχει κυκλοφορήσει το 9100...είναι λίγο δύσκολο να βγάλεις συμπεράσματα....

 

Όσο για την CPU....όση έχεις τόσο καλύτερο είναι....σε βάρος πάντα της αυτονομίας....! Το skype όμως είναι βαρύ πρόγραμμα...

 

Θα σε συμβούλευα, να περιμένεις λίγο, μεχρι την κυκλοφορία το 9100...και απο κει και πέρα να παρεις τις αποφάσεις σου... :D

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

είμαι ένας νέος χρήστης ενός 2020i και αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα όταν πάω να συνδέσω (μέσω wi-fi) το qtek με το laptop. Βασικά ενώ γίνεται φαινομενικά κανονικά το connection δεν μπορώ να έχω πρόσβαση σε καμιά από τις 2 συσκευες. Βασικά το qtek μου απαντα τόσο σε ping που του κάνω όσο και στο trace route που του κάνω από το laptop.

 

Any ideas?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση για τους γνωστες.

 

Εχω το παλιο firmware και εχω το ππσ μου και παιζω.

αν βαλω το καινουργιο(firmware) και προσπαθησω να κανω restore το back up file που εχω κανει με το παλιο (firmware) θα δουλεψει απροβληματιστα?

Spearfishing with greekdivers.com

Join us :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Σήμερα, έχοντας αγανακτήσει με το θέμα του WiFi (το χρησιμοποιώ παντού) είπα να δοκιμάσω μερικά updates που κυκλοφορούν, και ότι γίνει. Πήγα λοιπόν στο γνωστό forum (www.xda-developers.com) και κατέβασα κάποια upgrades. Συγκεκριμένα, κατέβασα το upgrade για το radio v1.04 το οποίο μου έκανε upgrade και το extended ROM btw ;)

 

Μετά το upgrade, το πρόβλημα με την ενεργοποίηση του WiFi λύθηκε και δεν χρειάζεται πλέον softreset.

 

To upgrade το έχω κάνει ένα πακετάκι εδώ: www.philoxenos.com/2020i_radio_1.04.zip και αφού το αποσυμπιέσετε, τρέξτε το MaUpgradeUt_noID.exe έχοντας τη συσκευή στο cradle

 

Προσοχή:

- Την πρώτη φορά το upgrade θα αποτύχει. Μην πανικοβληθείτε, ξανατρέξτε το MaUpgradeUt_noID.exe χωρίς να πειράξετε τη συσκευή. Τη δεύτερη φορά θα ολοκληρωθεί κανονικά

- Δεν ευθύνομαι αν γίνει το οτιδήποτε στη συσκευή σας. Κάντε το όσοι μπορείτε να αναλάβετε το ρίσκο και δεν μασάτε ακόμη κι αν χάσετε τα 800ευρώ σας

- Το τηλέφωνο θα αποκτήσει λογότυπα της sonofon (δεν είναι και άσχημο :) ) και θα χάσετε τα προγράμματα της ace hellas, τα έτοιμα settings για το gprs, το ελληνικό πληκτρολόγιο και άλλα (το ερώτημα είναι: θα μείνει και τίποτα; :D )

 

Αν αντέχετε όλα τα παραπάνω και είστε έτοιμοι να τα θυσιάστε προκειμένου να κάνετε upgrade στο radio version και να λυθεί το πρόβλημα του WiFi, τότε καλή τύχη!

 

Τις επόμενες μέρες που θα το δουλέψω το τηλ, θα postάρω εντυπώσεις από το upgrade.

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Εχω μια ερωτηση για τους γνωστες.

 

Εχω το παλιο firmware και εχω το ππσ μου και παιζω.

αν βαλω το καινουργιο(firmware) και προσπαθησω να κανω restore το back up file που εχω κανει με το παλιο (firmware) θα δουλεψει απροβληματιστα?

καλυτερα περνα τα πραγματα σου απο την αρχη, σε περιπτωση αλλαγης version δεν ειναι και οτι το καλυτερο το restore
Link to comment
Share on other sites

Εχει πολλά προβλήματα.

Σε καθημερινή βάση θέλει μερικά restart. Μερικές φορές μου έρχεται καποι ομήνυμα και κολλάει.

Τωρα με το JABRA Bluetooth που έχω αγοράσει μου κάνει τα απίστευτα τρελά . Αν το αποσυνδέσω νεκρώνει το ακουστικό και το μικρόφωνο του κινητού . Εχω εγκλωβιστεί . Πρέπει να χρησιμοποιώ μονιμα το Jabra. Και format του έκαναν και πάλι τα ίδια....

Link to comment
Share on other sites

Εχει πολλά προβλήματα.

Σε καθημερινή βάση θέλει μερικά restart. Μερικές φορές μου έρχεται καποι ομήνυμα και κολλάει.

Τωρα με το JABRA Bluetooth που έχω αγοράσει μου κάνει τα απίστευτα τρελά . Αν το αποσυνδέσω νεκρώνει το ακουστικό και το μικρόφωνο του κινητού . Εχω εγκλωβιστεί . Πρέπει να χρησιμοποιώ μονιμα το Jabra. Και format του έκαναν και πάλι τα ίδια....

 

Εμένα με το Jabra BT800 δε μου κάνει τέτοια κόλπα, απλά άλλοτε πιάνει η αναγνώριση κλήσης και άλλοτε όχι.

Κάποια κολλήματα κάνει, ειδικά όταν τερματίζω κλήση, αλλά με soft reset επανέρχεται κανονικά.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

όταν συνδέω το laptop με το 2020i μέσω wifi μου κάνει ανά 5 δευτερόλεπτα διακοπές στη σύνδεση. Πάω να κάνω συγχρονισμό με το active sync και μου διακόπτει τη σύνδεση συνέχεια. Του κάνω soft reset και τα ίδια. Επίσης το ίδιο μου κάνει και οταν σύνδέομαι με ένα access point. Εν ολίγης όλο με πετάει έξω από το δίκτυο και με ξανασυνδέει. Ξέρετε τι μπορεί να παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:

Αρχικό Μήνυμα από manos_1966

kalimera pedia. mipos mporei kapios filos na mou steilei tis rithiseis tis TIM gia GPRS,MMS,WAP. giati autes pou mou exei stilei itim den exoune kamia sxesi me to 2020ito e-mail mou einai manos_1966@yahoo.gr. sas efxaristo poli..

 

 

Επισης το ιδιο αν εχετε την καλοσυνη. :)

yiannis@b-online.gr

 

Paidia to lysate to problima me ta mms tis TIM kai ean nai POS?

Emena stelnei alla den lambanei MMS.....

 

Episis sthn selida pou mou esteilan apo tim mou grafoun na anoixo :

Start->Programs->MMS Composer

....mono pou den yparxei MMS Composer sto 2020i mou, eseis exete?

 

EDIT: oi ry8miseis pou esteilan einai gia...2020(gi auto den exei MMS Composer)

telephonika mou eipan na ftiaxo tis ry8miseis san tou ...9090

To ekana alla tpt:( mono stelno alla den lambano MMS.

Exei kaneis to idio problima?

HELP......YPARXEI KANEIS???????????????:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο.Μηπως κανενας εχει πετυχει καποιο remote control που να δουλευει στο 2020i;Εχω βαλει 5-6 μεχρι τωρα αλλα η τηλεοραση δεν ανοιγει...
CURSEDDD
Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη δευτέρα (ή και αύριο αν γίνεται...) να αγοράσω ένα κινητό-PDA Qtek.

Είχα καταλήξει στο S110 αλλά δεν υπάρχει από την ACE Hellas ετοιμοπαράδοτο...

 

Προσανατολίζομαι τώρα στο 2020i αλλά θα παρακαλούσα :

 

α.) Μπορεί κάποιος να τραβήξει μια φωτογραφία του 2020i στο χέρι του όταν το κρατάει για να καταλάβω ακριβώς πόσο είναι το μέγεθος του ; (μήπως κάτι αντίστοιχο και για το S100-S110 για σύγκριση;). Φοβάμαι να το παραγγείλω μήπως και το μέγεθος του είναι απαγορευτικό...

 

β.) Ενδιαφέρουσα πρόταση (στην ίδια σχεδόν τιμή) είναι και το 9100 αλλά είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ σε RAM και ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ, ενώ πιστεύω ότι η μεγάλη οθόνη του 2020i θα κάνει τη διαφορά.

 

Pleaseeeee όποιος μπορεί να τραβήξει μερικές "χειροπιαστές" φωτογραφίες από το 2020 - 2020i στο χέρι του για να τις δω...

 

γ.) Πείτε μου γενικά όσοι είστε κάτοχοι του 2020χ πώς είναι η αίσθηση που δημιουργεί στη χρίση του ως κινητό τηλέφωνο ; (από άποψη μεγέθους εννοώ!!!.. φοβάμαι μήπως είναι σα να κρατάω μια παντόφλα όταν μιλάω… ) Ρωτάω γιατί ενώ έχω δεί απο κόντά το S100 και μου φάνηκε πάρα πολύ μικρό , φοβάμαι μήπως το 2020ι είναι κανένα τεράστιο πράγμα με απαγορευτικό όγκο για μεταφορά (π.χ σε κλιπ στη ζώνη...)

 

δ.) Πολύ σημαντικό κατα τη γνώμη μου !!! Για να συνδεθεί με τον υπολογιστή και να γίνει μεταφορά αρχείων χρειάζεται απαραίτητα η Βάση του ή αυτό μπορεί να γίνει και με απλό mini usb καλώδιο ;;; Γιατί αν χρειάζεται πάντα τη βάση του τότε χάνει ένα μεγάλο μέρος της χρηστικότητας του ! Επίσης μπορεί να φορτιστεί με απλό mini usb καλώδιο χωρίς τη βάση του ;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά !

Link to comment
Share on other sites

re paidia eixa to eksis parakseno provlima kai eytuxws (xari stin politimi voithia toy aki :) ) to antimetopisa merikws!

eixa tin english version rom sto 2020i kai eipa na perasw tin elliniki, gia na stelnw sms me greek xaraktires sta 160. molis omws ekana update (me to maupgrade_noid) kai reset sto kinito, moy ebgaze meta apo to calibration tin othonis to minima oti to kinito den einai agorasmeno apo tin ace hellas kai kathe 10 secs mou ekane restart! meta mpika se bootloader kai evala ksana ta english.

ti symbainei? tha mporesw kapote kai egw o distixos na balw ta ellinikia wm2003se?

please help

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Θέλω τη δευτέρα (ή και αύριο αν γίνεται...) να αγοράσω ένα κινητό-PDA Qtek.

Είχα καταλήξει στο S110 αλλά δεν υπάρχει από την ACE Hellas ετοιμοπαράδοτο...

 

Προσανατολίζομαι τώρα στο 2020i αλλά θα παρακαλούσα :

 

α.) Μπορεί κάποιος να τραβήξει μια φωτογραφία του 2020i στο χέρι του όταν το κρατάει για να καταλάβω ακριβώς πόσο είναι το μέγεθος του ; (μήπως κάτι αντίστοιχο και για το S100-S110 για σύγκριση;). Φοβάμαι να το παραγγείλω μήπως και το μέγεθος του είναι απαγορευτικό...

 

β.) Ενδιαφέρουσα πρόταση (στην ίδια σχεδόν τιμή) είναι και το 9100 αλλά είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ σε RAM και ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ, ενώ πιστεύω ότι η μεγάλη οθόνη του 2020i θα κάνει τη διαφορά.

 

Pleaseeeee όποιος μπορεί να τραβήξει μερικές "χειροπιαστές" φωτογραφίες από το 2020 - 2020i στο χέρι του για να τις δω...

 

γ.) Πείτε μου γενικά όσοι είστε κάτοχοι του 2020χ πώς είναι η αίσθηση που δημιουργεί στη χρίση του ως κινητό τηλέφωνο ; (από άποψη μεγέθους εννοώ!!!.. φοβάμαι μήπως είναι σα να κρατάω μια παντόφλα όταν μιλάω… ) Ρωτάω γιατί ενώ έχω δεί απο κόντά το S100 και μου φάνηκε πάρα πολύ μικρό , φοβάμαι μήπως το 2020ι είναι κανένα τεράστιο πράγμα με απαγορευτικό όγκο για μεταφορά (π.χ σε κλιπ στη ζώνη...)

 

δ.) Πολύ σημαντικό κατα τη γνώμη μου !!! Για να συνδεθεί με τον υπολογιστή και να γίνει μεταφορά αρχείων χρειάζεται απαραίτητα η Βάση του ή αυτό μπορεί να γίνει και με απλό mini usb καλώδιο ;;; Γιατί αν χρειάζεται πάντα τη βάση του τότε χάνει ένα μεγάλο μέρος της χρηστικότητας του ! Επίσης μπορεί να φορτιστεί με απλό mini usb καλώδιο χωρίς τη βάση του ;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά !

φιλε μου ειχα 2020 σιγουρα ειναι αρκετα πιο μεγαλο απο το 100 αλλα εχει και μεγαλυτερη οθονη οποτε δικαιολογημενο το μεγεθος,σιγουρα οταν μιλας ειναι ...καπως :O για μεταφορα στην ζωνη τι να σου πω;εγω παντως το ειχα σε τσαντακι με τα αλλα προσωπικα μου πραγματα,μινι usb ξερω οτι υπαρχει και φορτιζει την μπαταρια ;)
Link to comment
Share on other sites

κανείς άλλος ; τι έγινε ? Ξαφνικά φύγατε όλοι από το forum ?

Παιδιά καίγομαι...Σώστε με , γιατί πρέπει Δευτέρα πρωί να παραγγείλω.... SOS

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...