Jump to content

Cubot Cheetah 2


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια τι λέτε για αυτό; m.gearbest.com/cell-phones/pp_540230.html?wid=11

Ξεκίνησα να ψάχνω κινητό για ένα φίλο και τελικά του το παρήγγειλα κιόλας. Μου φάνηκε χώμα η τιμή για αυτά τα χαρακτηριστικά. Έχει κανείς άποψη; Για cubot γενικά πάντως εγώ καλή γνώμη.

 

Υγ. Αν δεν έπρεπε να ανοίξω εδώ θέμα παρακαλώ να μεταφερθεί. Απλά δε βρήκα άλλη καταχώριση.

 

Ευχαριστω

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για το κινητό και έχω μία απορία:

Στην παρουσίαση στο section Hands-On o reviewer μιλάει για Dual Sim που η μία εξ αυτών χρησιμοποιείται για υποδοχή SD.

Στο official site έχει φωτογραφίες που περιγράφει το κινητό να έχει αποσπώμενη πίσω θήκη και υποδοχές για δύο sim και μία SD.

Μήπως κάποιος έχει άποψη για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ σήμερα παρέλαβα του φίλου. Παιδιά το τηλέφωνο είναι σε πολύ καλά πλαίσια ποιότητας. Εγώ έμεινα και εντυπωσιασμενος μπορώ να πω. Όσο αφορά αυτό που ρώτησε ο φίλος kerkyra2007... Το κινητό ανοίγει από πίσω το καπάκι και έχει 3 υποδοχές. Μια Micro , μια Nano και μια sdcard. Τι fingerprint scanner ρολάρει απίστευτα γρήγορα. Τώρα αλλά πράγματα δε πρόλαβα να κοιτάξω. Στα 126€ flash sale που ήταν τέλη Νοεμβρίου δεν υπάρχει ανταγωνιστής. Τώρα και στα 186 € που είναι τώρα αν δεν είχα το oneplus one το έπαιρνα άνετα
Link to comment
Share on other sites

Το έχω παρλάβει εδώ και καμία δεκαριά ημέρες από Χόνγκ Κόνκγ,Gearbest από black Friday με 126 ευρώ,τώρα νομίζω είναι πάλι στα 180.

Στην Ελλάδα γύρω στα 250 ευρώ το κλασσικό.

Το προηγούμενο κινητό μου ήταν το Χ9.

Εκτός από την γραμματοσειρά στα μυνήματα που δεν κρατάει τις λέξεις στη μνήμη και στο τηλέφωνο,στις επαφές το οποίο θα το μάθω γιατί μάλλον από δικό μου λάθος επειδή δεν διάβασα ακόμη τις οδηγίες,το κινητό άνετα το συγκρίνεις με ένα samsung ακριβό άνετα.

Με 126 ευρώ δεν βρήσκεις εννοείται τίποτα σε αυτή τη κατηγορία.

Μεγάλη και καθαρή εικόνα HD,τρομερός επεξεργαστής,γρήγορο ίντερνετ,4G,καλό για παιχνίδια χωρίς καθυστέρηση και καλή μπαταρία αν και 3000mA και καθαρός ήχος ακρόασης.

Με άριστα το 10,άνετα 9/10.

Και αν χαθεί ή σπάσει μην ανησυχείτε,δεν δώσατε 600 ευρώ,πάρτε ένα καινούριο γιατί ακόμα το παλιό μου το X9 μετά από 2 χρόνια κόμα δουλεύει ρολόι.

Αλλά το cheetah 2 είναι αστέρι.

Με κλειστά μάτια θα το ευχαριστηθείτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρέλαβα και εγώ πριν μερικές ημέρες από gearbest στα 130 Ευρώ.

Είχα ζητήσει το gold και μου ήλθε το μπλέ ... δεν πειράζει.

Η αρχική εντύπωση ήταν αρνητική και κυρίως στην ταχύτητα, στο σήμα WiFi και ιδιαίτερα στην μπαταρία.

Η κάμερα τα αναμενόμενα από μία κινέζικη συσκευή.

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από την συσκευή και ειδικά η μπαταρία έγινε χειρότερη.'

Προσπάθησα από το android menu αλλά όλα είναι κινέζικα.

Προσπάθησα trial on error να επιλέξω κάτι στην τύχη και την πρώτη φορά ήταν ένα μενου για έλεγχο της συσκευής.

Ευτυχώς με την δεύτερη πέτυχα την σωστή επιλογή wipe data και το τηλέφωνο άλλαξε και έγινε ένα κανονικό τηλέφωνο.

Υπάρχει πουθενά να βρώ αυτό το μενου στα αγγλικά να ξέρω τι κάνω την επόμενη φορά?

Τα μόνα αρνητικά σημεία του είναι οι κάμερες όπως ήταν και αναμενόμενο και το αδύνατο WiFi.

Κατα ατα άλλα στα 130 ένα πολύ τίμιο τηλέφωνο.

Επίσης γιατί αναγνωρίζεται όταν συνδέεται στην google σαν Cubot Note S? ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

είτε έχεις παραλάβει το cubot note S είτε υπάρχει λάθος στη rom.

κάποιος κάτοχος της συσκευής θα μπορούσε να επιβεβαιώσει.

είναι εύκολο να γράψεις πού και πώς βρήκες ότι φαίνεται το cubot note S ώστε να επιβεβαιώσουν και οι υπόλοιποι;

αν πας Ρυθμίσεις, τέρμα κάτω "Σχετικά με το τηλέφωνο", και "Αριθμός Μοντέλου" τι σου δείχνει;

οι εικόνες που κυκλοφορούν στο ίντερνετ είναι ίδιες με τη συσκευή που κρατάς;

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Ολα δειχνουν οτι το κινητο ειναι το cheetah 2.

Στα device μου ομως στην google λεει οτι εχω το cubot note s. Δες και τα screenshots

https://www.dropbox.com/s/62hqou4lu2q4obk/Screenshot_20170206-224522.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/miqr8hd97tbqavg/Screenshot_20170206-224551.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/35tty89b7k66hpy/Screenshot_20170206-230150.png?dl=0

Link to comment
Share on other sites

έκανα μια αναζήτηση μέσω Google για συσκευές που αναγνωρίζονται λανθασμένα στο Google account, και επιπλέον για το cheetah 2, δυστυχώς χωρίς να βρω κάποιο αποτέλεσμα. ίσως δεν έψαξα καλά. πάντως είναι η πρώτη φορά που βλέπω κάτι τέτοιο εγώ προσωπικά.

εφόσον ο Gmail λογαριασμός σου είναι ασφαλής, υποθέτω ότι κάποιο bug στην rom είναι, και δίνει λάθος αναγνωριστικό η συσκευή στην Google.

καλό θα ήταν να επιβεβαιώσουν κι άλλοι κάτοχοι αυτό που σου εμφανίζεται. δυστυχώς, δεν είμαι σε θέση. έφερα ένα απ έξω για γνωστό φίλου μου και δεν έχω επικοινωνία μαζί του.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι.

Μήπως έχεις τις γνώσεις να με βοηθήσεις να γυρίσω το android menu στα αγγλικά? Αυτό που βγαίνει όταν πατάς στην έναρξη το κουμπί + ήχου και το ΟΝ ταυτόχρονα για factory wipe.

Αυτή την στιγμή είναι στα κινέζικα.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν λες για το android recovery ή το άλλο που έχουν όλα τα mtk.Αν είναι το άλλο Δε γυρνάει αυτό το μενου.είναι ειδικό μενου που έχουν απο το εργοστάσιο όλα τα mtk κινέζικα.Υπάρχει όμως και το android recovery το οποίο αν έχει βγάλει κάποιος developer custom έκδοση το περνάς και είναι αγγλικά.Αλλά βάζοντας τέτοιο custom recovery συνηθως χάνεις τις επίσημες ενημερώσεις..βάλε μια φωτο να σου πω ποιο μενού είναι από τα δυο

 

Στάλθηκε από το WOLDER_34 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Το screenshot απο το μενου

https://www.dropbox.com/s/g2vmbpn1qs25tih/cubotchetach.jpg?dl=0

Ψάχνοντας βρήκα το παρακάτω video που με τον τρόπο που δείχνει βρίσκομαι τελικά στο μενου που έψαχνα για να κάνω "wipe data/factory reset"

Δεν νομίζω αυτό να σημαίνει ότι χάνω τα OTA updates? . Όχι οτι περιμένω δηλαδή ;)

Edited by kerkyra2007
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση. Η φίλη που έχει το τηλέφωνο λέει ότι δεν πιάνει ποτέ 4g. Το σήμα πάνω αλλάζει ανάλογα από E και H και H+. Δεν έχει δει ποτέ 4g. Μπηκα στις ρυθμίσεις και είναι επιλεγμένο το 4g. Με το παλιό τηλέφωνο έπιανε κανόνικα 4g. Vodafone εχει
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Vodafone έχω και πράγματι δεν είμαι τόσο ευχαριστημένος, αλλά ΝΑΙ πιάνει 4G.

Προφανως εννοείς με τα δεδομένα ανοικτά γιατί χωρίς τα δεδομένα δεν έχω δει ένδειξη ότι είναι 4G η λήψη.

Κατέβασε ένα app να τσεκάρεις ότι υπάρει πράγματι 4G δίκτυο εκεί που το τεστάρεις.

Εγώ χρησιμοποίησα το "lte discovery" και όταν έβγαλε σήμα το app τα δεδομένα έδειξαν 4G.

Να ρωτήσω με την μπαταρία τι εμπειρίες έχετε ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΟΧΙ δεν έχει αποσπώμενη μπαταρία αλλά στα διάφορα video φαίνεται ότι να λυθεί το κινητό βγαίνει.

Αλλά αν υπάρχει ανταλλακτικό για αγορά θα είναι θαύμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μετα απο περίπου ενα μήνα που έχω στην κατοχή μου το κινητό, και προσπαθούσα να το ρουταρω, τελικά τα κατάφερα και πλέον το κινητό είναι ρουτ!

Οποιος θέλει να το ρουταρει ας μου πει, να γράψω την διαδικασία, η οποία είναι πανεύκολη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θαύμα Θαυμάτων Μόλις ήρθε update σε Nougat 7.0 Επίσημη ΟΤΑ.

Καμμιά αλλαγή σε ταχύτητα να δούμε με την μπαταρία τι έχουν κάνει.............

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Με την 7.0 η διάρκςια της μπαταρίας σχεδόν διπλασιάστηκε, προφανώς λόγω του nougat.

Πριν με εβγαζε μία μέρα με το ζόρι.

Για το dinasour δεν ξέρω τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...