Jump to content

Δημοτική Αστυνομία


jimpanourgias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν 3 μέρες βρήκα μια κλήση στο παρμπριζ του αυτοκινήτου μου, απο την Δημοτική αστυνομια του Δήμου Αμαρουσίου, που μου έλεγε να πληρώσω 65,5 Ευρώ για παράνομη στάθμευση. Ρώτησα αρκετούς γνωστούς, και οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) μου είπαν να την αγνοήσω, μιας κ είναι "παράνομη", και μάλιστα να στείλω έγγραφο στον "Συνήγορο του πολίτη" για να το επιβεβαιώσω - πράγμα που θα κάνω.

Πρίν το κάνω όμως, θα ήθελα να μου πείτε εσείς αν γνωρίζετε, αν τέτοιες κλήσεις είναι όντως παράνομες, και αν ο κάθε Δήμος έχει το νομικό δικαίωμα να οριοθετεί δρόμους και πλατείες, και να κόβει πρόστιμα αριστερα και δεξιά!!! Εχει λάβει καποιος απο εσάς τέτοιες κλήσεις? Τις πληρώσατε? Το ψάξατε το θέμα? Τι λέτε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 295
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδω δεν πληρωνουμε απο την κανονικη αστυνομια θα πληρωσουμε απο την δημοτικη; :X

Για παρκαρισμα εννοω και μονο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει αν μπορει δημοτικη αστυνομια μπορει να κοψει κληση... :confused: :rtfm:

Αν ξερει καποιος ας πει γιατι ειμαι και εγω περιεργος...

Εκει που παρκαρες ειχε απαγορευτικο;

Υ.Γ.-Οι κλησεις δεν ειναι αρμοδιοτητα της τροχαιας;

 

@Βασιλη:Ντροπη.... :X :p

(Κρατα κανα μυστικο μην τα λες ολα... :whistle: :secret: )

Link to comment
Share on other sites

@Βασιλη:Ντροπη.... :X :p

(Κρατα κανα μυστικο μην τα λες ολα... :whistle: :secret: )

 

 

Να σου πω..συνηθως τις πληρωνω :worry:

Αλλα την συγκεκριμενη αποκλειεται απο πεισμα και μονο,ας ερθει δικαστηριο δεν με νοιαζει,κερατιατικα τσαμπα και βερεσε δεν πληρωνω που να χτυπιουντε :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε Δήμος πλέον μπορεί να κόβει κανονικά κλήσεις για παράνομο παρκάρισμα και μάλιστα στην περίπτωση του Δήμου Αθηναίων θα έχει το δικαιώμα (δε θυμάμαι από πότε ξεκινάει να ισχύει) να αφαιρεί και πινακίδες. Τα χρήματα από τις κλήσεις εκμεταλλεύονται από τον εκάστοτε Δήμο και όχι από ιδιώτες (θυμάστε τα παρκόμετρα που κρίθηκαν παράνομα και καταχρηστικά επειδή τα εκμεταλλευόταν ο Θεοχαράκης).

 

Επίσης η Δημοτική Αστυνομία έχει κι άλλες αρμοδιότητες, οι οποίες καθορίζονται από τον εκάστοτε Δήμο. Ειδικά για την περίπτωση του Δήμου Κοζάνης θα αναφέρω ενδεικτικά ορισμένες από τις αρμοδιότητες (είχα ένα έντυπο σχετικό αλλά το έχασα): Ρύθμιση κυκλοφορίας, έλεγχος παράνομα σταθμευμένων οχημάτων, έλεγχος για καθαριότητα κλπ.

 

Όπως καταλαβαίνετε, αυτό το μέτρο με τη Δημοτική Αστυνομία έχει σκοπό να απαλύνει το έργο της ΕΛ.ΑΣ, περιορίζοντάς την σε πιο σημαντικές αρμοδιότητες.

 

Εν ολίγοις: Και ο εκάστοτε Δήμαρχος να τρώει τα λεφτά από τις κλήσεις και τα παρκόμετρα, και οι αστυνομικοί να ξύνονται, και οι δημόμπατσοι να πουλάνε μούρη και να πληρώνονται με ψίχουλα επειδή προεκλογικά ο Δήμαρχος έταξε θέσεις εργασίας στο Δήμο του.

 

Ρε ούστ!

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει αν μπορει δημοτικη αστυνομια μπορει να κοψει κληση... :confused: :rtfm:

Αν ξερει καποιος ας πει γιατι ειμαι και εγω περιεργος...

Εκει που παρκαρες ειχε απαγορευτικο;

Υ.Γ.-Οι κλησεις δεν ειναι αρμοδιοτητα της τροχαιας;

 

@Βασιλη:Ντροπη.... :X :p

(Κρατα κανα μυστικο μην τα λες ολα... :whistle: :secret: )

Με τις νέες αρμοδιότητες που έχουν μπορεί και παραμπορεί...

Κι άμα θέλετε μην τις πληρώνετε... Να πληρώνετε κερατιάτικα στην εφορία...

 

Την έχω πάθει από κλήση Δημοτικής Αστυνομίας το Νοέμβριο του '03... Σε μια παράλληλη κεντρική οδό από τη γειτονιά μου γιατί δεν υπήρχε parking πουθενά! Μόνο στο βαλιτσάκι του Sport Billy θα χώραγε το αμάξι... :mad: :mad: :mad:

Πήγα στο Δήμο,βρήκα τυχαία ένα γνωστό από το γυμναστήριο όπου και μου την έσβησε και ήρθε ξανά ειδοποιητήριο το Δεκέμβριο '04 για να πληρώσω τη κλήση αλλιώς θα πλήρωνα και προσαυξήσεις και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...

Έδωσα τόπο στην οργή και πήγα και τους τα έδωσα για να ησυχάσω μια και καλή. Με γεια τους και στα μούτρα τους...

$^#%@$&@#$%$^!%#%^#

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Ego apo oso ksero sto Marousi, tis kliseis tis dimotikis astynomias den tis plironoun, kai den ginetai tipota. To idio exo akousei gia to Dimo Athinaion.

 

To kalytero einai na rotiseis to Dimo. Tha sou pei an paei stin eforia.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα δεν είχε γίνει και μια φασαρία με κλήσεις - μαϊμούδες του Δήμου της Πάτρας;:shifty:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ειχες παρκαρει παρανομα???

 

If so, να πας να πληρωσεις η κληση σου σα σωστος πολιτης.

 

P.S. Ναι εχει δικαιωμα η δημοτικη αστυνομια να κοβει κλησεις.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι η κληση ηταν απο την δημοτικη αστυνομια και οχι απο την τροχαια???

Πριν απο 10 μερες μετα απο καταγγελια (γιατι -και καλα- εκλεινα καποιον) μου εφαγα και εγω μια κληση! Και εμενα ηταν 65,5€ αλλα ηταν απο την Τροχαια... Απ'οτι εμαθα η κληση απο δημοτικη αστυνομια ειναι μολις 15,5€!! Μηπως και εσενα ειναι απο την τροχαια? Γιατι να ειναι τοτε και να μην την πληρωσεις τωρα θα την πληρωσεις πιο ακριβα μεσω της εφοριας!

Link to comment
Share on other sites

και εγω νομίζω πως τα 65€ είναι απο τροχαία

Δημοτική κλίση εγώ είχα φάει πριν απο κανα 6μηνο γύρω στα 14-15€ γιατι πάρκαρα σε μέρος ελεγχόμενης στάθμευσης χωρις χαρτακι!

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Τιιιιιιιιιιι;;;;;

 

Και έλεγα όταν με γράψανε πριν από 3 βδομάδες "Να ανοίξω Thread, να μην ανοίξω..." Και δεν άνοιξα!!! Βρήκα το Ροζ χαρτάκι στους Αμπελόκηπους, έλεγε Δημοτική Αστυνομία Δήμου Αθηναίων, πρόστιμο 65,50 για παραβίαση πινακίδα Ρ-40 που απαγορεύει τη στάση και τη στάθμευση! Πήγα και την πλήρωσα στην Υποδιεύθυνση της Τροχαίας...Στην Δηληγιάννη (κοντά στην πλατεία μεταξουργείου). Ακόμα κλαίω τα 70.

 

Ερωτήσεις (αν κάποιος ξέρει σίγουρα ας τις διελευκάνει):

 

α)Το χαρτάκι ήταν ρόζ, επάνω έλεγε "Δημοτική Αστυνομία". Το πλήρωσα όμως στην Υποδιεύθυνση Τροχαίας Αττικής, στη Δηλιγιάννη. Ήταν η Τροχαία ή η Δημοτική Αστυνομία;

 

β) Αν δεν το πλήρωνα, τι θα γινότανε; Θα ερχόταν στην εφορία επαυξημένο κατά 1000% ή ξέρω γω πόσο πάει;

 

γ) Η Δημοτική Αστυνομία είναι παράνομο να σε γράφει;;;;

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Αν επανω αριστερα ειχε το λογοτυπο την ελληνικης αστυνομιας και απλα εγραφε σε ενα σημειο πανω δεξια δημος θεσσαλονικης τοτε η κληση ηταν απο την τροχαια και εχω την εντυπωση οτι αν δεν την πληρωσεις τοτε την πληρωνεις προσαυξημενη μεσω της εφοριας!!! Αν κρινω απο το ποσο παντως (65,5 οπως ηταν και εμενα..) τοτε μαλλον ηταν η τροχαια...
Link to comment
Share on other sites

Η Δημοτική Αστυνομία μπορεί να κόψει κλήσεις ΚΑΙ για παράνομη στάθμευση (~€65) ΚΑΙ για μη καταβολή τέλους παρκόμετρων (~€10).
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

και ομως, έφαγα κλήση από τη δημοτική αστυνομία Δάφνης 65,5 ευρώ για παράνομη στάθμευση. Φυσικά και δεν την πλήρωσα...όταν και αν ποτέ μου έρθει ειδοποίηση θα δουμε...πάντως από δημοτική αστυνομία δεν υπάρχει κίνδυνος να βεβαιωθεί η κλήση στην εφορία και να την πληρώσεις *10.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προωθούνται και στην εφορία η κλήσεις της Δημοτικής Αστυνομίας. Έχει παραγίνει το κακό με το παράνομο παρκάρισμα. Ιδίως αυτοί που παρκάρουν σε σημεία που εμποδίζουν την κυκλοφορία και πάνω σε ράμπες ιδιωτικών parking :!: (άντε μετά να πείσεις τον άλλο να κάνει επένδυση σε ιδιωτικό parking... :rolleyes: ) με εκνευρίζουν αφάνταστα...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

και ομως, έφαγα κλήση από τη δημοτική αστυνομία Δάφνης 65,5 ευρώ για παράνομη στάθμευση. Φυσικά και δεν την πλήρωσα...όταν και αν ποτέ μου έρθει ειδοποίηση θα δουμε...πάντως από δημοτική αστυνομία δεν υπάρχει κίνδυνος να βεβαιωθεί η κλήση στην εφορία και να την πληρώσεις *10.

 

Πόσο σίγουρος είσαι γιαυτό που λες; Η δική μου κλήση έγραφε "Δημοτική Αστυνομία Δήμου Αθηναίων", το χαρτάκι ήταν Ροζ, και από πίσω έλεγε οτι πρέπει να πληρωθεί στην υποδιεύθυνση Τροχαίας Δήμου Αθηναίνω, στη Δεληγιάννη 68... Πως μπορούμε να σιγουρευτούμε;

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

ki egw tin exw pa8ei apo ti dimotiki astynomia irakliou 2 fores malista..

i ali8eia einai oti kovoun kliseis opou mporoun..

i mia itan 10.30 to vrady,ape3w apo ti nomarxia,k tin alli mou tin ekopsan gia parkarisma se plateia,pou simeiwteon einai perimetrikos dromos girw apo mia ekklisia,k apo oso 8ymamai itan aneka8en parking gia mas tous irakleiwtes! ti na peis.. kai oi 2 kliseis einai 65.5eyro..

de tis exw plirwsei akoma alla ayto pou den exw parei apantisi opoion k an exw rwtisei, einai an oi kliseis tis dimotikis astynomias pane stin eforia i oxi???

3erei kaneis na mas apantiseis?e3artatai apo ton ka8e dimo 3exwrista?

"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 μέρες βρήκα μια κλήση στο παρμπριζ του αυτοκινήτου μου, απο την Δημοτική αστυνομια του Δήμου Αμαρουσίου, που μου έλεγε να πληρώσω 65,5 Ευρώ για παράνομη στάθμευση. Ρώτησα αρκετούς γνωστούς, και οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) μου είπαν να την αγνοήσω, μιας κ είναι "παράνομη", και μάλιστα να στείλω έγγραφο στον "Συνήγορο του πολίτη" για να το επιβεβαιώσω - πράγμα που θα κάνω.

Πρίν το κάνω όμως, θα ήθελα να μου πείτε εσείς αν γνωρίζετε, αν τέτοιες κλήσεις είναι όντως παράνομες, και αν ο κάθε Δήμος έχει το νομικό δικαίωμα να οριοθετεί δρόμους και πλατείες, και να κόβει πρόστιμα αριστερα και δεξιά!!! Εχει λάβει καποιος απο εσάς τέτοιες κλήσεις? Τις πληρώσατε? Το ψάξατε το θέμα? Τι λέτε να κανω?

 

Prin apo 3 xronia eixa faei klhsh gia parkarisma ston idio dhmo (Amarusiu) apo th dhmotiki vevaiws vevaiws astynomia. O dhmos marusiu einai apo tus pio gnwstus gia tis apatewnies tu kai thn eispraktiki tu politiki. Thn klhsh fysika kai den thn plhrwsa kai fysika de mu xei er8ei ute eidopoihsh ute tipota...

Live by the sword,

Die by the sword

Link to comment
Share on other sites

Eγω προσφατα ελαβα ειδοποιηση ταχυδρομικως απο το δημο για παρανομο παρκαρισμα στις 15/9/2001!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν ειναι δυνατον~!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κ γω έλαβα πριν ένα μήνα γράμμα απ'το δήμο αθηναίων για κλήση (παράνομο πάρκινγκ) που'χα φάει το 2002 στο μοναστηράκι κ είχα αφήσει απλήρωτη... λολ

61,50 γιούρο ήταν κ πήγα κ την πλήρωσα :cry:

Link to comment
Share on other sites

telika paidia pigainoun stin eforia oi kliseis tis dimotikis i oxi??
"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

telika paidia pigainoun stin eforia oi kliseis tis dimotikis i oxi??

Δε νομίζω ότι θα ήθελες να το δοκιμάσεις... :w00t: :shifty:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Παιδιά έχω φάει μια 3άρα κλίσοις για παρκάρισμα απ'τους δημοτικούς εισπράκτορες τελευταία, και δεν έχω πληρώσει καμία, αφού ψάχνοντας πάνω στην κλίση δεν βλέπω κάποιο χρονικό περιορισμό για την πληρωμή τις ή κάποιο περετέρω πρόστιμο αν δεν την πληρώσω καθόλου ξέρει κανείς τη γίνετε αν δεν τις πληρώσω καθόλου ή θα γίνω ο πρώτος που θα μάθει? :D
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πάντως πως δεν είναι σαν της τροχαίας... δεν έχει τις ίδιες κυρώσεις τέλος πάντων. Τώρα αν δεν έχει καθόλου κυρώσεις θα πρέπει να το ερευνήσεις για να μην βρεθείς προ δυσσάρεστων εκπλήξεων... ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...