Jump to content

OnePlus 3T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος κάτοχος 3Τ εδώ και 3μιση χρόνια, αλλά μου φαίνεται ότι πρέπει να πάω στη 2η μπαταρία, και αυτή τη φορά θα είναι εκτός εγγύησης. Το κόστος δεν είναι τραγικό, αλλά η αναμονή, το ενδεχόμενο να χαλάσει κάτι άλλο, και η διάθεση για αλλαγή με βάζουν σε σκέψεις.

Αν και θεωρώ την OP υπόδειγμα εταιρείας και το 3Τ είναι μακράν η καλύτερη τεχνολογικής φύσεως αγορά που έχω κάνει στη ζωή μου, τα τωρινά της μοντέλα είναι υπερβολικά και σε κόστος και σε δυνατότητες που δε μου χρειάζονται.

Ρωτάω εδώ γιατί μόνο ένας κάτοχος 3Τ μπορεί να καταλάβει περίπου τι θέλω. Ψάχνω κάτι αντίστοιχο του 3Τ σε specs, εφάμιλλη ποιότητα κατασκευής, και με δυνατότητα root. Ας χάνεται η εγγύηση όσο είναι rooted, αλλά να υπάρχει δυνατότητα επαναφοράς κλειδώματος και εγγύησης. Το Nokia 7.2 φαινόταν ιδανικό, αλλά η πολιτική της HMD όσον αφορά το root το καθιστά μη αποδεκτό. Κάποια άλλη ιδέα αντίστοιχη;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος κάτοχος 3Τ εδώ και 3μιση χρόνια, αλλά μου φαίνεται ότι πρέπει να πάω στη 2η μπαταρία, και αυτή τη φορά θα είναι εκτός εγγύησης. Το κόστος δεν είναι τραγικό, αλλά η αναμονή, το ενδεχόμενο να χαλάσει κάτι άλλο, και η διάθεση για αλλαγή με βάζουν σε σκέψεις.

 

Αν και θεωρώ την OP υπόδειγμα εταιρείας και το 3Τ είναι μακράν η καλύτερη τεχνολογικής φύσεως αγορά που έχω κάνει στη ζωή μου, τα τωρινά της μοντέλα είναι υπερβολικά και σε κόστος και σε δυνατότητες που δε μου χρειάζονται.

 

Ρωτάω εδώ γιατί μόνο ένας κάτοχος 3Τ μπορεί να καταλάβει περίπου τι θέλω. Ψάχνω κάτι αντίστοιχο του 3Τ σε specs, εφάμιλλη ποιότητα κατασκευής, και με δυνατότητα root. Ας χάνεται η εγγύηση όσο είναι rooted, αλλά να υπάρχει δυνατότητα επαναφοράς κλειδώματος και εγγύησης. Το Nokia 7.2 φαινόταν ιδανικό, αλλά η πολιτική της HMD όσον αφορά το root το καθιστά μη αποδεκτό. Κάποια άλλη ιδέα αντίστοιχη;

Γιατί δεν πας σε ένα OnePlus 7T; Ούτε φθηνό το λες, ούτε και πανάκριβο. Εκτός εάν θέλεις ναυαρχίδα στα 400 ευρώ. Και πάλι μπορείς να το βρεις με τόσα, αλλά με ότι αυτό συνεπάγεται για την εγγύηση κλπ.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πας σε ένα OnePlus 7T; Ούτε φθηνό το λες, ούτε και πανάκριβο. Εκτός εάν θέλεις ναυαρχίδα στα 400 ευρώ. Και πάλι μπορείς να το βρεις με τόσα, αλλά με ότι αυτό συνεπάγεται για την εγγύηση κλπ.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τα 440€ του 3Τ ήταν ήδη πάνω από αυτό που θεωρούσα λογικό να δώσει κάποιος για κινητό, αλλά ήταν εξαίρεση, γιατί εκτός του ότι ήταν ναυαρχίδα με 400 ευρώ όπως είπες, προσέφερε επιδόσεις που κανένας άλλος δε μπορούσε τότε. Πλέον στο κομμάτι των επιδόσεων έχουμε ψιλοπιάσει ταβάνι, και οι ναυαρχίδες καθορίζονται κυρίως από αισθητικά χαρακτηριστικά τα οποία όχι απλά δε με ενδιαφέρουν, κάποιες φορές αποτελούν και πρόβλημα.

Σαν έσχατη λύση ναι, ίσως πάω σε 7Τ χωρίς ΦΠΑ για να είναι αποδεκτό το ποσό, αλλά η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να παίξω στο 300-400 το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τα 440€ του 3Τ ήταν ήδη πάνω από αυτό που θεωρούσα λογικό να δώσει κάποιος για κινητό, αλλά ήταν εξαίρεση, γιατί εκτός του ότι ήταν ναυαρχίδα με 400 ευρώ όπως είπες, προσέφερε επιδόσεις που κανένας άλλος δε μπορούσε τότε. Πλέον στο κομμάτι των επιδόσεων έχουμε ψιλοπιάσει ταβάνι, και οι ναυαρχίδες καθορίζονται κυρίως από αισθητικά χαρακτηριστικά τα οποία όχι απλά δε με ενδιαφέρουν, κάποιες φορές αποτελούν και πρόβλημα.

 

Σαν έσχατη λύση ναι, ίσως πάω σε 7Τ χωρίς ΦΠΑ για να είναι αποδεκτό το ποσό, αλλά η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να παίξω στο 300-400 το πολύ.

Θεωρητικά μπορείς να πας σε Xiaomi. Υποθέτω όμως ότι δε θα σου κάνει το Miui. Λογικό βέβαια. Μετά από OnePlus, δεν γυρίζεις σε Miui, Emui κλπ.

 

Οπότε η σε android One θα κοιτάξεις, που συνήθως έχουν λίγο κατώτερους επεξεργαστές, η σε κανένα από τα μικρά Pixel 3a XL η εάν βγει 4a XL. Και εκεί όμως θα κάνεις παραχωρήσεις σε μνήμη ram και επεξεργαστή.

Στα Pixel επίσης να αναφέρω ότι δεν χάνεις την εγγύηση εάν τα ξεκλειδώσεις και κάνεις root. Απλά θα πρέπει να το γυρίσεις stock αν χρειαστεί να το στείλεις για service.

 

Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να ξεπεράσεις τα 500 εάν θες να παραμείνεις σε OnePlus.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, προφανώς μιλάμε αποκλειστικά και μόνο για καθαρό Android και όχι MIUI κτλ.

Από ότι βλέπω πάμε για 7 ή 7Τ από γερμανικό Amazon χωρίς ΦΠΑ, στα 500 παρά μια και δεν υπάρχει αξιοπρεπής εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένο 6 ή 6Τ πάντως. Πάντως η αλλαγή μπαταρίας στο 3Τ από OnePlus θα σου βγει στα 32 ευρώ και θα κάνει 4-5 μέρες αν είσαι Αθήνα - Θεσσαλονίκη και 6-7 μέρες αν είσαι επαρχία.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για τόσο μικρό ποσό και χρόνο, θα γίνει άμεσα αλλαγή μπαταρίας όπως και να χει, και βλέπουμε για το διάδοχο. Άψογη άλλη μια φορά η Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε One Plus θα βρεις αντικαταστάτη του 3Τ.

Εγώ πήγα από το 3Τ στο 6 πριν κανένα χρόνο και ήταν η καλύτερη αναβάθμιση.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

 

Θέλω να αλλάξω ο ίδιος την μπαταρία του OnePlus 3t μου. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω από πού να αγορασω μια αξιόπιστη, ιδανικα δοκιμασμένη, μπαταρία. Αν έχει κάποιος εμπειρία ας με διαφωτίσει.

 

Επίσης, αν έχει κάποιος εμπειρία με τις δήθεν μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρίες που πωλούνται στα 3800mah ή και 4000 που διαφημίζουν κάποιοι στο AliExpress, θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις τους.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θέλω να αλλάξω ο ίδιος την μπαταρία του OnePlus 3t μου. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω από πού να αγορασω μια αξιόπιστη, ιδανικα δοκιμασμένη, μπαταρία. Αν έχει κάποιος εμπειρία ας με διαφωτίσει.

 

Επίσης, αν έχει κάποιος εμπειρία με τις δήθεν μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρίες που πωλούνται στα 3800mah ή και 4000 που διαφημίζουν κάποιοι στο AliExpress, θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις τους.

 

Ευχαριστώ

 

Στείλε ένα μήνυμα στο support της OP.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Στείλε ένα μήνυμα στο support της OP.

Έχω διαβάσει ότι η OnePlus δεν πωλεί την μπαταρία ξεχωριστά, συνεπώς στέλνεις εκεί το κινητό και σου την αλλάζουν αυτοί, νομίζω με κόστος κοντά στα 32€. Οικονομική επισκευή αλλά δεν θέλω να μείνω χωρίς κινητό και την βαριέμαι την διαδικασία με κούριερ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι η OnePlus δεν πωλεί την μπαταρία ξεχωριστά, συνεπώς στέλνεις εκεί το κινητό και σου την αλλάζουν αυτοί, νομίζω με κόστος κοντά στα 32€. Οικονομική επισκευή αλλά δεν θέλω να μείνω χωρίς κινητό και την βαριέμαι την διαδικασία με κούριερ κλπ.

Δες τι είπα εδώ κι εδώ κι εδώ. Δεν αξίζει να παραγγείλεις καμία. Καμία δεν είναι original. Ό,τι μπαταρία και να πάρεις, απ' όπου και να την πάρεις, όσο ίδια με την original και να είναι, δε θα είναι Designed by OnePlus αλλά από κάποιον τρίτο πχ XinKaiYu και επειδή την έχω πατήσει κι εγώ με 3άρι, στείλτο καλύτερα OnePlus.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Έχει δουλέψει κανείς το wifi calling της Voda με το OP3t? Δεν εννοώ την εφαρμογή, αναφέρομαι στην native υποστήριξη.
Link to comment
Share on other sites

Έχει δουλέψει κανείς το wifi calling της Voda με το OP3t? Δεν εννοώ την εφαρμογή, αναφέρομαι στην native υποστήριξη.
Εγώ έχω προσπαθήσει ανεπιτυχώς να δουλέψω της κοσμοτε
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση :

 

Λαμβάνετε κανονικά τα μηνύματα της πολιτικής προστασίας;

Δεν έχω λάβει κανένα!!!

Χρησιμοποιώ την τελευταία έκδοση , τα μηνύματα της Google εφαρμογή , έχω ελέγξει ολες τις ρυθμίσεις για emergency calls.... Τίποτα!!!:(

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση :

 

Λαμβάνετε κανονικά τα μηνύματα της πολιτικής προστασίας;

Δεν έχω λάβει κανένα!!!

Χρησιμοποιώ την τελευταία έκδοση , τα μηνύματα της Google εφαρμογή , έχω ελέγξει ολες τις ρυθμίσεις για emergency calls.... Τίποτα!!!:(

 

Ούτε εγώ τα έλαβα, ούτε άλλοι δύο που ξέρω με OP3 $ 3T.

Αντίθετα, σε δύο Xiaomi MiA1 και σε δύο Huawei Y5 πήγαν κανονικά. Όλες οι συσκευές είναι στο ίδιο δίκτυο (Q), οπότε είναι καθαρά θέμα συσκευής.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ ελαβα κανένα από τα δύο στο 3τ μου. Όμως το καλοκαίρι που ήμουνα Αμερική έπαιρνα αντίστοιχα μηνύματα. Έχω κοσμοτε αν έχει κάποια σημασία.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια κάρτα κοσμοτε και μια q

Σε κανένα δίκτυο δεν έλαβα μηνύματα.

Τι μπορεί να φταίει;

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από αλλαγή μπαταρίας σε 3t που έχω σα δεύτερη συσκευή (από σκρουτζομαγαζο) ενώ 100%-25% έχει πολύ καλή διάρκεια ξαφνικά σβηνει με ξελιγομενη μπαταρία.καθε φορά σε διαφορετικό ποσοστό κάτω από 25% στο 10% στο 5% στο 25% δεν είναι σταθερό το ποσοστό.Εχω κάνει επαναφορά αλλά τίποτα.Μπορω να κάνω κάτι άλλο ή μουφα ή μπαταρία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά από αλλαγή μπαταρίας σε 3t που έχω σα δεύτερη συσκευή (από σκρουτζομαγαζο) ενώ 100%-25% έχει πολύ καλή διάρκεια ξαφνικά σβηνει με ξελιγομενη μπαταρία.καθε φορά σε διαφορετικό ποσοστό κάτω από 25% στο 10% στο 5% στο 25% δεν είναι σταθερό το ποσοστό.Εχω κάνει επαναφορά αλλά τίποτα.Μπορω να κάνω κάτι άλλο ή μουφα ή μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αλλαγή μπαταρίας σε 3t που έχω σα δεύτερη συσκευή (από σκρουτζομαγαζο) ενώ 100%-25% έχει πολύ καλή διάρκεια ξαφνικά σβηνει με ξελιγομενη μπαταρία.καθε φορά σε διαφορετικό ποσοστό κάτω από 25% στο 10% στο 5% στο 25% δεν είναι σταθερό το ποσοστό.Εχω κάνει επαναφορά αλλά τίποτα.Μπορω να κάνω κάτι άλλο ή μουφα ή μπαταρία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά από αλλαγή μπαταρίας σε 3t που έχω σα δεύτερη συσκευή (από σκρουτζομαγαζο) ενώ 100%-25% έχει πολύ καλή διάρκεια ξαφνικά σβηνει με ξελιγομενη μπαταρία.καθε φορά σε διαφορετικό ποσοστό κάτω από 25% στο 10% στο 5% στο 25% δεν είναι σταθερό το ποσοστό.Εχω κάνει επαναφορά αλλά τίποτα.Μπορω να κάνω κάτι άλλο ή μουφα ή μπαταρία?

Μούφα μπαταρία.

Για αυτό έχουμε γράψει 100 φορές μόνο ορίτζιναλ μπαταρία.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Δυστυχώς από την OnePlus μπαταρία γνήσια δεν μπορείς να αγοράσεις, μόνο να τους στείλεις το κινητό για επισκευή. Οπότε, αυτές εδώ μάλλον δεν ειναι γνήσιες: https://batariakias.gr/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/916-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-blp633-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-oneplus-3t-smartphone.html

 

https://www.media-ram.gr/smartphone-tablet-parts-greece/oneplus/%CE%B3%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%B1-original-oneplus-3t-blp633-battery-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-3400mah-li-pol-bulk/?cookies_accepted=Y

;

 

Αν έχει κάποιος εμπειρία με τα εν λόγω μαγαζιά θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτές τις μέρες ανέστησα το αγαπημένο 3Τ, το οποίο εδώ και κάποιους μήνες είχα στο συρτάρι λόγω τουμπας με την οποία έσπασε η οθόνη .

Το πήρα απόφαση επειδή ήθελα να το δώσω στην κόρη για να αντικαταστήσει ένα Xiaomi 4X.

Ήρθα λοιπόν σε επικοινωνία με την 1+, εξήγησα τι θέλω (αλλαγή οθόνης και νέα μπαταρία).

Μου έστειλαν ετικέτα της ups, την πήγα στο κατάστημα Γενικής της πόλης μου, έφτασε Πολωνία την μεθεπόμενη. Το είδαν , μου έστειλαν mail ότι θα κοστίσει 100 ευρώ, πλήρωσα και προχώρησαν στην επισκευή.

Σε 1 βδομάδα από την ημέρα της επαφής μου μαζί τους, το είχα πισω, σαν καινούριο.

 

Το ξεκλειδωσα και πέρασα Havoc os Android 10 από το xda.

Το κινητό πετάει και πάλι, τόσο που παραλίγο να το κρατήσω εγώ και να μη το δώσω στο παιδί.

Αν το έχετε ήδη, δώστε μια ευκαιρία σε άλλη ROM, το αποτέλεσμα μπορεί να σας εκπλήξει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...