Jump to content

OnePlus 3T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

.

Είμαι στην έκδοση 4.0.2 και μπήκα με VPN βάζοντας σαν χώρα την Γερμανία και μου έβγαλε ειδοποίηση ότι υπάρχει ενημέρωση συστήματος 94ΜΒ και αν θέλω να την κατεβάσω. Την κατέβασα και με ρώτησε αν θέλω να την εγκαταστησω μόλις πάτησα οκ τότε έβγαλε μια μπάρα σαν να έκανε αποσυμπίεση και μόλις τελείωσε μου έκανε επανεκκίνηση της συσκευής αλλά αντί να κάνει αναβάθμηση μου έβγαλε ένα μενού με 3 επιλογές 2 στα κινέζικα γιαπωνέζικα κατι τέτοιο και μια που έλεγε english εκεί λόγω άγνοιας και επειδή φοβήθηκα να προχωρήσω παρακατω έσβησα και ξαναξεκίνησα το τηλέφωνο. Το απόγευμα που ξανασυνδέθηκα με wifi ξεχνώντας ότι έχω ενεργοποιημένο το VPN μου βγαίνει μια καινούρια ειδοποίηση για ενημέρωση συστήματος και μπαίνω να δω τι είναι εκεί είδα ότι έχει διαφορερτικό μέγεθος 14598 MB και σταμάτησα την λήψη και έψανχα στο internet να δώ τι είναι. Έτσι μπήκα στο site της oneplus και είδα ότι είναι καινούρια ενημέρωση και πως πολλοί που την κατέβασαν είχαν προβλήματα. Έτσι μπήκα και εδώ να το αναφέρω μήπως και γνωρίζει κάποιος κάτι καλύτερα.

 

Και σε μένα ακριβώς το ίδιο συνέβη αλλά η δεύτερη που μου ήρθε δουλεύει μία χαρά μέχρι στιγμής!!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και σε μένα ακριβώς το ίδιο συνέβη αλλά η δεύτερη που μου ήρθε δουλεύει μία χαρά μέχρι στιγμής!!

Το πρόβλημα με μένα είναι οτι δεν ξέρω πως να την εγκαταστήσω και εαν θα χάσω απο το τηλέφωνο ότι έχω εγκατεστημένο (Nova launcher, επαφές, εφαρμογές) και γιαυτό και το άφησα γιατι δεν γνωρίζω πολλά απο το Oneplus. παλιώτερα είχα ένα nexus 6p και οι εγκαταστάσεις έρχονταν αυτοματα και απλά έκανα ένα update

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με μένα είναι οτι δεν ξέρω πως να την εγκαταστήσω και εαν θα χάσω απο το τηλέφωνο ότι έχω εγκατεστημένο (Nova launcher, επαφές, εφαρμογές) και γιαυτό και το άφησα γιατι δεν γνωρίζω πολλά απο το Oneplus. παλιώτερα είχα ένα nexus 6p και οι εγκαταστάσεις έρχονταν αυτοματα και απλά έκανα ένα update

 

Δεν χάνεις τπτ!Στη δεύτερη εγκαταστάθηκε κανονικά όπως σε όλα τα κινητά και όχι σαν την πρώτη που μας έβγαλε αυτά τα κινέζικα!!Εγώ δλδ δεν έχασα τπτ

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!παραγγειλα και εγω απο το επιδημο site της oneplus το συγκεκριμενο κινητο και το περιμενω!γνωριζει κανεις με τη εταιρια courier θα μου ερθει?επελεξα τηv express αποστολη!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!παραγγειλα και εγω απο το επιδημο site της oneplus το συγκεκριμενο κινητο και το περιμενω!γνωριζει κανεις με τη εταιρια courier θα μου ερθει?επελεξα τηv express αποστολη!

Συνήθως με dhl

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!παραγγειλα και εγω απο το επιδημο site της oneplus το συγκεκριμενο κινητο και το περιμενω!γνωριζει κανεις με τη εταιρια courier θα μου ερθει?επελεξα τηv express αποστολη!

 

με express ερχεται με την Ups αθηνα και γενικη ταχυδρομικη στην επαρχια.

Link to comment
Share on other sites

@stekon φορουσες TWRP και ειχες 4.0.2 πριν σωστα;;; επειδη διαβάζω διάφορα στο XDA για την αναβαθμιση, πως την έκανες ακριβώς;

 

φλασαρες ολόκληρη την ROM (.zip αρχείο ) από το twrp και μετά superSU;; ποια έκδοση συγκεκριμένα;;

 

Το DM-Verity Warning πρεπει να γινει disable από εντολή fastboot;;; thanks :D

 

ναι φορουσα την 4.0.2 ,και η αναβαθμιση εγινε μεσω ΟΤΑ...

το DM-Verity Warning ,σε μενα λειτουργει και δεν το εχω κανει disable...

Phone: Iphone 13 pro - Samsung s21 fe 5G

Link to comment
Share on other sites

πέρασα την 4.0.3 μετά από μια ακόμη προσπάθεια......δυστυχώς έχει τουλάχιστον σε εμένα τρελό battery drain.....το ζήτημα λοιπόν είναι τώρα ΠΩΣ ΓΥΡΝΑΜΕ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ 4.0.2......υποτίθεται ότι τα update γίνονται για να πάει μια συσκευή καλύτερα όχι χειρότερα....όποιος γνωρίζει πως μπορώ να ξαναγυρίσω πίσω στην 4.0.2 ας βοηθήσει..........
Link to comment
Share on other sites

πέρασα την 4.0.3 μετά από μια ακόμη προσπάθεια......δυστυχώς έχει τουλάχιστον σε εμένα τρελό battery drain.....το ζήτημα λοιπόν είναι τώρα ΠΩΣ ΓΥΡΝΑΜΕ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ 4.0.2......υποτίθεται ότι τα update γίνονται για να πάει μια συσκευή καλύτερα όχι χειρότερα....όποιος γνωρίζει πως μπορώ να ξαναγυρίσω πίσω στην 4.0.2 ας βοηθήσει..........

 

Σε φρεσκο-περασμένη ρομ, να δίνεις λίγο χρόνο...

Κάνε ένα Clear cache (from recovery) και δούλεψε το 4-5 μέρες, πριν αποφασίσεις να "γυρίσεις"...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

επειδή είμαι άσχετος όπως έχω προείπει δεν γνωρίζω πως μπαινω σε recovery και έστω πως μπαίνω εάν κανω clear cash υπάρχει περίτωση να διαγραφουν ρυθμήσεις επαφές nova launcher κτλ;;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

ναι φορουσα την 4.0.2 ,και η αναβαθμιση εγινε μεσω ΟΤΑ...

το DM-Verity Warning ,σε μενα λειτουργει και δεν το εχω κανει disable...

 

Σ ευχαριστώ. Το πήρα σήμερα και του περασα 4.0.3 κατευθείαν μαζί με twrp/root κλπ

 

επειδή είμαι άσχετος όπως έχω προείπει δεν γνωρίζω πως μπαινω σε recovery και έστω πως μπαίνω εάν κανω clear cash υπάρχει περίτωση να διαγραφουν ρυθμήσεις επαφές nova launcher κτλ;;;;;;;

 

Με clear cache δεν χανεις τις ρυθμίσεις. Οι επαφές ειναι στο google ουτως η άλλως, και o nova εχει στις ρυθμισεις αποθηκευση των ρυθμίσεων του, ωστε να μη χρειαστεί να το σετάρεις κάθέ φορά απ' την αρχή.

 

Για recovery δες εδώ:

https://www.androidexplained.com/oneplus-3-recovery-mode/

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, χθες το παρήγγειλα και εγώ και το περιμένω πως και πως. Θέλω να μου προτείνετε θήκες ποιες είναι οι οι καλύτερες κατα την άποψη σας, επίσης το OnePlus 3/3T Curved Tempered Glass Screen Protector πιστεύεται ότι χρειάζεται?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Επειδή έχω ξεκλειδώσει τον bootloader και έχω κάνει root, σκέφτομαι να το γυρίσω σε stock μορφή ώστε να παίρνω και OTA updates.

Το θέμα μου είναι εάν μπορώ να βρω εφαρμογές τύπου titanium backup και AdAway που δεν απαιτουν root και φυσικά να δουλεύουν σωστά και να είναι εξίσου αξιόλογες.

 

Εκτός αν υπάρχει τρόπος να παίρνω updates OTA και έτσι.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss01
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Επειδή έχω ξεκλειδώσει τον bootloader και έχω κάνει root, σκέφτομαι να το γυρίσω σε stock μορφή ώστε να παίρνω και OTA updates.

Το θέμα μου είναι εάν μπορώ να βρω εφαρμογές τύπου titanium backup και AdAway που δεν απαιτουν root και φυσικά να δουλεύουν σωστά και να είναι εξίσου αξιόλογες.

 

Εκτός αν υπάρχει τρόπος να παίρνω updates OTA και έτσι.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OTA+Root δεν πάνε μαζί δυστυχώς. Εναλλακτική στις εφαρμογές αυτές δεν πρέπει να υπάρχει (γι αυτό και ρουταρουμε βασικά :p). Μπορείς να πάρεις backup από twrp,να φλασαρεις την νέα έκδοση και μετά να το επαναφέρεις αν δεν σου αρέσει.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Στο Android back up ποια κουτάκια/επιλογές πρέπει να τικαρω για να μπορέσω να το επαναφέρω πλήρως αν κάτι δε μου κάνει? Όσα είναι ήδη επιλεγμένα η και κάποιο επιπλέον?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά το πέρασμα της 4.0.3 χρειάζεται να κάνουμε wipe data and cache από recovery? Από ότι θυμάμαι αυτό δεν σβήνει εφαρμογές και φωτο. Σωστά ?

 

sent from my 1+3t

Link to comment
Share on other sites

Το data θα σου διαγράψει εφαρμογές. Wipe cache και dalvik θα κάνεις για να μην χάσεις τίποτα

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το data θα σου διαγράψει εφαρμογές. Wipe cache και dalvik θα κάνεις για να μην χάσεις τίποτα

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν έχει τέτοια επιλογή το stock recovery.

 

sent from my 1+3t

Link to comment
Share on other sites

Το data θα σου διαγράψει εφαρμογές. Wipe cache και dalvik θα κάνεις για να μην χάσεις τίποτα

 

Δεν έχει τέτοια επιλογή το stock recovery.

 

Το Stock Recovery εχει πλεον μονο επιλογή Clear (Wipe) Cache (dalvic δεν νομιζω οτι υπάρχει σε Nougat Android)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Το Stock Recovery εχει πλεον μονο επιλογή Clear (Wipe) Cache (dalvic δεν νομιζω οτι υπάρχει σε Nougat Android)

Αν είδα καλά μόνο wipe data and cache βγάζει το stock recovery. Άρα δεν κάνω γιατί θα μου σβήσει εφαρμογές.

 

sent from my 1+3t

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή παραλαμβάνω το 3Τ και όπως με όλα μου τα τηλέφωνα πρώτη κίνηση θα είναι να γίνει Root. Ξέρω ότι θα χάσω τα ΟΤΑ και δεν με πειράζει, όμως με τα Nexus είχα καλομάθει με τα developer images, καθώς μπορούσα να αφαιρέσω ένα "-w" από το batch και να τις φλασάρω από επάνω χωρίς wipe. Η Oneplus δίνει κάποιο αντίστοιχο image για να γλυτώνω τα wipe κτλ?
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή παραλαμβάνω το 3Τ και όπως με όλα μου τα τηλέφωνα πρώτη κίνηση θα είναι να γίνει Root. Ξέρω ότι θα χάσω τα ΟΤΑ και δεν με πειράζει, όμως με τα Nexus είχα καλομάθει με τα developer images, καθώς μπορούσα να αφαιρέσω ένα "-w" από το batch και να τις φλασάρω από επάνω χωρίς wipe. Η Oneplus δίνει κάποιο αντίστοιχο image για να γλυτώνω τα wipe κτλ?

 

είναι ακόμα πιο εύκολο..το full image δεν έχει καν μέσα userdata.img , οπότε το φλασάρεις όπως είναι από twrp, καπάκι το SU.zip και είσαι έτοιμος ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν είδα καλά μόνο wipe data and cache βγάζει το stock recovery. Άρα δεν κάνω γιατί θα μου σβήσει εφαρμογές.

 

sent from my 1+3t

 

Το επιλέγεις και μετά έχει έξτρα επιλογή και μπορείς να διαλέξεις μόνο την cache.

Link to comment
Share on other sites

Το επιλέγεις και μετά έχει έξτρα επιλογή και μπορείς να διαλέξεις μόνο την cache.

Δεν το ήξερα αυτό. Σε ευχαριστώ για την πληροφορία φίλε μου.

 

sent from my 1+3t

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...