Jump to content

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και άτμισμα.


Baator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 469
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, θέλω να πάρω ένα σετακι δώρο σε φίλο καπνιστή.

 

Από Μοντ έχω δει το AL85 αλλά ψάχνω για ατμοποιητη και υγρά προτάσεις (που να είναι κοντά σε τσιγάρο σαν γεύση στην αρχή)

 

Επίσης τίποτα συμβουλές για watt κτλ δεκτές

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να πάρω ένα σετακι δώρο σε φίλο καπνιστή.

 

Από Μοντ έχω δει το AL85 αλλά ψάχνω για ατμοποιητη και υγρά προτάσεις (που να είναι κοντά σε τσιγάρο σαν γεύση στην αρχή)

 

Επίσης τίποτα συμβουλές για watt κτλ δεκτές

 

 

Eleaf Pico 25 για μοντάκι που είναι και πιο φτηνό αλλά έχει πουλήσει πολύ, παίρνεις και 2 μπαταρίες 18650 με ότι mAh θέλεις.

Eleaf Melo 4 D25 (4ml tank) ατμοποιητή με ανιστάσεις Triton Aspire 1.8 Ohm (οι οποίες είναι μεγάλης αντοχής) και υγρό για αρχή κάνω της Nobaco 2Straight Black που είναι απο τα μόνα από τα έτοιμα χωρίς άρωμα και έχω δοκιμάσει αρκετά.

 

Όλα τα παραπάνω τα έχω 1,5 μήνα και με έχουν καλύψει απόλυτα. Κατά την άποψή μου, θεωρώ οτι είναι ένα πλήρες πακέτο, που έχει ως θετικά το μικρό μέγεθος, την γεμάτη τζούρα, τέλεια γεύση και το πολύ θετικό για μένα να είναι εύκολο στο γέμισμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις! Το τελευταίο πολύ σημαντικό...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για μένα το pico της eleaf μαζί με κάποιον τσιγαρισιο ατμοποιητή είναι το καλύτερο δώρο για κάποιον που τώρα ξεκινά...

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλημερα ειμαι καινούργιος εδω. Αγόρασα το rubi της nobacco η αντίσταση ειναι η πρωτη μαζι με την συσκευή ειναι μια χαρα εβαλα ηγρο με αρωμα ρούμι. Μπορω να βαλω υγρό με αλλο αρωμα με την ιδια αντισταση?
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά και μπορείς να βάλεις. Απλά στις πρώτες τζούρες είναι λογικό να έχεις μια μίξη γεύσεων μέχρι να φύγει η πρώτη με το ρούμι που είχες.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω αυτόν τον ατμοποιητη https://www.nobacco.gr/el/nobacco-l-100-v2b και θέλω να παραγγείλω αντιστάσεις από το fasttech αλλά δεν μπορώ να βρω για το συγκεκριμένο μοντέλο. Γνωρίζει κάποιος αν δέχεται παρόμοιες και αν ναι ποιες; Ευχαριστώ
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτόν τον ατμοποιητη https://www.nobacco.gr/el/nobacco-l-100-v2b και θέλω να παραγγείλω αντιστάσεις από το fasttech αλλά δεν μπορώ να βρω για το συγκεκριμένο μοντέλο. Γνωρίζει κάποιος αν δέχεται παρόμοιες και αν ναι ποιες; Ευχαριστώ

 

Η Nobacco παίρνει γνωστά προιόντα της αγοράς από τις γνωστές εταιρίες που έχουν όλα τα ατμομάγαζα και τα "βαφτίζει" με δικά της ονόματα για να ψάχνεις εσύ και να μην τα βρίσκεις πουθενά (ενώ στην πραγματικότητα υπάρχουν παντού) και να αναγκάζεσαι να ξαναπηγαίνεις Nobacco.

 

Ο συγκεκριμένος ατμοποιητής δεν ξέρω ποιος είναι, λέει "σχεδιασμένος αποκλειστικά για αυτούς", παίζει να 'ναι και μούφα αυτό όπως πολλά που γράφουνε, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι αντιστάσεις με το όνομα αυτού του ατμοποιητή δεν θα βρεις πουθενά στο Fasttech.

 

Εγώ θα πήγαινα σε ένα νορμάλ μαγαζί με ατμιστικά με μεγάλη γκάμα, θα τους έδειχνα τον ατμοποιητή και θα τους ρωτούσα αν έχουν κάποια αντίσταση που να ταιριάζει σε αυτόν. Πιστεύω ότι είναι αρκετά έως πολύ πιθανό να έχουν κάποια που να ταιριάζει.

Αν βρεις, πας και αγοράζεις αυτές μετά από όπου θες. Αν ΔΕΝ βρεις, αναγκαστικά Nobacco και μόνο.

 

Για την ιστορία, ακόμα και αν βρεις τι αντιστάσεις ταιριάζουν, οι εισαγωγές ατμιστικών προιόντων από οπουδήποτε στο εξωτερικό έχουν απαγορευτεί εδώ και καιρό για ιδιώτες και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κατασχεθούν τα προιόντα στο τελωνείο. Δεν σημαίνει ότι αποκλείεται να περάσουν, αλλά σύμφωνα με τον νόμο οφείλουν να τα κρατήσουν, με λίγα λόγια είναι ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:!: Ενημερωτικό Δελτίο Συνδέσμου, 22 Οκτωβρίου 2018

 

"Ο ατμός δεν είναι καπνός"

 

44610372_1890543260994144_6525319370153918464_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ht=scontent.fath1-2.fna&oh=59e82f13f0513f007f890105090fa375&oe=5C58AF5F

44458171_1890543257660811_4682822921800908800_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ht=scontent.fath1-2.fna&oh=1dbd42ce307c2b08bf1bb16e0698fd67&oe=5C564AC3

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το άτμισμα ως υποκατάστατο δεν μου άρεσε ποτέ. Πάντα καθάριζα το σιγκαρέτο της nobacco και πάντα μου έβγαζε στο πιπέτο υγρό κατά την διαδικασία που φούμαρα. Εν τέλει γύρισα ξανά στο τσιγάρο και μετά τα πέταξα όλα και παραμένω άκαπνος καπνιστής για 1 χρόνο και 9 μήνες. Μου λείπει το τσιγάρο ως ιδέα πλέον ούτε καν ως γεύση. Στο μυαλό μου παραμένω ως καπνιστής που επιλέγω να το αποφεύγω το τσιγάρο. Με ενοχλεί σε μαγαζιά και για αυτό και επιλέγω μαγαζιά που απαγορεύεται το κάπνισμα δια ροπάλου. Επίσης με ενοχλεί και το ηλεκτρονικό άτμισμα σε δημόσιους χώρους και σε χώρους που απαγορεύεται το κάπνισμα. Ο καθένας μπορεί να εισάγει στα πνευμόνια του ότι θέλει και αγαπάει αλλά δεν μπορεί να το βαφτίζει κάτι αθώο και να μου το επιβάλει σε μαγαζιά που απαγορεύεται το κάπνισμα.

 

Προσωπικά όσο κάπνιζα και όσο ατμιζα πάντα φούμαρα έξω και ποτέ σε μαγαζί μέσα. Συγγνώμη που έγινα γεροπερίεργος

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το άτμισμα ως υποκατάστατο δεν μου άρεσε ποτέ. Πάντα καθάριζα το σιγκαρέτο της nobacco και πάντα μου έβγαζε στο πιπέτο υγρό κατά την διαδικασία που φούμαρα. Εν τέλει γύρισα ξανά στο τσιγάρο και μετά τα πέταξα όλα και παραμένω άκαπνος καπνιστής για 1 χρόνο και 9 μήνες. Μου λείπει το τσιγάρο ως ιδέα πλέον ούτε καν ως γεύση. Στο μυαλό μου παραμένω ως καπνιστής που επιλέγω να το αποφεύγω το τσιγάρο. Με ενοχλεί σε μαγαζιά και για αυτό και επιλέγω μαγαζιά που απαγορεύεται το κάπνισμα δια ροπάλου. Επίσης με ενοχλεί και το ηλεκτρονικό άτμισμα σε δημόσιους χώρους και σε χώρους που απαγορεύεται το κάπνισμα. Ο καθένας μπορεί να εισάγει στα πνευμόνια του ότι θέλει και αγαπάει αλλά δεν μπορεί να το βαφτίζει κάτι αθώο και να μου το επιβάλει σε μαγαζιά που απαγορεύεται το κάπνισμα.

 

Προσωπικά όσο κάπνιζα και όσο ατμιζα πάντα φούμαρα έξω και ποτέ σε μαγαζί μέσα. Συγγνώμη που έγινα γεροπερίεργος

 

Και μενα με πειραζει σε χωρους εσωτερικους το καπνισμα...να φανταστεις καμια φορα παω προς τα εξω να καπνισω ή αποφευγω να ερχεται ο καπνος στους αλλους και μου λενε γιατι.Γιατι μπορει εγω να καπνιζω αλλα δεν εισαι υποχρεωμενος να ανεχεσαι τον καπνο και ολη την βρωμα τη δικια μου.Ειδικα σε καφε και εστιατορια.

Σε κλαμπ,μπαρ και τετοια μαγαζια...εφοσον εχουν εξαερισμο θα καπνισω και μεσα αν καπνιζει ολο το μαγαζι.

Και αυτο το λεω ως καπνιστης,που εχω δοκιμασει ηλεκτρονικο τσιγαρο και εχω την ιδια αποψη με εσενα.Το κοβεις μαχαιρι,μια και καλη.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Και μενα με πειραζει σε χωρους εσωτερικους το καπνισμα...να φανταστεις καμια φορα παω προς τα εξω να καπνισω ή αποφευγω να ερχεται ο καπνος στους αλλους και μου λενε γιατι.Γιατι μπορει εγω να καπνιζω αλλα δεν εισαι υποχρεωμενος να ανεχεσαι τον καπνο και ολη την βρωμα τη δικια μου.Ειδικα σε καφε και εστιατορια.

Σε κλαμπ,μπαρ και τετοια μαγαζια...εφοσον εχουν εξαερισμο θα καπνισω και μεσα αν καπνιζει ολο το μαγαζι.

Και αυτο το λεω ως καπνιστης,που εχω δοκιμασει ηλεκτρονικο τσιγαρο και εχω την ιδια αποψη με εσενα.Το κοβεις μαχαιρι,μια και καλη.

Σε εστιατόρια με ενοχλεί αφάνταστα ο καπνός το ίδιο και σε καφετέριες. Σε μπαρ κλαμπ δεν γνωρίζω από τότε που έκοψα το κάπνισμα σταμάτησα να πηγαίνω. Δεν υπάρχει μαγαζί με καλό εξαερισμό στη Θεσσαλονίκη και επειδή δεν θέλω να κάνω καυγάδες και για την όμορφη συνύπαρξη και τη δικιά μου και των καπνιστών αποφεύγω τα νυχτερινά μαγαζιά. Θέλω πολύ να ξαναπάω αλλά ξέρω ότι θα χαλαστώ και εγώ και ο καπνιστής όποτε συμβιβάζομαι. Αποφεύγω δε τις ταβέρνες για το λόγω αυτό. Πλέον το τσιγάρο μου έμεινε ως μια γλυκιά ανάμνηση. Αυτό που απολαμβάνω είναι ότι τα ρούχα μου δεν ζέχνουν και ότι το χρώμα των δακτύλων μου έγινε και πάλι φυσιολογικό. Το κίτρινο με χαλούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τι θα προτεινατε σαν πρωτη επαφη με ατμο; ειμαι καπνιστης στριφτου 4-5 τσιγαρα την ημερα.

Επισης από που ψωνιζετε ποιοτικα προϊόντα;

2-3 λογια αν μπορειτε γιατι δεν εχω ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Τι θα προτεινατε σαν πρωτη επαφη με ατμο; ειμαι καπνιστης στριφτου 4-5 τσιγαρα την ημερα.

Επισης από που ψωνιζετε ποιοτικα προϊόντα;

2-3 λογια αν μπορειτε γιατι δεν εχω ιδεα

 

Επειδή όπως και στο τσιγάρο, οι περισσότεροι τουλάχιστον, είχαμε δοκιμάσει αρκετά για να καταλήξουμε σε κάποιο που μας άρεσε περισσότερο και επίσης επειδή στο άτμισμα θα έχεις πολύ περισσότερες επιλογές, θα σου έλεγα να επισκεφτείς ένα κοντινό σου κατάστημα να σε κατευθύνει κατάλληλα δοκιμάζοντας έτσι ώστε να επιλέξεις ακριβώς αυτό που είναι στα μέτρα σου.

Τελείως πρόχειρα εγώ μιας και είμαστε σε φορουμ, θα σου πρότεινα ακόμα και ένα all in one συστηματάκι που λέγονται pod μιας και δε κάνεις πολλά τσιγάρα, σαν πρώτη επιλογή σε αυτό θα έλεγα το Innokin Z-BIIP.

Σαν υγρό αναπλήρωσης, σίγουρα θα χρειαστεί να δοκιμάσεις αναγκαστικά γιατί ειδικά η γεύση είναι καθαρά υποκειμενική, το μόνο σίγουρο είναι ότι καλό είναι να διαλέξεις κάποια καπνική γεύση ( να προσομοιάζει τη γεύση του τσιγάρου δηλαδή ) έστω για την αρχή σου έτσι ώστε να μη σου λείψει το τσιγάρο στις καθημερινές σου συνήθειες με τις οποίες το έχεις συνδυάσει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως και στο τσιγάρο, οι περισσότεροι τουλάχιστον, είχαμε δοκιμάσει αρκετά για να καταλήξουμε σε κάποιο που μας άρεσε περισσότερο και επίσης επειδή στο άτμισμα θα έχεις πολύ περισσότερες επιλογές, θα σου έλεγα να επισκεφτείς ένα κοντινό σου κατάστημα να σε κατευθύνει κατάλληλα δοκιμάζοντας έτσι ώστε να επιλέξεις ακριβώς αυτό που είναι στα μέτρα σου.

Τελείως πρόχειρα εγώ μιας και είμαστε σε φορουμ, θα σου πρότεινα ακόμα και ένα all in one συστηματάκι που λέγονται pod μιας και δε κάνεις πολλά τσιγάρα, σαν πρώτη επιλογή σε αυτό θα έλεγα το Innokin Z-BIIP.

Σαν υγρό αναπλήρωσης, σίγουρα θα χρειαστεί να δοκιμάσεις αναγκαστικά γιατί ειδικά η γεύση είναι καθαρά υποκειμενική, το μόνο σίγουρο είναι ότι καλό είναι να διαλέξεις κάποια καπνική γεύση ( να προσομοιάζει τη γεύση του τσιγάρου δηλαδή ) έστω για την αρχή σου έτσι ώστε να μη σου λείψει το τσιγάρο στις καθημερινές σου συνήθειες με τις οποίες το έχεις συνδυάσει.

 

Σε ευχαριστω πολυ adversus!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα στην παρέα.

Μία γρήγορη ερώτηση..

Από fasttech παραγγέλνουμε άφοβα, υπάρχουν κάποιες συμβουλές?

Θέλω να φέρω για τον πεθερό μου έναν "κλώνο" το Mini V3 Atomizer.

Treat me like i treat you..
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας

 

Ξέρεις κάνεις κανένα site εξωτερικού που να πληρώνεις με PayPal και να φέρνει Ελλάδα?

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά επειδή τώρα άρχισα να τα ψάχνω και σκέφτομαι να πάρω ατμοποιητή τον INNOKIN ZLIDE, τι mod χρειάζομαι;Κάπου διάβασα για Pico 25 αλλά τον βλέπω 25mm διάμετρο.Μήπως πρέπει τον Pico 75 watt που είναι 22mm?Είναι εντάξει σαν kit;Επίσης κάποια πρόταση για μπαταρίες και αντιστάσεις;Θέλω τζούρες σφιχτές προς τσιγαρίσιες. Edited by stefanosstef
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή τώρα άρχισα να τα ψάχνω και σκέφτομαι να πάρω ατμοποιητή τον INNOKIN ZLIDE, τι mod χρειάζομαι;Κάπου διάβασα για Pico 25 αλλά τον βλέπω 25mm διάμετρο.Μήπως πρέπει τον Pico 75 watt που είναι 22mm?Είναι εντάξει σαν kit;Επίσης κάποια πρόταση για μπαταρίες και αντιστάσεις;Θέλω τζούρες σφιχτές προς τσιγαρίσιες.
Παρε τον innokin zenith έχει καλύτερη τζουρα και γεύση, απο mod εγώ δουλεύω τα vaporesso swag και aegis mini της geekvape. Μπαταρίες παίρνω sony και lg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...