Jump to content

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και άτμισμα.


Baator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει ατμίσει κανείς απο εδώ τον Kylin απο VANDYVAPE να μου πει εντυπώσεις και καμία πρόταση για στήσιμο?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καινούργια προσθήκη λοιπόν... Vandy vape kylin Rta. Γεύσαρα, ντουμανι στο Θεό και απίστευτα smooth ροή αέρα. Σε όσους αρέσουν οι πνευμονικοι ατμοποιητες πρεπει να τον δοκιμάσουν

 

206c39df3fd6dd77af774b85ec26bfc0.jpg

 

Στάλθηκε από το s7 edge...

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο αεράτος από τον exo/avocado/limitless? ( ανάλογα αν έχεις δοκιμάσει κάτι από αυτά )

Εγω παρήγγειλα το smm rta μιας και δεν με έπεισε ο kylin γι'αυτό που ζητούσα.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο αεράτος από τον exo/avocado/limitless? ( ανάλογα αν έχεις δοκιμάσει κάτι από αυτά )

Εγω παρήγγειλα το sma rta μιας και δεν με έπεισε ο kylin γι'αυτό που ζητούσα.

 

Απο exo και limitless ναι είναι πιο αεράτος. Σκέψου έχω κλείσει την μια τρύπα. Και απο ijoy combo. Τον avocado δεν τον έχω δοκιμάσει

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απο exo και limitless ναι είναι πιο αεράτος. Σκέψου έχω κλείσει την μια τρύπα. Και απο ijoy combo. Τον avocado δεν τον έχω δοκιμάσει

 

Άρα καλά έκανα και δε τον πήρα, ρώτησα σε μια ομάδα για κάτι ενδιάμεσο ( όχι τόσο αεράτο ) και μου τον πρότειναν.

Πιο αεράτο από combo δηλαδή είναι φουγάρο :D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα,από χτες είμαι με το οικονομικό και μελό,με 18 νικοτίνη στα 15.5 watt με την 0.35 αντίσταση, έχω την ,0.5 και 2 x 0.75 ,ποια είναι η καλύτερη για πιο δυνατή γεύση;για τσιγαρισια παίρνω την aspite triton 1.8? Από nautilo μίνι και 2 δέχεται αντιστάσεις; Είδα στο ebay 20 κομμάτια με καμία 10αρια ευρώ ,ευχαριστώ εκ των προτέρων ,

 

Υγ

Το πήρα στα 45 από Σκρουτζ ,σήμερα το βλέπω στα 30 ,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει ψωνίσει κάποιος πρόσφατα εξαρτήματα από Κίνα? Υπάρχει πρόβλημα με τελωνείο? Γιατί θέλω να πάρω ένα ατμοποιητη και αντιστάσεις αλλά έχουν αγριέψει τα πράγματα με τελωνείο, δεν ξέρω όμως αν ισχύει το ίδιο για τα εξαρτήματα λόγω του μικρού όγκου και αξίας.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχει ψωνίσει κάποιος πρόσφατα εξαρτήματα από Κίνα? Υπάρχει πρόβλημα με τελωνείο? Γιατί θέλω να πάρω ένα ατμοποιητη και αντιστάσεις αλλά έχουν αγριέψει τα πράγματα με τελωνείο, δεν ξέρω όμως αν ισχύει το ίδιο για τα εξαρτήματα λόγω του μικρού όγκου και αξίας.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

3 ατμοποιητές έχουν έρθει και πολύ γρήγορα κι όλας ( με μια εταιρεία που δεν έχω ξαναδει απ'το gearbest ) ως απλά

Κάτι μπαταρίες που παρήγγειλα πριν μια εβδομάδα είδα ότι έφτασαν ελλάδα χθες με untracked βέλγικο

Σύρματα κτλπ αυτή την εβδομάδα παρήγγειλα οπότε θα ενημερώσω αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

3 ατμοποιητές έχουν έρθει και πολύ γρήγορα κι όλας ( με μια εταιρεία που δεν έχω ξαναδει απ'το gearbest ) ως απλά

Κάτι μπαταρίες που παρήγγειλα πριν μια εβδομάδα είδα ότι έφτασαν ελλάδα χθες με untracked βέλγικο

Σύρματα κτλπ αυτή την εβδομάδα παρήγγειλα οπότε θα ενημερώσω αν είναι.

 

ως απλά σημαίνει χωρίς t/n ?

Ηρθε η ώρα και ψάχνομαι αν πρέπει να πάρω από gear ή fasttech

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ως απλά σημαίνει χωρίς t/n ?

Ηρθε η ώρα και ψάχνομαι αν πρέπει να πάρω από gear ή fasttech

 

Χωρίς τρακινγκ αλλά το κλασικό που ανιχνεύει εως ότου φτάσει Ελλάδα, ειδικά αυτή η νέα εταιρεία με ενθουσίασε ενώ στην αρχή λεω πάει σίγουρα θα χαθεί. :lol:

Αναλυτικές πληροφορίες για την πορεία του δέματος λες και ήταν συστημένο και όταν έγραψε ότι έφτασε Ελλάδα, την επόμενη είχα χαρτάκι :D

Aπό fasttech περιμένω σύρματα αλλά κλασικά δε δίνει tracking μη συστημένου να χω μια ιδέα.

Αν πάρεις από Gearbest ζήτα να το στείλουν με CJAHAM αν γίνεται, δε ξέρω αν έτυχε την μια φορά αλλά εγω θα τους το ξαναζητήσω σίγουρα την επόμενη αν μπορέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καλύτερα χωρίς tracking number. Έλεγα να πάρω από aliexpress άλλα δίνουν tracking, οπότε ίσως στραφώ προς gearbest αν και το έχω βάλει στη μαύρη λίστα εδώ και καιρό.

Μια ερώτηση: τον τελευταίο καιρό ατμίσω κυρίως σκέτη βάση με νικοτίνη. Επειδή όμως δεν παλεύεται συνέχεια έτσι, τις τελευταίες ημέρες κάνω και έτοιμο υγρό, και συνήθως γεμίζω τον ατμοποιητή εναλλάξ. Τις περισσότερες φορές όμως έχει περισσέψει λίγο υγρό στον ατμοποιητή. Αυτό δημιουργεί κάποιο πρόβλημα γενικά που ανακατεύονται βάση και έτοιμο υγρό στον ατμοποιητή? Είναι βασικά ο λόγος που θέλω να πάρω δεύτερο ατμοποιητή ώστε να έχω τα διαφορετικά υγρά σε κάθε ατμοποιητή.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα δεν δημιουργεί στον ατμοποιητή η μιξη της βάσης με το έτοιμο.

Απλά αν έχεις έναν αποκλειστικά για την βάση, θα δεις ότι η αντίσταση, θα σου πηγαίνει περισσότερο καιρό.

 

 

Meizu m2 με Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καλύτερα χωρίς tracking number. Έλεγα να πάρω από aliexpress άλλα δίνουν tracking, οπότε ίσως στραφώ προς gearbest αν και το έχω βάλει στη μαύρη λίστα εδώ και καιρό.

Μια ερώτηση: τον τελευταίο καιρό ατμίσω κυρίως σκέτη βάση με νικοτίνη. Επειδή όμως δεν παλεύεται συνέχεια έτσι, τις τελευταίες ημέρες κάνω και έτοιμο υγρό, και συνήθως γεμίζω τον ατμοποιητή εναλλάξ. Τις περισσότερες φορές όμως έχει περισσέψει λίγο υγρό στον ατμοποιητή. Αυτό δημιουργεί κάποιο πρόβλημα γενικά που ανακατεύονται βάση και έτοιμο υγρό στον ατμοποιητή? Είναι βασικά ο λόγος που θέλω να πάρω δεύτερο ατμοποιητή ώστε να έχω τα διαφορετικά υγρά σε κάθε ατμοποιητή.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Και εγώ το χω στη μαύρη λίστα το gear γενικά αλλά σε σχέση με τα ατμιστικά τις περισσότερες φορές έχει καλύτερες τιμές.

Απ'το ali πλέον και 2-3 ευρώ παραγγελία στο στέλνουν συστημένο και προσωπικά δε θέλω να μου περάσουν τον άτμο για κινητό στα αθάνατα ελληνικά ταχυδρομεία, περιμένω ένα τώρα και μέχρι να το παραλάβω θα μου βγει η ψυχή.

Όσο για το έρωτημα σου όπως είπε ο/η trust0 κανένα πρόβλημα για τον ατμοποιητή αλλά κρίμα να κάνεις το έτοιμο υγρό έχοντας και λίγη σκέτη βάση μέσα, αλλοιώνεις τη γεύση έστω και απειροελάχιστα μιας και χαλάς την αναλογία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

από ότι διαβάζω δεξιά αριστερά γίνεται χαμός τις τελευταίες ημέρες με διάφορα ατμιστικά που σταματάνε στο τελωνείο με ένδειξεις ΄΄ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ΄΄.

Δεν μιλάμε ότι σου ραβουν κοστούμι και τα παραλάμβάνεις αλλά για κατάσχεση και σε αυτή την περίπτωση χάνεις και τα λεφτά σε τυχόν διεκδίκηση στο paypal .

Πριν από μερικές ημέρες πήρα αντιστάσεις από το gear, αν υπάρχει μία περίπτωση να περάσουν ίσως επειδή είναι unrestigered αποστολή.......για να δούμε ......

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
αν τυχον παρετε κατι αξιας πχ 70-100 ευρω καλυτερα να πληρωσετε ακομα 15-20 ευρω και να το φερετε με priority line.για μικροπραγματα απο gearbest το belgium post ειναι πολυ καλο.
Link to comment
Share on other sites

GVC-Logo-RGB-small-1.png

 

(Δελτίο Τύπου - Ενημέρωση: 24/10/2017)

 

Εισαγωγές προϊόντων και τελωνεία – Τι ισχύει;

 

Σε συνέχεια των ενεργειών μας για τη διευκρίνηση της κατάστασης που έχει δημιουργηθεί με τις δεσμεύσεις δεμάτων από το εξωτερικό, επισκεφθήκαμε τη Δευτέρα 23 Οκτωβρίου τη Διεύθυνση Τελωνείων του αεροδρομίου Ελευθέριος Βενιζέλος και συνομιλήσαμε με την Διευθύντρια του τελωνείου και τον υπεύθυνο Δασμών και ΕΦΚ.

 

Επειδή η επίσημη γραπτή απάντηση των τελωνείων θα καθυστερήσει αρκετά (για λόγους που θα διαβάσετε παρακάτω) αποφασίσαμε να δημοσιεύσουμε μέρος της συνομιλίας που είχαμε, με την επιφύλαξη πως τίποτα από τα παρακάτω δεν αποτελεί ΕΠΙΣΗΜΗ θέση των τελωνειακών αρχών, ή της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσιών Εσόδων (ΑΑΔΕ) και του Υπουργείου Οικονομικών, στα οποία υπάγονται τα τελωνεία.

 

Τα δημοσιεύουμε με τη μορφή προσωρινής εξέλιξης, και προσωρινών συμβουλών προς τους καταναλωτές, μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.

 

Σύμφωνα λοιπόν με τα λεγόμενα της ίδιας της Διευθύντριας:

 

1) Οι υπάλληλοι του τελωνείου, αλλά και η ίδια προσωπικά, θεωρούν πως ο νόμος ως έχει, πάσχει σε πάρα πολλά σημεία και δεν μπορούν ως τελωνειακή αρχή να εφαρμόσουν τις διατάξεις που αφορούν τις διασυνοριακές συναλλαγές χωρίς προβλήματα. Εφόσον τους εξηγήθηκαν αναλυτικά οι θέσεις μας και οι απορίες μας, έγινε ξεκάθαρο σε εμάς πως επιθυμούν να μας βοηθήσουν με κάθε τρόπο και θα κάνουν ότι μπορούν για αυτό. Είναι κάτι που εκτιμούμε ιδιαίτερα και τους ευχαριστούμε γι αυτό.

 

2) Η Διευθύντρια δεσμεύθηκε να μας απαντήσει προσωπικά με επίσημη επιστολή, αφού όμως πάρει στα χέρια της τις διευκρινιστικές εγκυκλίους που και η ίδια έχει ζητήσει από το Υπουργείο Οικονομικών. Δυστυχώς, αυτό μπορεί να πάρει από μερικές ημέρες μέχρι αρκετούς μήνες. Στην Ελλάδα βρισκόμαστε.

 

3) Τις πρόσφατες διαδικασίες που όλοι γνωρίζουμε και μας αφορούν (απαγόρευση εισαγωγής, δέσμευση αντικειμένων, κλπ.) ΔΕΝ τις διενεργεί το τελωνείο. Τις διενεργούν τα Γραφεία Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων (ΓΕΤΑ) των ΕΛΤΑ. Για κάθε θέμα που έχει παρουσιαστεί με τις παραγγελίες που έχουν δεσμευτεί, υπεύθυνα είναι τα ΓΕΤΑ, και σε αυτά πρέπει να απευθυνόμαστε στις περιπτώσεις που θα διαβάσετε παρακάτω.

 

4) Είναι σαφές από τον νόμο πως απαγορεύεται η εισαγωγή από ιδιώτες στη χώρα μας ειδών ηλεκτρονικού τσιγάρου, από οποιαδήποτε χώρα, είτε εντός είτε εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Τι όμως αποτελεί είδος ηλεκτρονικού τσιγάρου και τι όχι; Η Διευθύντρια δεσμεύθηκε να μας παραδώσει αναλυτική λίστα, μόλις την παραλάβει το τελωνείο μετά από το αίτημα που απέστειλε στο Υπουργείο Οικονομικών.

Μέχρι τότε, ισχύει το εξής παράδειγμα: Μια πλήρης συσκευή (όπως: ατμοποιητής, mod, κλπ.) θεωρείται φυσικά ηλεκτρονικό τσιγάρο και απαγορεύεται η εισαγωγή. Στην περίπτωση που ένα αντικείμενο έρθει σε μέρη που έχουν αποσπαστεί (και όχι μονταρισμένο), τότε αν τα μέρη αυτά αποτελούν το 70% και άνω της συσκευής θεωρείται ολοκληρωμένο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Σε κάθε άλλη περίπτωση θεωρούνται ανταλλακτικά ή αντικείμενα για οποιαδήποτε άλλη χρήση και επιτρέπεται η εισαγωγή τους.

Παράδειγμα: Μια οθόνη από ένα mod, ή ένας πόλος, μπορούν να εισαχθούν ελεύθερα. Αντίθετα, μια οθόνη ΚΑΙ ένας πόλος ΚΑΙ μια πλακέτα ΚΑΙ ένα σασί ΚΑΙ ένα καπάκι ΚΑΙ μερικές βίδες κλπ. απαγορεύεται να εισαχθούν εφόσον βρίσκονται στο ίδιο δέμα, ακόμα κι αν έχουν συσκευασθεί ξεχωριστά και όχι μονταρισμένα σε mod. Δεν το σχολιάζουμε, σας παρέχουμε απλώς την πληροφορία.

 

5) Το τελωνείο θεωρεί πως αντικείμενα που έχουν πολλαπλές χρήσεις και δεν προορίζονται αποκλειστικά για άτμισμα μπορούν και πρέπει να εισάγονται ελεύθερα. Έτσι, βαμβάκια, σύρματα, μπαταρίες, φορτιστές, θήκες, μπουκαλάκια, αναδευτήρες, μικροεργαλεία, αξεσουάρ και διάφορα άλλα, μπορούν να εισάγονται κανονικά. Επειδή εδώ εγείρονται διάφορα ερωτήματα (παράδειγμα: ένα σκέτο τανκ, δηλαδή ένας γυάλινος κύλινδρος, είναι ή όχι είδος αποκλειστικά για ηλεκτρονικό τσιγάρο; μια έτοιμη αντίσταση clapton μπορεί να χρησιμοποιηθεί και αλλού ή όχι; κλπ.), μιας και τα είδη που μπορούν δυνητικά να σχετιστούν με το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι εκατοντάδες, για οποιοδήποτε είδος υπάρχει αμφιβολία θα πρέπει αναγκαστικά να περιμένουμε την επίσημη λίστα.

 

6) Σε περίπτωση που ένα δέμα περιέχει μη απαγορευμένα αντικείμενα, αλλά ταυτόχρονα περιέχει και ένα ή παραπάνω απαγορευμένα, αυτόματα απαγορεύεται η εισαγωγή του. Τα δέματα ελέγχονται στο σύνολό τους (ανά δέμα) και όχι ξεχωριστά το κάθε αντικείμενο του περιεχομένου τους. Αν λοιπόν για παράδειγμα έχετε παραγγείλει στο ίδιο δέμα βαμβάκια και σύρματα και μπουκαλάκια και ΕΝΑ (ή περισσότερα) απαγορευμένα είδη, θα δεσμευτεί ολόκληρη η παραγγελία σας.

 

7) Σε περίπτωση που η παραγγελία σας περιέχει ΜΟΝΟ μη απαγορευμένα είδη θα πρέπει να εισαχθεί κανονικά. Αν το κόστος είναι άνω των 22 ευρώ, θα πρέπει να πληρώσετε τους αναλογούντες δασμούς φυσικά, αλλά το νόημα είναι πως δεν είναι παράνομο να εισαχθούν τα προϊόντα, και άρα δεν πρέπει να κατασχεθούν.

 

8) Σε περίπτωση που η παραγγελία σας περιέχει ΜΟΝΟ μη απαγορευμένα είδη και έχει δεσμευθεί από την υπηρεσία των ΕΛΤΑ, θα πρέπει να απευθυνθείτε στα ΓΕΤΑ γνωρίζοντας το tracking number του δέματός σας, και να ζητήσετε να αποδεσμευτεί το δέμα σας. Εφόσον σας ζητηθεί, θα πρέπει να προσκομίσετε το όποιο απαραίτητο αποδεικτικό της παραγγελίας σας (π.χ. ηλεκτρονική απόδειξη αγοράς) ή/και να ζητήσετε να ανοιχτεί το δέμα και να αναγνωσθεί το τιμολόγιο που περιέχεται μέσα σε αυτό. Μετά τη διαδικασία αυτή θα πρέπει να παραλάβετε το δέμα σας κανονικά.

 

9) Όσον αφορά τα υγρά αναπλήρωσης, είναι κάτι που ούτε συζητείται ούτε πρόκειται να αλλάξει, εφόσον υπάγονται σε Ειδικό Φόρο Κατανάλωσης (ΕΦΚ). Το τι θα συμβεί με μεμονωμένα αρώματα, βάσεις, shake & vape, κλπ. μένει να διευκρινιστεί. Καμία πληροφορία δεν υπάρχει προς το παρόν.

 

10) Για περιπτώσεις που δεν υπάγονται σε κανένα από τα παραπάνω παραδείγματα, ο καταναλωτής θα πρέπει να απευθύνεται στα ΓΕΤΑ, και όχι στα τελωνεία.

 

Τηλ.: 800 11 82000, email: geta@elta-net.gr

 

Επαναλαμβάνουμε πως όλα τα παραπάνω είναι μια ΑΝΕΠΙΣΗΜΗ πληροφόρηση, την οποία όμως λάβαμε από υπεύθυνα χείλη.

 

Σε κάθε περίπτωση η Κοινότητα Ελλήνων Ατμιστών ΔΕΝ είναι υπεύθυνη για οτιδήποτε δεν τηρηθεί σύμφωνα με τα παραπάνω, ούτε φέρει την οποιαδήποτε νομική ευθύνη για θέματα που τυχόν αντιμετωπίσουν οι καταναλωτές. Ο ρόλος μας ήταν και θα παραμείνει καθαρά διαμεσολαβητικός και συμβουλευτικός.

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα. εχει παραγγειλει κανεις τιποτα απο αγγλια προσφατα;

συγκεκριμενα ατμοποιητη

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. εχει παραγγειλει κανεις τιποτα απο αγγλια προσφατα;

συγκεκριμενα ατμοποιητη

 

Νομιζω και απο αγγλια εχουν θεμα να στειλουν εδω γιατι πλεον η totally wicked δεν στελνει αρωματακια εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά θέλω γνώμη για αντικαταστάτη του alien.

Ψάχνω για 2μπαταρο και το μάτι μου έπεσε στο evic primo 2.

Ποια η γνώμη σας;

 

Επίσης έχει δοκιμάσει κάποιος τον Cubis 2;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Και το sigelei 213 plus

 

 

Κ αυτό καλό αλλά ξεφεύγει πολύ από αυτά που θέλω να διαθέσω.

 

 

 

 

 

 

Κοίτα το Tesla WYE 200W

Πολύ ελαφρύ, άμεσα ρεύματα και πολύ καλή αυτονομία.

 

Το είχα δει κ αυτό και θα το είχα πάρει ήδη αν έβγαινε με πιο νορμαλ χρώματα. Αυτές οι πιτσιλιές με χαλάνε πολύ.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...