Jump to content

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και άτμισμα.


Baator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συζήτηση κάνουμε βρε απλά ο απρόσωπος γραπτός λόγος μπορεί να φέρνει παρεξήγηση πολλές φορές.

Οι παλιοί λένε ακόμα καπνίζω αντί για ατμίζω και καπνός αντί για ατμός.

Στην ουσία το σημερινό ατμιστικό προιόν δεν έχει καμία σχεσή με το τσιγάρο για να το λες ηλεκτρονικό τσιγάρο γι'αυτό και βγήκε η λέξη άτμισμα(vaping) μιας και δεν κολλάει να λέμε ότι καπνίζουμε ατμό.

Όσο για την tpd γνωρίζω πολύ καλά δυστυχώς :( υπάρχουν όμως μια χαρά τρόποι να συνεχίζεις να κάνεις reviews. Όπως ακόμα και στην Ελλάδα αντί να κλείσουν, άνοιξαν περισσότερα πλέον.

Το γιατί το έκανε ο Ρένος, το ξέρει μόνο ο ίδιος όσο και να τον ρωτήσω εγώ κι ο κάθε εγώ... εγώ αυτό που βλέπω μπορώ να σχολιάζω κι αυτό είναι μια απουσία ενός ατόμου από σοβαρά ατμιστικά συμβάντα οπότε δεν μου βγάζει το ''έφυγε μόνο για τον νόμο''

 

ναι οντως ο γραπτος λογος ειναι παρεξηγησιμος. κοιτα θα ελεγα οτι η πιο σωστη ονομασια του ειναι συσκευη ατμισεως. προφανως οταν πρωτοβγηκε τοσο για λογους κατανοησης απο το κοινο οσο και για λογους μαρκετινγκ το ονομασαν ετσι.

και εγω εχω ακουσει απο μεγαλυτερους ανθρωπους πχ να λενε λαδακια ή καπνιζω... αλλα ενταξει δεν ασχολουμε και πολυ γιατι χαιρομαι που σταματησε το καρκινοτσιγαρο.

ενταξει καμμια φορα οταν με ρωτανε αν ξερω κανενα καλο λαδακι τους λεω το Αλτις....αλλα ως εκει δεν το τραβαω περισοτερο χαχαχαχα

τελος παντων συνεχιστε να ατμιζετε η αλλιως Keep vaping !!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για αρχή σταμάτα να τα λες ηλεκτρονικά τσιγάρα.

 

Είπε στο θέμα "Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ..." :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Είπε στο θέμα "Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ..." :p

 

Ενώ όλα τα άλλα νήματα έχουν ολόσωστους τίτλους :p

 

ναι οντως ο γραπτος λογος ειναι παρεξηγησιμος. κοιτα θα ελεγα οτι η πιο σωστη ονομασια του ειναι συσκευη ατμισεως. προφανως οταν πρωτοβγηκε τοσο για λογους κατανοησης απο το κοινο οσο και για λογους μαρκετινγκ το ονομασαν ετσι.

και εγω εχω ακουσει απο μεγαλυτερους ανθρωπους πχ να λενε λαδακια ή καπνιζω... αλλα ενταξει δεν ασχολουμε και πολυ γιατι χαιρομαι που σταματησε το καρκινοτσιγαρο.

ενταξει καμμια φορα οταν με ρωτανε αν ξερω κανενα καλο λαδακι τους λεω το Αλτις....αλλα ως εκει δεν το τραβαω περισοτερο χαχαχαχα

τελος παντων συνεχιστε να ατμιζετε η αλλιως Keep vaping !!!!:D:D:D

 

5κιλο κι αγνό παρθένο χωρίς tpd :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Λοιπόν είμαι τελείως άσχετος με το θέμα και θέλω συμβουλές.

Ποιο μου προτείνετε να πάρω; Υγρά για καθημερινή χρήση και αν πρέπει από την αρχή να αγοράσω κάποια ανταλλακτικά, ατμοποιητη μπαταρία κτλ.

Έριξα μια ματιά στο alter ego.gr αλλά έχει πολλά brands και δεν έβγαλα άκρη.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα λίγο παραπάνω και μου πρότειναν το mod smok alien με το smok tfv8 6ml η το tfv12.

Με τις αντιστάσεις ακόμα δεν έχω καταλάβει τι παίζει οποτε θέλω μια βοήθεια.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by parafron4

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι ατμοποιητές αν δεν κάνω λάθος, είναι φουλ πνευμονικοί δλδ έχουν πολύ αεράτη τζούρα.

 

Ακατάλληλοι για νεοεισερχόμενο. Εκτός βέβαια αν δοκίμασες την τζούρα τους και σου κάνει.

 

Το 90% των νέων ατμιστών χρειάζεται σφιχτή τζούρα, αλλιώς πνίγεται.

Για σφιχτή- τσιγαρίσια τζούρα δες κάποιον από τους ναυτίλους.

Οι πνευμονικοί έχουν και πολύ μεγάλη κατανάλωση υγρού.

 

 

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι ατμοποιητές αν δεν κάνω λάθος, είναι φουλ πνευμονικοί δλδ έχουν πολύ αεράτη τζούρα.

 

Ακατάλληλοι για νεοεισερχόμενο. Εκτός βέβαια αν δοκίμασες την τζούρα τους και σου κάνει.

 

Το 90% των νέων ατμιστών χρειάζεται σφιχτή τζούρα, αλλιώς πνίγεται.

Για σφιχτή- τσιγαρίσια τζούρα δες κάποιον από τους ναυτίλους.

Οι πνευμονικοί έχουν και πολύ μεγάλη κατανάλωση υγρού.

 

 

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Όχι δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω κ ακριβώς τι εννοείς όταν λες πνευμονικές τζουρες.

Αυτός που μου το πρότεινε είναι νέος και μου είπε ότι είναι σαν να κάνεις ναργιλέ.

Αυτό που με νοιάζει κυρίως είναι να μην έχεις διαρροές και μεγάλη κατανάλωση υγρού.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Στην τσιγαρίσια τζούρα κάνει μια στάση ο ατμός στη στοματική κοιλότητα και από κει στα πνευμόνια.

 

Στην πνευμονική, πάει κατευθείαν με το που ρουφάς στα πνευμόνια. Σκέψου όπως παίρνεις μια βαθιά ανάσα.

 

Δεν ταιριάζουν σε όλους οι πνευμονικοί ατμοποιητές.

Αν το σκέφτεσαι για τους συγκεκριμένους, ψάξε κατάστημα να δοκιμάσεις το λιγότερο κάτι αντίστοιχο.

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Λοιπόν είμαι τελείως άσχετος με το θέμα και θέλω συμβουλές.

Ποιο μου προτείνετε να πάρω; Υγρά για καθημερινή χρήση και αν πρέπει από την αρχή να αγοράσω κάποια ανταλλακτικά, ατμοποιητη μπαταρία κτλ.

Έριξα μια ματιά στο alter ego.gr αλλά έχει πολλά brands και δεν έβγαλα άκρη.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Επειδή και εγώ πολύ πρόσφατα άρχισα το ατμισμα, όντας τελείως άσχετος, νομίζω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στο φυσικό κατάστημα να σου πούνε όλες τις λεπτομέρειες από κοντά και να τους περιγράψεις τι ακριβώς θες. Μέσα σε 15-20 λεπτά θα σου λυθούν πολλές απορίες και θα γνωρίζεις ότι χρειάζεσαι για αρχή. Από εκεί και πέρα τα παιδιά εδώ μέσα θα σε βοηθήσουν στην πορεία για ότι άλλες απορίες έχεις. Στο μαγαζί θα δοκιμάσεις και διάφορα υγρά αναπλήρωσης να βρεις τη γεύση που σου αρέσει, πολύ σημαντικό κομμάτι κατά τη γνώμη μου της όλης προσπάθειας που θες να ξεκινήσεις.

 

Εμένα μου πρότειναν στο μαγαζί και πήρα τον nautilus x για ατμοποιητη που προσφέρει σφιχτές και τσιγαρισιες τζούρες και η προσημείωση με το κανονικό τσιγάρο είναι πολύ καλή. Είμαι μέχρι τώρα απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ πολύ πρόσφατα άρχισα το ατμισμα, όντας τελείως άσχετος, νομίζω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στο φυσικό κατάστημα να σου πούνε όλες τις λεπτομέρειες από κοντά και να τους περιγράψεις τι ακριβώς θες. Μέσα σε 15-20 λεπτά θα σου λυθούν πολλές απορίες και θα γνωρίζεις ότι χρειάζεσαι για αρχή. Από εκεί και πέρα τα παιδιά εδώ μέσα θα σε βοηθήσουν στην πορεία για ότι άλλες απορίες έχεις. Στο μαγαζί θα δοκιμάσεις και διάφορα υγρά αναπλήρωσης να βρεις τη γεύση που σου αρέσει, πολύ σημαντικό κομμάτι κατά τη γνώμη μου της όλης προσπάθειας που θες να ξεκινήσεις.

 

Εμένα μου πρότειναν στο μαγαζί και πήρα τον nautilus x για ατμοποιητη που προσφέρει σφιχτές και τσιγαρισιες τζούρες και η προσημείωση με το κανονικό τσιγάρο είναι πολύ καλή. Είμαι μέχρι τώρα απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

 

 

Μάλλον το ίδιο πρέπει να κάνω κ εγώ γιατί έχω πολλές απορίες και τα μισά από αυτά που διαβάζω δεν τα καταλαβαίνω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια ματιά στο alter ego.gr αλλά έχει πολλά brands και δεν έβγαλα άκρη.

 

1. Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση που πρότεινε tfv8 σε νέο ατμιστή. Αν πας σε κανα κατάστημα μη πας σε alter-ego και nobacco τώρα που είσαι στην αρχή τουλάχιστον. Πήγαινε σε κανα μικρομάγαζο που θα χει όρεξη να σε εξυπηρετήσει σε όλες τις απορίες σου.

 

Όσο για πρόταση εγώ θα σου έλεγα Al85 ή Pico για μοντάκι και nautilo 2 για ατμοποιητή. Και το alien που σου πρότεινε είναι πάρα πολύ καλό μοντάκι αλλά δε σου χρειάζεται τώρα.

Τα υγρά είναι υποκειμενικό ζήτημα οπότε άρχισε τις δοκιμές στα δοκιμαστήρια των καταστημάτων. Άρχισε με καπνικά αρώματα που πολύ πιθανόν να σε καλύψουν και μετά σε φρούτα/γλυκά κτλπ.

 

Συγκεκριμένα με τον tfv8 και ατμιστής που χει κάμποσο καιρό αλλά δεν ασχολείται με πνευμονικούς, θα ''πνιγεί'' στην αρχή γιατί είναι πολυυυυυ αεράτος, πόσο μάλλον σε νέο ατμιστή.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση που πρότεινε tfv8 σε νέο ατμιστή. Αν πας σε κανα κατάστημα μη πας σε alter-ego και nobacco τώρα που είσαι στην αρχή τουλάχιστον. Πήγαινε σε κανα μικρομάγαζο που θα χει όρεξη να σε εξυπηρετήσει σε όλες τις απορίες σου.

 

 

 

Όσο για πρόταση εγώ θα σου έλεγα Al85 ή Pico για μοντάκι και nautilo 2 για ατμοποιητή. Και το alien που σου πρότεινε είναι πάρα πολύ καλό μοντάκι αλλά δε σου χρειάζεται τώρα.

 

Τα υγρά είναι υποκειμενικό ζήτημα οπότε άρχισε τις δοκιμές στα δοκιμαστήρια των καταστημάτων. Άρχισε με καπνικά αρώματα που πολύ πιθανόν να σε καλύψουν και μετά σε φρούτα/γλυκά κτλπ.

 

 

 

Συγκεκριμένα με τον tfv8 και ατμιστής που χει κάμποσο καιρό αλλά δεν ασχολείται με πνευμονικούς, θα ''πνιγεί'' στην αρχή γιατί είναι πολυυυυυ αεράτος, πόσο μάλλον σε νέο ατμιστή.

 

 

 

Πήγα σε ένα μικρό κατάστημα αλλά δυστυχώς βιαζόμουν και δεν πρόλαβα να δοκιμάσω υγρά.

Παντως και η κοπέλα τον nautilo μου πρότεινε αλλά μου είπε να προσέχω το κούμπωμα γιατί αρκετοί παραπονιούνται για διαρροές.

Αυτό που με μπέρδεψε είναι οι αντιστάσεις.

Αν καταλαβα καλά όσο πιο πολλά Ω είναι η αντίσταση τόσο λιγότερα τα βατ που χρειάζεται άρα λιγότερη κατανάλωση υγρού σε κάθε τζούρα;

Κ ένα άλλο που μου έκατσε κάπως είναι ότι πρέπει να αλλάζω αντίσταση ένα 30ml;;; Δηλαδή κάθε βδομάδα νέα αντίσταση;

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by parafron4

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ένα μικρό κατάστημα αλλά δυστυχώς βιαζόμουν και δεν πρόλαβα να δοκιμάσω υγρά.

Παντως και η κοπέλα τον nautilo μου πρότεινε αλλά μου είπε να προσέχω το κούμπωμα γιατί αρκετοί παραπονιούνται για διαρροές.

Αυτό που με μπέρδεψε είναι οι αντιστάσεις.

Αν καταλαβα καλά όσο πιο πολλά Ω είναι η αντίσταση τόσο λιγότερα τα βατ που χρειάζεται άρα λιγότερη κατανάλωση υγρού σε κάθε τζούρα;

Κ ένα άλλο που μου έκατσε κάπως είναι ότι πρέπει να αλλάζω αντίσταση ένα 30ml;;; Δηλαδή κάθε βδομάδα νέα αντίσταση;

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Ναι όσο ψηλότερα τα Ω τόσο λιγότερα watt και μικρότερη κατανάλωση.

Το ανα 30ml δεν είναι κανόνας, έχει να κάνει με το υγρό που χρησιμοποιείς επίσης. Υπάρχουν υγρά που σου καταστρέφουν την αντίσταση σε 2-3 ημέρες γιατί αφήνουν πολλά υπολείμματα ενώ άλλα όχι. Γενικώς θα αλλάζεις αντίσταση κάθε φορά που νιώθεις να μην παίρνεις καθόλου καθαρή γεύση ή να σου έρχεται ψιλο καμμένο ( θα το καταλαβαίνεις σίγουρα μιας και δε θα χει καμία σχέση μετά την 1η εβδομάδα σε σχέση με την 3-4 ημέρα.

Μπορεί να σου φανεί μεγάλο το κόστος της αλλαγής κάθε εβδομάδας αλλά μπορείς να παίρνεις κι απ'εξω αντιστάσεις που βγαίνουν πολύ φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όσο ψηλότερα τα Ω τόσο λιγότερα watt και μικρότερη κατανάλωση.

 

Το ανα 30ml δεν είναι κανόνας, έχει να κάνει με το υγρό που χρησιμοποιείς επίσης. Υπάρχουν υγρά που σου καταστρέφουν την αντίσταση σε 2-3 ημέρες γιατί αφήνουν πολλά υπολείμματα ενώ άλλα όχι. Γενικώς θα αλλάζεις αντίσταση κάθε φορά που νιώθεις να μην παίρνεις καθόλου καθαρή γεύση ή να σου έρχεται ψιλο καμμένο ( θα το καταλαβαίνεις σίγουρα μιας και δε θα χει καμία σχέση μετά την 1η εβδομάδα σε σχέση με την 3-4 ημέρα.

 

Μπορεί να σου φανεί μεγάλο το κόστος της αλλαγής κάθε εβδομάδας αλλά μπορείς να παίρνεις κι απ'εξω αντιστάσεις που βγαίνουν πολύ φθηνότερα.

 

 

 

Εντάξει το πιασα, είδα και μερικά βιντεάκια για τον naytilo και μάλλον προς τα εκεί θα πάω με αντίσταση στο 1.8 για αρχή και στην πορεία βλέπω.

Εννοείται πως θα αγοράζω από το internet,ήδη έχω βάλει αρκετά στο καλάθι του eBay.

 

Πες μου αν υπάρχει και κάποιο άλλο e-shop με λίγα έξοδα αποστολής που στέλνει σχετικά πιο γρήγορα από το eBay AliExpress κτλ μη περιμένω ένα μήνα τους Κινέζους.

 

Κάτι τελευταίο μιας και ανέφερες τα υγρά, πέρα από την γεύση κτλ πως θα ξεχωρίσω τα καλής ποιότητας υγρά ώστε να μην έχω κάποιο θέμα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το πιασα, είδα και μερικά βιντεάκια για τον naytilo και μάλλον προς τα εκεί θα πάω με αντίσταση στο 1.8 για αρχή και στην πορεία βλέπω.

Εννοείται πως θα αγοράζω από το internet,ήδη έχω βάλει αρκετά στο καλάθι του eBay.

 

Πες μου αν υπάρχει και κάποιο άλλο e-shop με λίγα έξοδα αποστολής που στέλνει σχετικά πιο γρήγορα από το eBay AliExpress κτλ μη περιμένω ένα μήνα τους Κινέζους.

 

Κάτι τελευταίο μιας και ανέφερες τα υγρά, πέρα από την γεύση κτλ πως θα ξεχωρίσω τα καλής ποιότητας υγρά ώστε να μην έχω κάποιο θέμα;

 

εγω θα σου προτεινα σαν νεος ατμιστης που εισαι να κανεις την πρωτη σου αγορα απο καποιο μαγαζι κοντα σε εσενα.

αν θες να παρεις κατι οικονομικο παρε πχ το pico.

το θεμα ειναι οτι αν πχ χαλασει το μοντακι σου ή εχεις καποιες αποριες για τον ατμοποιητη σου πας απο εκει που το αγορασες και ρωτας, οι περισσοτεροι καταστηματαρχες ηλ.τσιγαρου ειναι πολυ ευγενικοι και προθυμοι να σε εξυπηρετησουν.

καποια λιγα πραγματα για να σε βοηθησω οσο μεγαλυτερη η αντισταση τοσο πιο πολυ γεση οι περισσοτεροι που ψαχνουν την γευση και οχι τα μεγαλα ντουμανια χρησιμοποιουν απο 1,2-1,8 και καποιοι 2,1 ohm αντιστασεις.

τα watt τα ανεβαζουμε στο σημειο που μας καλυπτει το ηλ.τσιγαρο (μην πεταχτεις εσυ παλι...ξερεις ποιος :D:D) και δεν ζηταμε το κανονικο τσιγαρο. σε καμμια περιπτωση δεν κανουμε οικονομια στα watt ,αλλωστε τι οικονομια να κανεις δεν ειναι ηλεκτρικη κουζινα.

οταν αγορασεις μοντακι να αγορασεις και 2 μπαταριες η 1 δεν θα σου φτασει ή θα ξεφορτισει και θα μεινεις με το μοντ στα χερια.

κατα την γνωμη μου να παρεις μπαταριες ασφαλους χημειας για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο, ονομαζονται IMR και να εχουν πολλα mah px efest 3000mah imr.

επισης ποτε μην φορτιζεις μπαταρια μεσα στο μοντακι, παντα σε εξωτερικο φορτιστη , τον οποιο θα αγορασεις και ναι θα ειναι ακριβος προτιμησε xtar αν θες ή nitecore.

υστερα βρες ενα μαγαζι που να εχει το υγρο που σε πουλαει σε ατμοποιητη να το δοκιμασεις ποτε μα ποτε μην παρεις κατι βαση περιγραφης ή επειδη στο προτεινε καποιος οι γευσεις ειναι πολυ υποκειμενικες.

επισης οταν παρεις τον πρωτο σου ατμοποιητη θα αγορασεις και τουλαχιστον 1-2 αντιστασεις να τις εχεις στο συρταρι σου....γιατι αν κατι παει στραβα βραδιατικα...δεν θα το γλιτωσεις το princaki.....:lol::lol:

Μην παρασυρθεις απο ντουμανια που θα δεις ειτε στο μαγαζι ειτε εξω απο αλλους ατμιστες, δεν κανουμε αγωνα προσπαθουμε να κοψουμε το τσιγαρο.

πολυ σωστα σου προτεινανε ατμοποιητη με τσιγαρισια τζουρα.

αυτα τα λιγα οτι θες εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα σαν νεος ατμιστης που εισαι να κανεις την πρωτη σου αγορα απο καποιο μαγαζι κοντα σε εσενα.

 

αν θες να παρεις κατι οικονομικο παρε πχ το pico.

 

το θεμα ειναι οτι αν πχ χαλασει το μοντακι σου ή εχεις καποιες αποριες για τον ατμοποιητη σου πας απο εκει που το αγορασες και ρωτας, οι περισσοτεροι καταστηματαρχες ηλ.τσιγαρου ειναι πολυ ευγενικοι και προθυμοι να σε εξυπηρετησουν.

 

καποια λιγα πραγματα για να σε βοηθησω οσο μεγαλυτερη η αντισταση τοσο πιο πολυ γεση οι περισσοτεροι που ψαχνουν την γευση και οχι τα μεγαλα ντουμανια χρησιμοποιουν απο 1,2-1,8 και καποιοι 2,1 ohm αντιστασεις.

 

τα watt τα ανεβαζουμε στο σημειο που μας καλυπτει το ηλ.τσιγαρο (μην πεταχτεις εσυ παλι...ξερεις ποιος :D:D) και δεν ζηταμε το κανονικο τσιγαρο. σε καμμια περιπτωση δεν κανουμε οικονομια στα watt ,αλλωστε τι οικονομια να κανεις δεν ειναι ηλεκτρικη κουζινα.

 

οταν αγορασεις μοντακι να αγορασεις και 2 μπαταριες η 1 δεν θα σου φτασει ή θα ξεφορτισει και θα μεινεις με το μοντ στα χερια.

 

κατα την γνωμη μου να παρεις μπαταριες ασφαλους χημειας για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο, ονομαζονται IMR και να εχουν πολλα mah px efest 3000mah imr.

 

επισης ποτε μην φορτιζεις μπαταρια μεσα στο μοντακι, παντα σε εξωτερικο φορτιστη , τον οποιο θα αγορασεις και ναι θα ειναι ακριβος προτιμησε xtar αν θες ή nitecore.

 

υστερα βρες ενα μαγαζι που να εχει το υγρο που σε πουλαει σε ατμοποιητη να το δοκιμασεις ποτε μα ποτε μην παρεις κατι βαση περιγραφης ή επειδη στο προτεινε καποιος οι γευσεις ειναι πολυ υποκειμενικες.

 

επισης οταν παρεις τον πρωτο σου ατμοποιητη θα αγορασεις και τουλαχιστον 1-2 αντιστασεις να τις εχεις στο συρταρι σου....γιατι αν κατι παει στραβα βραδιατικα...δεν θα το γλιτωσεις το princaki.....:lol::lol:

 

Μην παρασυρθεις απο ντουμανια που θα δεις ειτε στο μαγαζι ειτε εξω απο αλλους ατμιστες, δεν κανουμε αγωνα προσπαθουμε να κοψουμε το τσιγαρο.

 

πολυ σωστα σου προτεινανε ατμοποιητη με τσιγαρισια τζουρα.

 

αυτα τα λιγα οτι θες εδω ειμαστε.

 

 

 

Ούτε ντουμάνια με ενδιαφέρουν ούτε γεύσεις με φρούτα γλυκά κτλ Προς το παρών τουλάχιστον.

Απλά ένα Καπνικό υγρό θέλω με έναν τσιγαρισιο ατμοποιητη.

Όταν λες δεν κάνουμε οικονομία στα βατ φαντάζομαι εννοείς ότι το βάζεις στο τέρμα μέχρι εκεί που προβλέπεται για την κάθε αντισταση σωστά;

Το κατάστημα που έχω εδώ κοντά τα έχει όλα όσα χρειάζομαι οποτε από Δευτέρα θα κάνω την αγορά.

 

Επειδή λογικά το mod που θα πάρω θα είναι το Smok alien με τις 2 μπαταρίες καλύτερα να πάρω τον διπλό φορτιστή η κατευθείαν τον 4πλο;

Στο μέλλον θα πάρω σίγουρα άλλες δυο μπαταρίες.

 

b8c45a974da81a0d930e73987a890edf.jpg

a2fda0f4dade79e99436060339b4603d.jpgb128698fcbfbfe1f449b210b90f0ca8b.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by parafron4

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Πάρε άλλες μπαταρίες καλύτερα Samsung 30q , LG HG2 ή sony vtc6/5

Όσο για τον φορτιστή δεν χρειάζεσαι τετραπλό, πάρε έναν διπλό να φορτίζεις τις 2 και να αλλάζεις κάθε φορά που αποφορτίζονται αυτές στο μοντ.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω ότι το μοντ και τον ατμοποιητή τώρα που είσαι νέος πάρτα από μαγαζί για να μπορούν να σε βοηθήσουν εαν χρειαστείς κάτι. Όσο για τις αντιστάσεις δες την fasttech.com ή το gearbest αντίστοιχα, ότι λέει styled είναι αντιγραφή και ότι λέει original/authentic είναι αυθεντικό. Μη πάρεις απ'το ebay για καλό και για κακό.

 

Καλό θα είναι να μπεις και σε καμιά ομάδα στο facebook ( αν έχεις ) για να σε βοηθήσουν στο κάθετι ανα πάσα ώρα και στιγμή

https://www.facebook.com/groups/vapelikegeekclub/?fref=nf π.χ όπως αυτή που είναι η όμαδα ενός έλληνα reviewer.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρίες πάρε από εδώ:

https://discountstore.gr/shop/mpataries/mpataries-ilektronikon-tsigaron/bataria-samsung-inr18650-30q-3000mah-nom-flat-top/

 

Οι Efest δεν είναι καλές. Τις 3 καλές τις ανέφερε ο adversus.

 

Φορτιστή εγώ θα έπαιρνα τον 4πλο για μελλοντική χρήση, αν μείνεις σε συσκευή με μονή μπαταρία θα σε καλύψει και αυτός με τις 2 θέσεις, αλλά αν στο μέλλον αποφασίσεις για μεγαλύτερη συσκευή, θα θες πάλι φορτιστή.

 

Συσκευές από το Ebay γενικά είναι κακή ιδέα να αγοράζεις. Πρώτον, δύσκολα θα βρεις τιμές σαν της Κίνας και δεύτερον, δεν ξέρεις τι θα σου στείλει ο άλλος. Τα Κινεζομάγαζα είναι μονόδρομος εκεί, αργούν πολύ, αλλά οι τιμές τους δεν συγκρίνονται, συν το ότι βρίσκεις τα πάντα.

 

Υγρά μόνο από Ελλάδα/Ευρώπη, καλά και κακά δεν έχει, από την στιγμή που πωλείται σε Ελληνικό κατάστημα, είναι όσο "καλό" γίνεται να είναι από άποψη ποιότητας. Αυτά τα "πιστοποιημένα υγρά μόνο εμείς" και "μόνο τα δικά μας υγρά έχουν ISO" και ιστορίες, ψιλομούφα είναι για να τραβάνε τον νέο χρήστη που δεν ξέρει. Ποιοτικά όλα το ίδιο είναι, από γεύση μεγάλη ιστορία...Όπως πάλι αναφέρθηκε, στα υγρά δεν μπορείς να εμπιστεύεσαι τους άλλους, κάποιο υγρό που ξετρελαίνει τον δπλανό σου, εσένα μπορεί να σε αναγουλιάζει και το αντίστροφο.

 

Τέλος, η καλύτερη επιλογή για νέο χρήστη, είναι το κλασικό Istick Pico με τον Ναυτίλο 2. Παίρνεις και 2 μπαταρίες και τον φορτιστή σου και καθάρισες. Αντιστάσεις μετά φέρνεις από Κίνα, δεν χρειάζεται να πληρώνεις 4.5 ευρώ την μία εδώ, φέρνεις την 5άδα με 6.5 ευρώ από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

οι efest ειναι πολυ καλες μπαταριες για καποιον που κανει αντιστασεις πανω απο ενα ohm.επισης ειναι imr και δεν προκειται να εκραγουν αν τις αφησεις 12 ωρες στον φορτιστη.

Πρεπει να δωσουμε στον ανθρωπο να καταλαβει τι του λεμε. οι Samsung 30q , LG HG2 ή sony vtc6/5 ειναι καλυτερες οσον αφορα τα Ampere που δινουν ενω οι efest δεν ειναι τοσο καλες οσο οι Samsung 30q , LG HG2 ή sony vtc6/5 σε αυτο τον τομεα. για να μην τα πολυλογουμε πολλα ampere θα χρειαστεις αμα κανεις μικρες αντιστασεις πχ 0,5 Η 0,2.

δεν θα σου πω με τι αντιστασεις να ατμιζεις αλλα αν σου αρεσουν οι γευσεις θα κανεις πανω απο 1 ohm.

απο φιλους που εχουν LG HG2 και sony vtc6/5 ειδα οτι η δειαρκεια ζωης τους δεν ειναι μεγαλη. εγω ατμιζω περισσοτερο απο αυτους και οι δικες τους ξεφορτιζουν πολυ ευκολα μετα απο 1,5 χρονο ζωης.

για αυτο σου προτεινα efest γιατι εισαι νεος ατμιστης και για εμενα η ασφαλεια ειναι πανω απο ολα. ομως οπως ειπαν τα παιδια σε μικροτερες αντιστασεις οι LG HG2 ή sony vtc6/5 ειναι καλυτερες οντως !!!!

Λοιπον αν θα παρεις μοντακι με 2 μπαταριες τοτε θα πρεπει να αγορασεις 4 μπαταριες για να τις αλλαζεις. παντα θα τις εχεις σε σετ, αυτο που λεμε παντρεμενες δεν θα βαζεις τυχαια τις μπταριες στο μοντακι.

δηλαδη μια δυαδα πχ 2 samsung και αλλη δυαδα ας πουμε oi sony vtc. υπαρχει λογος για αυτο μην σε ζαλιζουμε με αναλυσεις.

Ας παμε σε αυτο που ρωτησες για τα watt.

αυτα που γραφουν για τις αντιστασεις για τα ορια ποτε δεν μου αρεσαν , θα το ανακαλυψεις και μονος σου οταν καποια στιγμη πας σε επισκευασιμο. ανεβαζεις τα watt εως οτου σου αρεσει η γευση του υγρου. δεν σημαινει οτι οσο πιο ψηλα watt τοσο καλυτερα.

παραδειγμα : παιρνεις μια αντισταση 1,5 Οhm και βαζεις το μοντακι στα 12 watt δεν σου ερχεται πολυ ατμος και δεν σε γεμιζει. το ανεβαζεις πες οτι το βρισκεις αυτο που θες στα 20 watt. το αφηνεις εκει. ενταξει παιξε και λιγο να δεις πως στο βγαζει στα 20,5-22.

αμ το βαλεις 25-30 watt θα νιωθεις το υγρο καβουρδισμενο εως καμμενο.

Απλα οταν λεω δεν τσιγκουνευομαστε τα watt εννοω πχ να σου αρεσει στα 20 βατ και να το βαλεις 15 για να κανεις οικονομια στην μπαταρια.

οσον αφορα τον φορτιστη. προφανως δεν ξερεις τι παιζει υπαρχουν διπλοι που βαζεις 2 μπαταριες και φορτιζουν ταυτοχρονα. υπαρχουν 4 πλοι που βαζεις 4 μπαταριες και φορτιζουν ταυτοχρονα και υπαρχουν 4πλοι που αν βαλεις 4 μπαταριες φορτιζουν μια οι 2 και μια οι αλλες 2.

συνυθως τα bay φορτισης τα εχουν 1-3 και 2-4.

εγω εχω τον xtar xp4 στον οποιο φορτιζω σε 4 καναλια φορτισης ταυτοχρονα.

θα σου προτεινα να παρεις φορτιστη που να μπορει να φορτισει 4 μπαταριες ταυτοχρονα.

εχουμε ριξει επικες μαχες για το ποιος ειναι καλυτερος nitecore H xtar.... προσωπικα προτιμω καποιους φορτιστες της xtar, αλλα και οι 2 ειναι πολυ καλοι οποιον και να παρεις δεν θα χασεις. οι φορτιστες της efest θερμαινονται πολυ εχει ενας φιλος τον efest soda και το ειδα απο κοντα καλυτερα μην παρεις φορτιστη της efest.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λέτε φόρτιση Όχι από το mod?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που ξέρω, έχει να κάνει με τα κυκλώματα σε κάθε μοντάκι, δεν ξέρουμε τι ποιότητας είναι, πως αντέχουν σε θερμοκρασίες, αν προσφέρουν σταθερή τάση, αν ελέγχουν το balance σε παντρεμένες μπαταρίες κ.ο.κ.

 

Εκτός αυτών, αν ο μη γένοιτο κάτι πάει στραβά στη φόρτιση, καλύτερα η μπαταρία να είναι στον φορτιστή παρά στο μοντάκι ;)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας.

Με βάση αυτά που μου είπατε και με αυτά που άκουσα από γνωστούς κτλ κατέληξα σε

Mod: smok alien

Ατμό: nautilus 2

3 αντιστάσεις για αρχή 1.8 Ω

2 ζευγάρια μπαταρίες Samsung και efest

Έναν τετραπλό φορτιστή

Και καπνικα υγρά ανάλογα τα γούστα μου.

Πάντως όπως τα υπολόγισα κάθε μήνα με τις αντιστασεις και τα υγρά θα μου βγαίνει ίσως πιο ακριβά σε σχέση με τώρα που κάνω 4 holborn το μήνα( 30€ )

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

οι efest ειναι πολυ καλες μπαταριες για καποιον που κανει αντιστασεις πανω απο ενα ohm.επισης ειναι imr και δεν προκειται να εκραγουν αν τις αφησεις 12 ωρες στον φορτιστη.

Πρεπει να δωσουμε στον ανθρωπο να καταλαβει τι του λεμε. οι Samsung 30q , LG HG2 ή sony vtc6/5 ειναι καλυτερες οσον αφορα τα Ampere που δινουν ενω οι efest δεν ειναι τοσο καλες οσο οι Samsung 30q , LG HG2 ή sony vtc6/5 σε αυτο τον τομεα. για να μην τα πολυλογουμε πολλα ampere θα χρειαστεις αμα κανεις μικρες αντιστασεις πχ 0,5 Η 0,2.

δεν θα σου πω με τι αντιστασεις να ατμιζεις αλλα αν σου αρεσουν οι γευσεις θα κανεις πανω απο 1 ohm.

απο φιλους που εχουν LG HG2 και sony vtc6/5 ειδα οτι η δειαρκεια ζωης τους δεν ειναι μεγαλη. εγω ατμιζω περισσοτερο απο αυτους και οι δικες τους ξεφορτιζουν πολυ ευκολα μετα απο 1,5 χρονο ζωης.

για αυτο σου προτεινα efest γιατι εισαι νεος ατμιστης και για εμενα η ασφαλεια ειναι πανω απο ολα. ομως οπως ειπαν τα παιδια σε μικροτερες αντιστασεις οι LG HG2 ή sony vtc6/5 ειναι καλυτερες οντως !!!!

 

Εδω θα διαφωνήσω... Όχι οι efest δεν είναι καλές, απλά στα ψηλά Ω δε θα χει πρόβλημα. Δε θα σχολιάσω καν ότι είναι re-wrapped αμφιβόλου ποιότητας από εταιρεία που σπάνια θα σεβαστεί τα προτυπα των εταιριων κατασκευης.

Επίσης τα χεις μπερδέψει λίγο...οι IMR σαν γνωρισματα εχουν την υψηλη αποδοση εντασης ρευματος (Amperes) και τη μικρη χωρητικότητα ενώ οι ICR ειναι μπαταριες με μεγαλη χωρητικότητα (mAh) , αλλα μικρης ικανοτητας σαν ενταση αποδοσης ρευματος (Amperes).

 

 

Σαν προτάσεις είναι οι εξής.

IMR = Οι πιο δυνατες σε αποδοση μπαταριες και με τη μεγαλυτερη παροχη ασφαλειας , αλλα μικρες σε διαρκεια .

Η μπαταρια της ομαδας IMR που σαν συνδιασμος δυναμης , διαρκειας και ασφαλειας ειναι η ανωτερη αυτη τη στιγμη , ακουει στο ονομα :

-Sanyo UR18650 RX 2050mAh 20A

-- ΙΝR / NMC = Δυνατες σε αποδοση και ασφαλεις σχεδον στα επιπεδα των IMR , αλλα μεγαλυτερες σε διαρκεια .

Οι μεγαλυτερες σαν συνδιασμος ασφαλειας , διαρκειας και δυναμης αυτη τη στιγμη ειναι: -Sony Konion US18650VTC6 3000mAh 15A (ικανη να χειριστει ισαξια με τις υπολοιπες , δυναμεις αποφορτισης των 20Αmperes)

-Samsung SDI INR18650 30Q 3000mAh 15A (ικανη να χειριστει ισαξια με τις υπολοιπες , δυναμεις αποφορτισης των 20 Amperes )

-LG Chem INR18650 HG2 3000mAh 18A (ικανη να χειριστει ισαξια με τις υπολοιπες , δυναμεις αποφορτισης των 20 Amperes )

 

Στα υπόλοιπα που είπες θα συμφωνήσω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από εξωτερικό (Ευρωπαϊκή χώρα) μπορούμε να αγοράζουμε έτοιμα υγρά?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από εξωτερικό (Ευρωπαϊκή χώρα) μπορούμε να αγοράζουμε έτοιμα υγρά?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

νόμιμα, όχι δεν επιτρέπεται

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...