Jump to content

BlackBerry KeyOne (codename Mercury)


LIVERPOOLMAN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα οι μονοι "επαγγελματιες " που υπάρχουν παγκοσμίως είναι αυτοί που χρησιμοποιουν blackberry. (Του οποίου το ποσοστό είναι κοντά στο 0%). Αλλά έχουμε γεμίσει με ρατσιστικά σχόλια του τύπου "οποίος χρησιμοποιεί Apple δεν ξέρει από κινητά και τεχνολογία, όποιος χρησιμοποιεί Android είναι πιο έξυπνος και καταλαβαίνει καλύτερα πως να αξιοποιεί τις δυνατότητες του λογισμικού, όποιος χρησιμοποιεί samsung note είναι power user και όποιος χρησιμοποιεί blackberry επαγγελματίας και σεξιστικά σχόλια του τύπου "για την κόρη μου/ γυναίκα μου κτλ που στέλνει καρδουλες είναι μόνο στο Facebook κτλ...".

 

Βασικά, το παλικάρι είπε το αντίστροφο από αυτό που κατάλαβες! Δεν είπε ότι όσοι είναι επαγγελματίες χρησιμοποιούν BB, είπε ότι όσοι χρησιμοποιούν BB είναι επαγγελματίες! Και πέρα από αυτό δεν μίλησε για κανένα άλλο κινητό/εταιρεία/λειτουργικό απαξιωτικά! :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η απάντηση ήταν απλά μια αφορμή για να κάνω μια διαπίστωση για πολλά απαξιωτικά σχόλια που γράφονται στο forum.

 

Sent from my SM-P905 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση ήταν απλά μια αφορμή για να κάνω μια διαπίστωση για πολλά απαξιωτικά σχόλια που γράφονται στο forum.

 

καλά είσαι - πάντα οπαδικό ήταν το κλίμα, από την εποχή nokia vs ericsson :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, να είσαι καλά.

Ξέχασα να αναφέρω στα αρνητκά, που θελώ να πιστεύω ότι θα στρώσουν (εκτός και αν φταίει ο 625), είναι τα στιγμιαία κολλήματα σε apps τύπου Facebook με όλα αυτά τα videos που πλέον αναρτώνται. Σίγουρα όμως και έτσι, πάλι το KeyOne θα έπαιρνα. :D

 

Μιας και είχες και το PP μπορείς να μας κάνεις μια σύγκριση σε αυτά τα δύο; :happy:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταφερομαι εναντιον οποιαδηποτε εταιρειας ουτε εναντιον οποιαδηποτε λογισμικου, αλλα εδω ισχύει το "εκαστος στο ειδος του...."

Δεν μπορουν ας πουμε τα SUV να αντικαταστισουν τα καθαροαιμα 4χ4. Χρησιμοποιω ΒΒ απο τα τελη του 2005, κάπου 8 μοντελα περασανε απο τα χερια μου εως το 2017. Απο τα τελη του 2011 χρησιμοποιoυσα παραλληλα και smart phones με χρηση prepaid cards τοσο στην Ελλαδα, οσο και στο εξωτερικο για Internet, Sosial Media, Voip calls κλπ κλπ, οποτε δεν μπορει να πει καποιος οτι δεν ειχα ευχερια χρησης. Ευρισκόμενος στο εξωτερικό πριν κανα μηνα ενεργοποιησα κατα το μεσημερι το προγραμμα Black, αλλα με προειδοποισαν ότι θα αρχισει να μετραει απο τα μεσανυχτα, και οτι χρεωσεις κανω εως τα μεσανυχτα θα ειναι συμφωνα με το προγραμμα "Πας παντου" . Παρα του οτι εγινε διακοπη του BIS και τo BB σταματησε να παιρνει μυνηματα διατηρησα την ΣΙΜ στο ΒΒ και δεν την εβαλα στο αλλο smart phone, αφου με επιασε η τσιγκουνια μου και δεν ηθελα να χρεωθω τα 14 ευρω του "Πας Παντου" . Διαπιστωσα ομως ότι το ΒΒ συνεχισε να παιρνει κανονικα τα μυνηματα οσο ημουν συνδεμενος με wifi. Το βραδακι πηγαινοντας προς αεροδρομιο, ελαβα στο Smart phone ενα σημαντικο ε-μαιλ, στο οποιο επρεπε να απαντησω και στο οποιο θα επρεπε για καποιους λόγους να αφαιρεσω καποιο απο το original κειμενο, να προσθεσω καποιο δικο μου που το ειχα καπου ετοιμο αποθηκευμενο, καθως επίσης να αφαιρέσω μερικους απο τους παραλήπτες στους οποιους απευθυνόταν το αρχικο μέιλ, και να προσθεσω μερικούς ακόμα. Ενας μυλος εγινε..... Μετα απο αρκετες προσπάθειες μεσα στο ταξι, καταλαβα οτι ηταν σχεδον αδυνατο να το κανω αυτο με το smart phone. Σαν σκεψη φανταζει ευκολο σε καποιον, αλλα στην πραξη δεν ειναι. Με φωτησε ο θεος και εκανα hotspot το Smart phone, και έτσι με το ΒΒ τελιωσα την δουλεια μου σε 2 λεπτα.. Αυτο ειναι το ΒΒ. Κι οπως σωστα παρατηρησε ενα φιλος πριν. Δεν εχουν όλοι οι επαγγελματιες ΒΒ, αλλα όσοι έχουν ΒΒ ειναι επαγγελματιες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ωραίο το KeyOne ίσως η ποιο ποιοτική Κινεζική κατασκευή ever, σίγουρα ποιο στιβαρή από Huawei Xiaomi και OnePlus, αλλά δεν συγκρίνεται με την ποιότητα που έχει ένα Passport. Το λειτουργικό έχει τα πάντα όπως περιμενη κάνεις από μια Android συσκευή που τρέχει μάλιστα και την τελευταία έκδοση 7.1 Nougat. Περιλαμβάνει όλες της γνωστές Blackberry εφαρμογές που λειτουργούν άψογα όμως η μεγάλη απογοήτευση είναι το Hub που εκτός από κάποιες δυσκολίες στο να έχεις σωστές ενημερώσεις από όλες τις εφαρμογές, για να μπεις πρέπει να ανοίξεις την εφαρμογή. Ενώ στο ΒΒ10 είναι πάντα εκεί και με ένα swipe βλέπεις άμεσα τα πάντα, εδώ πρέπει να ανοίξεις την εφαρμογή και να περιμένεις 1 μ 2 δευτέρα να φορτώσει όλες τις ενημερώσεις. Έπαθα πλάκα δεν το πίστευα, νόμιζα ότι ήταν όπως στο ΒΒ10! Επίσης ο ήχος του KeyOne είναι πολύ κατώτερος από Ζ30 η από Passport η ακόμα από τα DTEK, μιας που έχει ένα ηχείο μονο. Το πληκτρολόγιο πολύ καλό και βολικό μπορείς να προγραμματισεις όλα τα πλήκτρα να ανοίγουν ότι θέλεις που βοηθάει πάρα πολύ. Γενικά ένα όμορφο και ξεχωριστό smartphone πού σίγουρα είναι πολύ καλύτερο από όλα τα άλλα πού κυκλοφορούν. Αλλά, εάν δεν χρειάζεσαι όλες τις εφαρμογές και τα παιχνίδια που τρώνε πολύ χώρο και μνήμη στη συσκευή σου, και θέλεις ένα smartphone ν κάνεις καλές και καθαρές κλήσεις, να διαχειριζεσαι μηνύματα από παντού πολύ εύκολα και εύχρηστα, και να μπαίνεις στα social media, όπως εγώ, τότε πάρε ένα Passport καλύτερα. Ξέρω είναι μέσα του 2017 και είναι σχεδων 3 ετών συσκευή, αλλά και ποιοτική συσκευή σε όλα και στο λειτουργικό σύστημα τώρα που βρίσκεις μόνο με 250 έως 350 για τη Silver Edition αξίζουν κάθε ευρώ που θα δόσεις και δεν θα το μετανιώσεις. Δεν νομίζω να έχει βγει καλύτερο smatphone από το Passport και κρίμα στην εταιρεία που δεν το υποστήριξε όσο του άξιζε και κρίμα που εγκατέλειψε ένα λειτουργικό τόσο εύχρηστο και υπέροχο όπως το ΒΒ10!
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εγκατέλειψε η εταιρεία αλλά οι χρήστες το λειτουργικό... Εάν είχε πουλήσει θα το υποστήριζε...

 

Sent from my SM-P905 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα χτες και το δοκίμασα εκτενώς.

 

Οι εντυπώσεις μου ανάμεικτες.. Και λέω ανάμεικτες γιατί όταν σκας πάνω απο 500αρικο δεν θα έπρεπε να σε αφήνει με αμφιβολίες και ερωτηματικά η αγορά σου. Στην προκειμένη περίπτωση εμένα προσωπικά μου άφησε μια μεγάλη δόση βαρεμάρας.. Σαν κατασκευή είναι πολύ ποιοτική και στιβαρή, καμία σχέση με την πλαστικούρα του Priv (3 πέρασαν από τα χέρια μου, όλα έτριζαν). Είναι ακριβώς ένα Passport Silver Edition, απλά τραβηγμένο προς τα επάνω αλλά με εύχρηστο και πανέμορφο qwerty που σου αφήνει αίσθηση γυαλιού στην αφή και όχι πλαστικού. Η σύγκριση με το διαβατήριο είναι αναπόφευκτη με νικητή για μένα σαφώς το δεύτερο.. Η οθόνη δεν βολεύει και τόσο. Ο κατακόρυφος προσανατολισμός δεν θα σου δώσει την αίσθηση μεγάλου περιεχομένου και η ανάγνωση στραβώνει αν δεν παίξεις με γραμματοσειρά. Για παιχνίδια ούτε λόγος και ας ακούω ότι δεν είναι αυτός ο προσανατολισμός του. Μια χαρά έχω απαιτήσεις και εκεί όταν θέλω μια all around συσκευή ακριβή, που διατηρεί το χαρακτηριστικό της που την ξεχώρισε, μιλάω για το πληκτρολόγιο, με σύγχρονα specs. Μέχρι στιγμής η εμπειρία μου από το Pokemon Go και μόνο μου έδωσε ένα δύσχρηστο περιβάλλον και δεν θέλω να κάνω υποθέσεις για αλλά παιχνίδια που θέλουν επιδέξιους χειρισμούς. Στο θέμα ήχος και ποιότητα κλήσης είδα μια παρόμοια κατάσταση με το passport με ηχείο δυνατό που αν το ξεχάσεις στο τέρμα σε τρομάζει. Κάμερες εξίσου καλές με selfie σαφώς ανώτερη του προκατόχου του. Μπαταρία ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ σε συνδυασμό με έναν οικονομικό αλλά και όχι τόσο δυνατό επεξεργαστή. Το πίσω μέρος είναι εκπληκτικό αλλα θα ήθελα το frame του να μην είναι ασημί (οι ψείρες θα με καταλάβουν :) ). Για το λειτουργικό του δεν θα γράψω εντυπώσεις γιατί πάντοτε ήμουν αντίθετος με αυτό το μονοπώλιο και δεν μου άρεσε ποτέ το android όπως και το ios. Δεν ειμαι εξοικειωμένος ούτε θέλω να φέρω αντιθέσεις. Παρατήρησα μόνο πως όποιος έρχεται από το Priv δεν θα δει ουσιαστικές διάφορες παρότι Nougat, και στο Hub δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα όπως διάβασα κάπου πιο πάνω για διάφορα θεματάκια.

 

Μέχρι στιγμής για μένα... 7,5/10

 

Για όποιον έχει passport: αν δυσκολεύεσαι στο budget, stick with it μέχρι παντελούς εγκατάλειψης εφαρμογών και μέχρι η τιμή του Κ1 να πέσει κατακόρυφα.

 

Θα επιστρέψω μετά από περισσότερη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Το Hub εχει σίγουρα θέματα, ειδικά όταν κάνει monitor πολλά accounts social και μη. Επιπλέον αν πχ στείλεις μήνυμα από το Whatsapp, το μήνυμά αυτό δεν φαίνεται από το Hub, βλέπεις πάντα το προτελευταίο. Επίσης αν επιλέξεις 140 και πάνω emails, τα εικονίδια που πάνω δεξιά εξαφανιζονται και δεν μπορείς να σβήσεις κανένα μήνυμα. Σίγουρα δεν παίζει όπως το native σε ΒΒ OS και όσο το ψάχνεις τόσο βρίσκεις ατέλειες και ελλείψεις.

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με έχει ψήσει το κινητό αλλά έχω δύο απορίες. Η πρώτη είναι η εξής. Τόσο στο νοτε 4 που είχα πριν όσο και στο idol 4 που έχω τώρα πάντα ζεσταίνονται σε εντατική χρήση στο σημείο του επεξεργαστή. Ισχύει το ίδιο και στο keyone; Επίσης που να ρωτήσω για το πότε θα είναι διαθέσιμο στη Κύπρο;
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Τεστ αντοχής και εδώ...

 

 

Οχι ότι δεν είναι θέμα, αλλά προσωπικά προτιμώ να βγει η οθόνη από το σπάσει...

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Κάτοχος 2 εβδομάδων του Keyone, αγοράστηκε από clove.co.uk μέσω 3ου πρόσωπου. Σήμερα και χωρίς λόγο εμφανίστηκε μία κάθετη πράσινη γραμμή στην οθόνη! Επικοινώνησα με arvato, δεν αναλαμβάνουν τη συγκεκριμένη συσκευή και δε γνωρίζουν αν θα το κάνουν και αργότερα. Παρακαλώ τις προτάσεις σας, ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Κάτοχος 2 εβδομάδων του Keyone, αγοράστηκε από clove.co.uk μέσω 3ου πρόσωπου. Σήμερα και χωρίς λόγο εμφανίστηκε μία κάθετη πράσινη γραμμή στην οθόνη! Επικοινώνησα με arvato, δεν αναλαμβάνουν τη συγκεκριμένη συσκευή και δε γνωρίζουν αν θα το κάνουν και αργότερα. Παρακαλώ τις προτάσεις σας, ευχαριστώ.

 

Καλό κουράγιο..! Εγώ βλέπω ως μονόδρομο την αποστολή στο 3ο πρόσωπο και αντικατάσταση μέσω εγγύησης...

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο..! Εγώ βλέπω ως μονόδρομο την αποστολή στο 3ο πρόσωπο και αντικατάσταση μέσω εγγύησης...

 

Έστειλα mail στην clove, αναμένω απάντηση, ελπίζω το θέμα της οθόνης να συμπεριλαμβάνεται στην εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και στον φίλο razorious το θέμα της οθόνης γενικά αλλά και των γραμμών ειδικά, παίρνει τεράστιες διαστάσεις.

 

https://forums.crackberry.com/blackberry-keyone-f445/red-line-across-display-1109999/index2.html

 

Είπα εξαρχής πως από το Priv με τις υπερθερμάνσεις του και τις ελαττωματικές μπαταρίες και μετά, η μπλάκμπερρυ έχασε το παιχνίδι. Πολλά θέματα τόσο στα dtek και τώρα στο Κ1. Στο τελευταίο ειδικά η κατάσταση είναι τραγική δείγμα του τι συμβαίνει όταν μια τραγική εταιρία αναλαμβάνει να σου φτιάξει τη συσκευή. Έχω αλλάξει 60 περίπου os10 συσκευές και ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ δεν μου εμφάνισε το παραμικρό πρόβλημα. Ποιος θα ρισκαρει τώρα να αγοράσει μπλακμπερρυ των 500+ ευρώ...; Το Κ1 θα είναι λουκούμι κατά τον Σεπτέμβριο, αν δεν έχει ήδη αποσυρθεί, σε χαμηλή τιμή και με καινούργια παρτίδα, αν έχουν συμμαζέψει τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πολλά προβλήματα τα τελευταία χρόνια σε πολλές ναυαρχίδες... Note 7, Sony xz premium, blackberry keyone... Προφανώς προσπαθώντας να μειώσουν το κόστος παραγωγής και να αυξήσουν τα κέρδη τους...

 

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επιστροφή της συσκευής σε clove, άμεσο έλεγχό της και έγκριση αντικατάστασή της, από χθες έχω ένα ολοκαίνουργιο Keyone στα χέρια μου. Ελπίζω να μην ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο, οι 9 ημέρες που πέρασα με το π της turbo-x ήταν τραυματικές...:lol:

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια και συνδρομή το εμπειρότατο μέλος και λάτρη των BlackBerry, KonKart.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επιστροφή της συσκευής σε clove, άμεσο έλεγχό της και έγκριση αντικατάστασή της, από χθες έχω ένα ολοκαίνουργιο Keyone στα χέρια μου. Ελπίζω να μην ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο, οι 9 ημέρες που πέρασα με το π της turbo-x ήταν τραυματικές...:lol:

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια και συνδρομή το εμπειρότατο μέλος και λάτρη των BlackBerry, KonKart.

 

Χαρά μου που μπόρεσα να βοηθήσω ακόμα ένα μέλος της ολιγομελούς παρέας μας!!! :lol:

 

800+ ευρω μπηκε σημερα στο σκρουτζ ...

 

Ημαρτον !!!

 

Το Placemall φέρνει τα κινητά που πουλάει από το VnP Αγίας Παρασκευής, οπότε δεν μου φαίνεται περίεργο.. :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χαρά μου που μπόρεσα να βοηθήσω ακόμα ένα μέλος της ολιγομελούς παρέας μας!!! :lol:

 

 

 

Το Placemall φέρνει τα κινητά που πουλάει από το VnP Αγίας Παρασκευής, οπότε δεν μου φαίνεται περίεργο.. :mad:

Το συγκεκριμένο δεν υπάρχει στο VNP, οπότε άκυρος ο συλλογισμός σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιος κατοχος να μου πει πως γινεται το copy ενος κειμένου στο 1Key? Εννοω... Γίνεται με τον τρόπο που γινόταν στα παλιά κλασσικά ΒΒ, ή όπως γίνεται και στα υπόλοιπα Android; Αυτο είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τα android. Δεν είναι και το ευκολότερο πραγμα να κανεις επιλογη κειμένου, να το επικολλήσεις. Οταν αυτη η εργασια γινεται που και που δεν υπαρχει προβλημα, αλλα οταν γινεται συχνα-πυκνα καταντα εκνευριστικο.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...