Jump to content

BlackBerry KeyOne (codename Mercury)


LIVERPOOLMAN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο CEO της BlackBerry, John Chen, επιβεβαίωσε μέσω μιας συνέντευξης του στην τηλεόραση ότι η εταιρεία του δουλεύει πάνω σε μία καινούργια συσκευή με φυσικό πληκτρολόγιο και η κωδική ενδοεταιρική του ονομασία είναι BlackBerry Mercury . Να προσθέσουμε ότι το φυσικό πληκτρολόγιο τύπου QWERTY απουσιάζει από τις πρόσφατες συσκευές της εταιρείας, DTEK50 και DTEK60.

 

http://i1.wp.com/gr.gizchina.com/wp-content/uploads/2016/11/phpsorjif.jpg?resize=610%2C305

 

Ο σχεδιασμός του BlackBerry Mercury ( Ερμής ) θα είναι παρόμοιος με την εικονιζόμενη συσκευή. Σύμφωνα με τις φήμες, πρόκειται για μία συσκευή με 4.5ιντσες FHD οθόνη με αναλογία 3:2, οκταπύρηνο επεξεργαστή από την Qualcomm χρονισμένο στα 2GHz, 3GB μνήμης RAM ,32GB αποθηκευτικού χώρου, μία κάμερα 18MP στο πίσω μέρος της συσκευής, μία εμπρόσθια κάμερα 8MP καθώς και 3,400mAh μπαταρία. Το κινητό θα τρέχει Android Nougat 7.0 ως προεγκατεστημένο λογισμικό.

Πηγη:http://gr.gizchina.com/ απο gsmarena

 

Όπως τα μοντέλα DTEK50 και DTEK60, τα οποία είναι κατασκευασμένα από την θυγατρική εταιρεία της Alcatel, την TCL, ομοίως και το Mercury θα κατασκευαστεί από κάποιον συνεργάτη και όχι από την BlackBerry. Στην πραγματικότητα , η BlackBerry θα παρέχει αδειοδότηση στον συνεργάτη της ώστε να χρησιμοποιηθεί νόμιμα το λογότυπο της Blackberry καθώς και η γκάμα των εφαρμογών της. Όπως φαίνεται, η BlackBerry θα ακολουθήσει το καινούργιο της επιχειρησιακό μοντέλο όπως ανακοινώθηκε τον Σεπτέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λέγεται ότι η συσκευή αυτή θα την κατασκευάσει η Blackberry η ίδια στο δικό της εργοστάσιο θα είναι η τελευταία συσκευή που θα κατασκευάσει ή ίδια. Να δούμε τι θα ισχύει!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάντως εγώ θα το σκεφτώ να το αγοράσω. Αν και είναι πιστεύω παρωχημένο το φυσικό πληκτρολόγιο (με το SwiftKey γράφω ολόκληρες προτάσεις σε μηδενικό χρόνο) και τρώει χώρο από την οθόνη. Πλέον το τηλέφωνο λειτουργεί ως μια multimedia συσκευή και όσο περισσότερο χώρο έχεις στην οθόνη τόσο το καλύτερο.

Παρόλα αυτά πάντα μου άρεσαν οι συσκευές με πληκτρολόγιο. Είχα το SE M600i και ακόμα χρησιμοποιώ το Nokia E71 ως δεύτερη συσκευή. 8 χρόνια τώρα έχει αποδειχθεί σκυλί!

Σημαντικό ρόλο στην αγορά θα παίξει η υποστήριξη της συσκευές με μελλοντικές αναβαθμίσεις.

Τα τελευταία χρόνια έχω βολευτεί αρκετά με τα galaxy note αν και μου έχουν βγάλει προβλήματα και κατά καιρούς με έχουν εκνευρίσει πολύ, παρόλα αυτά χρησιμοποιώ το πενάκι συνέχεια και πιστεύω θα μου λείψει... Ας δούμε την υλοποίηση και βλέπουμε...

 

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Εχει καποιος καμια πληροφόρηση για το ποτε θα κυκλοφορηση στην Ελλαδα; Απριλιο διαβαζω θα κυκλοφορηση ανα την υφηλιο, αλλα πουθενα δεν ειδα συγκεκριμενη ημερ/νια
Link to comment
Share on other sites

κατευθείαν clove uk φιλε..και γλυτώνεις και το φπα

 

υγ οποιος δεν εχει δουλέψει το passport δεν μπορεί να καταλάβει για τι μιλάμε

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι

 

https://www.clove.co.uk/blackberry-keyone

 

αλλά κι εδώ δεν είναι διαθέσιμο ακόμα!

(FIRST STOCK EXPECTED 5TH MAY)

 

Το ΦΠΑ το γλιτώνεις σε αυτό μόνο αν έχεις εταιρία στην Αγγλία με VAT number!

Εκτός και αν κάνω λάθος, οπότε εξήγησέ μας τι εννοείς!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Link to comment
Share on other sites

Και πάμε πάλι στις 5 του Μάη και στα 600 ευρώ η προπαραγγελία

 

https://www.carphonewarehouse.com/blackberry/keyone.html#!colour=silver&capacity=32GB&dealType=sf

Link to comment
Share on other sites

5 Μάη στην Ευρώπη, 18 Μάη στο Καναδά και 31 Μάη στην Αμερική - επίσημα

Άντε να το δούμε και σε σοβαρές τιμές με συμβόλαιο τώρα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πιστευω ότι προκεινται γα "πληρωμένες" καταχωρήσεις και όχι κριτικές. Ολα αυτα τα σμαρτ φον που κυκλοφορούν ειναι καλά για χρήσεις τυπου σαν αυτες της κόρη μου να στελνει δηλαδή καρδουλες και να κάνει λάικ στο φατσοβιβλίο. Οταν όμως η χρηση του τηλεφωνου είναι (και) για επαγγελματική χρήση, τοτε μιλουν τα ΒΒ και μόνο τα ΒΒ. Δυστυχως η ΒΒ εμεινε πισω στις εξελιξεις και έτσι σχεδον μας τελείωσε. Αυτο το τηλέφωνο έπρεπε να το είχε κυκλοφορησει πριν 7 χρονια, και θα σας ελεγα τωρα αν μιλουσαμε (σε αυτο το βαθμο τουλάχιστον) για Σαμσουνγκ και άι φον. "Αναγκάστηκα" εδω και ενα μηνα να εγκαταλείψω το κλασσικο μου ΒΒ το οποιο θα ηταν άτοπο να το χρησιμοποιω πλεον με χρηση προγραμματος Vodafone black. Ενας μυλος γίνανε τα e-mail μου και το βιβλίο διευθυνσεων. Ανυπομονώ να πιασω στα χερια μου το Key1. Ειπαμε... δεν κάνει για αυτον που θελει μονο να σερφαρει, να στελνει καρδουλες και να λαμβάνει που και που κανα μέιλ απο τα κολληταρια του.
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ότι προκεινται γα "πληρωμένες" καταχωρήσεις και όχι κριτικές. Ολα αυτα τα σμαρτ φον που κυκλοφορούν ειναι καλά για χρήσεις τυπου σαν αυτες της κόρη μου να στελνει δηλαδή καρδουλες και να κάνει λάικ στο φατσοβιβλίο. Οταν όμως η χρηση του τηλεφωνου είναι (και) για επαγγελματική χρήση, τοτε μιλουν τα ΒΒ και μόνο τα ΒΒ. Δυστυχως η ΒΒ εμεινε πισω στις εξελιξεις και έτσι σχεδον μας τελείωσε. Αυτο το τηλέφωνο έπρεπε να το είχε κυκλοφορησει πριν 7 χρονια, και θα σας ελεγα τωρα αν μιλουσαμε (σε αυτο το βαθμο τουλάχιστον) για Σαμσουνγκ και άι φον. "Αναγκάστηκα" εδω και ενα μηνα να εγκαταλείψω το κλασσικο μου ΒΒ το οποιο θα ηταν άτοπο να το χρησιμοποιω πλεον με χρηση προγραμματος Vodafone black. Ενας μυλος γίνανε τα e-mail μου και το βιβλίο διευθυνσεων. Ανυπομονώ να πιασω στα χερια μου το Key1. Ειπαμε... δεν κάνει για αυτον που θελει μονο να σερφαρει, να στελνει καρδουλες και να λαμβάνει που και που κανα μέιλ απο τα κολληταρια του.

 

Σε όλα δίκιο έχεις... δυστυχώς! Αλλά κυρίως στο ότι αυτό το κινητό έπρεπε να είχε κυκλοφορήσει νωρίτερα... πριν το Ζ10 ή το Priv, οπότε αν όχι πριν 7 χρόνια, τουλάχιστον πριν 4-5. Το μεγάλο λάθος για μένα είναι η εγκατάλειψη του BB10. Είναι και μένα στα πλάνα μου να το πάρω, αλλά θα περιμένω ακόμα εντυπώσεις! Πες μας μόλις το πάρεις :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω κλείσει ήδη μία εβδομάδα χρήσης με το KeyOne και μπορώ να πω ότι η συσκευή είναι εξαιρετική. Δεν μπορώ να πω ότι δουλεύουν όλα σε απόλυτη αρμονία π.χ το BlackBerry Hub έχει θεματάκια, αλλά νομίζω ότι (τουλάχιστον εγώ) κάνεις τα στραβά μάτια λόγω της απιστεύτης μπαταρίας και την πρόσβαση πλέον σε ολα τα apps που έχει το Play Store. Μοναδικές παραφωνίες που μάλλον δεν μπορούν να αλλάξουν, οι φτωχές σε σχέση με το BB OS οθόνες κλήσης και επάφων και το ηχειάκι που ακούγεται τραγικό σε σχέση πάντα με το Passport που έχω.

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω κλείσει ήδη μία εβδομάδα χρήσης με το KeyOne και μπορώ να πω ότι η συσκευή είναι εξαιρετική. Δεν μπορώ να πω ότι δουλεύουν όλα σε απόλυτη αρμονία π.χ το BlackBerry Hub έχει θεματάκια, αλλά νομίζω ότι (τουλάχιστον εγώ) κάνεις τα στραβά μάτια λόγω της απιστεύτης μπαταρίας και την πρόσβαση πλέον σε ολα τα apps που έχει το Play Store. Μοναδικές παραφωνίες που μάλλον δεν μπορούν να αλλάξουν, οι φτωχές σε σχέση με το BB OS οθόνες κλήσης και επάφων και το ηχειάκι που ακούγεται τραγικό σε σχέση πάντα με το Passport που έχω.

 

Respect και ευχαριστούμε για το πρώτο feedback!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Respect και ευχαριστούμε για το πρώτο feedback!!!! :D

 

Ευχαριστώ, να είσαι καλά.

Ξέχασα να αναφέρω στα αρνητκά, που θελώ να πιστεύω ότι θα στρώσουν (εκτός και αν φταίει ο 625), είναι τα στιγμιαία κολλήματα σε apps τύπου Facebook με όλα αυτά τα videos που πλέον αναρτώνται. Σίγουρα όμως και έτσι, πάλι το KeyOne θα έπαιρνα. :D

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

Οταν όμως η χρηση του τηλεφωνου είναι (και) για επαγγελματική χρήση, τοτε μιλουν τα ΒΒ και μόνο τα ΒΒ. Δυστυχως η ΒΒ εμεινε πισω στις εξελιξεις και έτσι σχεδον μας τελείωσε. Αυτο το τηλέφωνο έπρεπε να το είχε κυκλοφορησει πριν 7 χρονια, και θα σας ελεγα τωρα αν μιλουσαμε (σε αυτο το βαθμο τουλάχιστον) για Σαμσουνγκ και άι φον. "Αναγκάστηκα" εδω και ενα μηνα να εγκαταλείψω το κλασσικο μου ΒΒ το οποιο θα ηταν άτοπο να το χρησιμοποιω πλεον με χρηση προγραμματος Vodafone black. Ενας μυλος γίνανε τα e-mail μου και το βιβλίο διευθυνσεων. Ανυπομονώ να πιασω στα χερια μου το Key1. Ειπαμε... δεν κάνει για αυτον που θελει μονο να σερφαρει, να στελνει καρδουλες και να λαμβάνει που και που κανα μέιλ απο τα κολληταρια του.

 

Άρα οι μονοι "επαγγελματιες " που υπάρχουν παγκοσμίως είναι αυτοί που χρησιμοποιουν blackberry. (Του οποίου το ποσοστό είναι κοντά στο 0%). Αλλά έχουμε γεμίσει με ρατσιστικά σχόλια του τύπου "οποίος χρησιμοποιεί Apple δεν ξέρει από κινητά και τεχνολογία, όποιος χρησιμοποιεί Android είναι πιο έξυπνος και καταλαβαίνει καλύτερα πως να αξιοποιεί τις δυνατότητες του λογισμικού, όποιος χρησιμοποιεί samsung note είναι power user και όποιος χρησιμοποιεί blackberry επαγγελματίας και σεξιστικά σχόλια του τύπου "για την κόρη μου/ γυναίκα μου κτλ που στέλνει καρδουλες είναι μόνο στο Facebook κτλ...".

 

Sent from my SM-P905 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...