Jump to content

Blackberry DTEK60


thief
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θεωρείς ότι είναι λιγότερο ευαλωτο σε σχέση με το z30 όταν του έχουμε περάσει play store και τρέχουμε παράλληλα και εφαρμογές Android ?

 

Όπως εσύ με το z30 έτσι και εγώ με το PassPort είχα περάσει παράλληλα το Play Store όπου το σίγουρο είναι ότι είχα μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας και άποψη μου πάντα άλλο το παράλληλο άλλο το εργοστασιακό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσωπική μου άποψη είναι πως όχι, ο τρόπος λειτουργίας του ΒΒ10 ούτως ή άλλως δεν καθιστούσε δυνατόν να επηρεάσουν τη συσκευή οι εφαρμογές android που έτρεχαν ή απλά είχαν εγκατασταθεί.

 

Τώρα έχουμε να κάνουμε με android, ό,τι και να βάλει η ΒΒ, τα κενά ασφαλείας που κατά καιρούς εμφανίζονται θα επηρεάζουν και τα DTEK κλπ.

 

Πιστεύω ότι τα BB παρέχουν ένα ολοκληρωμένο σύστημα ασφαλείας τώρα αν θα επηρεαστούν από κενά ασφαλείας του Android ο χρόνος θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αναφορικά με την ασφάλεια επειδή με αυτά που διαβάζω νομίζω ότι γράφω σε κρυφό forum εργαζομένων στην NSA: Το android για έναν συνηθισμένο συνετό χρήση παρέχει μια χαρά ασφάλεια.

 

Αν έχουμε να κάνουμε με αυξημένες ανάγκες για ασφάλεια ξεχνάμε κάμερα, gps, δακτυλικό αποτύπωμα, κινητό χωρίς pin, σύνδεση με wifi άλλων και μας δίνει ένα κινητό ο φορέας μας με κρυπτογράφηση σε συγκεκριμένες επικοινωνίες ενδιαφέροντος και τέλος.

 

Δηλαδή, καλή η ασφάλεια αλλά ο μέσος χρήστης δεν έχει τα μυστικά του κράτους στο τηλέφωνό του. Και ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχει ξεκάθαρο και αδιαπραγμάτευτο trade-off ανάμεσα στην ασφάλεια και την χρηστικότητα-ευελιξία. Μέχρι πού είσαστε διατεθειμένοι να φτάσετε σε όρους χρηστικότητας-ευελιξίας για να διασφαλίσετε την ασφάλειά σας;- Να θυμήσω ότι υπάρχουν και τα dumbphones...

Edited by TheGuru
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...