Jump to content

Redmi 4 Prime


adversus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ αλλά πόσο πάνε τα μεταφορικά; Αν είναι άλλα 30-40€ τότε πας στα 210-220€. Αν είναι έτσι πας Κωτσόβολο και έχεις και εγγύηση 2 χρόνια. Αν ψάξεις και σε άλλα μαγαζιά το φέρνουν και πιο φθηνά αλλά δεν ξέρω τι παίζει με την εγγύηση, αν είναι 1 ή 2 χρόνια.

 

Απο την ευρωπαϊκή αποθήκη του vickmall είναι δωρεάν τα μεταφορικά δεν πληρώνεις κάτι έξτρα . Τα καταστήματα που φέρνουν παρα εισαγωγής εχουν 1 χρόνο εγγύηση από ότι λένε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικά το πήρα από vickmall με global stable αλλα από Κίνα μιας και δε το βιάζομαι ιδιαίτερα. Τώρα αν σταθώ άτυχος και μεινει στο τελωνείο, θα γυρισει απο κει που ρθε... αν και τους τελευταιους μηνες εχω παρει android tv boxes, μπαταρίες, powerbank και εχουν ερθει ολα κομπλέ από Κίνα.
Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα τζαμι απο Skroutz κι απελπιστηκα. Ενω είναι αρκετά μικρότερο από την οθονη ώστε να μη πέφτει πανω στο κυρτό μερος, μου έχει αφήσει περίπου μισό εκατοστο αριστερά και δεξια που φαίνεται σα να μη κολλαει. Υπόψιν ότι εχω βάλει δεκαδες τζαμια και θεωρούμαι expert. Έχει πάρει κάποιος κανένα καλο να προτεινει;;

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα τζαμι απο Skroutz κι απελπιστηκα. Ενω είναι αρκετά μικρότερο από την οθονη ώστε να μη πέφτει πανω στο κυρτό μερος, μου έχει αφήσει περίπου μισό εκατοστο αριστερά και δεξια που φαίνεται σα να μη κολλαει. Υπόψιν ότι εχω βάλει δεκαδες τζαμια και θεωρούμαι expert. Έχει πάρει κάποιος κανένα καλο να προτεινει;;

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έτσι συμβαίνει με τα tempered στις 2.5d οθόνες... Φίλος με one plus 3T, πηρε το original tempered, πανάκριβο κιόλας και έχει το ίδιο θεμα... Μόνη λύση full face tempered... Πήρα από Vickmall, παρέα με το κινητό και είναι σχετικά καλό... Τουλάχιστον δεν αφήνει ακάλυπτα μέρη...

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι συμβαίνει με τα tempered στις 2.5d οθόνες... Φίλος με one plus 3T, πηρε το original tempered, πανάκριβο κιόλας και έχει το ίδιο θεμα... Μόνη λύση full face tempered... Πήρα από Vickmall, παρέα με το κινητό και είναι σχετικά καλό... Τουλάχιστον δεν αφήνει ακάλυπτα μέρη...

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

 

Έχω κι εγώ το κινητό εδώ και δύο μέρες και το θέμα με τα Tempered glass με έχει εκνευρίσει. Έχω μια ερώτηση μόνο. Εκτός του ότι δεν καλύπτουν edge to edge, ειναι νορμάλ να κάνουν και μια λευκή σκιά γύρω γύρω στις άκρες ή φταίει η κακή ποιότητα του glass; Να παραγγείλω ένα Nillkin ας πούμε ή θα κάνει το ίδιο; Μήπως η λύση είναι μία απλή παραδοσιακή μεμβράνη;

Link to comment
Share on other sites

Και το nillkin το ιδιο κανει, η λυση ειναι μια απλη παραδοσιακη μεμβράνη (ή τιποτα).

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι συμβαίνει με τα tempered στις 2.5d οθόνες... Φίλος με one plus 3T, πηρε το original tempered, πανάκριβο κιόλας και έχει το ίδιο θεμα... Μόνη λύση full face tempered... Πήρα από Vickmall, παρέα με το κινητό και είναι σχετικά καλό... Τουλάχιστον δεν αφήνει ακάλυπτα μέρη...

 

Αυτή είναι? http://vifocal.com/tempered-glass-fully-cover-screen-protector-film-case-for-xiaomi-redmi-4a-smartphone.html

Την πέρασα χθες αφήνει ελάχιστα ακάλυπτα μέρη (ούτε μισο χιλιοστό στην άκρη του πλαισίου) αλλά έχω την αίσθηση ότι που και που, μία στις εκατό δεν αντιλαμβάνεται το κινητό το άγγιγμα, μπορεί βέβαια να είναι και ιδέα μου.

Αναρωτιέμαι αν χρειάζεται, ψάχνω να δω specs για την οθόνη, αν είναι gorilla glass ή κάτι παρόμοιο και δε βρίσκω.

Υπάρχει κίνδυνος να χαραχτεί η οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Και το nillkin το ιδιο κανει, η λυση ειναι μια απλη παραδοσιακη μεμβράνη (ή τιποτα).

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν μεμβράνες πουθενά..

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι? http://vifocal.com/tempered-glass-fully-cover-screen-protector-film-case-for-xiaomi-redmi-4a-smartphone.html

Την πέρασα χθες αφήνει ελάχιστα ακάλυπτα μέρη (ούτε μισο χιλιοστό στην άκρη του πλαισίου) αλλά έχω την αίσθηση ότι που και που, μία στις εκατό δεν αντιλαμβάνεται το κινητό το άγγιγμα, μπορεί βέβαια να είναι και ιδέα μου.

Αναρωτιέμαι αν χρειάζεται, ψάχνω να δω specs για την οθόνη, αν είναι gorilla glass ή κάτι παρόμοιο και δε βρίσκω.

Υπάρχει κίνδυνος να χαραχτεί η οθόνη?

 

Ναι αυτή είναι, οπτικά τουλάχιστον φαίνεται η ίδια... Αυτό που αναφέρεις, συμβαίνει και σε εμένα, χάνει κάποια touch που ίσως είναι απαλά... Εγώ το αντιλαμβάνομαι συχνά στο douple tap της οθόνης που δεν ξυπνάει... Με πιο επίμονο double tap δουλεύει μια χαρά... Επίσης άλλο πρόβλημα σε μένα που έχω άσπρο είναι ότι προσθέτει άσπρο πλαίσιο γύρω γύρω, ενώ το κινητό κανονικά έχει μαύρο... Σε μαύρο μάλλον δεν καταλαβαίνεις διαφορά... Προσωπικά έχω βολευτεί και την αφήνω γιατί καλύπτει όπως είπες και εσύ πολύ καλύτερα από τα κοινά tempered... Απ' όσο γνωρίζω δεν έχει gorilla glass η οθόνη, ωστόσο είχα δει κάτι tests στο youtube που η αντοχή της ακόμα και χωρίς gorilla είναι πολύ καλή... Πάντως όπως είπα και στο προηγούμενο post, το θέμα με τα tempered και τις 2.5d οθονές είναι γενικό και δεν αφορά μόνο το Redmi 4... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κάνεις να προτείνει τζάμι η μεμβράνη από Ελλάδα που να καλύπτει καλά.? Ότι βρήκα αφήνει τα πλαϊνά ακαλυπτα.

Κάτι ακόμα, έχετε και εσείς θέμα με το μικρόφωνο του hands-free? Όταν έχω κλήση ακούω το παραμικρό χτύπημα η τριψιμο του μικροφώνου στα ρούχα και είναι ενοχλητικό. Το ίδιο hands-free σε άλλα τηλέφωνα δεν το κάνει αυτό.

Επίσης έχει πολύ κακή ποιότητα στις ηχογραφήσεις στο messenger. Σε σημείο που αν δεν το έχω ακριβώς μπροστά στο στόμα κόβει συλλάβες και χάνει πολύ ένταση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κάνεις να προτείνει τζάμι η μεμβράνη από Ελλάδα που να καλύπτει καλά.? Ότι βρήκα αφήνει τα πλαϊνά ακαλυπτα.

Κάτι ακόμα, έχετε και εσείς θέμα με το μικρόφωνο του hands-free? Όταν έχω κλήση ακούω το παραμικρό χτύπημα η τριψιμο του μικροφώνου στα ρούχα και είναι ενοχλητικό. Το ίδιο hands-free σε άλλα τηλέφωνα δεν το κάνει αυτό.

Επίσης έχει πολύ κακή ποιότητα στις ηχογραφήσεις στο messenger. Σε σημείο που αν δεν το έχω ακριβώς μπροστά στο στόμα κόβει συλλάβες και χάνει πολύ ένταση

 

Γενικώς με το μικρόφωνο δεν τα πάει καλά. Εμένα με ενοχλεί ΠΟΛΥ ο θόρυβος στα βίντεο που είναι ΑΘΛΙΟΣ. Ελπίζω να διορθωθεί με κάποια ROM στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Οντως υπάρχει ένα θέμα με το μικρόφωνο. Για το τζαμι να πω οτι παρελαβα για φιλο σήμερα ενα redmi note 4x κι ειχε δωρο ένα full τζαμι με ασπρο χρώμα γυρω γυρω. Το τοποθέτησα (προσοχη να εφαρμόσει καλα στα κουμπια στο κατω μέρος για να φαίνεται το φως) κι είναι πολύ καλη λυση. Καλύτερο από τα κοινα τζαμια

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κάνεις να προτείνει τζάμι η μεμβράνη από Ελλάδα που να καλύπτει καλά.? Ότι βρήκα αφήνει τα πλαϊνά ακαλυπτα.

 

Aναφερθήκαμε αρκετά αναλυτικά στα ακριβώς από πάνω post, σχετικά με τα tempered glasses... Ρίξε μια ματιά εδώ (link που πόσταρε φίλος από πάνω)... Τα full face που έχει δεν αφήνουν κενά, αλλά προσθέτουν πλαίσιο γύρω γύρω και το touch δεν είναι τόσο smooth...

Link to comment
Share on other sites

Με vodafone θα έχει κάποιο θέμα με το 4G; Με ενδιαφέρει και μέσα σε κτίρια...

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν γράφει κάπου στα επίσημα χαρτιά του για δείκτη sar.

Link to comment
Share on other sites

Με vodafone θα έχει κάποιο θέμα με το 4G; Με ενδιαφέρει και μέσα σε κτίρια...

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν γράφει κάπου στα επίσημα χαρτιά του για δείκτη sar.

 

Κατάφερα και βρήκα αυτό. Δεν ξέρω αν σε καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με 4G σε vodafone έχει κάποιος εμπειρία; Υπάρχει λόγος να αποφύγω το Redmi 4 και να πάρω πχ το redmi note 3 ώστε να πιάνει καλύτερα παντού ή δεν ισχύει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Το Google Fit σας λειτουργεί κανονικά;

 

Eμένα νομίζω ναι, απλά δε μπορώ να το συνδέσω με το Mi Band 2... Δε μου το βγάζει στο accounts sto Μi Fit...

 

Σχετικά με 4G σε vodafone έχει κάποιος εμπειρία; Υπάρχει λόγος να αποφύγω το Redmi 4 και να πάρω πχ το redmi note 3 ώστε να πιάνει καλύτερα παντού ή δεν ισχύει αυτό;

 

Στην Αθήνα όπου έχω κινηθεί, μια χαρά έχω 4G και στη Θεσσαλονίκη που πάω σχετικά συχνά το ίδιο... Τώρα σε απομακρυσμένα μέρη και στην επαρχία, δεν ξέρω τι παίζει..

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με 4G σε vodafone έχει κάποιος εμπειρία; Υπάρχει λόγος να αποφύγω το Redmi 4 και να πάρω πχ το redmi note 3 ώστε να πιάνει καλύτερα παντού ή δεν ισχύει αυτό;

 

Σε περιοδεία στην Πελοπόννησο είχα πολλά προβλήματα. Έξω από μεγάλες πόλεις (Πάτρα, Καλαμάτα) δεν έβλεπα 4G. Σε μέρη που με άλλες συσκευές είχα 4G, με αυτή είχα Η ή Ε και δεν μπορούσα να στείλω mail. Ήταν ο μόνος λόγος που το έδωσα. Αν θέλεις 4G και στην επαρχεία, μακριά από αυτό το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα μέχρι και την 11 σελίδα, όταν ακόμη οι περισσότεροι περίμεναν να έρθει το τηλέφωνο στα χέρια τους.

Τελικά, τι διαφορές έχει το Redmi 4 prime με το Redmi 4 pro;

Υποθέτω πως με Snapdragon και επίσημη εισαγωγή, το 4 pro δεν θα έχει πρόβλημα με την μπάντα 800.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα μέχρι και την 11 σελίδα, όταν ακόμη οι περισσότεροι περίμεναν να έρθει το τηλέφωνο στα χέρια τους.

Τελικά, τι διαφορές έχει το Redmi 4 prime με το Redmi 4 pro;

Υποθέτω πως με Snapdragon και επίσημη εισαγωγή, το 4 pro δεν θα έχει πρόβλημα με την μπάντα 800.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Εμένα ήταν επίσημη εισαγωγή. Αγορά από Γερμανό. Δεν είχε την 800 και είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα μέχρι και την 11 σελίδα, όταν ακόμη οι περισσότεροι περίμεναν να έρθει το τηλέφωνο στα χέρια τους.

Τελικά, τι διαφορές έχει το Redmi 4 prime με το Redmi 4 pro;

Υποθέτω πως με Snapdragon και επίσημη εισαγωγή, το 4 pro δεν θα έχει πρόβλημα με την μπάντα 800.

Δεν υπαρχει Redmi 4 pro. Redmi 4 prime ειναι το μοντελο, απλα αναφερεται εκ παραδρομης Redmi 4 pro σε καποιες σελιδες και οπως ειπε και ο ioterl, δεν υποστηριζει την μπαντα 800

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα εδώ, γιαυτό το έγραψα

http://www.xiaomi-greece.gr/redmi4/specs/

 

Η μπάντα που λείπει είναι η Β8; Αν βλέπω καλά, υπάρχει στο δίκτυο 3G μόνο;

 

 

Ο άνθρωπος περιμένει έξω από το κατάστημα. Αν είναι να επιλέξω το note 3

 

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...