Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με ταβανι τα 150 ευρώ και, απ οτι καταλαβα, και με καλη μπαταρία, θα σου πρότεινα το Vernee X. Πάει στα 140 ευρω απο AliExpress και καπου στα 150 από Banggood.

 

6" οθόνη στα 1080p, 4GB RAM, 64GB αποθηκευτικό με δυνατότητα επέκτασης, 6.200mAh μπαταρία (κάπου 11 ώρες Screen On Time) , 8πυρηνος Helio P23 που είναι καλύτερος απο τον Helio P25 και σχεδόν εφαμιλλος με τον Snapdragon 625, διπλή κάμερα πίσω και διπλή κάμερα μπροστά. Σε αυτά τα χρήματα προσφέρει πολλά το συγκεκριμένο.

 

Χωρίς να παρεξηγηθώ, δεν ειμαι κάτοχος του συγκεκριμένου, απλα στο προτείνω γιατί βάση τιμής και χαρακτηριστικων παρααξιζει τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν και δεν αναφέρεις συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που ψάχνεις, παρά μόνο τιμή, προσωπικά θα συμφωνήσω με τις προτάσεις του Αλέξανδρου που τις θεωρώ και εγώ VFM και είναι καλές και δοκιμασμένες επιλογές με Snapdragon επεξεργαστές...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμά για τις προτάσεις καταρχάς...

Ωραίες οι επιλογές σας με την επιλογή του Vernee X πιο κοντά σε αυτά που ζητάω...Ειμαι κάτοχος του Vernee Thor & είμαι ευχαριστημένος.

Εχει ένα μεγάλο αρνητικό όμως δεν έχει Audio Jack μιας & χρησιμοποιώ το ραδιόφωνο του κντ σε καθημερινή βάση...

Απο εκεί και πέρα προτεραιότητα σε εμένα είναι εκτός απο τον ικανό επεξεργαστή , την όσο καλύτερη αυτονομία ,

ειναι να είναι δίκαρτο οπωσδήποτε , να έχει αυτόνομη κάρτα sd ή να εχει 64gb ram και κατα δεύτερο να υποστηρίζει otg , nfc .

Αξιόλογα επίσης μοντέλλα είναι και τα εξής της Xiaomi..

a: xiaomi redmi note 4

b: xiaomi redmi 5 plus..

Παρόμοια χαρακτηριστικά , αξιόπιστη σαν εταιρεία , παραπλήσιες τιμές

Edited by g_kor
G_KOR
Link to comment
Share on other sites

Ποιο εχει καλυτερη καμερα?

 

Κανενα. Το s6 παλιο και το a8 midrange με οτι συνεπαγεται σε επιδοσεις κ καμερα(δεν εχει ois). Κοιτα το s7 σε μεταχειρα το βρισκεις τζαμπα πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμά για τις προτάσεις καταρχάς...

Ωραίες οι επιλογές σας με την επιλογή του Vernee X πιο κοντά σε αυτά που ζητάω...Ειμαι κάτοχος του Vernee Thor & είμαι ευχαριστημένος.

Εχει ένα μεγάλο αρνητικό όμως δεν έχει Audio Jack μιας & χρησιμοποιώ το ραδιόφωνο του κντ σε καθημερινή βάση...

Απο εκεί και πέρα προτεραιότητα σε εμένα είναι εκτός απο τον ικανό επεξεργαστή , την όσο καλύτερη αυτονομία ,

ειναι να είναι δίκαρτο οπωσδήποτε , να έχει αυτόνομη κάρτα sd ή να εχει 64gb ram και κατα δεύτερο να υποστηρίζει otg , nfc .

Αξιόλογα επίσης μοντέλλα είναι και τα εξής της Xiaomi..

a: xiaomi redmi note 4

b: xiaomi redmi 5 plus..

Παρόμοια χαρακτηριστικά , αξιόπιστη σαν εταιρεία , παραπλήσιες τιμές

 

Θα σου πρότεινα το redmi 5plus.

Έχει σχεδόν όσα ζητάς. Μπαταρία 4000mah, σε συνδυασμό με sd 625 βγάζουν αρκετό sot.

Έχει ράδιο, 3.5jack.

Bγαινει σε έκδοση με 4/64.

Παίρνει 2σιμ, ή μια σιμ και micro sd.

Υποστηρίζει otg, όχι όμως nfc.

Επίσης θα πάρει android oreo.

Το έχει συγγενης μου, στο μπλε χρώμα,, και ειναι ομορφο για τα γούστα μου.

164€ στο gearbest, με bpost, χωρίς τελωνείο. https://m.gearbest.com/cell-phones/pp_1509265.html?wid=1349303

Edited by spiros787
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα , είναι η πρώτη φορά που γράφω αν και διαβάζω καιρό το φόρουμ . Ο λόγος ειναι οτι ηρθε ο καιρός να αντικαταστησω το samsung galaxy s7 edge που έχω στην κατοχη μου , οχι γιατι δεν με καλυπτει αλλα διοτι χρειάζομαι μια ανανεωση .

 

Τα χαρακτηριστικα που δεν θα μπορουσα να στερηθω , ειναι η ποιοτητα των φωτογραφιων και των βιντεο , η αυτονομια , και η ποιοτητα της οθονης .

 

Ανεξαρτητα απο το κοστος οι συσκευες που κοιταζα ειναι οι εξης .

 

Huawei p20 - galaxy s9 - mate 10 pro .

 

Θα εκτιμουσα την βοηθεια απο την εμπειρια σας !Ευχαριστω πολυ !!

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 250€ βαρια 280€

 

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

Να μην ειναι υπερβολικα μεγαλη

 

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Δεν με πειραζει απο που. Αν ειναι δυνατον 2ετη εγγυηση

 

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Ναι σιγουρα

 

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Ραδιοφωνο καλο να εχει. Τωρα για τα αλλα δυο δεν γνωριζω ακριβως τι ειναι. Για τι nfc κατι διαβασα προηγουμενως και χονδρικα οπως το ειδα δεν το θεωρω απαραιτητο

 

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Δεν με ενοχλει ιδιαιτερα το ξενο μενου. Το φλασαρισμα δεν ξερω τι ειναι

 

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Κσλη οθονη πρωτα και αν εχει και καλο ηχο δεκτο

 

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Καμερα, αυτονομια, ταχυτητα, παιχνιδια δεν πολυ-παιζω

 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

MLS iQTalk Aura

 

Κυριως θελω να εχει οσο το δυνατον καλυτερη καμερα

Edited by dionisis_m14
Ξεχασα να αναφερω απο ποιο μερος προτιμω να αγορασω το κινητο
Link to comment
Share on other sites

Για να μην κουράζεσαι, το SE και το 6S έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια καμερα, (φακό, αισθητήρα, flash, software Κλπ). Οπότε αποκλείεις το 6άρι.

Απο εκεί και πέρα, ζυγίζεις ποιο από τα δύο προτιμάς. Το 6S έχει καλύτερη οθόνη σε ανάλυση, φωτεινότητα και υποστηρίζει 3D touch. Επίσης έχει touch id ταχύτερο απο το SE (νεότερης γενιάς δλδ).

Το SE έχει αρκετά καλύτερη αυτονομία και είναι πιο compact σε μέγεθος. Σε όλα τα υπόλοιπα κάνεις συμβιβασμούς σε σχέση με το 6S. Γι' αυτό είναι και φθηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες! Βρισκομαι σε αναζήτηση κινητού και οπως λεω και στον τίτλο θελω να αντικαταστήσω το P8 της Huawei απο το οποιο εμεινα απολυτα ικανοποιημένος! Budget εως 250 ευρω (το πολυ 300 για κατι εξαιρετικο), τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφερουν κατα σειρά είναι :οθόνη,φωτογραφίες,ταχύτητα,γρηγορη φόρτιση. Δεν με πειράζει αν το κινητό ειναι πιο παλιό μοντέλο αρκεί να ειναι futureproof για τα επομενα 2-3 χρόνια. Κατι που ειχα στο μυαλο μου μιας και κατοικώ στην Αγγλία ειναι το samsung s6 ή s7 που εδω κυκλοφορούν και αγοράζονται πολυ εως και σημερα. Αναμενω τις αποψεις σας!!
Link to comment
Share on other sites

Για να σας διευκολύνω λιγο μιας και τωρα ειδα τον οδηγό, μεγεθος οθονης θελω λιγο μεγαλύτερο απο 5,2 ιντσες, ραδιόφωνα θελω, δεν με πειράζει αν θα ειναι ips ή amoled η οθονη και επίσης θελω τηνν 800αρα μπάντα!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Ψάχνω για smartphone. θα ήθελα να έχει gps που να είναι ανεξάρτητο από την σύνδεση της κινητής. Δηλαδή να έχει ανεξάρτητο GPS το οποίο να δουλεύει κανονικά χωρίς χρήση δεδομένων κινητής τηλεφωνίας (να μην χρεώνομαι δηλαδή). Συχνά βλέπω στα χαρακτηριστικά κάποιου κινητού στις ιστοσελίδες την σήμανση << Δέκτης GPS: with A-GPS support >> . Τελικά ένα τέτοιο κινητό για το gps κάνει χρήση δεδομένων κινητής για να λειτουργήσει το gps του ή όχι? Δηλαδή για να το πω απλά, σε μια περιοχή χωρίς σήμα κινητής θα δούλευε το gps? Παρακαλώ να απαντήσουν όσοι γνωρίζουν σίγουρα, για να μην κάνω κάνα λάθος στην αγορά. ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα δουλευει κανονικα. Το A-GPS support σημαινει οτι αν θες υπαρχει η δυνατοτητα να ενεργοποιησεις αν θες την βοηθεια απο κυψελες και δικτυα.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι το το s8 mini οπως λεγεται?Πλησιαζει τελικα κατα πολυ το s8?Αξιζει η αγορα του?
Υπάρχει νήμα για το Α8 2018, μπορείς να το βρεις με αναζήτηση γιατί δεν μπορώ να το βρω τώρα.

Για μένα αξίζει κατά πολύ

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. τι γνώμη έχετε για αυτό το κινητό? (Huawei Y6 2017). το βρήκα στα 99Ε. το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι έχει το android marshmallow και όχι το nugat, και η μπαταρία που είναι 3000mah, ενώ το Nokia 2 έχει 4100mah. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

δυστυχώς λόγω δουλειάς θα πρέπει να ζήσω σε άλλη πόλη από τα παιδιά μου (9 και 8 ετών) και θέλω να τους αγοράσω ένα κινητό καθαρά για επικοινωνία μέσω viber ή messenger (βιντεοκληση).

 

Το σαρ θέλω να ναι το ελάχιστο δυνατό (προς σαμσουνγκ με βλεπω) και θέλω να κλειδώσω όλες τις άλλες εφαρμογές (ιντερνετ κλτ) πλην της καθαρης λειτουργίας του ως τηλεφώνου.

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

ψαχνω ενα κινητο σε αυτα τα χρηματα,τα χαρακτηριστικα που θα ηθελα να εχει ειναι 4gb ram,και fhd οθονη και να βγαζει σχετικα καλες φωτο.εχετε να προτεινετε κατι?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νήμα για το Α8 2018, μπορείς να το βρεις με αναζήτηση γιατί δεν μπορώ να το βρω τώρα.

Για μένα αξίζει κατά πολύ

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=464418

Το βρήκα...

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες το Huawei P smart περίπου στα 220€. Νομίζω θα σε καλύψει απόλυτα. Τρέχει Android 8 out of the box, έχει καλή οθόνη και εγγύηση από επίσημη αντιπροσωπεία. Βέβαια έχει 3 gb ram, αλλά δεν νομίζω να έχεις θέμα, εξαρτάται και για τη χρήση που το θες βέβαια.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δες το Huawei P smart περίπου στα 220€. Νομίζω θα σε καλύψει απόλυτα. Τρέχει Android 8 out of the box, έχει καλή οθόνη και εγγύηση από επίσημη αντιπροσωπεία. Βέβαια έχει 3 gb ram, αλλά δεν νομίζω να έχεις θέμα, εξαρτάται και για τη χρήση που το θες βέβαια.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

σκεφτομουνα και το xiaomi mi A1..εχεις αποψη?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...