Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το mate 10 pro βαση του οποιου σύγκρινε το μεγεθος ειναι κομπλε οποτε και 16 9 σε λιγο 5.7 μας κανει.

Για το sony xa1 ultra τι αποψη εχουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1) με τιμή μάξιμουμ 100 ευρώ

 

2) από 5 έως το πολύ 6 ιντσες (ιδανικά 5,5)

 

3) από Ελλάδα, πιθανόν από Σκρουτζ (αλλά από μαγαζί εχέγγυο). Αρκεί η εγγύηση του καταστήματος, αν έχει και 2ετη, ακόμα καλύτερα

 

4) 800αρα μπάντα οπωσδήποτε γιατί είμαι επαρχία

 

5) dual, με ραδιόφωνο (το ir και nfc, δεν ξέρω τι είναι, αν είναι σημαντικά, τότε καλοδεχούμενα κι αυτά)

 

6) ελληνικό μενού υπέρ απαραίτητο, χωρίς φλασαρισμα και τα σχετικά

 

7) καλός ήχος (κυρίως για οταν μιλάω στο τηλέφωνο στο πως θα με ακούει ο συνομιλητής και αντίστοιχα να τον ακούω και εγω καθαρα αλλά και ο ήχος κλήσης να ακούγεται δυνατά), καλή οθόνη (οσο γίνεται φυσικά με τέτοιο μπάτζετ)

τώρα για τύπο οθόνης δεν γνωρίζω και πολλά

 

8) σειρά προτεραιότητας: ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα, (gaming ελάχιστο)

 

Το κινητό το θέλω για δεύτερο, είχα ένα cubot note s το οποίο τα έφτυσε. Όποτε θέλω ένα για απλή χρήση, δηλαδή κλήσεις/βιντεοκλησεις, what's app/viber, καμία φωτογραφία/βιντεο αλλά όχι και τίποτα τρελές απαιτήσεις, να μην είναι πολύ "πολύπλοκο" το μενού, να ανταποκρίνεται γρήγορα γι'αυτό και η ταχύτητα είναι προτεραιότητα και να έχει και κάποια χωρητικότητα ώστε να μην χρειαστεί κάρτα μνήμης (16gb μίνιμουμ). Σημειώνω ότι ελάχιστες εφαρμογές θα εγκατασταθούν. Επίσης αν έχει led για τις ειδοποιήσεις θα είναι ακόμα καλύτερα.

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. επιθυμητά μέχρι 300 ευρώ

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. αυστηρά μέχρι 5"

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; από όπου να ναι

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? όχι

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; ναι ελληνικό μενού, όχι φλασάρισμα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. amoled/ mono ή stereo

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. 1 αυτονομία, 2 ταχύτητα, 3 κάμερα, 4 βαρύ gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Α3 2017

Καλησπέρα,

 

Και μια περιγραφή. Αφού είδα ότι δεν πρόκειται να βγει Α3 2018, ψάχνω κάτι άλλο σε αυτό το μέγεθος (μάξιμουμ, δηλαδή μέχρι 5 ίντσες), και τουλάχιστον με τα χαρακτηριστικά του Α3 2017 που έχω. Να σημειώσω ότι ως πρώην κάτοχος Α3 2015, Α3 2016 και x compact, ήδη νιώθω ότι έχει μεγαλώσει αρκετά η συσκευή μου τα τελευταία χρόνια οπότε δε θα ήθελα περισσότερο.

 

Τα μοναδικά που είδα να με καλύπτουν είναι το XZ1 compact αλλά ξεφεύγει σε τιμή (400+) και το redmi 4x. Αλλά αναρωτιέμαι μέχρι τις 5 ίντσες είναι τόσο δύσκολο πια να βρεις μια αξιοπρεπή προς δυνατή συσκευή γύρω στα 250 ευρώ;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα στο xiaomi για τη μπαταρία. Στα υπόλοιπα δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Λίγο καλύτερη κάμερα το Huawei

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

huawei nova 2 καλυπτει ολα τα κριτηρια σου εκτος απο την amoled οθονη.εγω παντως θα σου προτεινα το huawei honor 8 με 0,2 ιντσες μεγαλυτερο μεγεθος οθονης απο αυτο που θελεις αλλα σιγουρα πιο ανωτερη συσκευη απο το nova 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και Χριστός Ανέστη.

Θέλω τη βοήθεια σας για την επιλογή συσκευής.

Είμαι ανάμεσα σε doogee s60, vernee active και πιο φθηνά σε homtom ht70.

Τι λέτε?Έχετε και κάποια άλλη πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

250

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

5.2-5.5

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Ελλαδα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Dual οπωςδηποτε

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

οχι

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

οχι

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

καμερα,αυτονομια

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

samsung j3 (2016)

 

10) Oπωςδηποτε πολυ καλη!!!!!!! κάμερα για φωτο (για ποιότητα και όχι megapixel)

 

Προς το παρον εχω βρει το motorola g5plus 199.-

Edited by nkoumo
Link to comment
Share on other sites

Στο 8 τι εννοείς όχι;

Σε σειρά προτεραιότητας βάζεις αυτά τα στοιχεία (πχ η κάμερα καταλαβαίνω ότι πάει πρώτη)

Link to comment
Share on other sites

Στο 8 τι εννοείς όχι;

Σε σειρά προτεραιότητας βάζεις αυτά τα στοιχεία (πχ η κάμερα καταλαβαίνω ότι πάει πρώτη)

 

To διορθωσα

8) Κάμερα-αυτονομια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα ,

Ήρθε η ώρα να αποχωριστώ το Vernee Thor που με συνόδεψε περίπου επι δυο συναπτά έτη και ψάχνοντας μέσω Kimovil για το επόμενο κντ μου βάσει χαρακτηριστικών έχω καταλήξει στα εξής δυο μοντέλα :

1. THL KNIGHT 2

2. DOOGEE BL12000

Το κινητό θα το προμηθευτώ μέσω Banggood και το ταβάνι από θέμα τιμής είναι τα 150€

Ευπρόσδεκτες οι γνώμες σας.. :)

G_KOR
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω συγκεκριμένο ποσό στο μυαλό μου.. αλλά το s9 παραειναι ακριβό νομίζω για μένα.. σε ευχαριστώ πάντως!
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 350-400€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 5,8 και πάνω.

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Ελλαδα η Ευρώπη.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; Αδιάφορο

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Ραδιόφωνο ίσως αλλά δεν είναι τόσο σημαντικό.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αδιάφορο

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Η καλή οθόνη πιο πολύ.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Αυτονομία, ταχύτητα, κάμερα, παιχνίδια μόνο απλά.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Xiaomi mi max.

 

Το τωρινό κινητό το έχω περίπου 1,5 χρόνο.. και η χρήση που κάνω είναι ακόμα κυρίως browsing, διαχείριση word excel και προβολή σειρών ταινιών στο κινητό.

Αυτά που έχω δει είναι τα xiaomi mi mix 2 , huawei mate 10 lite. Huawei p20 lite.

Έχετε να μου προτείνεται κάποιο άλλο ; Μπορώ επίσης να περιμένω λίγο καιρό μήπως πέσουν κάποια άλλα σε τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει από τα τρία αυτά ποιο έχει την καλύτερη κάμερα κι αν αξίζει η διαφορά από το SE στα 280 του 6 στα 340 και 430 του 6S. Δηλαδή ποσό μεγάλη είναι η διαφορά. Μόνο η φωτογραφία με ενδιαφέρει όχι το βίντεο. Επίσης με ενδιαφέρει η νυχτερινή φωτογράφηση με και χωρίς φλας.

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 400€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 4.0"-4.7" περίπου

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Ελλαδα νεο.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; Όχι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Αδιάφορα όλα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Οχι

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Και τα δυο.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Καμερα, Καμερα, Αυτονομια.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. iPhone 5

 

Από γρήγορο ψάξιμο έχω δει τα:

 

iPhone SE,

iPhone 6,

iPhone 6s.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Μεταξύ των Nokia 3, Xiaomi 4x και Huawei p9 lite 2017 ποιό θα επιλέγατε με κριτήριο κυρίως μπαταρία και κάμερα;

 

Νομίζω είχα δει σε κάποια φάση που έψαχνα πάλι για κάποια θέματα που έβγαζε το xiaomi. Έχει κανείς κάτι (σοβαρό) υπ' όψιν του;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω ποιο από τα 2 έχει καλύτερη κάμερα... Ωστόσο το S6 είναι συσκευή τριών ετών και 3 γενιές πίσω (S7-S8-S9)... Προσωπικά θα πήγαινα στο A8...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα ,

Ήρθε η ώρα να αποχωριστώ το Vernee Thor που με συνόδεψε περίπου επι δυο συναπτά έτη και ψάχνοντας μέσω Kimovil για το επόμενο κντ μου βάσει χαρακτηριστικών έχω καταλήξει στα εξής δυο μοντέλα :

1. THL KNIGHT 2

2. DOOGEE BL12000

Το κινητό θα το προμηθευτώ μέσω Banggood και το ταβάνι από θέμα τιμής είναι τα 150€

Ευπρόσδεκτες οι γνώμες σας.. :)

 

Nα προτιμήσεις ένα κινητό με snapdragon επεξεργαστή.

Δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο γιατί δεν μας ειπες τι χαρακτηριστικα θέλεις να έχει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...