Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. ~300€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 5+

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Ελλαδα, με 2ετη εγγυηση

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?dual,ir δεν με πειραζει και να εχει. ραδιοφωνο nfc σιγουρα θελω

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; ναι ελληνικο μενου απο το κουτι του

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.σιγουρα η καλη οθονη, ικανοποιητικο ηχο

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. ταχυτητα, βαρυ gaming, αυτονομια, καμερα

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. samsung galaxy a3

 

Καλησπερα παιδια. Ηρθε η ωρα μετα απο το samsung galaxy a3 2015 (που αποδειχτηκε πολυ καλο κινητο για μενα) να παω σε νεο κινητο. Ολα τα smartphones μου ηταν samsung οποτε εχω μια ιδιαιτερη προτιμηση στην συγκεκριμενη εταιρια.Το κινητο προοριζεται εκτος απο γενικη χρηση, και για θεαση πολλων σειρων-ταινιων και διαβασμα σημειωσεων κλπ για την σχολη, οποτε θελω να εχει ικανοποιητικο μεγεθος οθονης με πολυ καλη αναλυση,χρωματα. Η καμερα να βγαζει ικανοποιητικες φωτογραφιες, να εχει android λειτουργικο και οσο γινεται να μην τραβαει κολληματα.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους, πριν λιγες μερες παρέλαβα το Mjx bugs 3..Πολυ δυνατο και πολλα υποσχόμενο. Θα ηθελα να με πει καποιος αν γνωρίζει, αν γινεται να του βαλω GPS με σκοπο την λειτουργία Back home η οποια υποστηρίζεται στο MJX Bugs 2..

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Αν μπορείς να ζήσεις χωρίς 800αρα, δες το meizu pro 6 plus στα 169 ευρώ ή το mi note 3 στα 250.

Διαφορετικά κάνε υπομονή να βγει το redmi note 5 pro με 800αρα (αγνωστο το αν και ποτε θα έχει).

Μιλάω πάντα για αγορά απο Κίνα.

 

Πάντως το mi a1 εχει μεγαλύτερη αυτονομία από το redmi note 4 mtk (καινουργιο). Μην σε φοβιζει το μέγεθος της μπαταρίας. Το σώζει ο επεξεργαστής και το λογισμικό.

 

Σε ευχαριστω φιλε για την απαντηση.

Το ειχα ακουσει κι εγω αυτο για την αυτονομια αλλα δεν το πιστευα.

Επειδη χρησιμοποιω αρκετα το 4g πιστευω χωρις την 800αρα θα εχω θεμα αρα το mi note 3 αν και μου αρεσει παρα πολυ το βγαζω απο τη λιστα.

Τωρα το mi a1 διαβασα οτι αυτο το sar το παραγει μονο σε extreme καταστασεις οποτε πιστευω ειμαι καλυμενος απο εκει και νομιζω οτι με το pure android θα φυσαει

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια το "ποσο" 4g χρησιμοποιεις αλλά σε ποιες περιοχές το χρησιμοποιεις.

 

Σε μενα ας πουμε στην Αθηνα δεν μου λείπει η 800αρα... έχω παντού 4g ;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά,

 

ψάχνω για ένα πρακτικό, καθημερινό κινητό. Ωραίες οι ναυαρχίδες αλλά επειδή έχουν πίσω γυαλί και είναι και στενόμακρες τις απορρίπτω παρόλο που υπάρχει το μάμαλο. Δεν συζητάω κάτω από 5,5 ιντσες και κατά προτίμηση 16:9 φορμά. Θέλω χορταστική οθόνη (είδα και έπαθα με το xperia). Να έχει και καλή μπαταρία γιατί θα το χρησιμοποιώ σαν gps στην μοτοσυκλέτα. Αααα να είναι ποιοτικό, να έχει καλή κάμερα και μακριά από κουρμπαριστές οθόνες!

 

Πρώτη μου επιλογή το galaxy j7 (2017) αλλά μου αρέσει πάρα πολύ και το mate 10 lite. Μου έχουν προτείνει στη δουλειά το xiaomi redmi note 4x με 4GB/64GB αλλά δεν μου άρεσε η κάμερα καθόλου. Το redmi note 5 pro λένε θα έχει καλή κάμερα αλλά άγνωστο το πότε θα κυκλοφορίσει. Επίσης μου άρεσουν τα galaxy A7 (2017) και C7 pro αλλά δεν έρχονται ελλάδα. Μου λένε να περιμένω το galaxy A6+ 2018 το οποίο δεν θα έχει κούρμπα, η πλάτη δεν θα είναι γυάλινη και θα είναι κια φρέσκο μοντέλο. Εσείς τι λέτε παίδες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια το "ποσο" 4g χρησιμοποιεις αλλά σε ποιες περιοχές το χρησιμοποιεις.

 

Σε μενα ας πουμε στην Αθηνα δεν μου λείπει η 800αρα... έχω παντού 4g ;)

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχει μια εφαρμογή που σου δείχνει ποια μπάντα χρησιμοποιεί για το 4G...Ξερεις κάτι Άντρεα για αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Mi mix 2 (έχει κεραμική πλάτη) με μια υποχώρηση στην αναλογία (18:9) ή mi max 2 (μεγάλη χορταστική οθόνη και μπαταριάρα) με μια υποχώρηση στην κάμερα (εκτός κι αν το rootάρεις και βάλεις gcam). Αν πάλι δεν βιάζεσαι, περίμενε μέχρι να κυκλοφορήσουν τα mi mix2s και mi max 3.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια το "ποσο" 4g χρησιμοποιεις αλλά σε ποιες περιοχές το χρησιμοποιεις.

 

Σε μενα ας πουμε στην Αθηνα δεν μου λείπει η 800αρα... έχω παντού 4g ;)

Καλα απλα επειδη το χρησιμοποιω και σε επαρχια και γενικα εδω που μενω δεν εχω και το καλυτερο σημα πιστευω θα εχω αισθητη διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω 2 συσκευές για κοπέλες από Κίνα αν γίνεται από banggood για αποφυγή τελωνείων μέχρι 100€ να είναι δοκιμασμένα.είδα τα leeeco cool1 υπάρχει κάτι άλλο;Θέλω να πάω στα σίγουρα.όχι τρελές απαιτήσεις απλά να δουλεύει απροβλημάτιστα

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και σε αυτά τα λεφτά οι καλές περιπτώσεις είναι λίγες, αν θες συμπληρώστε αυτή τη λίστα για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε καλύτερα. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχει μια εφαρμογή που σου δείχνει ποια μπάντα χρησιμοποιεί για το 4G...Ξερεις κάτι Άντρεα για αυτό;;;

 

Νομιζω ειναι το network signal guru αλλά χρειάζεται root.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλα απλα επειδη το χρησιμοποιω και σε επαρχια και γενικα εδω που μενω δεν εχω και το καλυτερο σημα πιστευω θα εχω αισθητη διαφορα

 

Με το note 4 mtk έπιανες 4g? Αν ναι τοτε δεν θα χεις διαφορά γιατί ουτε και αυτό έχει 800αρα.

Link to comment
Share on other sites

1 μεχρι 100 ευρω

2 5 το πολυ 5.5 ιντσες

3 απο κινα(bangood)

4 800αρα καλο να υπαρχει

5 dual αδιαφορο το ραδιο

6 ελληνικο μενου οχι φλασαρισμα

7 αδιαφορο

8 ταχυτητα,καμερα,αυτονομια

9 συσκευη παλιας τεχνολογιας

Link to comment
Share on other sites

1 μεχρι 100 ευρω

2 5 το πολυ 5.5 ιντσες

3 απο κινα(bangood)

4 800αρα καλο να υπαρχει

5 dual αδιαφορο το ραδιο

6 ελληνικο μενου οχι φλασαρισμα

7 αδιαφορο

8 ταχυτητα,καμερα,αυτονομια

9 συσκευη παλιας τεχνολογιας

 

Το cool 1 που ανέφερες δεν έχει την 800άρα, την έχει όμως το leree le 3 που είναι το ίδιο ακριβώς κινητό, αλλά με την 800, στα ίδια περίπου λεφτά. Το M2 lite καλή περίπτωση για τα λεφτά αλλά έχει κατώτερο soc από το leree και δεν έχει ραδιόφωνο. Βέβαια έχει 1GB ram περισσότερο και καλύτερη; σελφοκάμερα. Σημείωσε ότι το leree δεν έχει δυνατότητα επέκτασης μνήμης αλλά συνολικά νομίζω ότι είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα υπόψιν άκουσα καλά λόγια το leree.Δεν θυμάμαι αν υπάρχει στο banggood όμως....άκυρο υπάρχει.Και είναι μάλλον ότι θελω

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

Το είχα υπόψιν άκουσα καλά λόγια το leree.Δεν θυμάμαι αν υπάρχει στο banggood όμως....άκυρο υπάρχει.Και είναι μάλλον ότι θελω

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το έχω παραγγείλει και εγώ για γυναίκα. Νομίζω είναι ότι καλύτερο από θέμα κάμερας κινητό σε αυτά τα λεφτά. Διάβασε και το αντίστοιχο θέμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι το network signal guru αλλά χρειάζεται root.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Με το note 4 mtk έπιανες 4g? Αν ναι τοτε δεν θα χεις διαφορά γιατί ουτε και αυτό έχει 800αρα.

 

Να και κατι το οποιο δεν εψαξα ποτε

Και οχι δεν ειχα ποτε θεμα, οπου υπαρχει 4g πιανω 4g

Link to comment
Share on other sites

Παρτο άφοβα φίλε. Φοβερή συσκευή σ αυτά τα χρήματα. Το έχω ένα χρόνο και πρόσφατα πήρα κι ένα για κοπέλα.

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Μέχρι 300,αν είναι εύκολο λιγότερα.

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Καπου στις 6",λιγο μεγαλύτερη μικρότερη δεν πειράζει.

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Ελλάδα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) ΝΑΙ

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Αδιάφορα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; ΕΛΛΗΝΙΚΟ

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. ΑΔΙΑΦΟΡΟ

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Ταχυτητα ,αυτονομια

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. -

 

Να δεχεται οπωσδήποτε κάρτα μνήμης.

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματά κοιτάς τα Huawei mate 10 lite και HTC Ultra. Απλά για το δεύτερο να κοιτάξεις τι παίζει με την εγγύηση, αν δηλαδή είναι από το κατάστημα ή την επίσημη αντιπροσωπεία.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες 6 ιντσες εννοείς αναλογίας 16:9 ή 18:9. Γιατί στη δευτερη περίπτωση, στη πραγματικότητα ειναι 5,5αρα με τραβηγμένη την μια πλευρά (δηλαδή δεν δειχνει μεγαλύτερα αλλα απλά περισσότερα).

 

Το u ultra που προτάθηκε παραπάνω στη πραγματικότητα εχει μεγαλύτερη οθόνη γιατί ειναι αναλογίας 16:9.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...