Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλο το redmi 4a αλλά ίσως λιγο ψηλό το sar για 12 ετών αφού ειναι 1.18 το head (όσοι με ξέρετε το sar δεν το κοιτάω αν ειναι εντός ορίων αλλα σε παιδί κάνω την εξαίρεση)

 

Αντιπροτείνω αυτό https://www.skroutz.gr/s/9409925/Alcatel-OneTouch-Pop-UP-16GB.html Έχει sar head 0.828

 

Υστερεί βέβαια αρκετά στην αυτονομία.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Σκευτόμουν να παραγγείλω απο εξωτερικό το motorola moto M απιστευτα χαρακτιρηστικα 8 πυρηνες 3gb 16 camera.

ποιό είναι το καλυτερο vfm κινητο που μπορώ να πάρω εως 120 euro. Θέλω 5.5 ιντσες καλή κάμερα κυρίος και 2 σιμ *

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά. Ψάχνω συσκευή για τη ξαδέρφη μου. Μου έχει δώσει ήδη τα χρήματα (165). Αυτή τη στιγμή έχει ένα redmi note 3 (mtk, 2 ram). Θέλει καλύτερη καμερα, κυρίως μπροστινη. 5,5 ίντσες, ας είναι και παραπάνω αν είναι full display. Μου έχει εμπιστοσύνη να της πάρω όποιο νομίζω.

Είμαι μεταξύ redmi 5x, huawei honor 6x, leeco le 3 pro. Είδα και το nubia m2 στο banggood. Η αγορά θα γίνει από κινα. Δε πολυκοιταζω band 20 μιας κι ούτε το τωρινό της έχει και καλύπτεται με cosmote στη Πάτρα. Πιο πολύ κλινώ στο Redmi επειδή είναι πιο mainstream. Θα επαιρνα ασυζητητί το leeco αλλά δε θέλω να μπλέξω με roms και δε βλέπω αναβάθμιση. Ακουω προτάσεις

Υ. Γ. Η μπροστινή του δικού μου leeco cool1 την καλύπτει απόλυτα. Η αγορά θα γίνει από banggood

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά την καλύτερη σελφοκαμερα την έχει το honor 6x (εφόσον δεν θες να μπλέξεις με root για gcam)
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά την καλύτερη σελφοκαμερα την έχει το honor 6x (εφόσον δεν θες να μπλέξεις με root για gcam)
https://m.banggood.com/Huawei-Honor-6X-BLN-AL10-5_5-Inch-Dual-Camera-3GB-RAM-32GB-ROM-Kirin-655-Octa-core-4G-Smartphone-p-1104953.html?utm_campaign=Kimo30&utm_content=Rosalia&p=QV2409786796201409DB

 

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Είμαι καλά εδώ? 4g έχει σωστά? Απλά λείπει η band 20

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Alcatel 997d και σιγά σιγά πρέπει να το αλλάξω. Σκέφτομαι το Motorola g5 3GB RAM, 16 GB, διότι είναι μικρό σε μέγεθος, έχει αποσπώμενη μπαταρία και είναι κανονικό dual sim που δέχεται και κάρτα μνήμης χωρίς να τρώει τη μια θεση sim. Το Samsung A3 δεν έχει αποσπώμενη μπαταρία και μπορείς να έχεις είτε δυο sim είτε κάρτα μνήμης και μια sim.

 

Αν υπάρχει κάτι άλλο ανάλογο με τα χαρακτηριστικά που ζητάω σε καλύτερη τιμή ή στην ίδια τιμή αλλά με καλύτερα χαρακτηριστικά από το moto g5 παρακαλώ να μου πείτε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας πρώην κατοχος moto g 3rd gen και lg g4 είμαι ανάμεσα σε huawei p10 lite ,sony xa 1 ultra , xa1 plus και j5 2017 . .μιλαμε για 200 με 250 € με κριτηριο τις καμερες.ακούω προτασεις ,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Το xa1 εχει τη καλυτερη κάμερα από όσα ανέφερες. Έχει ίδια κάμερα με xperia x. Υστερεί βέβαια αρκετά σε αυτονομία.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Ηρθε η ωρα να αλλαξω το lumia 925 μετα απο σχεδον 4 χρονια και να δοκιμασω για πρωτη φορα android. :)

 

Eιμαι αναμεσα στα Huawei P9 Lite 2017 και στο Xiaomi Redmi 4X. Πανω κατω απ οτι βλεπω εχουν ιδια χαρακτηριστικα. Δεν εχω σκοπο να κανω root και η χρηση θα αφορα κυριως internet,messenger και ισως και λιγο wolfram alpha. Ποιο θεωρειται καλυτερο?

 

Eχετε να προτεινεται καποιο αλλο κινητο (απο τα PUBLIC γιατι απο κει θα αγοραστει λογω δωροεπιταγης)?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση; χωρίς να θέλω να κρίνω, απλά έχω και εγώ μια μικρή κορούλα. Γιατί να πάρεις smartphone σε παιδί 12 χρόνων;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση; χωρίς να θέλω να κρίνω, απλά έχω και εγώ μια μικρή κορούλα. Γιατί να πάρεις smartphone σε παιδί 12 χρόνων;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εμενα τωρα ειναι 13,5. εχει τυχει να χρειαστει να εχει τηλεφωνο για να με ειδοποιησει . δεν το χρησιμοποιει συνεχεια.

και στις διακοπες το εχει μαζι της για να μιλανε με τις φιλες της στο viber.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με τις διάφορες δραστηριότητες λείπει αρκετές ώρες από το σπίτι καθημερινά και το κινητό δίνει μια αίσθηση ασφάλειας τόσο σ' εμάς όσο και σ' εκείνη, μπορούμε να επικοινωνήσουμε άμεσα δηλαδή. Και σ' εμάς υπήρξε ανάγκη να τη βρούμε και στην ίδια χρειάστηκε να μας βρει.

 

Στο θέμα μας τώρα, το 4Α το γνωρίζω, το έχει ήδη ο (μεγαλύτερος) γιος μου, ενώ το alcatel ξεφεύγει από το όριο των 100 € που έθεσα. Αν βρισκόταν κάτι λιγάκι πιο μικρό σε μέγεθος ....:blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλα, δεν ειναι ανάγκη να πάρει smartphone για να την βρίσκετε ;) Ένα απλό feature phone (με πλήκτρα) των 30 ευρώ μια χαρά ειναι για κλήσεις.

 

Τώρα όσον αφορά το alcatel, το ξέρω ότι ξεφεύγει ελαφρώς αλλά εχει χαμηλότερο sar.

Ελαφρώς φτηνότερο από το alcatel και με πολύ χαμηλότερο sar (μόλις 0.3) είναι το samsung j3 2016 με πολύ όμως κατώτερα specs.

 

Αν πάλι το ταβάνι των 100 ευρώ ειναι αυστηρό, το 4a είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. - > 70€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.-> Όχι πάνω από 4,5 καλύτερα.

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; - > Ελλάς

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) - > 800αρα αν υπάρχει.

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? - > δεν μας ενδιαφέρει τίποτα από αυτά.

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; -

> Ελληνικό μενού αυστηρά.

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. - > μας ενδιαφέρει η καλή ποιοτητα κλήσης.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: αυτονομία. Ταχύτητα.

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. - > ενα παλιο Panasonic με κουμπιά.

Link to comment
Share on other sites

Δες αν παιζει κουπονι για το redmi note 4 3/32 snapdragon global version με την 800αρα.Κλεινει 6 μηνες απο την αγορα της η μανα μου.

Εχει τωρα το Android 7.0 Nougat,παιρνοντας ηδη ενα μεγαλο update απο το 6.0 Marshmallow.

Μπαταρια βγαζει 2 μερες ανετα.Πηγε στην δουλεια με 2% γιατι ξεχασε να το φορτισει το βραδυ και κρατησε μεχρι να γυρισει στο σπιτι.Ειναι τερας αυτονομιας.

Δεν κολλαει,τρεχει τα παντα αψογα.Καλο multitasking.Για Gaming δεν εχω ιδεα.

Οι Καμερες ειναι τιμιες.Την μερα ειναι αρκετα καλο.Το βραδυ αργει να κανει focus και σε χαμηλο φωτισμο ζοριζεται.

Με Manual ρυθμισεις και Google Camera βελτιωνεται η καμερα.

Απο σημα μια χαρα ειναι το bluetooth,το gps,η καμερα.Για το σημα κινητης,πιανει οπου το iPhone ειναι εκτος δικτυου.Η Vodafone στο σπιτι εχει θεμα σε συγκεκριμενο σημειο οπου το Xiaomi κραταει σημα ενω το iPhone βγαζει καμια υπηρεσια.Και φυσικα αν εχεις 4G απο B20 στο κινητο θα το εκτιμησεις σε δυσκολα σημεια και στην επαρχια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω μια δωροεπιταγή απο Γερμανό, οποτε αναγκαστικά πρέπει να επιλέξω κάτι απο εκεί. Δε θέλω να δώσω πολλά χρήματα και έχω καταλήξει σε αυτά τα 2 που θα μου βγουν με την έκπτωση στα 80 ευρω.

Τα τηλέφωνα είναι πάνω κάτω τα ίδια με μόνη διαφορά στον επεξεργαστή, το Xiaomi Redmi 4A έχει τον τετραπύρηνο Snapdragon 425 ενώ το ΖΤΕ Blade V8 mini τον οκταπύρηνο Snapdragon 435.

Εχω διαβάσει πολλα reviews πριν ρωτήσω εδώ, και δεν μπορω να αποφασίσω αν αξιζει να παω στο Xiaomi με πιο αδυναμο επεξεργαστη αλλα 32/2 GB μνημης ή στο ΖΤΕ με τον πιο δυνατό αλλα 16/2 GB μνημης.

Καποια σχετικά link:

https://www.germanos.gr/product/xiaomi-redmi-4a-dual/20355327/

https://www.germanos.gr/product/zte-blade-v8-mini/20368807/

 

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_4a-8420.php

https://www.gsmarena.com/zte_blade_v8_mini-8600.php

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιώ ενα samsung s duos του 2012 με μονοπυρηνο επεξεργαστη στο 1ghz , 4gb/768mb ram

Το αλλάζω μόνο επειδή λογω παλιού αndroid version καποιες εφαρμογές οπως το viber, που χρειάστηκα προσφατα δεν λειτουργούν

Δεν παιζω games, δεν κανω browsing απο το κινητο, μονο τηλεφωνα, μηνύματα, email, καποιους authenticators για Online υπηρεσιες κτλ.

Ειλικρινά απο τη στιγμη που αναβαθμίζω απο κάτι τόσο παλιο δεν ξερω κατα ποσο εχω ανάγκη περισσότερο τον επεξεργαστή ή τη μνήμη.

Εαν προσθέσω (σε περίπτωση που τη χρειαστώ) μια εξτρα καρτα στο ZTE μπορω να καλυψω τη διαφορα της μνημης με το Xiaomi?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...