Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω κινητό μέχρι 250 ευρώ. Με ενδιαφέρει κυρίως η αυτονομία και η ταχύτητα. Θα ήθελα να έχει και καλούτσικη κάμερα αν και δεν το θεωρώ βασικό. Μάλλον με φοβίζει λίγο το πολύ υψηλό sar του MiA1 για αυτό και ενώ είχα καταλήξει σε αυτό, το ξανασκέφτομαι.

Τείνω λόγω του VFM προς το Note4.

Τι λέτε?

Edited by adelinio
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν και θα χρειαστώ τις πολύτιμες γνώσεις σας για αγορά ως δώρου κινητού android με το κύριο χαρακτηριστικό την όσο πιο δυνατό καλύτερη μπροστινή κάμερα για σέλφι. Αν μπορείτε δώστε μου 2-3 προτάσεις σε 3 κατηγορίες τιμών μιας και το μπάτζετ είναι ακόμα κυμαινόμενο. Έως 200ε, έως 350 και 350+. Δεν με απασχολεί τόσο η μάρκα, αλλά αν έρχεται από κάποια ευρωπαϊκή αποθήκη θα θεωρηθεί προτέρημα.
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στα 210 ευρώ θα πρότεινα το honor 6x και στα 310 το p9 (ή honor 8... συζητάμε μετά τις διαφορές τους).

 

Η σελφοκάμερα του g5 δεν μπορώ να πω ότι με τρέλανε αφού έχει λιγο παραπάνω noise reduction (βέβαια είναι και θέμα γούστου)

Μακρυά απο g6, ότι δείγματα είδα ήταν πολύ μέτρια.

 

Υπάρχει βέβαια και το nexus 5x στα 250 που μου χε δώσει πολύ καλά αποτελέσματα την νύχτα (καλύτερα από honor 6x).

 

Μήπως όμως να μας συμπλήρωνες και τη φόρμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621 ; Γιατί πολλά κινητά μπορεί να έχουν παρόμοια απόδοση στη σελφοκάμερα και οπότε να σου προτείνουμε βάσει των άλλων στοιχείων ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Eνδιαφέρομαι για κινητό με αυτά τα specs: 6gb ram/64gb rom

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 200-220 ευρώ

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5,5-6"

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Δε με ενδιαφέρει

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) Ναι

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Ραδιόφωνο

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Θα το ήθελα, δεν είναι απαραίτητο

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Με ενδιαφέρει καλός ήχος και καλή οθόνη

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα

βαρύ gaming,

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. Lenono A806

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες έχω βάλει προς πώληση ένα λάπτοπ Lenovo G40-30 που είχα φτιαγμένο με 240 ssd και 4 ram γιατί θέλω να πάω σε πιο μικρή οθόνη και καλύτερη φορητότητα (έχω ακόμη ένα στις 15 ίντσες για βασικό οπότε με αφορά τώρα η ευκολία μεταφοράς στον δεύτερο και η lenovo δε με βόλεψε σε αυτό το θέμα τελικά) και λέω να συνδυάσω Tablet/PC.

 

Με ενδιαφέρει όπως προείπα ένα μικρό σχετικά μέγεθος/βάρος, στις 10-12 ίντσες (ίσως κοντά στις 11 και κάτι το ιδανικό) το γρήγορο browsing, καμιά ταινιούλα, δουλειά γραφείου (οπότε office...οπότε και windows, πληκτρολόγιο, μαζί) και από παιχνίδια ίσα ίσα να τρέχει κανά manager τίποτα ιδιαίτερο δηλαδή απλώς γενικά να κάνει διεργασίες γρήγορα γιατί με πιάνουν τα νευρωτικά μου ώρες ώρες.

 

Καμία πρόταση; Κοιτάω σε κινεζομάγαζα κ.λπ. gearbest κ.λπ κανένα chuwi, κανένα teclast σαν το X16 power αλλά είπα να ρωτήσω μήπως δεν αξίζει τόσο η μετάβαση κ.λπ.. Τέλος θα ήθελα να μη ξεπερνά τα 250-300 ευρώ.

Edited by Leon_CP3

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Το mi a1 γενικά είναι πολύ πιο ποιοτική συσκευή απο το redmi note 4. Καλύτερη κατασκευή, καλύτερη κάμερα, gorila glass, πιο αξιόπιστο δαχτυλικό, ποιοτικότερο ηχεία και updates της google για 2 χρόνια (το δεκέμβριο λένε ότι θα πάρει oreo). Επιπλέον το ότι φοράει στοκ android το κάνει ακόμα πιο smooth και περιορίζει την κατανάλωση ;)

 

Το redmi note 4 υπερτερεί στο ότι έχει ραδιόφωνο και αυτονομία αλλά όχι όσο υποδηλώνει η διαφορά τους στο μεγέθος μπαταρίας. Με το redmi είχα 8 ώρες sot αλλά με το mi a1 έχω 7.

 

Το moto g5s υπερτερεί στο ότι παίρνει ταυτόχρονα 2 sim και 1 sd. Από την άλλη έχει κατώτερο επεξεργαστή ενώ σε συγκριτικά φαίνεται να έχει κατώτερη κάμερα.

 

Το j7 εχει καλύτερη οθόνη (amoled) και καλύτερη κάμερα. Ενδεχομένως να έχει και καλύτερη αυτονομία (δεν είμαι σίγουρος) από το mi a1. Από την άλλη υστερεί σε επεξεργαστή, δεν έχει gorila glass (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος) και σίγουρα έχει πιο βαρύ ui.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου. Πιο διχασμένος σήμερα δε μπορούσα να ξυπνήσω.

Όλα ξεκίνησαν όταν πήρα απόφαση να πουλήσω το 7+ που έχω και να πάω σε 8+. Έχουν περάσει όλα τα μοντέλα μήλου από τα χέρια μου και τα τελευταία 5 χρόνια που είχα 2 κινητά το ένα ήταν πάντα android. Note3-Note4-S6 Edge+- S7 Edge.

Κουράστηκα όμως πλέον και κράτησα μόνο ένα τον τελευταίο 1,5 χρόνο και έτσι λέω να συνεχίσω.

Πηγαίνοντας να δω το 8+ βλέπω το S8+ και κόλλησα να πω την αλήθεια. Το χάζευα αρκετή ώρα και κάτι μέσα μου σκίρτησε ;)

 

Αν δεν είχα πάρει πριν 2 μήνες το apple watch 2 η αλήθεια είναι ότι δε θα το σκεφτόμουν τόσο αλλά λυπάμαι τα +600 ευρώ που έδωσα και δεν είναι συμβατό με άλλο τηλέφωνο !@#$%*

 

Τι γνώμη έχετε και κυρίως αν υπάρχει κάποιος ο οποίος έχει το S8+ και πριν ήταν σε μηλό +

 

ΥΓ. Για το Χ μη με πείτε, το είδα και δε μου άρεσε για 2 λόγους κυρίως. Ο πρώτος είναι ότι μου φαίνεται μικρό στα χέρια μου και ο δεύτερος ότι δε συμπάθησα καθόλο το face id. Προτιμώ το πατροπαράδοτο τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου. Πιο διχασμένος σήμερα δε μπορούσα να ξυπνήσω.

Όλα ξεκίνησαν όταν πήρα απόφαση να πουλήσω το 7+ που έχω και να πάω σε 8+. Έχουν περάσει όλα τα μοντέλα μήλου από τα χέρια μου και τα τελευταία 5 χρόνια που είχα 2 κινητά το ένα ήταν πάντα android. Note3-Note4-S6 Edge+- S7 Edge.

Κουράστηκα όμως πλέον και κράτησα μόνο ένα τον τελευταίο 1,5 χρόνο και έτσι λέω να συνεχίσω.

Πηγαίνοντας να δω το 8+ βλέπω το S8+ και κόλλησα να πω την αλήθεια. Το χάζευα αρκετή ώρα και κάτι μέσα μου σκίρτησε ;)

 

Αν δεν είχα πάρει πριν 2 μήνες το apple watch 2 η αλήθεια είναι ότι δε θα το σκεφτόμουν τόσο αλλά λυπάμαι τα +600 ευρώ που έδωσα και δεν είναι συμβατό με άλλο τηλέφωνο !@#$%*

 

Τι γνώμη έχετε και κυρίως αν υπάρχει κάποιος ο οποίος έχει το S8+ και πριν ήταν σε μηλό +

 

ΥΓ. Για το Χ μη με πείτε, το είδα και δε μου άρεσε για 2 λόγους κυρίως. Ο πρώτος είναι ότι μου φαίνεται μικρό στα χέρια μου και ο δεύτερος ότι δε συμπάθησα καθόλο το face id. Προτιμώ το πατροπαράδοτο τρόπο

 

Εγω λεω πανε στο s8+

Ειναι Android μεν αλλα καμια σχεση με παλαιοτερα.

Η ανωτεροτητα του αψογου και απροβληματιστου iOS εχει χαθει.

Ενα μεγαλο συν ειναι οτι δεχεται sd καρτα

Και ενα ακομα μεγαλυτερο οτι παιρνεις τα αρχεια σου drag and drop στο pc σου.

Ουτε iTunes ουτε cloud services να πληρωνεις για να βαζεις τις φωτογραφιες σου ή να αδειαζεις τον χωρο σου απο τις παλιες και να ανεβαινουν οι νεες στο cloud σου οταν ο χωρος δεν φτανει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1) έως 500 αλλά δεν με χαλά κάτι πιο φτηνό

2) αδιάφορο

3) Ευρώπη με εγγύηση

4, 5, 6, όχι

7) lcd και μονοφωνικό είναι οκ

8) κάμερα μπροστινή, ταχύτητα, αυτονομία

9) galaxy s5

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

10) συσκευή που κυκλοφόρησε τη 2017

Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου: Κάθησε όπως είσαι με το 7Plus και (αν εχεις φαγωθεί τόσο να αλλαξεισ πλατφόρμα) περίμενε τουλάχιστον το S9 που ανακοινώνεται σε ένα 3μηνο.
Link to comment
Share on other sites

s8+ φίλε. Απίστευτο κινητό,το δουλεύω συχνά τελευταία από έναν φίλο και λέω να δώσω και εγώ το 7άρι και να πάω προς τα εκεί :)
Link to comment
Share on other sites

Πάρε να έχεις και τα δύο, αλλά εγώ θα περίμενα S9.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Σημερα περιεργαστηκα αρκετα το 8 plus ενος συναδελφου. Ισως εχω συνηθισει και απο το 5αρακι S7 αλλα μου κανε εντυπωση το βαρος της συσκευης! Εφερνα στο μυαλο το Νοτε 4 που ειχα και παλι δε θυμαμαι να ηταν τοσο τουμπανακι. Κατα τ αλλα στην ολιγολεπτη ενασχοληση μου μια χαρα φανηκε τωρα δε ξερω για τα κολληματακια κτλ που λενε αρκετοι χρηστες για το ιος 11. Ισως επειδη 1η φορα σκεφτηκα να παω προς αιφον να το ματιασα :lol: Ηταν σε μια ωραια θηκη το κινητο οποτε στην αρχη νομιζα οτι ειναι το 7 πλας αλλα μετα το βγαλε απο τη θηκη και ειδα το γυαλι πισω. Στην δικη μου καθημερινοτητα θα εμπιστευομουν περισσοτερο μια συσκευη σαν το 8 πλας απο το Σ8 στο κομματι του ευθραυστου. Τωρα σε θεμα δυναμης οκ και τα 2 σφαιρες ειναι μια το ενα μπροστα μια το αλλο. Α και εχει οντως εντυπωσιακα αποτελεσματα η καμερα του.

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου μια και έχω και τα δυο. Μείνε στο ios αφού έχεις το ρολόι. Εξερετικες συσκευές και τα δυο με πιο φυσικά χρώματα στη κάμερα του 8 πλας.
Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετω,

 

Ψαχνω συσκευη για ατομκ που δεν εχει χρησιμοποιησει ποτε smartphone και προερχεται απο nokia 15ετιας.

 

1) 100e max

2) 5.5 και κατω(5 ισως να ειναι καλυτερα για να μην του φανει τεραστιο).

3) Εννοειται οτι καλυτερα απο Ελλαδα αλλα αμα υπαρχει λυση απο Κινα δεν υπαρχει προβλημα.

4) Δεν υπαρχρι θεμα με την 800αρα μιας και ειναι Κυπρο.

5) FM ραδιοφωνο 100%

6) Ελληνικο μενου θα ηταν καλο να υπαρχει. Μπορω να το φλασαρω αν δεν υπαρχει εργοστασιακο.

7) Νομιζω FullHD θα ηταν καλυτερα αλλα το ξερω δυσκολο σε τετοια χρηματα.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, αυτονομια, καμερα, βαρυ gaming

9) nokia μαυροασπρο

 

Βασικη χρηση. Να διαβαζει λιγο αθλητικα επικαιροτητα. Widget για τον καιρο. Ραδιο FM. Και πολυ σημαντικο να μην θελει φορτιση πολυ συχνα.

 

Το μονο που μου ερχεται ειναι το Xiaomi 4A που ειναι οριακα κατι παραπανω απο 100e και δεν εχει fhd οθονη. Επισης με 2gb ram την παλευει για τα βασικα η θα χουμε κολληματα?

 

Ολες οι ιδεες ευπροσδεκτες! Αν αξιζει και κατι στα 100+ θα το βολεψουμε.

Link to comment
Share on other sites

θέλω ένα ταμπλετ με μεγάλη οθόνη και υψηλή ευκρίνεια .

από χρήση για κανα σερφάρισμα και προβολή φωτογραφίας .

προτείνετε win η android και γιατί ?

από επεξεργαστές , γραφικών , μνήμη τί παίζεται ?

βασικά σχεδόν όλα μου κάνουν έτσι όπως τα βλέπω , αλλά ποιο θεωρείται εσείς το πιο value for money που να ταιριάζει στην περίπτωση μου ?

από χρήματα γύρω στο κατοστάρικο και λίγο παραπάνω δεν τρέχει κάτι .

αγορά από κίνα .

τη να προσέξω στα χαρακτηριστικά και ποια συσκευή μου προτείνετε ?

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πάρω ένα κινητό από κίνα .

κοιτάζοντας στο kimovil υπάρχει μια βαθμολογία antutu.

τη σόι βαθμολογία είναι αυτή ? έπεσε το μάτι μου σε δύο συσκευές , όπου αυτή με τια υποδεέστερα χαρακτηριστικά έχει υψηλότερη βαθμολογία !!! πως γίνεται αυτό ?

αναφέρομαι σε αυτές :

https://www.kimovil.com/el/bluboo-s1/antutu

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-leeco-le-s3

 

επειδή με ενδιαφέρει η κάμερα στο κινητό . βλέπω κάποια να έχουν sony και samsung αισθητήρες ...

μπορώ να λάβω σοβαρά υπόψιν αυτά τα χαρακτηριστικά η όχι ?

και αν ναι ποια κάμερα είναι καλύτερη ? βλέπω πχ sony στα 13mp με κωδικό imx135 kai imx 258 ... ποια είναι καλύτερη ?

 

εσείς προτείνετε κάποιο άλλο κινητό σε αυτά τα χρήματα πάνω κάτω ?

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει και ο τίτλος είμαι μεταξύ των δύο...αλλά δέχομαι προτάσεις αν έχει κανείς υπόψιν κάτι άλλο

 

Επιθυμητά Τεχνικά Χαρακτηριστικά:

 

4<= RAM

64 <= ROM

καλή κάμερα πίσω και μπροστά , μεταλλική κατασκευή , οθόνη AMOLED samsung αποκλείονται μέχρι και το 8+ μου φάνηκε σχετικά μικρό (!), όχι το αγόραζα (βλ. μπατζετ:lol:)

κάτοχος Oppo R7 plus:p

budget εως 500 ε

Link to comment
Share on other sites

Redmi 4a. Σε αυτά τα λεφτά είναι μονόδρομος. Η ανάλυση ειναι HD Ready, αλλά όπως είπες και συ σε αυτά τα χρήματα full hd είναι δύσκολο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και καλό μήνα!

Ψάχνω ένα απλό κινητό 5'' για την γυναίκα μου, χωρίς ιδιαίτερες προτημήσεις (φωτο, viber, internet) , θα έλεγα να βγάζει όσον δυνατόν καλές φωτογραφίες, καλύτερη δυνατή αυτονομία , απροβλημάτιστη λειτουργία (να μην κολλάει κτλ) με διαθέσιμο ποσό 120-130 ευρώ (αγορά από Ελλάδα).

Θα έλεγα ότι έχω καταλήξει στα Xiaomi Redmi 4a και Huawei Y6.......ποια είναι η γνώμη σας ;;;ποιο από τα δύο να διαλέξω με βάση τις απαιτήσεις μου;;;

[sIGPIC][/sIGPIC] ........Ο Χρόνος είναι Χρήμα ! ! ! ! !
Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετω,

 

Ψαχνω συσκευη για ατομκ που δεν εχει χρησιμοποιησει ποτε smartphone και προερχεται απο nokia 15ετιας.

 

1) 100e max

2) 5.5 και κατω(5 ισως να ειναι καλυτερα για να μην του φανει τεραστιο).

3) Εννοειται οτι καλυτερα απο Ελλαδα αλλα αμα υπαρχει λυση απο Κινα δεν υπαρχει προβλημα.

4) Δεν υπαρχρι θεμα με την 800αρα μιας και ειναι Κυπρο.

5) FM ραδιοφωνο 100%

6) Ελληνικο μενου θα ηταν καλο να υπαρχει. Μπορω να το φλασαρω αν δεν υπαρχει εργοστασιακο.

7) Νομιζω FullHD θα ηταν καλυτερα αλλα το ξερω δυσκολο σε τετοια χρηματα.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, αυτονομια, καμερα, βαρυ gaming

9) nokia μαυροασπρο

 

Βασικη χρηση. Να διαβαζει λιγο αθλητικα επικαιροτητα. Widget για τον καιρο. Ραδιο FM. Και πολυ σημαντικο να μην θελει φορτιση πολυ συχνα.

 

Το μονο που μου ερχεται ειναι το Xiaomi 4A που ειναι οριακα κατι παραπανω απο 100e και δεν εχει fhd οθονη. Επισης με 2gb ram την παλευει για τα βασικα η θα χουμε κολληματα?

 

Ολες οι ιδεες ευπροσδεκτες! Αν αξιζει και κατι στα 100+ θα το βολεψουμε.

 

Προτεινω redmi 4a σε αυτα τα λεφτα.

Οσο για την 800αρα πριν ενα διμηνο πηγα Παφο.Ειχα καρτα Wind με Roaming σε MTN.Απο παραλια κοραλλιων και μεσα στην πολη 4G κανονικα.Και στην παραλια επισης.

Και Cyta-Voda που δοκιμασα με iPhone 5s μια χαρα 4G ειχε με B3.

Κανενα θεμα δεν υπηρχε.

Η συσκευη με Wind καρτα ηταν xiaomi redmi note 3 χωρις 800αρα.

Οσο με τα 2GB...το MIUI δεν ειναι το πιο ελαφρυ ui αλλα τρεχει μια χαρα.

Για την χρηση που το θελετε θα ειστε ενταξει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...