Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν διάβασα πάρα πολλά σχόλια από χρήστες σχετικά με προβλήματα αφής στην οθόνη του χα1 οπότε βγαίνει από τη λίστα. Είμαι μεταξύ του p9 lite και του j5 2007. Κινητο αλλαζω κάθε τρία χρονια σχεδόν. Ποιό θεωρείται είναι καλύτερο σε βάθος χρόνου ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από άποψη επεξεργαστή και ram: p9 lite 2017

 

Από άποψη οθόνης: j5 2017 (λόγω amoled... χάνει σε ανάλυση όμως)

 

Για βάθος χρόνου μάλλον το p9 lite θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν η κορυφαία σου απαίτηση είναι η αυτονομία τότε μάλλον μονόδρομος είναι η Xiaomi, από το Redmi Note 4 (Snapdragon) με την 4100 mAh μπαταρία (στις 5.5 ίντσες) μέχρι το Mi Max 2 με τα 5300 mAh (στις 6.44 ίντσες) και θα έχεις στάνταρ το IR. Εναλλακτικά και κάποιο από τα μεγάλα LeEco (όπως το Le Max 2 στις 6 ίντσες με παρόμοιες επιδόσεις συν καλύτερο επεξεργαστή) αν παραγγείλεις μόνο απ' έξω.

 

Το μόνο που δεν μπορώ να επιβεβαιώσω στα ανωτέρω είναι η ποιότητα της κάμερας σε σχέση με το Flex που έχεις.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα εναν κλωνο του iphone x.εχω δει οτι υπαρχει το goophone x.υπαρχει κατι αλλο εκτος απο αυτο?το goophone το εχω βρει μονο στο site τους υπαρχει και καπου αλλου και ισως σε καλυτερη τιμη?
Link to comment
Share on other sites

Το le max 2 δεν είναι 6 αλλά 5.7 ίντσες και έχει πολύ μικρότερη αυτονομία λόγω υψηλότερης ανάλυσης, πιο δυνατού επεξεργαστή και μικρότερη μπαταρία. Από leeco για αυτονομία θα αντιπρότεινα το le pro 3. Βέβαια από Ελλάδα δεν ξέρω αν συμφέρουν.

 

Μάλλον το Mi max 2 είναι μονόδρομος δεδομένου ότι θες και >5.7 ίντσες οθόνη. Έχε όμως υπόψιν ότι η κάμερα του είναι σε επίπεδα κινητού των 200 ευρώ (πχ p9 lite). Όχι ότι τα άλλα που προτάθηκαν είναι καλύτερα... ίσα ίσα που το Mi max 2 τα πάει καλύτερα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι θες κλώνο; Συνήθως έχουν τα διπλάσια λεφτά από όσο αξίζουν πραγματικά μιας και έχουν πολύ μέτρια soc, οθόνη, κάμερα κλπ
Link to comment
Share on other sites

Σωστα.. Οσον αφορά τις φωτό το χρειάζομαι για την δουλειά μου οπότε δεν έχω και κάποια τρελή απαίτηση...Η πιο δύσκολη φωτό είναι οταν είναι σκοτάδι να βγάζω πινακιδάκια για να βλέπω μετά τα στοιχεία τους.

 

Και εαν εξαιρέσεις το NFC που δεν έχει, έχει όλα τα υπόλοιπα του Flex....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν δεν θες ετοιμοπαράδοτο, το βρίσκεις οριακά κάτω από 500.

 

Καλά αν είχε παίξει στα 400 ευρώ ήταν τρελή ευκαιρία.

 

νομιζω και εγω οτι ηταν 399 στη wind

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση του Xiaomi Redmi 4x θες ;Eγω σε προτείνω την έκδοση με 4gb ram καθώς είναι πιο καινούργιο ,έχει περισσότερη ram και οι επεξεργαστές τους έχουν περίπου την ίδια απόδοση(πάντα σε σχέση με το Mi4). Edited by dimitrisalexa

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι θες κλώνο; Συνήθως έχουν τα διπλάσια λεφτά από όσο αξίζουν πραγματικά μιας και έχουν πολύ μέτρια soc, οθόνη, κάμερα κλπ

 

Περα απο αυτο, ειναι πολυ πολυ αργα.

Μπορει και με μετριο HW, να μπορουσαν να τρεξουν κανονικα εφαρμογες κλπ αυτα τα κινητα αλλα επειδη εχουν βαρια skins για να προσπαθησουν να μιμηθουν τις λειτουργιες - shortcuts - menus του iPhone και iOS, δεν "τραβανε".

 

Επισης, προφανως ενας κλωνος δεν θα εχει την ιδια αισθηση, λειτουργικοτητα, χρησιμοτητα, δεν θα εχει iOS κλπ κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Αλλα μου αρεσει το desing του x αλλα οχι η τιμη του γιαυτο το σκεφτομαι...εχω iphone 7 το θεμα για να παρω το x που θελω θα πρεπει να δωσω μια περιουσια και το 7 μαζι
Link to comment
Share on other sites

Πάρε κανα κινέζικο. Παραδοσιακά έχουν παρόμοια εμφάνιση με iphone και μπορεί μεν να μην το έχουν αντιγράψει σε όλα αλλά τουλάχιστον στα λεφτά τους θα έχουν τίμια χαρακτηριστικά και απόδοση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να προβώ στην αγορά ενός iphone. Είμαι μεταξύ του 6s plus και του 7. Κλείνω προς το 6s plus λόγω μεγέθους οθόνης και μπαταρίας, αλλά μήπως είναι λάθος να αγοράσω ένα κινητό 2 χρόνων πίσω? Μήπως είναι καλύτερη αγορά εκείνη του 7 αν και μικρότερο? Επίσης δεν ξέρω τι παίζει με τις ανανεώσεις του ios, οπότε μήπως και πάλι έχω θέμα με ένα κινητό παλαιότερο...Σας ευχαριστώ :) :)
Link to comment
Share on other sites

Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε το 7+

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να ανέβω σε επίπεδο τιμής, για αυτό και θέλω ένα από τα παραπάνω μοντέλα μιας και κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα τιμής. Το 7 plus ξεφεύγει λιγάκι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πήρα για τον αδερφό μου το Huawei Mate 9 και μου αρέσουν πολύ οι φώτο που βγάζει. Ψάχνω λοιπόν μια συσκευή με τέτοια κάμερα ή καλύτερη και οθόνη γύρο στις 5,9". Θα έπαιρνα το Huawei Mate 9 που το έχω δουλέψει λίγο και με βολεύει, έλεγα όμως να έβρισκα μια φθηνότερη επιλογή. Καμιά ιδέα;

Thanks!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγινε παραγγελια για το MIMAX 2 ...Πρωτη φορα ΧΑΟΜΙ...Ας το δουμε λοιπον..Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας..
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Πιο απ τα 2 κινητά πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο εν έτη 2017 και γιατί? Πιο έχει καλύτερη κάμερα,ποιο είναι πιο γρήγορο σε καθημερινές εργασίες και οποίο κατά την γνώμη σας είναι καλύτερο στα games. Και αν η διαφορά τους σε απόδοση είναι τόσο μεγάλη.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 150€-280€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.5.5’’ή μεγαλύτερο

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;no problem

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα)καλό θα ήταν

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? αδιάφορα όλα

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Επαφές και SMS θέλω στα ελληνικά. Το menu δεν με ενοχλεί αγγλικό. Φλασαρισμα δεν έχω κάνει ποτέ

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Αξιοπρεπής να είναι η οθόνη, ο ήχος εξωτερικού ηχείου αδιάφορος, ήχος μικροφώνου και ακουστικού πολύ σημαντικός.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Ταχύτητα+κάμερα+καλό σήμα μετά αυτονομία και καθόλου gaming.

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. Lenovo Vibe Z2 Pro K920

Edited by vstromgr
Link to comment
Share on other sites

HONOR 6x διαβάζω πολύ καλές κριτικές από τα παιδιά στο forum.

 

Τάσο το Huawei Honor 6X είναι μάλλον καλή ιδέα και το είχε το media markt στα 179€. Αν το ξαναβγάλει σήμερα το παίρνω και κλείνει το θέμα :)

 

Εναλλακτικά

Xiaomi Redmi note 4(x)

πολύ διαδεδομένο μάλλον τα κάνει όλα

 

Samsung j7 2017

Το πιο αλμυρό, δίκαια ή άδικα δεν ξέρω.

 

Έχω συνηθίσει στις 6" και οι 5,5'' παίζει να με χαλάσουν λίγο αλλά δεν βλέπω τίποτε

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...