Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σας σε αναζητηση κινητου ειμαι και θα ηθελα την βοηθεια σας.

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε: Μέχρι 150

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. μέχρι 5 ιντσες

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη;προτιμω Απο Κίνα/Ευρώπη

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; οχι

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Dual οπωσδηποτε τα υπολοιπα ειναι δευτερευουσης σημασιας για μενα.

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Οχι

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Η οθόνη και ηχος ναι αλλα οχι τρομερες απαιτησεις

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. 1)αυτονομια, 2)καμερα 3)ταχυτητα 4)Gaming

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.xiaomi redmi 3s 3/32 ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και θεωρω πως λογο του περιορισμενου budget μου δυσκολα θα βρω κατι καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν δεν έχεις εμπειρία από το λειτουργικό της Apple και έχεις συνηθίσει στο ανδροϊντ θα σου φανεί λίγο δύσκολο να κάνεις την μετάβαση.Πολλά από αυτά που θεωρείς δεδομένα στο ανδροϊντ στο αντίπαλο λειτουργικό δεν ισχύουν.Πέρα από τις διαφορές στα λειτουργικά είναι και τα δύο καταπληκτικά τηλέφωνα που δύσκολα θα σε κρεμάσουν.Όσο για την μεταπώληση συνήθως τα ανδροϊντ κινητά χάνουν πιο γρήγορα την αξία τους.

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις υποχώρηση στο μέγεθος οθόνης, Στα χρήματα που θες αυτό φαίνεται καλό. Διάβασε τα τελευταία σχόλια
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερος από του kiicaa, αλλά επίσης κατώτερος του cool1. Συγκεκριμένα σε διαχείριση ενέργειας και σε games η διαφορά είναι αισθητή.
Link to comment
Share on other sites

Το honor 6x έχει καλύτερη κάμερα, μεγαλύτερη αυτονομία, μεγαλύτερο αποθηκευτικό και μεγαλύτερη οθόνη από το p9 lite.

 

Βασικά ο μοναδικός λόγος να προτιμήσεις το p9 lite είναι αν προτιμάς πιο φορητές συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Με αυτά τα χαρακτηριστικά, μπορώ να βρω κινητό στα €100;

 

XIAOMI Redmi 4A DS 32gb στα 114€ στην cyta το είδα χθες. Αν ψάξεις μπορεί να το βρεις και φθηνότερα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μετα απο 4 περιπου χρόνια που εχω Οppo ( find 5 και find7a ) αρχιζει και με πιανει το μικροβιο της αλλαγης.

Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο τα Oppo , αλλα πλεον δεν εχουν την υποστηριξη που πρεπει και απο ανταλλακτικα η κατασταση ειναι ασ'τα να πανε... Για να βρεις γνησια μπαταρια π.χ ,πρεπει να κανεις ταμα.

H χρηση που κανω εινια κατα κυριο λογο σερφαρισμα ,λιγο fb και φωτογραφιες απο τα δυο πισιρικια που εχω,

Θα ηθελα να εχω στο νεο μου κινητο : Γρηγορη φορτιση, ir blaster (ελεγχος homecinema ) , notification led και το fm radio θα ηταν καλοδεχουμενο , αλλα οχι αναγκαιο.

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε.

 

Θαη ηθελα να μην ξεπερερασω τα 300 ευρω, αλλα δεν το βλεπω πολυ πιθανο.

 

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.

 

5'' με 5,5''

 

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;

Ελλαδα , μιας και απο ο,τι βλεπω υπαρχει πλεον κινδυνος τελωνειου. Αν υπαρχει απο κανενα amazon , δεν υπαρχει προβλημα.

 

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα)

Ναι , μιας και περναω το καλοκαιρι αρκετο καιρο σε επαρχια και το χρησιμοποιώ.

 

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc?

 

Οχι dual, απαραιτητα.

Ραδιο και ir ναι.

NFC είχα, αλλα δεν το χρησιμοποιησα ποτε, οποτε δεν μου χρειαζεται.

 

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;

Nαι. Δεν ειμαι εμπειρος με φλασαρισματα, αν και εχω κανει με επιτυχια δυο φορες.

 

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono.

Ο ήχος , οχι τοσο, Η οθονη θα ηθελα να ειναι καλη .

 

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

Ταχυτητα ,καμερα, αυτονομια, gaming

 

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

 

Oppo find 7a

 

Καθε βοήθεια ευπροσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Ir blaster πλέον, βάζουν μόνο η Xiaomi, η leeco και η Huawei (αλλά μόνο στα honor και mate). Οπότε μάλλον πας για honor 8 εκτός και αν περιμένεις να πέσει λίγο η τιμή του honor 9 (εγώ στη θέση σου αυτό θα έκανα).

Υγ. Όσο για την Κίνα να ξέρεις, υπάρχουν ακόμα τρόποι για να αποφύγεις το τελωνείο ;)

Link to comment
Share on other sites

Είχα το p9 lite και τώρα το honor.

Εννοείται θα πάρεις το honor.

Οι εξωτερικές τους διαστάσεις δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Αν έχεις 2 αριθμούς το honor είναι μονόδρομος! Το μόνο καλύτερο που βρίσκω στο p9 lite είναι το εξωτερικό του ηχείο και έχει καλύτερη αίσθηση στα πλαϊνά πλήκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Είμαι ανάμεσα στα 3 τηλέφωνα του τίτλου τα οποία στα διάφορα κινεζομάγαζα παίζουν στα +-200€!

Ψάχνω κάτι που να μην κολλάει και να έχει και προοπτικές να βγάλει 2 χρόνια.

 

Αυτά που έχω ξεχωρίσει είναι

  • mi5s
    ΥΠΕΡ: CPU - GPU, Κάμερα στις βραδινές, οθόνη, καλή υποστήριξη από Xiaomi
    ΚΑΤΑ: Έλλειψη ράδιο, B20 Band, μοντέλο 2016

  • MiA1
    ΥΠΕΡ: Αναβαθμίσεις Google, Όμορφο design, ράδιο, Β20, Φρέσκο μοντέλο, 4GB RAM - 64GB ROM
    ΚΑΤΑ: Μικρή μπαταρία, πιθανότατα κακή κάμερα το βράδυ

  • MEIZU
    ΥΠΕΡ: Μπαταρία, B20, Καλές κριτικές κάμερας
    KATA: Έλλειψη ράδιο, λογισμικό - υποστήριξη??

 

Η αλήθεια είναι ότι τείνω πιο πολύ προς miA1 με σκεπτικό το 4gb ram, Β20, σίγουρη υποστήριξη από google άρα και εμπειρία χρήσης κορυφαία. Από την άλλη το mi5s είναι το περσυνό flagship οπότε έχει όλα τα κορυφαία σε οθόνη κάμερες κλπ του 2016 άρα υπολογίσιμο πολύ. Για το meizu νομίζω είμαι λίγο αδιάφορος γιατί δεν με έχει πείσει σαν εταιρεία :O

 

Ακούω και τις απόψεις των υπολοίπων :D

Link to comment
Share on other sites

XIAOMI Redmi 4A DS 32gb στα 114€ στην cyta το είδα χθες. Αν ψάξεις μπορεί να το βρεις και φθηνότερα.

 

Ευχαριστώ πολύ! Αλλά θα ήθελα να κοιτάξω λίγο και στην υπόλοιπη κινέζικη αγορά και εάν βρω πιο φθηνά να παραγγείλω κι απ'έξω, δεν έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Ωστοσο ψαχνοντας βρηκα κι αυτα τα δυο τηλεφωνα που μου μοιαζουν κι αυτα λιγο με την καλη αισθητικη του xaomi. Δεν την ξερω βεβαια αυτη την εταιρεια αλλα απ' ο,τι διαβασα εχουν καλες κριτικες. Ειναι αυτο http://www.skroutz.gr/s/9517102/Hisense-C20-32GB.html κι αυτο http://www.skroutz.gr/s/11860092/Hisense-C30-32GB.html .

Μεγαλη βεβαια διαφορα στις τιμες αλλα θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας. Και παλι ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

το DS τι σημαινει? και πιο φθηνα απεξω πλεον μιας και που το ψαχνω δεν μπορω να το βρω. Μιλαμε παντα για global version.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...