Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ο αλλος εδειξε το alcatel , ρε θα μας τρελανεται εδω μεσα !:lol:

αφου ξερεις τι θες προσπαθησε να ανεβασεις το ποσο .

αυτο που ψαχνεις ειναι oneplus η iphone .

Link to comment
Share on other sites

ο αλλος εδειξε το alcatel , ρε θα μας τρελανεται εδω μεσα !:lol:

αφου ξερεις τι θες προσπαθησε να ανεβασεις το ποσο .

αυτο που ψαχνεις ειναι oneplus η iphone .

Καλημερα.γιατι τι εχουν τα αλκατελ;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Redmi 4a. Ίσως το καλύτερο κινητό σε αυτά τα λεφτά.

Από που το αγοράζω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο πλαισιο το βρηκα 135 (32gb). Στο σκρουτζ το πουλανε ονλαιν το 16αρι 115. Στο gsmarena λεει οτι η καρτα μνημης τρωει τη θεση της sim2. Επισης η μπαταρια δεν αλλαζει.

 

Καποια αλλη συσκευη, λιγο φτηνοτερη; Προτιμω να το αγορασω απο καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια επειδη εχω συγκρινει ο ιδιος τα κατα τα αλλα δημοφιλη κινητα που επισημαινονται, αν πιασει καποιος το κ10 στο ενα χερι και το redmi4α στο αλλο, ε μια τεραστια διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης και στην ποιοτητα της οθονης και στη φωτογραφικη δυσκολο να μην τη δει. Υπερ του κ10
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, δεν εχω ασχοληθει καθολου με tablets και θα ηθελα μια βοηθεια γιατι εχω χασει λιγο το μπουσουλα. Θελω να μου προτεινετε tabletακι γυρω στις 8 ιντσες, να εχει προεγκατεστημενη ή να υπαρχει για κατεβασμα ελληνικη rom και budget 100-150 βαρια βαρια. Προτιμω ελλαδα αλλα αν η διαφορα ποιοτητας-τιμης ειναι τοσο μεγαλη οσο στα smarthphones, παω και κινα.

Ευχαριστω.

Edited by Nikos6661
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι στο σκρουτζ βλέπω το 16αρι στα 107€ και μάλιστα από πολύ καλό κατάστημα. Κοίταξε, τα περισσότερα dual sim κινητά σήμερα παίρνουν ή 2 σιμ ή σιμ και sd. Επίσης, η αφαιρούμενη μπαταρία είναι είδος υπό εξαφάνιση. Με λίγο ψάξιμο πιθανών να βρεις κινητά με 2 σιμ και sd ή/και με αφερούμενη μπαταρία αλλά θα υστερούν σε κάτι άλλο (πιθανώς πιο σημαντικό) πχ. Μπαταρία, επεξεργαστής.
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια επειδη εχω συγκρινει ο ιδιος τα κατα τα αλλα δημοφιλη κινητα που επισημαινονται, αν πιασει καποιος το κ10 στο ενα χερι και το redmi4α στο αλλο, ε μια τεραστια διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης και στην ποιοτητα της οθονης και στη φωτογραφικη δυσκολο να μην τη δει. Υπερ του κ10

 

Από τη στιγμή που τα σύγκρινες γιατί δεν γράφεις και τα πλεονεκτήματα του 4Α, δηλαδή την μεγαλύτερη ram, τον καλύτερο επεξεργαστή και την αρκετά μεγαλύτερη μπαταρία ;)

Τώρα αν το 4Α του πέφτει λίγο, υπάρχει και το ακόμα καλύτερο 4Χ και μάλιστα στα ίδια λεφτά με το Κ10.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι στο σκρουτζ βλέπω το 16αρι στα 107€ και μάλιστα από πολύ καλό κατάστημα. Κοίταξε, τα περισσότερα dual sim κινητά σήμερα παίρνουν ή 2 σιμ ή σιμ και sd. Επίσης, η αφαιρούμενη μπαταρία είναι είδος υπό εξαφάνιση. Με λίγο ψάξιμο πιθανών να βρεις κινητά με 2 σιμ και sd ή/και με αφερούμενη μπαταρία αλλά θα υστερούν σε κάτι άλλο (πιθανώς πιο σημαντικό) πχ. Μπαταρία, επεξεργαστής.

 

Εαν βάλεις μεταφορικά και αντικαταβολή βγαίνει το ποσό που αναφέρθηκα. Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα.εχω το Alcatel pop up,εδω και ένα χρόνο.ειμαι πολύ ευχάριστημενός.αν θέλεις πήγαινε σε κάποιο μαγαζι και ριξτου μια ματια.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μιας και το g4 λογω απροσεξιας μου έγινε θρυψαλα και φοβαμαι να το φτιάξω λογω των πρόβληματων που πιθανό να εμφανίσει, σκέπτομαι για αγορά νεας.

1) Μεχρι 400 max

2) 5,5 και ανω

3) Ελλαδα, ή ευρωπαϊκή αποθηκη ebay πχ. Ακομη και μτχ δεν θα ειχα θεμα.

4) Δεν με απασχολει ιδιαιτερα.

5) Θα το ηθελα dual ναι. εκτος αν για καποια εξαιρετική περίπτωσή παρω και 2η συσκευη.

6) οχι, οχι.

7) Ναι θα ηθελα καλη οθονη.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

ταχυτητα, 1 μερα αυτονομια, καμερα, βαρυ gaming

9) g4 dual. (απο το οποιο ημουν ικανοποιημενος αν εξαιρεσεις αυτονομία και θερμοκρασια)

 

σκεφτομουν για τα op5, g6 dual, p10. ακομη και s7e dual αλλα δεν ξερω αν αξιζει πλέον.

απο την αλλη σκέπτομαι να περιμενω για το ματε 10 ή το v30 αλλα θα ειναι απαγορευτική η τιμη τους στην αρχή τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

ηρθε η ωρα να αντικαταστησω το xiaomi redmi note 2...

το ζητουμενο ειναι να ειναι αξιοπιστη η μαρκα οποτε κοιταω σε meizu,xiaomi 'η αν θεωρείται αξιοπιστη και η leeco την υπολογιζουμε και αυτη...

1) το ποσο που διαθετω ειναι μεχρι 150 ευρω

2) οθονη μεχρι 5,5"

3) απο κινα θα προτιμουσα απο gearbest (εχω διαβασει οτι το vickmall δεν ειναι τοσο αξιοπιστο οσο ηταν πριν)

4) το 4g δεν με ενδιαφερει τοσο

5) dual sim θα το προτιμούσα...

6) ζω και χωρις Ελληνικο μενου (αν και ολα τα android εχουν Ελληνικο μενου)

7) πρωτα απο ολα με ενδιαφερει καλος ηχος και αυτονομια

8) αυτονομια, ταχυτητα, καμερα, (οποιοδηποτε κινητο με 3+gb ram θα ειναι αρκετο) βαρυ gaming

9) τωρα θα αντικαταστησει το xiaomi redmi note2

πειτε μου αποψεις!!!!

ευχαριστω εκ των προτερων!!!

προσωπικο μου: LeEco pro3 x722

εργασιας : Bluboo Picasso

Alfa Romeo 156 - Gibson Thunderbird

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα από κατάστημα cosmote και ρώτα αν έχει μείνει κανένα mate 9 τις προσφοράς (399€).

Από το site δεν υπάρχει πλέον.

Δυστυχώς όμως πρέπει να είναι μονοκαρτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα.εχω το Alcatel pop up,εδω και ένα χρόνο.ειμαι πολύ ευχάριστημενός.αν θέλεις πήγαινε σε κάποιο μαγαζι και ριξτου μια ματια.

 

Θα πάω. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνω κινητό, όπως γράφω και στον τίτλο για άπειρο χρήστη που δεν έχει τρελές απαιτήσεις. Τηλέφωνα και λίγο browsing. Πάμε στο "ψητό" :)

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 70-80 ευρώ.

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμούμε. 4,5-5,0 ίντσες.

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Από Κίνα και μας αρκεί η εγγύηση του καταστήματος.

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα). Χρειάζομαι 800αρα μπάντα.

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Αδιάφορα.

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Χρειαζόμαστε ελληνικό μενού.

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Αδιάφορα.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομία. Αυτονομία, και αξιοπρεπής ταχύτατα για browsing είναι υπεραρκετά. Τώρα αν έχει και καλή κάμερα θα εκτιμηθεί αρκετά :)

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευή. Motorola Moto E :D

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα από κατάστημα cosmote και ρώτα αν έχει μείνει κανένα mate 9 τις προσφοράς (399€).

Από το site δεν υπάρχει πλέον.

Δυστυχώς όμως πρέπει να είναι μονοκαρτο.

 

αξιζει το mate 9 σε σχέση με το g6 dual στα ιδια λεφτα;

Link to comment
Share on other sites

αξιζει το mate 9 σε σχέση με το g6 dual στα ιδια λεφτα;

 

Δεδομενου οτι θες μεγαλη οθονη και αυτονομια, ναι αξιζει. ;)

 

Μην ξεχναμε οτι οι 5.7 ιντσες του g6 ειναι σε αναλογια 18.5:9 κατι που σημαινει οτι οταν προβαλλεις υλικο αναλογις 16:9 ή 4:3 τελικα σε μεγεθος θα ειναι σαν 5.1 ιντσες. Οποτε αφου βαζεις απαιτηση για οθονη μεγαλυτερη απο 5.5 ενω ειχες 16:9 οθονη, πιστευω οτι δεν θα σε ικανοποιησει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος ζητάει βοήθεια στο δίλημμα.

Ζητούμενα:

1/ Χρήση για τουλάχιστον τρία χρόνια.

2/ Αξιοπιστία,όχι κολλήματα, καλό service.

3/ Τέλεια ποιότητα ήχου στις κλήσεις, δυνατό ηχείο.

4/ Όσο καλύτερη φωτογραφική γίνεται. Μέρα νύχτα.

5/ Δυνατή μπαταρία.

6/ Αν είναι & αδιάβροχο ακόμα καλύτερα!

Είχε g4, έπεσε στη θάλασσα, πνίγηκε, το τηλέφωνο :) & κοιτάει αυτά τώρα.

Ίσως να παίζει & το g6 που του πρότεινα εγώ, αλλά είναι σκεπτικός για να ξανά αγοράσει lg.

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Για το service της HTC έχω την αίσθηση πως ή το έχει η arvato ή δεν υπάρχει πλέον επίσημο στην Ελλάδα. Προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ πιο σενάριο είναι χειρότερο....
Link to comment
Share on other sites

Huawei δαγκωτό..... Φοβερή ποιότητα κλήσης... 3750 μπαταρία και πολύ καλή κάμερα

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

.............................. Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Πας ειτε honor 8 για εγγυηση, 800αρα και ταχυτατο δαχτυλικο ειτε mi5s για καμερα και 64αρη αποθηκευτικο. Σε επεξεργαστη εχει μεν ταχυτερο το mi5s αλλα εχει γινει καλη δουλεια στο honor 8 και ειναι εξισου γρηγορο (προφανως βοηθαει και η ram).

 

Βεβαια αφου λες οτι δεν θες xiaomi μαλλον εχεις την απαντηση σου :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...