Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κοιτα, στο 64αρη δεν ειναι τοσο σπουδαιο το κερδος. Καπου 14% εκπτωση εχεις. Δεν ειναι οπως στο 32αρη που εχεις καπου 40% οφελος οποτε και σε συμφερει πολυ περισσοτερο (το βρισκεις 155 ευρω πλεον)

 

 

Χρειαζεται οντως 64αρη; Θα το χει dual? Γιατι στη ram επειδη ειναι καπως πιο επιθετικη η διαχειριση στα xiaomi δεν θα ειναι τοσο τρελες οι διαφορες στο σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ του προτείνω να πάει στο vfm 3/32 αλλά προτιμά να τσεκάρει το 4/64 λόγω ram κυρίως.

 

Θα τον ψήσω όμως για Official 4/64 γιατί θα έχει και καλύτερη μεταπωλητική αξία λογικά. ;)

 

Δεν το θελει dual, θα έχει microsd. Θέλει το 4 λόγω... γοήτρου κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει τετοια διαφορα χρηματων. Αυτη τη στιγμη στο 32αρη εχω 1 GB ελευθερη. Και γενικα δυσκολα πεφτω κατω απο 750 εκτος και αν παιζω κανα βαρυ παιχνιδι. Και οταν παιζω μπορω να απαντησω στο viber και να τσεκαρω και μια σελιδα στο web χωρις να κλεισει το παιχνιδι. Βεβαια αν ανοιξω και κατι ακομα τοτε ναι θα χω reload στο game.

 

Σιγουρα θα βοηθησει η εξτρα ram αλλα οχι για να δωσεις 80 ευρω παραπανω ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,

Βρήκα & οδηγό για να root άρουμε το Huawei P10 Lite ,τσεκάρετε

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σε λαθος ενοτητα. Για συμβουλες και συζητηση σχετικα με τη συζητηση δες το αντιστοιχο θεμα του p10 lite στην ενοτητα της Huawei.
Link to comment
Share on other sites

Please HELP!!!! :(

Επειδή η μπαταρία του κινητού μου (Samsung GT I9050) φούσκωσε για δεύτερη φορά, αποφάσισα να αλλάξω κινητό.

Με αποχή 3 χρόνια από την αγορά κινητών, θα ήθελα την άποψη σας για smartphone με:

 

1) Το χρηματικο ποσο έως 300 ευρώ

2) Το μεγεθος οθονης: 5,2" -5,5"

3) Από Ελλάδα με κανονική εγγύηση καταστήματος

4) Ελληνικό μενου

5) Καλη και ιδιαίτερα ξεκούραστη οθόνη

6) Σειρά προτεραιότητας: δείκτης sar, ταχύτητα, αυτονομία, ξεκούραστη οθόνη

7) Τωρινη συσκευή: Samsung GT I9050

 

Υγ. έχω δει τα :

XIAOMI Redmi 4X (Sar: head 0,583 body: 0,83 σύμφωνα με την InfoQuest που επικοινώνησα τηλεφωνικώς)

XIAOMI Redmi Note 4X (head: 0,724 body: 0,674)

Samsung J7 2016 (head: 0,46 body: 0,47)

Edited by kikitsas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε: 250€ - 450€ μαξ

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμάμε: 5.2" ιδανικά

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Ελλάδα

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) Ναι.

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Αδιάφορα όλα.

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Με απασχολεί να έχει Αγγλικά.

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Σε ό,τι αφορά την οθόνη θα ήθελα να βλέπω άνετα κάτω από τον ήλιο.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. κάμερα, ταχύτητα, αυτονομία

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. LG G3

 

Πάμε λίγο να εξηγήσουμε γιατί έχω γράψει ίσως αλλοπρόσαλλα πράγματα. Κατ' αρχάς να πω ότι το ποσό που έχω ορίσει το έχω βάλει με το εξής σκεπτικό: είτε δίνω λίγα χρήματα και κρατάω το κινητό 1-1.5 χρόνο, είτε δίνω περισσότερα και πάω για 2ετία + όπως έκανα με το G3. Θα ήθελα κάτι πιο μαζεμένο σε διαστάσεις διότι με έχει κουράσει κάπως το πόσο πλατύ είναι και καλύτερη απόδοση στην μπαταρία, ωστόσο είμαι απόλυτα ευχαριστημένη από την κάμερά του που ήταν και ένας από τους βασικούς λόγους που το πήρα και το κρατάω ακόμη. Δηλαδή αν έβρισκα κάτι πιο φθηνό με ίδια απόδοση με το G3 σε μικρότερες διαστάσεις με έστω λίγο καλύτερη μπαταρία, το έπαιρνα άνετα και χθες.

 

Στις πιο ακριβές προτάσεις κοιτάζω S7, Honor 8, P10, HTC 10. Τα πιο οικονομικά μοντέλα δεν τα γνωρίζω, ούτε ξέρω τι κάνουν από κάμερες.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ αυτών που γράφεις θεωρώ καλύτερο το p10 γιατί είναι πιο καινούριο και θα έχει μεγαλύτερη υποστήριξη. Τώρα αν δεν βιάζεσαι περίμενε την αντίστοιχη honor εκδοχή του μήπως σου βγει φθηνότερο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιο πιστευεται οτι ειναι καλυτερο?

Το κινητο θελω να εχει καλη καμερα καλο ηχειο και γενικα να τρεχει καλα.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι συνέχεια από το προηγούμενο θέμα που είχα ανοίξει αλλά αυτή τη φορά λόγω κάποιον εσόδων το budget αυξήθηκε από 300 σε 420 ευρώ

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. Ταβάνι 300 ευρώ

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 4,5-5,5

3) Το θελουμε dual? Αν ναι ποσο αποθηκευτικο χωρο θελουμε το λιγοτερο;

4) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Ελλάδα εκτός αν είναι κάνα καλό deal τότε και Ευρώπη

5) Θελουμε 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Προτιμάτε αντιπροσωπεία

6) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) Καλοδεχούμενη όχι απαραίτητη

7) Χρειαζομαστε nfc? Με ενδιαφέρει δεν με καίει

8) Χρειαζομαστε ir για τηλεχειρισμο συσκευων; Όχι

9) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Όχι

10) Γραψτε ποιες εφαρμογες δουλευετε. Facebook Snapchat viber clash royale chrome YouTube Google maps e-banking

11) Μας ενδιαφερει το βαρυ gaming; Όχι

12) Μας ενδιαφερει η καλη πισω καμερα; Αν ναι, μας αρκει αν ειναι καλη μονο τη μερα και με φλας την νυχτα ή την θελουμε τοπ ακομα και νυχτα χωρις φλας; Ναι και με φλας

13) Μας ενδιαφερει η σελφοκαμερα; Ναι

14) Μας ενδιαφερει το βιντεο; Αν ναι μας αρκει το καλο βιντεο την ημερα ή το θελουμε καλο και τη νυχτα (πχ να μην ριχνει καρε). προτιμάτε να μην ρίχνει καρέ

15) Μας ενδιαφερει η καλη αυτονομια; με μέτρια είμαστε οκ

16) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος; Αν ναι θελουμε stereo ή μας αρκει και mono? Μας αρκεί mono

17) Μας ενδιαφερει η καλη οθονη; Αν ναι την θελουμε και amoled ή μας αρκει lcd? καλή ποιότητα να ναι και ότι να ναι

18) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Ταχύτητα κάμερα αυτονομία βαρύ gaming

19) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. Xiaomi redmi note 4 Global Version 32/3

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην ερώτηση 1) έχει γίνει λάθος 420€ είναι το budget

nokia 3310 ->sony ericsson w995 -> iphone 3g -> x10 mini -> s3 -> s5 -> g3 32/3 -> xperia z3 -> iphone 6s
Link to comment
Share on other sites

Zte axon 7 μην σε τρομάζει το όνομα, είναι εξαιρετικό κινητό.

Αν ψήνεσαι για p10 αλλά δεν σου φτάνουν τα λεφτά, τότε περίμενε το αντίστοιχο honor. Νομίζω είναι καλύτερη λύση απ' το να πάρεις μεταχειρισμένο p10

Το s7 δεν αξίζει γιατί (ειδικά απο nougat και μετά) η Samsung έχει πάει το bloatware στο Θεό.

Edited by _Alexandros37
Link to comment
Share on other sites

Για p10 καινούργιο έλεγα απλά ενημέρωσα ότι με ενδιαφέρουν και μεταχειρισμένα πχ iPhone 6s κτλ
nokia 3310 ->sony ericsson w995 -> iphone 3g -> x10 mini -> s3 -> s5 -> g3 32/3 -> xperia z3 -> iphone 6s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

μια βοήθεια!

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 300

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5,5

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; οπουδήποτε καλύτερα Ευρωπη

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα)οχι

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc?ναι

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; οχι

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. όσο καλύτερη οθόνη γίνεται

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ το σημαντικότερο από όλα

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. redmi note 3.

με το redmi με 4.000 mah ίσα που με έβγαζε την ημέρα. Χρειάζομαι κάτι με καλή αυτονομία!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε.

300€ + - 50€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.

5'' και πάνω

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;

Δεν μ απασχολεί

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα)

Δεν ξέρω. Με το Samsung Α5 2015 μια χαρά ήμουν

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc?

Ραδιόφωνο ναι. Dual OXI. NFC θα μου χρειαστεί;

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;

Ελληνικό

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono.

Θέλω κάτι καλύτερο απο το προηγούμενο (SAMSUNG Α5 2015)

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

ταχυτητα, αυτονομια, καμερα, βαρυ gaming

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

SAMSUNG GALAXY A5 2015

 

Επίσης δεν θέλω one plus. Δεν μ αρέσει εμφανισιακά.

 

Σκεφτόμουν το ΝΟΚΙΑ 6 ή το Samsung A5 2017 ή P10lite

Link to comment
Share on other sites

Αν το σημαντικότερο για σένα είναι η αυτονομία τότε νομίζω είναι μονόδρομος: Lenovo P2

Εναλλακτικά, αν θες ναυαρχίδα, leeco le pro 3

Edited by _Alexandros37
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...