Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα...μια μικρη βοηθεια..αναμεσα στα 3 ποιο εχει την καλυτερη καμερα και ποιο ειναι πιο γρηγορο;εχετε να προτείνετε καποιο αλλο;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kαλησπερα athanaso77! δεν εχω μεγαλη εμπειρια με τα forums (βασικα πρωτη φορα χρησιμοποιω). Εχω ξανακανει post και ενας αλλος χρηστης μου υπεδειξε να κανω εδω την ερωτηση μου. Το κινητο ειναι της θειας μου και ειναι το MLS Diamond (IQ1900). Aν μπορει καποιος να βοηθησει θα το εκτιμουσα !

το συγκεκριμενο κινητο ειναι το cubot s550 και 200 ευρω το δινει ο MLS απο κινα η αγορα εχει ενα 100ρικο βαρια και οθονη βρισκεις με 30 ευρωπουλα

Link to comment
Share on other sites

Προφανως οταν λες honor 7 εννοεις το lite. Οριστε και link στην εκδοση με δαχτυλικο αποτυπωμα (εχει και χωρις) https://www.skroutz.gr/s/10036784/Huawei-Honor-7-Lite-Fingerprint-16GB.html

 

Αν εξαιρεσουμε το μεγεθος οθονης ή οτι δεν ειναι amoled (σε σχεση με moto g4 και j5 αντιστοιχα) ειναι σε ολα καλυτερο το honor 7 lite. Για μενα μονο στη τιμη υστερει που φυσικα ειναι πιο ακριβο (οχι αδικα ομως).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ!

 

Πριν 2 χρόνια έπεσα στην παγίδα των flagship κι αγόρασα το Samsung S6.... Το σιχτήρισα όσο δεν πάει λόγω της τσουχτερής τιμής που πλήρωσα και του ότι δεν το ευχαριστήθηκα σαν κινητό λόγω:

1. Της άθλιας αυτονομίας της μπαταρίας . Ενδεικτικά, εχω το τηλ σε power save mode συνεχεια , για να βγάλει κάνα οχταωρο με τη χρήση που του κανω , με αποτέλεσμα να εχω μειωμένες αποδοσεις στο κινητο.

2. Της ελεεινής διαχείρισης της RAM της Samsung και του bloatware που ήταν φορτωμένη η συσκευή.

3. Της μικρης οθόνης για τη χρήση που το θελω.

4. Ελλειψη SD card και αποσπώμενης μπαταρίας.

 

Θα ήθελα λοιπόν να παρακαλέσω για τη βοήθειά σας στην επιλογη ενός κινητου με τα εξης απαραιτητα χαρακτηριστικά:

 

1. 200-300 ευρω μαξιμουμ

 

2. Μεγαλη οθόνη, τουλαχιστον 5.5 ίντσες. Ιδανικά θα ήθελα ενα phablet με 6+ ίντσες! Ο λόγος είναι ότι σερφαρω πολυ με το κινητο λογω δουλειάς και επισης διαβαζω πολύ απο το κινητό.

Εδω να σημειώσω ότι δεν με ενδιαφέρει η τελεια οθόνη σε πίξελ, αλλά το καθαρό μέγεθός της, για τους λογους που είπα. Οτιδήποτε απο HD και πανω (720p) ειναι ευπρόσδεκτο, ειδικά αν δε ρουφάει τη μπαταρία με το μπουρι της σόμπας!

 

3. Android, λογικά, αφου το ios ειναι πανακριβο και τα Windows Phone δεν εχουν αντιστοιχο του Google play.

 

4. RAM απο 3GB και πάνω

 

5. Μπαταρία απο 3000 mA και άνω

 

6. Γρηγορη φόρτιση απαραιτητα

 

7. NFC χμμμ....δε μου έχει χρειαστει τρομερά εδω που τα λέμε.

 

8. 3.5mm jack

 

9. 4G σύνδεση οπωσδήποτε γιατι ειμαι συνέχεια στο δρομο και χρειάζομαι ταχύτητα στο σερφαρισμα.

 

10. Αξιόπιστο κινητό- να εχει δλδ περπατησει στην αγορα και να εχει δείξει τις παιδικές του ασθένειες. Γι αυτο θα εκτιμήσω αφάνταστα τη γνωμη φιλων που θα μου προτείνουν τα κινητα τους με τα οποία δουλεψαν το τελευταίο διάστημα και ξερουν απο πρωτο χερι. Επισης δεν αποκλείω και τα κινεζικα απο Huawei, xiaomi κτλ αφου ολα τα τηλ σημερα φτιάχνονται εκει.

 

11. Η κάμερα δε με πολυαπασχολεί ιδιαίτερα, οσο η αυτονομία, η οθονη και η τιμή.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγγνώμη για το μακροσκελές ποσταρισμα!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το φόρουμ

Θέλω να αγοράσω power Bank, αξιόπιστο, με καλη χωρητικότητα και από σκρουτζομαγαζο.

Έχετε να προτείνετε κάποιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακά και τα δυο κι οι προδιαγραφές-γάντι! Ξεκινάω αμέσως διάβασμα κριτικών για το ZTE, για να δούμε τι γίνεται στην πράξη! Το mi max 2 δυστυχώς αναμένεται ακόμη.
Link to comment
Share on other sites

εχε υποψη το επερχομενο mi max 2

Και το 1 που κυκλοφορει ειναι καλη επιλογή πάντως

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται, όπως γράφει και ο τίτλος του θέματος μετά από αρκετές ώρες έρευνας ψιλοκαταλήγω στα εξής:

Τα δύο ποιο value for money εώς~210ευρώ:

https://www.skroutz.gr/s/11500067/Lenovo-Moto-G5-3GB-16GB.html (βγαίνει και με 2gb ram στα -27ευρώ)

https://www.skroutz.gr/s/11069307/Xiaomi-Redmi-Note-4X-Snapdragon-32GB.html (είτε έκδοση με 64 gb στα +27ευρώ)

 

και μετά στα 270-295ευρώ ξεχωρίζω:

https://www.skroutz.gr/s/11822409/Lenovo-Moto-G5-Plus-3GB-32GB.html

https://www.skroutz.gr/s/10756340/Samsung-Galaxy-A5-2017-32GB.html

 

 

Σημείωση: Με ενδιαφέρει από Ελλάδα μόνο με εγγύηση, να είναι καλή κατασκευή για να με κρατήσει χρόνια.. χωρίς υψηλό SAR, χρήση browsing 2-3, εφαρμογές, κανά παιχνιδάκι εδώ κ κει τπτ το extreme και βασίκο η μουσική.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο vfm ειναι το χιαομι. Να παρεις την εκδοση με την band20.

Μιλαω για το 3/32!!!

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι διατεθειμένος να φτάσεις το μπάτζετ σου στη τιμή του a3 2017 τότε πάρε το redmi 4 prime. Ασυζητητί...

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από ποιο αξιόπιστο κατάστημα μπορώ να το προμηθευτώ με την band20? Σε αυτά στο σκρουτζ δεν γράφουν ότι είναι με την 800 μπάντα Edited by Androidvirgin
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι διατεθειμένος να φτάσεις το μπάτζετ σου στη τιμή του a3 2017 τότε πάρε το redmi 4 prime. Ασυζητητί...

 

δεν ειμαι βεβαιος αν αναφερθηκε πιο πανω ή/και αν ενδιαφερει τον χρηστη,

αλλα κανενα redmi 4 δεν εχει 800mhz ουτε ευρωπαϊκο φορτιστη της xiaomi.

το μονο που εχει 800mhz και ευρ/κο φορτιστη ειναι η global version του redmi 4X

(και λεγοντας global βεβαιως αναφερομαι και στο hardware, οχι απλως στο software)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι βεβαιος αν αναφερθηκε πιο πανω ή/και αν ενδιαφερει τον χρηστη,

αλλα κανενα redmi 4 δεν εχει 800mhz ουτε ευρωπαϊκο φορτιστη της xiaomi.

το μονο που εχει 800mhz και ευρ/κο φορτιστη ειναι η global version του redmi 4X

(και λεγοντας global βεβαιως αναφερομαι και στο hardware, οχι απλως στο software)

 

Αυτο παιδια το παρατηρω στα περισσοτερα θεματα. Καλο ειναι να ενημερωνετε τον ts για την ελλειψη (ή αν υπαρχουν διαφορετικες εκδοσεις με ή χωρις 800αρα) και μετα αυτος ας αποφασισει αν αποτελει deal breaker ή οχι για αυτον. Ειναι πολυς κοσμος που αγνοει αυτη την ελλειψη και τι ακριβως σημαινει για το 4g.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. ήμουν κάτοχος ενος sony Z2 compact μέχρι που έσπασε η οθόνη αν και του ειχα τζαμακι απεβίωσε!!

θέλω ενα κινητό με καλή αυτονομία μπαταρίας, καλές φωτογραφίες να είναι και λίγο ανθεκτικό !! μετά απο λίγη ερευνά είδα το honor 6x και το P9 lite.. έχετε να μου προτείνετε κάποιο?

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν παιζεις παιχνιδια παρε το moto g4 plus. Μακραν η καλυτερη καμερα σε αυτα τα λεφτα. Μετα ακολουθει το honor 6x. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το φόρουμ

Θέλω να αγοράσω power Bank, αξιόπιστο, με καλη χωρητικότητα και από σκρουτζομαγαζο.

Έχετε να προτείνετε κάποιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δεν μας είπες ένα εύρος τιμής και χωρητικότητας. Όπως και να έχει προτείνω το xiaomi mi power bank 2 που είναι 10.000mah και υποστηρίζει quick charge 2.0 αν σε ενδιαφέρει. Eπίσης είναι αρκετά λεπτό και με μαζεμένες διαστάσεις που άνετα το έχεις σε τσέπη σαν να κουβαλάς 2ο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ανάμεσα σε αυτά πιο αξίζει αυτην την στιγμή για αγορά; Το S6 και a5 2017 μεταχειρισμένα το a5 2016 μπορεί και καινούριο.

Σαν δεδομένο είναι οτι είχα το s7 και HTC10 λόγω της καλής φωτογραφικής όμως τα έδωσα και πείρα μια mirrorless Nikon 1 J4 με τον φακό 18mm f1.8 και είμαι σουπερ καλυμμένος απο φωτογραφική και ψάχνω αξιοπρεπές κινητό αλλα samsung γιατι είναι τα μόνα που μπορούν να κάνουν βιντεοκλήση μεσω 3g (χωρίς χρήση δεδομένων). Το S6 με κολλάει λόγο μπαταρίας αλλα ναυαρχίδα του 2015

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...