Jump to content

myphone POLL: Χρησιμοποιείτε θήκες στα κινητά σας τηλέφωνα;


Homer_GR
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε θήκες στα κινητά σας τηλέφωνα;  

953 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε θήκες στα κινητά σας τηλέφωνα;

    • Όχι, δε χρησιμοποιώ θήκες. Μου αρέσει το τηλέφωνο «γυμνό»
      168
    • Όχι, χρησιμοποιώ μόνο θήκες «πουγκί» για την μεταφορά του
      36
    • Χρησιμοποιώ κάποιο skin (εξωτερικά αυτοκόλλητα) αλλά όχι θήκη
      18
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκη από σκληρό πλαστικό ή δέρμα
      199
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκη σιλικόνης
      339
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκη τύπου «bumper»
      58
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκη τύπου «πορτοφόλι»
      94
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκες αδιαβροχοποίησης ή αυξημένης προστασίας από πτώσεις & κραδασμούς
      41


Recommended Posts

Είχα πριν 3 χρόνια ένα HTC One-Χ. Όταν το πήρα δε φρόντισα έγκαιρα για αγορά μιας θήκης (ήταν και λίγο δύσκολο να βρεις θήκη για κάποια HTC μοντέλα..) και μετά από 1-2 βδομάδες μου έπεσε στο πάτωμα και στράβωσε το αλουμινένιο πλαίσιο, το οποίο δε κατάφερα να το επισκευάσω και να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση. Επίσης, το ΝΟΚΙΑ 520 που έχω τώρα, ενώ το είχα σε θήκη σιλικόνης από τη 1η μέρα που το πήρα, κάποια στιγμή τη βαρέθηκα και την έβγαλα από τη συσκευή. Αποτέλεσμα: να μου πέσει και να χαλάσει ο αισθητήρας της οθόνης και να πρέπει να την αλλάξω ολόκληρη. Φυσικά επανέφερα και τη θήκη στη συσκευή. Ευτυχώς ήταν μέσα στη εγγύηση. Επομένως η λύση μιας θήκης προστασίας είναι μονόδρομος, όσο ακόμα τα υλικά των συσκευών είναι περιοριστικά σε πτώσεις, κακομεταχείριση, υγρασία κλπ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιώ πάντα θήκη αλλά δεν είναι πάντα ίδιου τύπου. Έχω δοκιμάσει διάφορες κατα καιρούς, λεπτές, σιλικόνης, σκληρές κλπ
Link to comment
Share on other sites

Θήκη εκ των ων ουκ άνευ.

 

Χρησιμοποιώ hybrid θήκες με εσωτερικό μαλακό layer σιλικόνης και εξωτερικό σκληρό layer. Για τα κινητά που αγοράζω δεν βρίσκω στην Ελλάδα, αλλά να 'ναι καλά το ebay. Στην οθόνη παλιά έβαζα ζελατίνα, τώρα tempered glass.

 

Δεν με νοιάζει η αισθητική του κινητού που χαλάει. Για μένα είναι εργαλείο δουλειάς και όχι επίδειξης. Με τον παραπάνω συνδυασμό μπορώ και διατηρώ το κινητό λειτουργικό για όσο καιρό το χρησιμοποιώ και οι δεκάδες πτώσεις τον χρόνο από τις οποίες οι συσκευή βγαίνει αλώβητη είναι απόδειξη του πόσο σωστά πράττω.

Edited by impreza_sti

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Θηκη σιλικονης διαφανης και ζελατινα για οθονη και ολα αυτα μεχρι 10 ευρω ...ολα τα αλλα ειναι υπερβολες και λεφτα που περισευουν...επισης ειναι αδιανοητο να αγοραζεις το πιο λεπτο,πιο ελεφρυ το πιο γενικα και να το κρυβεις ....μου εχουν πεσει απειρες φορες κατω τα 2 κινητα που κουβαλαω...αλλα η σιλικονη με εσωσε..και τα εχω χρονια λεμε...αλλα οχι και να δινω 400-500για το ομορφοτερο κινητο και να το κρυβω σαν κλεμμενο...μη το δει ο ηλιος και κανει γραντζουνια....δε μου περισσεουν χρηματα αλλα δε θα ζω και με αυτο το αγχος...εχω αλλα πολλα που με αγχωνουν, επισης καποτε ψαχναμε για οσο μικροτερο κινητο και τωρα αγοραζουμε τουβλα....και βαζουμε και θηκες και τα κανουμε τσιμεντολιθους..εχεχχεχεεχεχ

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Θήκη σιλικόνης και tempered glass οπωσδήποτε.Έτσι γλύτωσε το G3 της συζύγου και το G4 το δικό μου από ουκ ολίγες πτώσεις...
Link to comment
Share on other sites

Όταν σπας τα δύο τελευταία σου κινητά επειδή είσαι ανίκανος να χειριστείς τα δάχτυλά σου σαν άνθρωπος, τότε ναι, πας σε θήκη. Όταν μετά σου πέφτει το κινητό στον δρόμο, το πατάει μηχανάκι και παραμένει άθικτο, τότε συνειδητοποιείς ότι δεν πρόκειται να αφήσεις ποτέ ένα κινητό χωρίς θήκη. Και ναι, το λυπάμαι το κινητό που το βλέπω χοντρό και άσχημο, αλλά η τσέπη πονάει πιο πολύ από την αισθητική μου.

 

I couldn't agree more.

 

Σκληρό πλαστικό αλλά τουλάχιστο βλέπεται αισθητικά στα μάτια μου. Μου θυμίζει σε υφή την πλάτη του Moto G 2014 αν το θυμάστε.

Δεν γλυστράει και προστατεύει το κινητό χωρίς να το παχαίνει. Πολύ καλή για κινέζικη.

 

http://s21.postimg.org/oje92d793/screenshot_20.png

Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Tempered Glass και μια πολύ λεπτή σιλικόνης μόλις το ξεσφραγισω. Έτσι και προστασία έχω και δεν χαλάει υπερβολικά η εμφάνιση της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Είχα πριν 3 χρόνια ένα HTC One-Χ. Όταν το πήρα δε φρόντισα έγκαιρα για αγορά μιας θήκης (ήταν και λίγο δύσκολο να βρεις θήκη για κάποια HTC μοντέλα..) και μετά από 1-2 βδομάδες μου έπεσε στο πάτωμα και στράβωσε το αλουμινένιο πλαίσιο, το οποίο δε κατάφερα να το επισκευάσω και να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση. Επίσης, το ΝΟΚΙΑ 520 που έχω τώρα, ενώ το είχα σε θήκη σιλικόνης από τη 1η μέρα που το πήρα, κάποια στιγμή τη βαρέθηκα και την έβγαλα από τη συσκευή. Αποτέλεσμα: να μου πέσει και να χαλάσει ο αισθητήρας της οθόνης και να πρέπει να την αλλάξω ολόκληρη. Φυσικά επανέφερα και τη θήκη στη συσκευή. Ευτυχώς ήταν μέσα στη εγγύηση. Επομένως η λύση μιας θήκης προστασίας είναι μονόδρομος, όσο ακόμα τα υλικά των συσκευών είναι περιοριστικά σε πτώσεις, κακομεταχείριση, υγρασία κλπ.

 

Ποιο είναι αυτό το HTC one X με αλουμινένιο πλαίσιο; Το είχες κάνει ειδική παραγγελία; lol

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Spigen μέχρι να σβήσει ο ήλιος...δεν είναι θέμα ούτε αν έχεις μανταλάκια στα χέρια ούτε απροσεξίας, το να πέσει κάτω το κινητό δεν είναι πάντα φταίξιμο του κατόχου, ένα σκούντημα αρκεί για να γίνει ζημιά σε ένα πανάκριβο τηλ. Δεν χρειάζεται να σας πέσει να σπάσει ή έστω να κάνει μια μπαρούλα για να μάθετε ότι δεν είστε τόσο προσεκτικοί όσο νομίζατε :) Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Εγω το προσπαθησα με χοντρες θηκες αλλα δεν μου εκατσε...Slim θηκες μονο τυπου Nillkin nature.

Αγοραζω μια ομορφη συσκευη για να την βλεπω να την χαιρομαι,δεν θελω να την κανω να μοιαζει με γκουμουτσα.Και κυριως την πληρωνω για να την χαρω εγω κι οχι ο επομενος.

Μεχρι στιγμης κι εχοντας αλλαξει δεκαδες smartphones δεν εχω σπασει οθονη ολα αυτα τα χρονια.

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Και κυριως την πληρωνω για να την χαρω εγω κι οχι ο επομενος.

Το ίδιο σκεπτικό είχα και είναι λάθος. Γιατί αν σου πέσει και σπάσει οθόνη και στραβώσει κάσα, (πολύ εύκολο με τόσο γλυστερές επιφάνειες) εν ολίγοις δεν θα χαρεί η τσέπη σου.:lol: Είναι πολύ ευαίσθητα με τόσο μεγάλες επιφάνειες τα σημερινά smartphones. Aν έδινα 500+ ευρώ για ένα S7 Edge θα του είχα στανταράκι θήκη ή δεν θα αγόραζα τέτοια συσκευή ξέροντας πόσο ευαίσθητη είναι στις πτώσεις και πόσο άσχημη γίνεται με θήκη.

 

Σκέψου 170 ευρώ έδωσα για RN3 Pro και τα λυπάμαι τα λεφτάκια μου.:ninja:

 

Ενα LG G2 που είχα για 2η συσκευή όσο το πρόσεχα τόσο μου έπεφτε. Επεσε 3 φορές με τα ανάλογα σημάδια. Ευτυχώς δεν έσπασε η οθόνη. Η φράση «Το προσέχω, δεν θα μου πέσει» δεν ισχύει με την καμία.:rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

πάντα full θήκη από καλό δέρμα. Και σαν αισθητική μου αρέσει περισσότερο από οποιοδήποτε κινητό και είναι απόλυτα προστατευμένο και γερνάει όμορφα όπως μόνο το αληθινό δέρμα το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο σκεπτικό είχα και είναι λάθος. Γιατί αν σου πέσει και σπάσει οθόνη και στραβώσει κάσα, (πολύ εύκολο με τόσο γλυστερές επιφάνειες) εν ολίγοις δεν θα χαρεί η τσέπη σου.:lol: Είναι πολύ ευαίσθητα με τόσο μεγάλες επιφάνειες τα σημερινά smartphones. Aν έδινα 500+ ευρώ για ένα S7 Edge θα του είχα στανταράκι θήκη ή δεν θα αγόραζα τέτοια συσκευή ξέροντας πόσο ευαίσθητη είναι στις πτώσεις και πόσο άσχημη γίνεται με θήκη.

 

Σκέψου 170 ευρώ έδωσα για RN3 Pro και τα λυπάμαι τα λεφτάκια μου.:ninja:

 

Ενα LG G2 που είχα για 2η συσκευή όσο το πρόσεχα τόσο μου έπεφτε. Επεσε 3 φορές με τα ανάλογα σημάδια. Ευτυχώς δεν έσπασε η οθόνη. Η φράση «Το προσέχω, δεν θα μου πέσει» δεν ισχύει με την καμία.:rolleyes:

 

Μα φοραω θηκη οπως εγραψα αλλα μια nillkin nature.

Συμφωνω σε οσα γραφεις απλα δεν ειμαι της αποψης να το κανω σαν σολα απο παπουτσι.Ασε που ακομα κι ετσι αναλογα την σαβουρα παλι σπαει.

Αν μου σπασει,το πουλαω οπως ειναι και παιρνω ενα RN3 Pro και θα ε εχεις και παρεα στο αναλογο νημα :lol:

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Όταν σπας τα δύο τελευταία σου κινητά επειδή είσαι ανίκανος να χειριστείς τα δάχτυλά σου σαν άνθρωπος, τότε ναι, πας σε θήκη. Όταν μετά σου πέφτει το κινητό στον δρόμο, το πατάει μηχανάκι και παραμένει άθικτο, τότε συνειδητοποιείς ότι δεν πρόκειται να αφήσεις ποτέ ένα κινητό χωρίς θήκη. Και ναι, το λυπάμαι το κινητό που το βλέπω χοντρό και άσχημο, αλλά η τσέπη πονάει πιο πολύ από την αισθητική μου.

βραβειο ..γκαντεμιας στον κυριο:lol::lol:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παντα εβαζα θηκες στα κινητα μου, μια σιλικονης και μια ζελατινα στην οθονη, μια φορα εκανα την βλακεια να αφησω κινητο με μια ζελατινα μονο (λιγο μικροτερη γιατι ηταν για αλλο κινητο) και διαλυθηκε ολη η οθονη. Απο τοτε παντα θηκη σιλικονης και παντα tempered glass. Τωρα ομως στο κινητο που εχω του ειχα παραγγειλει θηκη & tempered glass οταν το αγορασα (τον αυγουστο), η θηκη βγηκε εκτος απο την πρωτη μερα. Aπο τοτε το εχω μονο με tempered glass που με εσωσε κιολας γιατι ηδη εχει 2 μικρα ραγισματα. Θηκη το μετανιωσα που δεν εβαλα γιατι περιμετρικα εχει πλεον αρκετα σημαδια.
Xiaomi Redmi Note 4 Snapdragon 4/64 (Black)
Link to comment
Share on other sites

Ουτε θήκη ουτε tempered glass.. Αν προσεχεις λιγο δεν παθαινει τιποτα το κινητο..

Το απολαμβανεις γυμνο οσο ειναι καινουργιο και αν το γεμισεις γρατζουνιες βαζεις μια θηκη να μην τις βλεπεις.. Οσο για την οθονη αν δεν το πετας σε τσαντες οπως να ναι δεν παθαινει τιποτα!

haters still hate...
Link to comment
Share on other sites

Ουτε θήκη ουτε tempered glass.. Αν προσεχεις λιγο δεν παθαινει τιποτα το κινητο..

Το απολαμβανεις γυμνο οσο ειναι καινουργιο και αν το γεμισεις γρατζουνιες βαζεις μια θηκη να μην τις βλεπεις.. Οσο για την οθονη αν δεν το πετας σε τσαντες οπως να ναι δεν παθαινει τιποτα!

 

Τα ατυχηματα ομως παραμονευουν οσο προσεκτικος και να ειναι καποιος, πχ μπορει να μπει σε μια τρυπια τσεπη η να σε σπρωξει καποιος καταλαθος και να φυγει κατω το κινητο, αν ειναι μικρη η τσεπη και κατσεις σε ενα παγκακι που εχει την δυνατοτητα το κινητο να προσγειωθει στο δρομο, δεν ειναι απαραιτητο να εισαι κουλος για να συμβει τετοιο ατυχημα

Xiaomi Redmi Note 4 Snapdragon 4/64 (Black)
Link to comment
Share on other sites

Μια θήκη σιλικονης και ένα tempered glass ειναι must πλέον αν σκεφτεί κανείς ποσο ευαίσθητα ειναι τα κινητά σήμερα.Η παροιμία "Μπρος τα κάλλη τι ειναι ο πόνος" δυστυχώς δεν ισχύει για τα smartphones.
Link to comment
Share on other sites

1. Μπορείς να πεις πως είναι γούστα αλλά προτιμώ γρατζουνισμενο κινητό μετά από ένα χρόνο πάρα ένα άσχημο τούβλο από την πρώτη μέρα (κιας μην είναι τούβλο, η αίσθηση της σιλικόνης δεν συγκρίνεται με το αλουμίνιο ή το γυαλί που έχει το κινητό, ούτε στο χέρι, ούτε στο μάτι, που και διάφανη να είναι η θήκη, λίγο πολύ φαίνεται). Δέχομαι την άποψή σου όμως.

 

2. Μα δεν λέω να μην παίρνεις θήκη αν έχεις φθηνό κινητό :p λέω να μην παίρνεις ΠΑΝΆΚΡΙΒΗ θήκη οποιασδήποτε κατηγορίας κινητό και να έχεις. Από την αρχή αυτό λέω και δεν ξέρω γιατί δεν είναι κατανοητό. Μιλάω για 100 ευρώ ΘΉΚΗ όχι 100 ευρώ ΚΙΝΗΤΌ. Δεν διαφωνώ με το να βάζεις το κινητό σε θήκη.

18 χρόνων φοιτητής είμαι, καθόλου δεν έχω λεφτά για πέταμα και γιαυτό πήρα xiaomi. Απλά το προσέχω και δεν το βάζω σε θήκη (σε αυτό έβαλα tempered όμως, όπως ξαναπα).. Χτύπα ξύλο, δεν έχει πάθει τίποτα ακόμα.

 

Και ναι, κιας ειρωνευεσαι θα σου απαντήσω, μιας και σε ενδιαφέρει η γνώμη μου, καλά είναι τα 15 ευρώ για να προστατεύσεις 150 ευρώ κινητό.

Συγκεκριμένα, 15 ευρώ είναι εντάξει για οποιασδήποτε αξίας είναι το κινητό.. Όπως λέω ξανά και ξανά..

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

1. Μα δεν είπε κανείς ότι δε μπορείς να ευχαριστιέσαι τη συσκευή σου. Ίσα-ίσα, όταν είσαι σε κάποιο σπίτι, βγάζει τη θήκη, για να "νιώσεις" τη συσκευή σου. :p

 

2. Κι εγώ σου γράφω ότι σε χρειάζεται να είναι των 100€ η θήκη, για να προστατεύει το κινητό σου. Έχω πάρει θήκες από 4€ μέχρι και 30€. Προσωπικά, επειδή έχω και σε εκτίμηση τα Xiaomi, θα του έπαιρνα μια όμορφη θήκη, για να μείνει άψογο.

 

Προσωπικά και 30€ που είχα δώσει για θήκη, λίγα μου φάνηκαν, για την προστασία που έχει η συσκευή μου (η παλιά πλέον). 5 χρόνια τώρα δεν έχει το παραμικρό σημάδι και μόνο κλωτσιές δεν είχε φάει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Απο την πρώτη μερα εχω θήκη απο τις σκληρες..... Μπορει να χανει απο αισθητική ομως εχει σωθει το κινητο μου τουλαχιστων 3 φορες απο γερές πτωσεις σε διαστημα πανω απο 2 χρονια....

και αλλο κινητο να παρω, ξανά θηκη θα βαλω....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Με ice view dot view κτλ ειναι να μην χρησιμοποιείς;;

HTC Touch Diamond-Legend-Sensation XE-One X-M7-M8-10 SAMSUNG Galaxy S9+ S21 Ultra

Microsoft Surface pro 8

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...