Jump to content

myphone POLL: Χρησιμοποιείτε θήκες στα κινητά σας τηλέφωνα;


Homer_GR
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε θήκες στα κινητά σας τηλέφωνα;  

953 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε θήκες στα κινητά σας τηλέφωνα;

    • Όχι, δε χρησιμοποιώ θήκες. Μου αρέσει το τηλέφωνο «γυμνό»
      168
    • Όχι, χρησιμοποιώ μόνο θήκες «πουγκί» για την μεταφορά του
      36
    • Χρησιμοποιώ κάποιο skin (εξωτερικά αυτοκόλλητα) αλλά όχι θήκη
      18
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκη από σκληρό πλαστικό ή δέρμα
      199
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκη σιλικόνης
      339
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκη τύπου «bumper»
      58
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκη τύπου «πορτοφόλι»
      94
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκες αδιαβροχοποίησης ή αυξημένης προστασίας από πτώσεις & κραδασμούς
      41


Recommended Posts

Ναι αγόρασα forcecell διότι δεν θέλω να καταλήξει το τηλέφωνο μπακατέλα πριν την ώρα του. Εννοείται φυσικά πως στο σπίτι το έχω εκτός θήκης αλλά το ακουμπάω πάντα πάνω της, όταν βρίσκομαι έξω μόνο με θήκη. Ποτέ σε τσέπη, στο χέρι ή σε τραπέζι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδη δεν με απασχολει η εμφανιση οσο η αντοχη, πηρα θηκη απο μαλακο καουτσουκ (εντελως ασχημη στο ματι) και εβγαλα 6,5 χρονια (και συνεχιζει) και απειρες πτωσεις με ενα κινητο. Κι αυτο ειναι το σημαντικοτερο για μενα απ τη στιγμη που εχω δωσει 400 € για μια συσκευη. Οποιος εχει χρημα μπορει να αλλαζει συσκευη καθε 6μηνο.
Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη σιτγμή

-Tempered glass

-μία Nillkin nature (ή κάποια ultra thin παλιότερα), όποιο μοντέλο κινητού και να έχω, για περιβάλλον γραφείου

-μία ενισχυμένη spigen ή τύπου spigen για τα δύσκολα

-ένα καλούτσικο wallet (γύρω στα €15) για σπάνιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ταυτόχρονη παραγγελία με το κινητό ενός tempered glass και μετά οπωσδήποτε θήκη .

Προτιμώ τις "ανοικτού τύπου" και όχι wallet , περισσότερο με βολεύουν οι σκληρού πλαστικού (έχουν περισσότερες επιλογές στο σχεδιασμό τους σε σχέση με τις σιλικόνης).

Link to comment
Share on other sites

Nillkin,από εμένα.

 

http://ecx.images-amazon.com/images/I/71MTZd%2B38tL._SX425_.jpg

:up:

Και εγώ πάντα βάζω θήκη Nillkin και καθάρισα....

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Θήκη πάντα. Θυμάμαι την πρώτη που πήρα για το QTEK2020i, μια crystal clear από σκληρό πλαστικό. Από τότε μόνο με θήκη τα κινητά μου.
Link to comment
Share on other sites

Ρε ψευτες. Τι 66 ψηφους δεν χρησιμοποιειται θηκες και το εχετε γυμνο; Ουυυυ. Στα Meetings αλλα φαινονται :lol: :p

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως προτιμώ ένα bumper και ένα προστατευτικό οθόνης, για τις πιθανές πτώσεις...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Tempered glass και Nillkin hard case μόλις βγει από το κουτί και αφαιρεθεί η εργοστασιακή μεμβράνη :)
Link to comment
Share on other sites

Είχα το κινητό με θήκη 1 χρόνο και μου έπεσε 5-6 φορές χωρίς να πάθει κάτι,την έβγαλα γιατί τη βαρέθηκα,στην πρώτη πτώση το κλάψα.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα αγοράζω θήκη Screen protector και μετά συσκευή.

Μπορώ να πουλήσω συσκευή επειδή έχει υποψία γρατζουνιας.

Δεν αντέχω στην ιδέα ότι έχει μια γρατζουνια και ας φαίνεται μόνο κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.

Πιστεύω ότι χωρίς θήκη μετά από μερικούς μήνες δημιουργούνται σημάδια έστω που μόνο αν είσαι "άρρωστος" τα βλέπεις.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς δεν χρησιμοποιούσα θήκες, γιατί ήθελα πάντα να βλέπω το τηλέφωνό μου όπως το αγόρασα και να νιώθω τα υλικά κατασκευής του. Μερικά ατυχήματα όμως με έκαναν να αλλάξω γνώμη και πλέον χρησιμοποιώ θήκες σιλικόνης, που δεν αλλοιώνουν τόσο την εμφάνιση και προσφέρουν καλή σχετικά προστασία.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα. Παλαιότερα, έβλεπα σχεδόν όλοι τα είχαν χωρίς θήκη (εποχές feature phones), τα πετούσαν πάνω στο τραπέζι, τα γρατζουνούσαν, τα χάραζαν κλπ και τα είχαν σε κακά χάλια για να πάρουν καινούργιο. Τώρα βλέπω πολύς κόσμος έχει έστω μια απλή θήκη σιλικόνης. Το ερώτημά μου λοιπόν είναι, πώς και άλλαξε όλη αυτή η τάση από σχεδόν 0% σε ένα μεγάλο ποσοστό (ουσιαστικά πλειοψηφία) να χρησιμοποιεί θήκη? Μην πει κανένας ότι είναι το κόστος της συσκευής γιατί παλιά κάτι ασπρόμαυρα τηλέφωνα έκαναν κοντά στο 1000άρικο και τώρα βλέπεις smartphones που κάνουν τα πάντα στο 100άρικο, άρα πώς άλλαξαν έτσι οι συνήθειες;

 

 

Τώρα για μένα, ό,τι είχα από λαπτοπ, μέχρι κινητό, πάντα τα είχα όλα όσο γίνεται στην βέλτιστη δυνατή κατάσταση. Παρόλα αυτά, από το πρώτο μου κινητό, Nokia 3410 (ολόσωμη θήκη με διάφανη μεμβράνη μπροστά - Bodyglove) μέχρι σήμερα, Nokia 808 Pureview (γνήσια σκληρή θήκη σιλικόνης Nokia με προστατευτικό καπάκι για την κάμερα και λουράκι καρπού όταν τραβάω φωτογραφία) και Panasonic LUMIX DMC-CM1 (δερμάτινη θήκη με άνοιγμα στην κάμερα και στην οθόνη και με λουράκι καρπού), ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ τα είχα όλα με θήκη, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις που είτε δεν έβρισκα εξαρχής θήκη (π.χ. Lumia 1020, S4 Zoom), είτε δεν υπήρχε καθόλου (Nokia N950 Developer kit). Περιττή μεν για τις περισσότερες φορές, αλλά έστω και για τις λίγες που ρισκάρει η συσκευή (π.χ. σε μια δύσκολη λήψη), η προστασία του κινητού υπερβαίνει του κόστους της θήκης.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ θήκη σιλικόνης διότι απορροφάνε καλύτερα τους κραδασμούς σε περίπτωση πτώσης. Αν και ορισμένα κινητά-κοσμήματα όπως το S7 που χρησιμοποιώ τώρα, είναι αμαρτία να μην τα έχεις γυμνά και να τα χαίρεσαι.
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω θηκη σιλικονης και tempered glass απο την πρωτη μερα αγορας του κινητου :)
Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Με βόλευε πάντα το πουγκί, αλλά πλέον προτιμώ θήκες σιλικόνης και την εφαρμογή ζελατίνας ή tempered glass από την πρώτη στιγμή.

Γιατί θήκη σιλικόνης; Απορροφά όλους τους κραδασμούς σε περίπτωση πτώσης και εφαρμόζει τέλεια σε κάθε συσκευή.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tempered Glass μπρος πισω χωρις θηκη

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Tempered glass και ημίσκληρη διαφανής bumper case Belkin για το iPhone 5s είναι η slim λύση που προτίμησα και δεν προσθέει όγκο ούτε αλλάζει την όψη. Σχεδόν ιδανική περίπτωση αν δεν θέλει -δικαιολογημένα- κάποιος τις αντιαισθητικες flip cases.

 

ΥΓ Η διατήρηση της καλής εξωτερικής εμφάνισης προσθέτει πόντους στην μεταπωλητική αξία και δείχνει νοικοκύρη κάτοχο, κακά τα ψέμματα.

:)
Link to comment
Share on other sites

Θήκη σιλικόνης γιατί εφαρμόζει "γάντι" και πιάνεις καλύτερα το κινητό , δεν γλυστράει... ! :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...