Jump to content

myphone POLL: Χρησιμοποιείτε θήκες στα κινητά σας τηλέφωνα;


Homer_GR
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε θήκες στα κινητά σας τηλέφωνα;  

953 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε θήκες στα κινητά σας τηλέφωνα;

    • Όχι, δε χρησιμοποιώ θήκες. Μου αρέσει το τηλέφωνο «γυμνό»
      168
    • Όχι, χρησιμοποιώ μόνο θήκες «πουγκί» για την μεταφορά του
      36
    • Χρησιμοποιώ κάποιο skin (εξωτερικά αυτοκόλλητα) αλλά όχι θήκη
      18
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκη από σκληρό πλαστικό ή δέρμα
      199
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκη σιλικόνης
      339
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκη τύπου «bumper»
      58
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκη τύπου «πορτοφόλι»
      94
    • Ναι, χρησιμοποιώ θήκες αδιαβροχοποίησης ή αυξημένης προστασίας από πτώσεις & κραδασμούς
      41


Recommended Posts

Η προστασία του αγαπημένου μας smartphone, αποτελεί σίγουρα για πολλούς προτεραιότητα υψίστης σημασίας, με αυτή να επιτυγχάνεται είτε με παθητικό (αδιαβροχοποίηση κλπ), είτε με ενεργητικό (θήκη ή skin) τρόπο.

 

Ωστόσο το θέμα της σημερινής μας δημοσκόπησης αφορά αποκλειστικά τις θήκες, η αγορά των οποίων έχει τόσο γιγαντωθεί τα τελευταία χρόνια, προσφέροντας ουσιαστικά αναρίθμητες επιλογές ανάμεσα στις οποίες μπορεί να διαλέξει κάποιος, δίνοντας μια νότα μοναδικότητας στην συσκευή του.

 

Προσωπικά δεν είμαι λάτρης των θηκών και προτιμώ να έχω «γυμνή» την συσκευή μου, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν την προσέχω. Ο όγκος, έστω και απειροελάχιστος, με τον οποίο επιβαρύνεται το τηλέφωνο, η αλλοίωση της εξωτερικής εμφάνισης, καθώς και η έλλειψη επαφής με τα υλικά κατασκευής του τηλεφώνου είναι οι κύριοι αποτρεπτικοί παράγοντες για εμένα. Αρκούμαι σε θήκη τύπου «πουγκί», όσον αφορά την μεταφορά του σε τσάντες, τσαντάκια κλπ.

 

Αρκετά για εμένα όμως! Ο λόγος ανήκει σε εσάς και θέλουμε να μας πείτε εάν χρησιμοποιείτε θήκες στα κινητά σας τηλέφωνα, τι είδους είναι αυτές και ποιοι λόγοι σας οδήγησαν σε αυτή σας την επιλογή. Απλά να αναφέρουμε ότι το θέμα μας είναι αποκλειστικά οι θήκες, για αυτό και από τη δημοσκόπηση απουσιάζουν οι ζελατίνες προστασίας της οθόνης και παρόμοια προϊόντα.

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν σπας τα δύο τελευταία σου κινητά επειδή είσαι ανίκανος να χειριστείς τα δάχτυλά σου σαν άνθρωπος, τότε ναι, πας σε θήκη. Όταν μετά σου πέφτει το κινητό στον δρόμο, το πατάει μηχανάκι και παραμένει άθικτο, τότε συνειδητοποιείς ότι δεν πρόκειται να αφήσεις ποτέ ένα κινητό χωρίς θήκη. Και ναι, το λυπάμαι το κινητό που το βλέπω χοντρό και άσχημο, αλλά η τσέπη πονάει πιο πολύ από την αισθητική μου.
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

δεν χρησιμοποιω καθολου θηκες γενικα... μονο σε ορισμενες περιπτωσεις που ξερω πως προκειται να βγω και το κινητο κινδυνευει, του βαζω μια για να ειμαι λιγο πιο ησυχος. (tempered παντα βαζω)

 

ειδικα αυτες τις θηκες "πορτοφολακια" ρε παιδια πως τις βαζετε στο κινητο σας; μια τετοια να βαλεις και μετα δεν μπορεις καν να πιασεις σωστα το κινητο σου. βλεπω ατομα με τετοιες θηκες να παλευουν να βγαλουν μια φωτογραφια κρατώντας ολη αυτη τη γκουμουτσα με 8 χερια και γελαω.. :lol: ή ακομα και οταν δεχεσαι μια κληση, το βρισκω χαζο να καθεσαι να ανοιγοκλεινεις πορτακια για να απαντησεις μια κληση.

ισως να πω οτι ειναι καπως πιο δεκτες αν εχουν καποιο "παραθυρακι" ή επιτρεπουν χειρονομιες πανω στην θηκη (οπως η dot view) αλλα και παλι τις θεωρω απο τα χειροτερα πραγματα που μπορεις να κανεις στον εαυτο σου οταν παιρνεις ενα κινητο.. και τις προτιμαει τοσος πολυς κοσμος οποτε θα ηθελα μια γνωμη πανω σε αυτο.. ΓΙΑΤΙ; :p

 

και εννοειται ενα μεγαλο οχι οταν βλεπω ατομα με θηκες αξιας ~100 ευρω... :P απλα σπαστε το κινητο και φτιαξτε το παλι.

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Τρία smartphone έχω αλλάξει όλα χωρίς θήκη και δεν είχαν ουτε γρατζουνια .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

μετά από αρκετά τηλέφωνα και συσκευές που λόγο δουλείας χρησιμοποιώ ,Θεωρό την θήκη σιλικόνης και την προστασία οθόνης απαραίτητα

τα καλύτερα υλικά είναι η σιλικόνη που με την ελαστικότητα απορροφά της πτώσεις και τους κραδασμούς καθώς βελτιώνει και το κράτημα ,επίσης με το ανασήκωμα που έχει προφυλάσσει και την οθόνη μαζί με την πλαστική προστασία οθόνης δίνουν αρκετή προστασία από τα ατυχήματα .Το μόνο αρνητικό είναι ότι δύσκολα βρίσκεις διάφανη θήκη

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν χρησιμοποιω καθολου θηκες γενικα... μονο σε ορισμενες περιπτωσεις που ξερω πως προκειται να βγω και το κινητο κινδυνευει, του βαζω μια για να ειμαι λιγο πιο ησυχος. (tempered παντα βαζω)

 

ειδικα αυτες τις θηκες "πορτοφολακια" ρε παιδια πως τις βαζετε στο κινητο σας; μια τετοια να βαλεις και μετα δεν μπορεις καν να πιασεις σωστα το κινητο σου. βλεπω ατομα με τετοιες θηκες να παλευουν να βγαλουν μια φωτογραφια κρατώντας ολη αυτη τη γκουμουτσα με 8 χερια και γελαω.. :lol: ή ακομα και οταν δεχεσαι μια κληση, το βρισκω χαζο να καθεσαι να ανοιγοκλεινεις πορτακια για να απαντησεις μια κληση.

ισως να πω οτι ειναι καπως πιο δεκτες αν εχουν καποιο "παραθυρακι" ή επιτρεπουν χειρονομιες πανω στην θηκη (οπως η dot view) αλλα και παλι τις θεωρω απο τα χειροτερα πραγματα που μπορεις να κανεις στον εαυτο σου οταν παιρνεις ενα κινητο.. και τις προτιμαει τοσος πολυς κοσμος οποτε θα ηθελα μια γνωμη πανω σε αυτο.. ΓΙΑΤΙ; :p

 

και εννοειται ενα μεγαλο οχι οταν βλεπω ατομα με θηκες αξιας ~100 ευρω... :P απλα σπαστε το κινητο και φτιαξτε το παλι.

 

καλημερα!

οι θηκες-πορτοφολι με βολεψαν απο την πρωτη στιγμη, πολυ περισσοτερο απο pouch που χρησιμοποιουσα νωριτερα, που επρεπε να βγαζεις και να ξαναβαζεις το κινητο. Βασικα θελω θηκη να καλυπτει το κινητο ολοκληρο, να προστατευει απο πτωσεις, φθορες μεσα στην τσαντα, γρατζουνιες κλπ. Περιεργως δε με προσελκυσε ποτε η προστασια οθονης και αντιστοιχα δεν μπορω να καταλαβω πώς τις προτιμαει ολος ο κοσμος :D:D

Link to comment
Share on other sites

Tempered Glass και Ultra Slim Smoked case χρησιμοποιώ και δεν κρύβω την εμφάνιση του. :D

 

Οι σημερινές συσκευές είναι πολύ επιρεπείς(Με κάποιες ίσως εξαιρέσεις) σε σημάδια είτε μικρά είτε μεγάλα.

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα θήκη και tempered πριν καν την πρώτη χρήση.

Ωραία είναι σαφώς η αίσθηση του γυμνού κινητού στα χέρια, αλλά ειδικά από τη στιγμή που κάποιος θέλει να έχει το κινητό του και μεταπωλητική αξία, επιβάλλεται.

Ανεξαρτήτως πάντως μεταπώλησης, προτιμώ το χρηστικό παρά το αισθητικό

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

μετά από δύο σπασμένα κινητά πήρα το ακριβό μου μάθημα... ποτέ μα ποτέ ξανά χωρίς flip case ή wallet case και φυσικά ποτέ μα ποτέ ξανά χωρίς tempered glass. ναι μεν χοντραίνει και ασχημαίνει το κινητό αλλά δεν γίνεται μετά από 3 μήνες να το έχω με σπασμένη οθόνη...
Link to comment
Share on other sites

Τόσο για το πρώτο note όσο και για το 3 που έχω τώρα χρησιμοποιώ wallet από γαλλική εταιρία και προστατεύει απόλυτα. Σίγουρα γίνεται πιο ογκώδες αλλά λυπάμαι πολύ τα λεφτά που έδωσα για να το αποκτήσω ώστε να το έχω γυμνό. Εξάλλου οι τσεπούλες που έχει η θήκη το μετατρέπουν σε πιο χρηστικό σύνολο (χωράει και η ταυτότητα μέσα).
Link to comment
Share on other sites

Tempered glasses και θήκη σιλικόνης ultra hybrid crystal clear slim και το κινητό όσο πιο κοντά στο να είναι naked. Δυστυχώς απαραίτητα καθώς τα ατυχήματα παραμονεύουν.
Link to comment
Share on other sites

Τρία smartphone έχω αλλάξει όλα χωρίς θήκη και δεν είχαν ουτε γρατζουνια .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προφανώς δε θα ηταν samsung :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στο note 4 χρησιμοποιώ πάντα το Α5 το έχω ποιο απελευθερωμένο.… :-)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ γενικά θήκες προστασίας για το smartphone μου, αλλά πολλές φορές το έχω και γυμνό. Συνήθως παίρνω θήκες τύπου pouch γιατί με βολεύουν, μπορώ να το έχω και στην πίσω τσέπη π.χ. και τη θήκη μπορώ να τη χρησιμοποιήσω και σε επόμενο smartphone μου, αρκεί να έχει τις ίδιες διαστάσεις. Επίσης έτσι μου δίνεται η ευκαιρία να το έχω και γυμνό με περισσότερη ευκολία απ' ότι να είχα μία θήκη ζελατίνας π.χ. Δεν μπορώ και δεν με βολεύουν οι θήκες πορτοφόλι. Επίσης έχω χρησιμοποιήσει και temperd glasses, αλλά πιο σπάνια.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε θήκη ούτε tempered glass όταν ο έχεις επιλέξει για βασική σου συσκευή γιατί χαλάει την ομορφιά του κινητού. Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να πιάνεις το κινητό γυμνό! Θήκη μόνο όταν θες να το πουλήσεις
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα umi και αν.και έχει φάει πολλά πεσιματα το φοβάμαι οπότε πήρα μια πολύ λεπτή.Αλλιώς στις άλλες συσκευές μου μονο τζαμακι μπροστα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παντα θηκη (αλλοτε σιλικονης και αλλοτε απλα πουγκι) και tempered μπροστα ή και πισω, αν παιρνει το κινητο.

Δεν εχω σπασει ποτε συσκευη και τις διατηρω αψογες, μεχρι τα βαθια τα τους γεραματα. :)

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ θήκη τα τελευταία 10+ χρόνια.Ο λόγος ''για την ομορφιά του κινητού'' δε με συγκινεί και τόσο.Μ'αυτό το πράγμα πάντως,οτι κηνιτό είχα κρατούσε 4και χρόνια.Ένα άλλο πράγμα,μόνο,που εξέταζα ήταν το να χωράεισε τσέπη. Edited by giorgi
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν έβαλα θήκη σε κινητό. Πέρνεις κάτι για να το χαρείς εσύ και όχι ο επόμενος αν το πουλήσεις! Τώρα άμα πέσει και θήκη να έχει, άμα είναι να σπάσει θα σπάσει.
pitcap!
Link to comment
Share on other sites

Πάντα θήκη. Σιλικόνης, για μικρή προστασία και πορτοφόλι, για την "απόλυτη" προστασία. Ειδικά αν το κομμάτι που κρατάει το κινητό είναι από σιλικόνη. Και εννοείται tempered glass. Και κανένα smartphone δεν έχει το παραμικρό ψεγάδι.

 

και εννοειται ενα μεγαλο οχι οταν βλεπω ατομα με θηκες αξιας ~100 ευρω... :P απλα σπαστε το κινητο και φτιαξτε το παλι.

 

Γράφει αυτά, ενώ έχει Samsung. Στις πόσες ώρες χαράχτηκε το πίσω καπάκι;...

 

Επίσης, το smartphone που έχω τώρα, είχε 150€. Επιτρέπεται να βάζω θήκη; Ή να το σπάσω και θα μου δώσεις τα 150;... "Λεφτά υπάρχουν"..... :rolleyes:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως θήκη σιλικόνης και μερικές φορές bumper. Το κινητό έχει γίνει προέκταση του χεριού μου και όπως και να έχει κάποια στιγμή είτε θα πέσει από τα χέρια μου, είτε θα "προσγειωθεί" ατσουμπαλα σε κανα τραπέζι. Είναι πολλά τα λεφτά πλέον για να τα αφήνω "γυμνά". Edited by giannisk82
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Αναγκαίο κακό καλό ή θήκες. Γυμνό θα το ήθελα αλλά είτε αυτό λέγεται δουλειά είτε σπίτι με πιτσιρίκια δεν υπάρχει άλλη επιλογή

Κατά βάση χρησιμοποιώ σιλικόνης

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...