Jump to content

Nova vs Vofafone vs Wind


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά ήρθε ο καιρός να αφήσω τον ΟΤΕ και να παω σε μια απο αυτές τις 3 εταιρίες για σταθερό και Ίντερνετ VDSl.

Οικονομικά και οι 3 ειναι στα ίδια,32 ευρω το μηνα για απεριόριστα αστικά υπεραστικά VDSL και 300 λεπτά προς κινητά εκτός απο την Νόβα που δίνει 700 προς κινητά.

Το θεμα μου ειναι ότι δεν ξερω τι παίζει με αυτές τις 3 στην Τούμπα στην Θεσσαλονίκη.

Τι παίζει δηλαδή απο ποιότητα της γραμμής εξυπηρέτηση κτλ.

Ευχαριστω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω οτι Η wind είναι Η χειρότερη..... από εξυπηρέτηση.....αλλά και Η νοβα δεν πάει πίσω από τεχνικής πλευράς.... vodafone θα πρότεινα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Vodafone. Εγώ, οι γονείς, παππούς /γιαγιά, θείος, πεθερά, 2 κολλητοί μου δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με Vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει καμία διαφορά στην ποιότητα της γραμμής, ειδικά αν παίρνεις μέσω VDSL καμπίνας. Έχω περάσει και από τις 3, και δεν είχα κανένα πρόβλημα με καμία.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδιά.

Η αληθεια ειναι ότι πιο πολυ κοιτάω προς νόβα λόγο των 700' προς κινητά αλλα δεν ξερω διαβάζω πολλα αρνητικά τελευταια ειδικά για το Ίντερνετ, διακοπές χαμηλές ταχύτητες κτλ.

Βεβαια και για τη βονταφον διαβάζω αρνητικά και εχω και άσχημη εμπειρία απο αυτούς.

Γιαυτο ρωτώ κυρίως πως τα πάνε στην περιοχή που μένω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις vdsl δεν έχει καμία σχέση με τη συμπεριφορά της ίδιας γραμμής σαν adsl.

Π.χ. εδώ έχω Wind vdsl 50άρι και λειτουργεί υποδειγματικά 1,5 χρόνο τώρα, και από κάτω η θεία μου έχει στην ίδια εταιρεία adsl και πιάνει 4mbps. Εξαρτάται αποκλειστικά από την απόστασή σου από το κέντρο(αν παίρνεις από καμπίνα δεν παίζει ρόλο πλέον η απόσταση), και τον αριθμό των συνδρομητών ενδεχομένως. Θεωρώ πως δεν παίζουν τεράστιες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

ολες ιδιες τελικα,

κοιτας ποια σε συμφερει και προχωρας.

εγω ετσι κανω. και περασα απο ολες, εκτος cyta

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ήρθε ο καιρός να αφήσω τον ΟΤΕ και να παω σε μια απο αυτές τις 3 εταιρίες για σταθερό και Ίντερνετ VDSl.

Οικονομικά και οι 3 ειναι στα ίδια,32 ευρω το μηνα για απεριόριστα αστικά υπεραστικά VDSL και 300 λεπτά προς κινητά εκτός απο την Νόβα που δίνει 700 προς κινητά.

Το θεμα μου ειναι ότι δεν ξερω τι παίζει με αυτές τις 3 στην Τούμπα στην Θεσσαλονίκη.

Τι παίζει δηλαδή απο ποιότητα της γραμμής εξυπηρέτηση κτλ.

Ευχαριστω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Η WIND έχει το καλύτερο πακέτο, γι' αυτό και είμαι σε αυτήν. Αλλά όταν χρειαστείς εξυπηρέτηση, εκεί είναι λίγο μπάχαλο η κατάσταση. Θα σε "τσιτώσουν" λίγο, αλλά τελικά το πρόβλημα θα λυθεί (αν λύνεται). Σύντομα θα αναβαθμίσω κι εγώ σε VDSL από αυτήν (από Αστικό κέντρο-Αθήνα).

 

Η Vodafone πιστεύω πως είναι η καλύτερη εναλλακτική έναντι του ΟΤΕ και με αρκετά καλή υποστήριξη. Ήμουν χρόνια πελάτης (ADSL-VDSL). Δυστυχώς όμως, το δικό της VDSL από Αστικό Κέντρο, ήταν όλο προβλήματα. Δεν ήταν λίγες οι φορές που έμεινα χωρίς ίντερνετ και έφταιγε αυτή! Αυτός ήταν ένας ακόμα λόγος, που έφυγα. Τα προβλήματα σε 2-3 μέρες φτιάχνονταν, αλλά βαρέθηκα να μένω χωρίς υπηρεσία. Ήμουν από τους "τυχερούς" φαίνεται... :p

 

Από Forthnet/Nova δεν έχω δοκιμάσει, αλλά από αυτά που έχω διαβάσει, μάλλον είναι λίιιγο πιο πάνω από τη WIND, σε εξυπηρέτηση.

 

Υ.Γ. Αν πας να ζητήσεις προσφορά για VDSL σε κατάστημα WIND, ίσως σου κάνουν χαμηλότερο πάγιο και δωρεάν τα τέλη ενεργοποίησης (αξίας 35€). Δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις. :)

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα ειναι με VDSl δεν ξερω τι ακριβώς παίζει. Στον έλεγχο διαθεσιμότητας στον ΟΤΕ λεει ότι στην περιοχή μου ειναι διαθέσιμα μονο τα 30 ενώ οι άλλες εταιρίες δεν διευκρινίζουν. Αν δηλαδή αποφαςιςω να παω σε μια απο αυτές τις 3 σημαίνει οτι η ταχυτητα μπορεί να ειναι 30 έως 50;

Αυτή τη στιγμή με adsl κλειδώνω στα 17 αν και απο τα λίγα που ξερω δεν παίζει κανενα ρόλο με την ταχύτητα του VDSl.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο λινκ και βαλε διευθυνση.Ποσα μετρα λεει;

 

http://www.cyta.gr/misc/availability

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1321,6 και μάλλον δεν ειναι καλο αυτο ε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την απόσταση παραμένεις στο adsl. Για Vdsl θα έπρεπε να ήσουν κάτω από 800 μέτρα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά για vdsl.Ε χετε από τις νέες καμπίνες; Μάλλον όχι γι αυτό και ο ότε δίνει μόνο 30.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Τα πεθερικα μου μενουν Τουμπα.

Αλλαξαν προσφατα απο Nova σε Wind.

Μιλησα προσφατα μαζι τους για αυτο το θεμα και μου ειπαν οτι η Nova λειτουργουσε καλυτερα.

Για παραδειγμα μου ανεφεραν οτι οταν τους πηρε η γυναικα μου τηλεφωνο, αυτο δεν χτυπουσε και τελικα τους ηρθε ειδοποιηση για αναπαντητη μετα απο 2 ωρες.Να αναφερω οτι το ασυρματο ηταν διπλα τους πληρως φορτισμενο.

 

Επισης παρε ενα τηλεφωνο στη Nova και ζητησε τους ειδικη προσφορα.

Το εκανα πριν 2 μηνες και απεριοριστα σταθερα 720' προς κινητα και 24 Mbps με 23,09 ευρω τον μηνα.

Πηρα και καινουριο ρουτερ το οποιο ομως μετα απο μερικες μερες κανει πολλες αποσυνδεσεις και ξαναβαλα το παλιο και προς το παρον ειμαι καλα.

Αυτο ομως που παρατηρησα ειναι οτι πριν αλλαξω στη νεα τιμολογηση ειχα 10 mbps download και τωρα εχω 6 mbps:(

Δεν ξερω τι φταιει.

 

Για Vodafone δεν μπορω να εκφερω γνωμη δεν την εχω χρησιμοποιηση ακομα

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει εχω μπερδευτεί.

Σε επικοινωνία με Vodafone μου είπαν οτι δεν θα παίρνω απο καφαο αλλα απο αστικό κέντρο.

Το ιδιο φαντάζομαι θα ισχύει και στην Νόβα άρα πάνω κάτω οποία και να διαλέξω την ίδια ταχύτητα θα εχω.

Τωρα κανονικά θα έπρεπε να συνεχίσω με Adsl αλλα επειδή η διαφορα ειναι μονο 10 ευρω θα το ρισκάρω και θα ελπίζω στο άμεσο μέλλον να αλλάξει κατι και να γίνει αναβάθμιση στην περιοχή μου.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Δε θα εχεις καλες ταχυτητες.....

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Τα πεθερικα μου μενουν Τουμπα.

Αλλαξαν προσφατα απο Nova σε Wind.

Μιλησα προσφατα μαζι τους για αυτο το θεμα και μου ειπαν οτι η Nova λειτουργουσε καλυτερα.

Για παραδειγμα μου ανεφεραν οτι οταν τους πηρε η γυναικα μου τηλεφωνο, αυτο δεν χτυπουσε και τελικα τους ηρθε ειδοποιηση για αναπαντητη μετα απο 2 ωρες.Να αναφερω οτι το ασυρματο ηταν διπλα τους πληρως φορτισμενο.

 

Επισης παρε ενα τηλεφωνο στη Nova και ζητησε τους ειδικη προσφορα.

Το εκανα πριν 2 μηνες και απεριοριστα σταθερα 720' προς κινητα και 24 Mbps με 23,09 ευρω τον μηνα.

Πηρα και καινουριο ρουτερ το οποιο ομως μετα απο μερικες μερες κανει πολλες αποσυνδεσεις και ξαναβαλα το παλιο και προς το παρον ειμαι καλα.

Αυτο ομως που παρατηρησα ειναι οτι πριν αλλαξω στη νεα τιμολογηση ειχα 10 mbps download και τωρα εχω 6 mbps:(

Δεν ξερω τι φταιει.

 

Για Vodafone δεν μπορω να εκφερω γνωμη δεν την εχω χρησιμοποιηση ακομα

 

Μάλλον υπάρχει πρόβλημα στη σύνδεση των πεθερικών σου, γι' αυτό και δε χτύπησε το τηλέφωνο. Αν συνεχίζει αυτό, ας το δηλώσουν βλάβη.

 

Εμείς έχουμε 4 γραμμές WIND (Αθήνα - Μυτιλήνη- 2x Σπάρτη) και όλες δουλεύουν άψογα, με 0 προβλήματα ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα εχεις καλες ταχυτητες.....

 

 

 

Υπαρχει δηλαδή περιπτωση να πιάνω και κάτω απο 17 που πιάνω τωρα με adsl?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω πως θα στο έδιναν αν υπήρχε περίπτωση να πιάνεις λιγότερο.

 

Και κάτι λίγο μπακάλικο, αλλά ίσως να έχει να κάνει. Την στιγμή που έγινε η δικιά μου γραμμή vdsl έλειπα σε διακοπές. Όταν γύρισα, έχοντας συνδεδεμένο το παλιό adsl router, το βρήκα να έχει συγχρονίσει στα 17,5mbps(ενώ πριν 5-5,5). Μόλις έβαλα το vdsl έπιασε 50. Αλλά παίρνω από καμπίνα.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν θα παίρνω απο καμπίνα δεν εχω και μεγάλες βλέψεις. Εύχομαι τουλάχιστον να κλειδώνω στα 22-25 μεχρι να γίνει κάποια αναβάθμιση στην περιοχή μου.

Στο θεμα εταιρίας που το έψαξα μάλλον κλείνω προς Vodafone γιατί τους εμπιστεύομαι ένα κλικ παραπάνω σε σχεση με νόβα και wind. Ελπίζω να μην τη πατήσω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν θα παίρνω απο καμπίνα δεν εχω και μεγάλες βλέψεις. Εύχομαι τουλάχιστον να κλειδώνω στα 22-25 μεχρι να γίνει κάποια αναβάθμιση στην περιοχή μου.

Στο θεμα εταιρίας που το έψαξα μάλλον κλείνω προς Vodafone γιατί τους εμπιστεύομαι ένα κλικ παραπάνω σε σχεση με νόβα και wind. Ελπίζω να μην τη πατήσω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Εγώ με WIND ADSL συγχρονίζω 18 Mbps και με VDSL από Αστικό Κέντρο, συγχρόνιζα 50000. Από το Καλοκαίρι του 2015 μέχρι και του 2016, είχα VDSL από τη Vodafone, όμως μετά από 1 χρόνο ο συγχρονισμός έπεσε στα 48000 και είχα αρκετά προβλήματα (πάθαινε συνεχώς ζημιά το VDSL μηχάνημα της εταιρίας στο Αστικό Κέντρο). Ήμουν πολύ τυχερός. :rolleyes:

 

Όμως το site της Cyta, σ' εμένα βγάζει 600+ μέτρα απόσταση. Είμαι πολύ κοντά στο κέντρο. Εσύ μπορεί να παίρνεις από ADSL καμπίνα, αλλά δε θα έχεις καλές ταχύτητες με VDSL...

 

Ρίξε μια ματιά στο χάρτη διαθεσιμότητας, να δεις που περίπου βρίσκεται το Αστικό Κέντρο και πόσο απέχει από το σπίτι σου.

http://www.adslgr.com/features/map/

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καταρχας σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Παμε παρακατω.

Tελικα κατεληξα σε Vodafone.

Δωρεαν αστικα υπεραστικα,300 προς κινητα,Vdsl εως 50Mbps,καρτα cu με 120' προς ολους καθε μηνα,ενα ασυρματο panasonic και δωρεαν εξοπλισμο που φυσικα δεν θα το χρησιμοποιησω. Εκπτωση στο σταθερο λογο κινητου βονταφον και εκπτωση στο κινητο.

29E το μηνα.

 

Στο θεμα Vdsl θεωρω οτι με βαση την αποσταση απο το κεντρο ειμαι οκ και μεχρι στιγμης ολα λειτουργουν αψογα χωρις αποσυνδεσεις κτλ.

Το μονο περιεργο ειναι το line attenuation που ενω το ρουτερ μου το δειχνει στα 19 ο τεχνικος που μιλησα ειπε οτι αυτος το βλεπει στα 12-13.

 

Screenshot_2.png

Edited by parafron4

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Παιδιά καλησπερα. Είμαι συνδρομητης Forthnet-Nova με 3ple play με vdsl και οσον αφορα στη Nova εχω family με sport1 και cinema 1 στα 39.90/μηνα. Η σταθερη μου εχει μονο δωρεαν αστικα υπεραστικα (οχι κινητα). Το μηνα με κατι χρεωσουλες κυμαινομαι στα 45 ευρω. Επειδη χθες για καποιο λογο με συφιλιασε χοντρα η Nova σκεφτομαι να αλλαξω εταιρεία. Θα ηθελα λοιπον τη γνωμη σας. Μενω Γλυφαδα και ειμαι σε καλη αποσταση απο κεντρο. Με forthnet μετραω περιπου 4.5 upload και 47 download. Ο συχρονισμος του modem router δειχνει 5/50. Θελω απο τη νεα εταιρεια οπωςδηποτε vdsl 5/50 και οσον αφορα στο σταθερο θελω οπωςδηποτε δωρεαν αστικα-υπεραστικα. Για τηλεοραση βλεπουμε μονο παιδικα και ντοκυμαντερ οποτε ποδοσφαιρικα και cinema δεν με ενδιαφερουν. Θα προτιμουσα η tv να ειναι με πιατο γιατι δεν θελω να τρωει bandwith απο τη συνδεση εκτος κ εαν με τη vdsl δεν υπαρχει θεμα. Τελος για τυχον συνδυασμους με κινητη να σας πω οτι εχω cu, q και cosmocarta αλλα οχι συμβολαιο. Το πακετο στη nova το ειχα ανανεωσει 12/15 με προμηθεια vdsl router και ισως ειμαι δεσμευμενος, αλλα τους το επιστρεφω. Θα ηθελα λοιπον να μου προτεινετε εταιρεια θα θα με συνεφερε να κανω φορητοτητα. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα. Είμαι συνδρομητης Forthnet-Nova με 3ple play με vdsl και οσον αφορα στη Nova εχω family με sport1 και cinema 1 στα 39.90/μηνα. Η σταθερη μου εχει μονο δωρεαν αστικα υπεραστικα (οχι κινητα). Το μηνα με κατι χρεωσουλες κυμαινομαι στα 45 ευρω. Επειδη χθες για καποιο λογο με συφιλιασε χοντρα η Nova σκεφτομαι να αλλαξω εταιρεία. Θα ηθελα λοιπον τη γνωμη σας. Μενω Γλυφαδα και ειμαι σε καλη αποσταση απο κεντρο. Με forthnet μετραω περιπου 4.5 upload και 47 download. Ο συχρονισμος του modem router δειχνει 5/50. Θελω απο τη νεα εταιρεια οπωςδηποτε vdsl 5/50 και οσον αφορα στο σταθερο θελω οπωςδηποτε δωρεαν αστικα-υπεραστικα. Για τηλεοραση βλεπουμε μονο παιδικα και ντοκυμαντερ οποτε ποδοσφαιρικα και cinema δεν με ενδιαφερουν. Θα προτιμουσα η tv να ειναι με πιατο γιατι δεν θελω να τρωει bandwith απο τη συνδεση εκτος κ εαν με τη vdsl δεν υπαρχει θεμα. Τελος για τυχον συνδυασμους με κινητη να σας πω οτι εχω cu, q και cosmocarta αλλα οχι συμβολαιο. Το πακετο στη nova το ειχα ανανεωσει 12/15 με προμηθεια vdsl router και ισως ειμαι δεσμευμενος, αλλα τους το επιστρεφω. Θα ηθελα λοιπον να μου προτεινετε εταιρεια θα θα με συνεφερε να κανω φορητοτητα. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.

 

Ενα απο τα ιδια και εγω φιλε!

Εχω το ιδιο πακετο και θελω να φυγω απο την ....nova.... πολυ ταλαιπορια ρε παιδια η εταιρεια αυτη... απο ταχυτητες ειναι για κλαματα οπως και η εξυπηρετηση....απο 10-30 λεπτα αναμονη για να μιλησεις για κατι που θες!

Οποιος εχει WIND ας μου πει αν ειναι καλη εταιρεια σε ταχυτητες και εστω σε εξυπηρετηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...