Jump to content

Huawei Mate 9


Kos_77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την αναβάθμιση σε 9 που πήρε το Mate 10, και με nova launcher, άρχισα να το χρησιμοποιώ πάλι και δηλώνω ενθουσιάσμενος.

Τα εικονίδια, και τα widget και οι ειδοποιήσεις στο πρέπον μέγεθος πλέον και το δακτυλικο να είναι παντού οπότε πληκτρολογώ λιγότερο.

Όχι τόσο καλό σε μπαταρία όσο το Mate 9 όμως.

Το βάζω για πούλημα το Mate 9.

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
βγηκε στο FF η αναβαθμιση σε 9.0 αλλα ακομα δεν ειναι διαθεσιμη (not approved) , λογικα σε δυο εβδομαδες??
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
όποιος θέλει μπορεί να τσεκάρει μέσω hicare για emui9 μέσω ΟΤΑ. εμένα μου ήρθε και κατεβάζω.

 

Παρομοίως...

Αριθμός έκδοσης MHA-L09 9.0.1.158 (C432E6R1P8).

3,44 GB...

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα κι εγω.

για την ωρα ολα τρεχουν ομαλα.

θα την αφησω καμια βδομαδα και μετα θα προχωρησω

σε καθαρη εγκατασταση απο την αρχη.

πολυ σημαντικο παντως που η συσκευη εχει ακομα την υποστηριξη στο software απο την εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

So far, so good...

Έχει κάποια μικρά lags, κυρίως στις ειδοποιήσεις και στη λειτουργία δύο ταυτοχρονων εφαρμογών. Όχι κάτι ιδιαίτερο όμως...

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πλοήγηση με gestures built-in και 100% αξιοποίηση της οθόνης.

Σε ταχύτητα είναι περίπου στα ίδια και λίγο καλύτερα θα έλεγα.

Δεν έχω άποψη για την αυτονομία ακόμα, αλλά υποψιάζομαι πως θα είναι ελαφρώς χειρότερη, κυρίως λόγω του ότι το GPS στο Android 9 δεν έχει επιλογή για εξοικονόμηση ενέργειας, παρά μόνο on-off και κάνει μόνο του τη διαχείριση.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγω το Update και ολα πανε ρολόι. Γενικά το κινητό τα σπάει. Το έχω 2 χρόνια και κανονικά θα πήγαινα σε κάτι καινούργιο αλλά δεν μου πάει να το αφήσω.....
Huawei Honor 3C (H30-U10) - B120 - unroot
Link to comment
Share on other sites

Έχει αναβαθμιστεί και η διαχείριση δεδομένων κινητής, με δυνατότητα ημέρας έναρξης του κύκλου μέτρησης και με μια λειτουργία έξυπνης διαχείρισης που σου επιτρέπει να επιλέξεις ποιες εφαρμογές θα έχουν απεριόριστη πρόσβαση και ποιες θα κάνουν εξοικονόμηση.
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αναφέρεις υπήρχαν και στις προηγούμενες εκδόσεις. Κάτι καινούργιο;

 

Όσον αφορά τα δεδομένα, δεν υπήρχε η δυνατότητα να ορίσεις συγκεκριμένη ημέρα έναρξης χρήσης, έτρεχε μηνιαίο κύκλο από την 1η καθε φορά. Για την εξοικονόμηση, αναβάθμισαν την εφαρμογή.

Στα υπόλοιπα, πρόσθεσαν περισσότερους τρόπους διεπαφής (εικονίδια, gestures ή μπάρα), εικαστικές διαφοροποίησεις, πιο επιθετική διαχείριση μνήμης, κάποιες νέες εφαρμογές της Huawei, συν ό,τι νέο φέρνει το android 9 σε θέματα διαχείρισης.

Κάτι τρομερά διαφορετικό χρηστικά δεν υπάρχει.

Μένει να αποδειχθεί πώς έχει επηρεαστεί η αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Με το 9 έχει μικρά αλλά μπόλικα bugs (μου θημισε το miui της xiaomi σε αυτό το θέμα) και ε ει κάμποση λαγ
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλα και απο εμενα με χρι στιγμής. Μπαταρία στα ιδια επιπεδα, κατι μικροαλλαγές σε εικονιδια και υπηρεσίες, αλλά γενικά μια χαρά και με σταθεροτητα. Τώρα τι γίνεται από πίσω θελει χρονο για να το διαπιστωσουμε τουλαζιστον οσο αφορα το θεμα της διαχειρισης της μπαταρίας. Πάντως ενω ψαχνομουνα για αλλαγη τηλεφώνου, τώρα με την 9αρα επάνω, με μπαταρία και καμερα μια χαρά και τρέχοντας ρολόι τα πάντα, σιγουρα πήρε παράταση για μετά το καλοκαίρι και αν.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πείτε μας εντυπώσεις για να πάμε στην 9 εγώ ακόμα έχω nougat

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θέλουμε καλύτερη μπαταρία από την nougat

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έβαλα το Android 8 γιατί ήταν χειρότερο από την nougat

Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο που είναι χειρότερη η 9 από την 8, είναι ποιο αργή στα transitions(λογικό) σε όλα τα άλλα είναι ισάξια η και καλύτερη, αν θέλετε light fast παντός 8 μονόδρομος γιατί πλέον είναι βαρύ για το κινιτο ακόμη και στο p20 pro είναι ποιο αργή η 9, μόνο mate 20/20 pro πάει σφαίρα με αυτήν

Πάντα μηλαω για clean install με update σε κάποιους πάει καλά σε κάποιους μαύρο Χάλι

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα θα μείνω με την nougat γιατί και το HTC m8 που έχω το άφησα στην 4 ενώ έχει πάρει και την 6. Με λίγα λόγια σπάνια τα κινητά γίνονται καλύτερα κάνοντας αναβάθμιση σε άλλη έκδοση πρέπει να παραμείνει στην έκδοση που το αγόρασες
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα θα μείνω με την nougat γιατί και το HTC m8 που έχω το άφησα στην 4 ενώ έχει πάρει και την 6. Με λίγα λόγια σπάνια τα κινητά γίνονται καλύτερα κάνοντας αναβάθμιση σε άλλη έκδοση πρέπει να παραμείνει στην έκδοση που το αγόρασες

 

 

 

Δηλαδή για να καταλάβω , αφήνεις τα κινητά σου χωρίς αναβαθμίσεις , security patch κτλ ;;

Ελπίζω να μην χρησιμοποιείς κάρτες , εφαρμογές τραπεζών κτλ....

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω , αφήνεις τα κινητά σου χωρίς αναβαθμίσεις , security patch κτλ ;;

Ελπίζω να μην χρησιμοποιείς κάρτες , εφαρμογές τραπεζών κτλ....

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

κοίτα έχει ενα δίκαιο αν θέλει συσκευή να είναι το ίδιο γρήγορη day one την αφήνεις όπου είναι ...... εγώ πχ που κάνω χρήση από εφαρμογές τράπεζας κλπ κλπ δεν μπορώ να κάνω αυτό(πλέον όλες αυτές η εφαρμογές έχουν και ελάχιστη απαίτηση στο οτι αφορά λογισμικό) αλλά ούτε αργό κινιτο θέλω ετσι αναγκαστικά κάθε χρονακη άλλη συσκευή στην περίπτωση του mate 2 χρονιά τράβηξε άνετα

 

btw 99% πλέον επιθέσεων στα τραπεζικά στοιχεία κλπ είναι μεσώ phishing :) (ενημερωτικά αυτό απλα επειδή είμαι του χώρου και αναφέρθηκε)

Link to comment
Share on other sites

Άψογο και με την 9 η συσκευή!

Την έχω απ τον Ιανουάριο του 2017.

Πλέον έχει και face unlock!

 

Sent from my Huawei Mate 9 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να είναι πιο γρήγορο από την nougat και να κρατάει περισσότερο η μπαταρία

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλλιώς θα περιμένω μέχρι να πάρω άλλο κινητό

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την nougat δουλεύει τέλεια πάντως

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να είναι πιο γρήγορο από την nougat και να κρατάει περισσότερο η μπαταρία

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλλιώς θα περιμένω μέχρι να πάρω άλλο κινητό

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την nougat δουλεύει τέλεια πάντως

Αν θέλεις κάτι τέτοιο κάνε ότι κάνω και εγώ, κάθε χρόνο και άλλη συσκευή άλλος τρόπος δεν υπάρχει πάντα το επόμενο update ρίχνει την ταχύτητα είτε λίγο είτε πολύ την ρίχνει (μηλαω για μεγάλο update όχι τα ενδιάμεσα)

 

Όσο για την μπαταρία καλύτερα είναι σε αναμονή, σε χρήση δεν άλλαξε και κάτι (λογικό)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...