Jump to content

Huawei Mate 9


Kos_77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτό οχι δεν θα αλλάξει με hard reset όπως ανέφερα και πριν το oreo είναι ποιο βαρύ απο το 7 έτσι σε εφαρμογές με μπολικο περιεχόμενο κανει μπαμ
Με βλέπω να επιστρέφω στη nougat όπου το κινητό ήταν απροβλημάτιστο. Δυστυχώς πολύ κακό update από τη HUAWEI
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με βλέπω να επιστρέφω στη nougat όπου το κινητό ήταν απροβλημάτιστο. Δυστυχώς πολύ κακό update από τη HUAWEI

 

γενικός να ξέρεις από το πρώτο andoid μέχρι τελευταίο ανεξαρτήτου εταιρίας και χωρίς εξαιρέσεις το επόμενο android από αυτό που φοράει η συσκευή από την αρχή ήταν πάντα ποιο αργό και ποιο βαρύ καθώς google πάντα προσθέτει καινούργιες υπηρεσίες στο backround κλπ κλπ έτσι όσο δυνατή και να είναι η συσκευή πάντα θα είναι λίγο ποιο αργή

 

ετσι εδω και καιρο δεν με νοιαζουν τα next version updates παρα μονο security fixes και bug fixes

Link to comment
Share on other sites

γενικός να ξέρεις από το πρώτο andoid μέχρι τελευταίο ανεξαρτήτου εταιρίας και χωρίς εξαιρέσεις το επόμενο android από αυτό που φοράει η συσκευή από την αρχή ήταν πάντα ποιο αργό και ποιο βαρύ καθώς google πάντα προσθέτει καινούργιες υπηρεσίες στο backround κλπ κλπ έτσι όσο δυνατή και να είναι η συσκευή πάντα θα είναι λίγο ποιο αργή

 

ετσι εδω και καιρο δεν με νοιαζουν τα next version updates παρα μονο security fixes και bug fixes

Το ξέρω, έχω χρόνια android. Εδώ μιλάμε όμως για μεγάλη πτώση στην εμπειρία χρήσης. Καλύτερα να μην έδινε το update η HUAWEI αν ήταν να το κάνει έτσι. Για εμένα έχει ευθύνη και αυτή.
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως η συσκευή πάει πολύ καλά και μέχρι στιγμής το μόνο που έχει κολλήσει είναι η εφαρμογή Facebook 2-3 φορές. Είδα πολύ καλητερη μπαταρία και το μοναδικό μείον είναι ότι πρέπει να ψάξεις για να δώσεις πρόσβαση στις εφαρμογές που θες να τρέχουν συνέχεια στο παρασκήνιο. Όλα αυτά χωρίς επαναφορά μετά την αναβάθμιση.

 

Gesendet von meinem MHA-L29 mit Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν καταφερα να την περασω , την εχω κατεαβασει 10 φορες και συνεχεια με πεταει μετα το restart στην οθονη με eRecovery και κει δεν εχω απιλογες παρα μονο restart η power off.

 

Υποψιν οτι ουτε hard reset ΔΕΝ μπορω να κανω , παλι κει με πεταει !! Ισως κατι παιζει η εχει χαλασει ο μαμισιος recovery...

 

Και απο τι βλεπω μιας και δεν ακουω και καλα λογια .. ισως μεινω στην 7 , υπαρχει καποιος τροπος να απενεργοποιησω την εγκατασταση γιατι συνεχεια μου πεταει οτι υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση και στο εικονιδιο στις ρυθμισεις εχω κοκκινο 1 οτι κατι υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, έχω χρόνια android. Εδώ μιλάμε όμως για μεγάλη πτώση στην εμπειρία χρήσης. Καλύτερα να μην έδινε το update η HUAWEI αν ήταν να το κάνει έτσι. Για εμένα έχει ευθύνη και αυτή.

 

και να την εκραζε το μισο συμπαν που ειναι και updatolagnoi?

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω παντως δεν καταφερα να την περασω , την εχω κατεαβασει 10 φορες και συνεχεια με πεταει μετα το restart στην οθονη με eRecovery και κει δεν εχω απιλογες παρα μονο restart η power off.

 

Υποψιν οτι ουτε hard reset ΔΕΝ μπορω να κανω , παλι κει με πεταει !! Ισως κατι παιζει η εχει χαλασει ο μαμισιος recovery...

 

Και απο τι βλεπω μιας και δεν ακουω και καλα λογια .. ισως μεινω στην 7 , υπαρχει καποιος τροπος να απενεργοποιησω την εγκατασταση γιατι συνεχεια μου πεταει οτι υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση και στο εικονιδιο στις ρυθμισεις εχω κοκκινο 1 οτι κατι υπαρχει

 

ουτε hard reset? μπας και εχεις unlocked bootloader?

Link to comment
Share on other sites

οχι κλειδωμενο bootloader εχω , τον ειχα ξεκλεισωσει παλια για να περασω android 8 ... δεν τα καταφερα ... ( ειχα βαλει και TWRP recovery ) και τελικα τον ξανακλειδωσα γιατι με ενοχλουσε και στο boot το μηνυμα που ειχε οτι εχω ξεκλειδωμενο bootloader.

 

δοκιμασα και hard reset μεσω του κρυφου μενου και κει τιποτα... παλι με πεταει μετα το restart στην οθονη eRecovery , δεν μπορω να κανω τιποτα

Link to comment
Share on other sites

και να την εκραζε το μισο συμπαν που ειναι και updatolagnoi?

 

Εγώ πάντως την κράζω που δίνει χάλια update και χαλάει τη συσκευή. Και θα το σκεφτώ αν ξαναπάρω HUAWEI

Link to comment
Share on other sites

οχι κλειδωμενο bootloader εχω , τον ειχα ξεκλεισωσει παλια για να περασω android 8 ... δεν τα καταφερα ... ( ειχα βαλει και TWRP recovery ) και τελικα τον ξανακλειδωσα γιατι με ενοχλουσε και στο boot το μηνυμα που ειχε οτι εχω ξεκλειδωμενο bootloader.

 

δοκιμασα και hard reset μεσω του κρυφου μενου και κει τιποτα... παλι με πεταει μετα το restart στην οθονη eRecovery , δεν μπορω να κανω τιποτα

 

οταν ξεκλειδωνεις μια τελος......

θελει τωρα μια διαδικασια να επανελθει στα φισιολογικα η συσκευη....... για αρχη πρεπει να φαλσαρεις και τ 3 μαμα recovery απο fastboot πισω και μετα να περασεις απο sdcard μαμα rom που ειναι για emergency recovery και μετα θα επανελθει η συσκευη στα καλα της

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πάντως την κράζω που δίνει χάλια update και χαλάει τη συσκευή. Και θα το σκεφτώ αν ξαναπάρω HUAWEI

 

κοιτα 60% καίγονται για το τελευταιο updates (οτι update και να ειναι ) η κλασσικοι updetoλαγνοι....... 40% απλα δεν τους νοιαζει τπτ

και 10% λειει το σοστο οτι δεν επρεπε να παρει ποτε update

 

γενικος ποτε και κανενα κινιτο δεν πρεπει να παρει update αφου ποτε μα ποτε η επομενη εκδοση δεν παιζει καλα

παντος κανονικά γυρνάς στην 7 επίσημα μάλιστα

Link to comment
Share on other sites

οταν ξεκλειδωνεις μια τελος......

θελει τωρα μια διαδικασια να επανελθει στα φισιολογικα η συσκευη....... για αρχη πρεπει να φαλσαρεις και τ 3 μαμα recovery απο fastboot πισω και μετα να περασεις απο sdcard μαμα rom που ειναι για emergency recovery και μετα θα επανελθει η συσκευη στα καλα της

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ωραια , ξεκλειδωσα παλι τον bootloader και εχω και twrp recovery ( αν χρειαστει ) , αλλα αυτα τα μαμισια recovery που θα τα βρω ? και τετοια rom που θα βρω ?

Λες να μπει η rom με dload ? γιατι εκανα μια προσπαθεια με dlaod και ξανα με πεταει παλι σε εκεινη την παλιοοθονη με τον eRecovery ... :angry:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα 60% καίγονται για το τελευταιο updates (οτι update και να ειναι ) η κλασσικοι updetoλαγνοι....... 40% απλα δεν τους νοιαζει τπτ

και 10% λειει το σοστο οτι δεν επρεπε να παρει ποτε update

 

γενικος ποτε και κανενα κινιτο δεν πρεπει να παρει update αφου ποτε μα ποτε η επομενη εκδοση δεν παιζει καλα

παντος κανονικά γυρνάς στην 7 επίσημα μάλιστα

 

εγώ "καίγομαι" για security updates, δεν ξέρω αν αυτό με κατατάσσει στους updatoλάγνους.

νομίζω οτι είναι σημαντικό πλέον, καθώς ένα σωρό δεδομένα μας, προσωπικά στοιχεία, apps καρτών και τραπεζών, είναι μέσα σε ένα κινητό.

για τα updates λειτουργικού δεν έχω πολλές επιπλέον απαιτήσεις απο οτι δίνει το 7, οπότε κάλλιστα θα μπορούσα και χωρίς το ορεο.

 

αυτό που λες όμως οτι αναβάθμιση στην επόμενη έκδοση γονατίζει το κινητό, δεν ισχύει εάν γίνει σωστά.

το z3+ μου απο την 6 στην 7 δεν έχασε τίποτα να μην σου πω οτι κέρδισε σε επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

οταν ξεκλειδωνεις μια τελος......

θελει τωρα μια διαδικασια να επανελθει στα φισιολογικα η συσκευη....... για αρχη πρεπει να φαλσαρεις και τ 3 μαμα recovery απο fastboot πισω και μετα να περασεις απο sdcard μαμα rom που ειναι για emergency recovery και μετα θα επανελθει η συσκευη στα καλα της

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ωραια , ξεκλειδωσα παλι τον bootloader και εχω και twrp recovery ( αν χρειαστει ) , αλλα αυτα τα μαμισια recovery που θα τα βρω ? και τετοια rom που θα βρω ?

Λες να μπει η rom με dload ? γιατι εκανα μια προσπαθεια με dlaod και ξανα με πεταει παλι σε εκεινη την παλιοοθονη με τον eRecovery ... :angry:

 

pes mou poia rom foras molis pao spiti na asxolitho na sou vro ta recoveries

Link to comment
Share on other sites

 

pes mou poia rom foras molis pao spiti na asxolitho na sou vro ta recoveries

 

Αριθμος εκδοσης MHA-L29C432B198

Εκδοση ΕΜUI 5.0.1

Eκδοση Android 7.0

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν από 198 εκανα extract λογικά τα ίδια είναι

 

κατεβάζεις αυτό το zip μέσα έχει δυο recovery

 

μπαίνεις σε fastboot mode και τα περνάς

 

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot flash recovery2 recovery2.img

 

μετα κάνεις εκκίνηση και μετα δοκιμάζεις factory reset

 

 

 

https://mega.nz/#!u1IEjAAR!978F-UHMRCcHXun1nZtOQY5jiEGqq8yYIqG7fJSaMpY

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν από 198 εκανα extract λογικά τα ίδια είναι

 

κατεβάζεις αυτό το zip μέσα έχει δυο recovery

 

μπαίνεις σε fastboot mode και τα περνάς

 

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot flash recovery2 recovery2.img

 

μετα κάνεις εκκίνηση και μετα δοκιμάζεις factory reset

 

 

 

https://mega.nz/#!u1IEjAAR!978F-UHMRCcHXun1nZtOQY5jiEGqq8yYIqG7fJSaMpY

 

:pμια χαρα , τα εβαλα και οντος εγινε factory reset lowlevel ... επιτελους ... παντα πριν με πεταγε στην κολοοθονη ercovery.

αρα ... χχχμμμμ λογικα θα περασει και την 8 oreo... κατεβαζω την αναβαθμιση που ειναι 2.51 GB και μακαρι να περασει ..

Link to comment
Share on other sites

επιτελους μια χαρα περασε και σε μενα η oreo ..... οεο !!

ευχαριστω πολυ πολυ τον φιλο egodemis για την βοηθεια με τα recovery .

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

επιτελους μια χαρα περασε και σε μενα η oreo ..... οεο !!

ευχαριστω πολυ πολυ τον φιλο egodemis για την βοηθεια με τα recovery .

 

εμ βλέπεις ολο και κατι θυμάμαι δεν γέρασα τελείως :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπαθώ να βρω τρόπο το messenger να μου βγάζει σε μικρό εικονίδιο την κάμερα όταν μιλάω με κάποιον και παράλληλα να ψάχνω οτιδήποτε στο κινητό. Με το που θα βγω από την οθόνη όταν μιλάω με κάποιον χάνεται η εικόνα του άλλου στο Lively. Υπάρχει κάποια λύση ξέρει κάποιος κάτι που μπορώ να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπαθώ να βρω τρόπο το messenger να μου βγάζει σε μικρό εικονίδιο την κάμερα όταν μιλάω με κάποιον και παράλληλα να ψάχνω οτιδήποτε στο κινητό. Με το που θα βγω από την οθόνη όταν μιλάω με κάποιον χάνεται η εικόνα του άλλου στο Lively. Υπάρχει κάποια λύση ξέρει κάποιος κάτι που μπορώ να κάνω?
Σχεδίαση πάνω από άλλες εφαρμογές στης άδειες εφαρμογής πρέπει να είναι στο ναι
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση : Οταν παω να σβησω μια φωτο μου βγαζει μνμ οτι για ενα μηνα θα βρισκεται στο φακελλο "προσφατα διαγραφεντα". Που στο καλο βρισκω αυτο το φακελλο;;;; οεο;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση : Οταν παω να σβησω μια φωτο μου βγαζει μνμ οτι για ενα μηνα θα βρισκεται στο φακελλο "προσφατα διαγραφεντα". Που στο καλο βρισκω αυτο το φακελλο;;;; οεο;;;
Στην gallery κάτω κάτω λέει "recently deleted" , εκεί.
Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση : Οταν παω να σβησω μια φωτο μου βγαζει μνμ οτι για ενα μηνα θα βρισκεται στο φακελλο "προσφατα διαγραφεντα". Που στο καλο βρισκω αυτο το φακελλο;;;; οεο;;;

 

στο τελος του gallery :p

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα ρεκόρ. Μόνο wifi όλη μέρα σπίτι. f6fabd92b54942f780d973654cf3248c.jpg

 

Gesendet von meinem MHA-L29 mit Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...