Jump to content

Huawei Mate 9


Kos_77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάπου νομίζω είχα διαβάσει ότι 20 είναι ο ασπρόμαυρος και 12 ο έγχρωμος. Όταν επιλέγεις να βγάλεις έγχρωμο με 20mp τότε βγάζει από τον ασπρόμαυρο φακό και από τον έγχρωμο παίρνει τα χρώματα και τα περνάει με software στη φώτο που έβγαλε ο ασπρόμαυρος. Με κάθε επιφύλαξη αυτά που λέω. Απλά σκέφτομαι να το πάρω το κινητό και το ψάχνω τελευταία Edited by vlgeor
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά ας συντονιστούμε λίγο όλοι μαζί για να βγάλουμε ένα συμπέρασμα. Ο πάνω φακός είναι μονόχρωμος και είναι 20 megapixel και ο κάτω έγχρωμος και τραβάει 12 megapixel. Δείτε εδώ, το λέει στο review:

 

http://www.techradar.com/reviews/huawei-mate-9/3

 

O φίλος πιο πάνω που έβαλε δίπλα δίπλα τις φώτο και βλέπει θολούρα μας μπέρδεψε λέγοντας ότι και ο ασπρόμαυρος τραβάει έγχρωμες φώτο των 20 megapixels. Δεν ισχύει όμως κάτι τέτοιο. Δηλαδή δε γίνεται εναλλαγή της μια κάμερας με την άλλη. Αυτό γίνεται μόνο αν πατήσεις στην επιλογή μονοχρωμια που τραβάει με τον πάνω φακό (μονόχρωμο) αντί του κάτω

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας συντονιστούμε λίγο όλοι μαζί για να βγάλουμε ένα συμπέρασμα. Ο πάνω φακός είναι μονόχρωμος και είναι 20 megapixel και ο κάτω έγχρωμος και τραβάει 12 megapixel. Δείτε εδώ, το λέει στο review:

 

http://www.techradar.com/reviews/huawei-mate-9/3

 

O φίλος πιο πάνω που έβαλε δίπλα δίπλα τις φώτο και βλέπει θολούρα μας μπέρδεψε λέγοντας ότι και ο ασπρόμαυρος τραβάει έγχρωμες φώτο των 20 megapixels. Δεν ισχύει όμως κάτι τέτοιο. Δηλαδή δε γίνεται εναλλαγή της μια κάμερας με την άλλη. Αυτό γίνεται μόνο αν πατήσεις στην επιλογή μονοχρωμια που τραβάει με τον πάνω φακό (μονόχρωμο) αντί του κάτω

 

εδω αλλα λει αντε βρες άκρη :wacko:

https://www.dxomark.com/Mobiles/Mate-9-camera-review-A-big-step-up-for-Huawei

 

και εγω ξερω οτι ειναι μεγαλος και μικρος........

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά πόσο την καταπονειτε την μπαταρία του κινητού; Μαξ όταν πέσει στο 20% πρέπει να μπαίνει στη φόρτιση και να βγαίνει πριν το 100 για να γλιτώνετε έναν κύκλο φόρτισης. Δεν κάνει καλό να το βάζετε στα 10, 5 η 2 % Σκεφτείτε ότι είναι σα να πλακωνεστε στο γυμναστήριο όλη μέρα κι όταν γυρνάτε σπιτι να τρώτε αμέσως καρμπονάρα!

Τώρα δλδ αυτή η έρευνα από που προκύπτει;

Ναι καλό είναι να μην αδειάζει λογο υλικού κατασκευής της μπαταρίας αλλά το να μην γράφει κύκλους ζωής κτλ δεν πιστεύω πως στέκει κάπου.

 

 

Εισαι μεσα στην καμερα, σερνεις αριστερα το δαχτυλο σου για να μπεις στο μενου των ρυθμισεων της καμερας και στην αναλυση επιλεγεις 20ΜΡ.

Και φωτογραφιζεις με την 20ρα καμερα, τοσο απλα.

 

Τόσο απλά Είσαι λάθος φίλε μου.

 

Ο πάνω φακός που είναι 20αρης είναι ο ασπρόμαυρο και δουλεύει σε συνεργασία με τον κάτω 12αρι που είναι ο έγχρωμος δίνοντας βάθος σωστό μαύρο και ότι άλλο χρειάζεται .

Για να δουλέψει μόνος του ο πάνω πρέπει να γίνει αυτή η επιλογή που αν δεν την έχετε δουλέψει βγάζει εξερετικες ασπρόμαυρες φώτο...

5d08321a3a73cb0e54bcede04278abf5.jpg

εδω αλλα λει αντε βρες άκρη :wacko:

https://www.dxomark.com/Mobiles/Mate-9-camera-review-A-big-step-up-for-Huawei

 

και εγω ξερω οτι ειναι μεγαλος και μικρος........

Πιστεύω περισσότερα την σελίδα της εταιρίας να σου πω την αλήθεια.

9af6ea7cce6796c928cafad660f8ca83.jpg

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Hayat έχεις διαπιστώσει και εσύ θόλωμα όταν η ανάλυση που ζητάς είναι ανώτερη των 12mp?

 

Βασικά εγώ το είχα πάντα στα 9 megapixels γιατί δεν μπορώ το κάδρο 4:3. Το έβαλα σήμερα όμως από περιέργεια στα 20 και έβγαλα κάποιες φωτό και δεν είδα θολούρα. Ίσως ήμουν τυχερός. Τι να πω ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα δλδ αυτή η έρευνα από που προκύπτει;

Ναι καλό είναι να μην αδειάζει λογο υλικού κατασκευής της μπαταρίας αλλά το να μην γράφει κύκλους ζωής κτλ δεν πιστεύω πως στέκει κάπου.

 

 

 

 

Τόσο απλά Είσαι λάθος φίλε μου.

 

Ο πάνω φακός που είναι 20αρης είναι ο ασπρόμαυρο και δουλεύει σε συνεργασία με τον κάτω 12αρι που είναι ο έγχρωμος δίνοντας βάθος σωστό μαύρο και ότι άλλο χρειάζεται .

Για να δουλέψει μόνος του ο πάνω πρέπει να γίνει αυτή η επιλογή που αν δεν την έχετε δουλέψει βγάζει εξερετικες ασπρόμαυρες φώτο...

5d08321a3a73cb0e54bcede04278abf5.jpg

 

Πιστεύω περισσότερα την σελίδα της εταιρίας να σου πω την αλήθεια.

9af6ea7cce6796c928cafad660f8ca83.jpg

 

Εδώ δες φιλε μου

 

http://www.techadvisor.co.uk/how-to/mobile-phone/how-properly-charge-phone-battery-battery-care-tips-3619623/

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σας τράβηξα μερικές φοτο για σύγκριση (επειδι είναι βράδυ είναι βραδυνές φοτο sorry)

 

20 MP ΈΓΧΡΩΜΗ

20 MP COLOUR

 

12 MP ΈΓΧΡΩΜΗ

12 MP COLOUR

 

20 MP ΑΣΠΡΌΜΑΥΡΗ

20 MP BLACK AND WHITE

 

12 MP ΑΣΠΡΌΜΑΥΡΗ

16 MP BLACK AND WHTE

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά πόσο την καταπονειτε την μπαταρία του κινητού; Μαξ όταν πέσει στο 20% πρέπει να μπαίνει στη φόρτιση και να βγαίνει πριν το 100 για να γλιτώνετε έναν κύκλο φόρτισης. Δεν κάνει καλό να το βάζετε στα 10, 5 η 2 % Σκεφτείτε ότι είναι σα να πλακωνεστε στο γυμναστήριο όλη μέρα κι όταν γυρνάτε σπιτι να τρώτε αμέσως καρμπονάρα!

Οι κύκλοι φόρτισης είναι ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΟΙ. Πχ: 40->95% την μια μέρα, 40->85% την άλλη μέρα, σύνολο 100% = 1 κύκλος φόρτισης

Εισαι μεσα στην καμερα, σερνεις αριστερα το δαχτυλο σου για να μπεις στο μενου των ρυθμισεων της καμερας και στην αναλυση επιλεγεις 20ΜΡ.

Και φωτογραφιζεις με την 20ρα καμερα, τοσο απλα.

Δεν ισχύει αυτό που λες, τραβάει με την 20ρα και περνάει τα χρώματα από την 12ρα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ το είχα πάντα στα 9 megapixels γιατί δεν μπορώ το κάδρο 4:3. Το έβαλα σήμερα όμως από περιέργεια στα 20 και έβγαλα κάποιες φωτό και δεν είδα θολούρα. Ίσως ήμουν τυχερός. Τι να πω ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εδώ δες φιλε μου

 

http://www.techadvisor.co.uk/how-to/mobile-phone/how-properly-charge-phone-battery-battery-care-tips-3619623/

Δεν είναι χαζά τα smartphone για να τα ξεγελάς βγάζοντας τα πριν την συμπλήρωση του 100% για να μην γράψει 1 κύκλο. Αλλά και να τον γράψει δεν πειράζει χαρείτε το κινητό σας χωρίς τέτοιες σκέψεις.

 

Η προσωπική μου εμπειρία είναι :

ότι και να κάνεις στην μπαταρία όσο καλά και να της συμπεριφερθεις η διαφορά με το να μη την προσέχεις είναι ελάχιστη.

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Τώρα δλδ αυτή η έρευνα από που προκύπτει;

Ναι καλό είναι να μην αδειάζει λογο υλικού κατασκευής της μπαταρίας αλλά το να μην γράφει κύκλους ζωής κτλ δεν πιστεύω πως στέκει κάπου.

 

Μια χαρα στεκει και παραστεκει, ψαξου στο ιντερνετ ρωτα μερικους ειδικους και θα σου πουν.

Βεβαια αραια και που καλο ειναι να την αφηνεις να αδειασει τελειως για να καλιπραριστει σωστοτερα. Καθε 6 μηνες περιπου δηλαδη.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

ενδιαφέρομαι και εγω να αγοράσω το εν λόγω κινητό και χαζεύοντας κάτι άσχετο στο ebay έπεσα σ' αυτό γνωρίζει κανείς αν θα παίζει στην Ελλάδα; γιατι με τις μπάντες δε τα πάω και τόσο καλά... Αν παίζει πάντως νομίζω είναι τρελή ευκαιρία.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα στεκει και παραστεκει, ψαξου στο ιντερνετ ρωτα μερικους ειδικους και θα σου πουν.

Βεβαια αραια και που καλο ειναι να την αφηνεις να αδειασει τελειως για να καλιπραριστει σωστοτερα. Καθε 6 μηνες περιπου δηλαδη.

Αδελφέ, δεν ισχύει αυτό με τον κύκλο φόρτισης. Δουλεύει 100% αθροιστικά. Ναι καλό είναι να μην πάει κάτω από 10% συχνά, αλλά κύκλοι γράφονται και με δέκα φορτίσεις 40->50%

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα στεκει και παραστεκει, ψαξου στο ιντερνετ ρωτα μερικους ειδικους και θα σου πουν.

Βεβαια αραια και που καλο ειναι να την αφηνεις να αδειασει τελειως για να καλιπραριστει σωστοτερα. Καθε 6 μηνες περιπου δηλαδη.

 

Όχι δεν στέκει αν δεν μπορείς να το καταλάβεις μην μπερδεύεις και τους υπόλοιπους. Ψαξου εσύ σωστά και όχι όπου νανε μάθε και μετά έλα να μας πεις και εμάς.

Στα λέω με καλή πρόθεση.

Ψάξε εσύ στο ίντερνετ *πονοκέφαλος* και θα βρεις ότι δεν φαντάζεσαι

Ψάξε *αν η γη είναι στρογγυλή* και θα βρεις ότι είναι και στρογγυλη αλλά και επίπεδη.

Γενικά στο ίντερνετ αν δεν ξέρεις να ψάξεις θα βρεις άρθρα να συμφωνούν με οτι και αν θες και ας μην είναι σωστά..

 

Αυτό με την μπαταρία ότι και να λες, οι κύκλοι ζωής που μικρή σημασία έχουν είναι αθροιστικές.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα οδηγό για Root στο Huawei Mate 9

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα οδηγό για Root στο Huawei Mate 9

Ο επίσημος τρόπος είναι υπάρχει από το day one απλά χάνεις την εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Ο επίσημος τρόπος είναι υπάρχει από το day one απλά χάνεις την εγγύηση
Αφού πλέον μπορείς να κλειδώσεις bootloader δεν έχεις πρόβλημα με την εγγύηση :)
Link to comment
Share on other sites

Για ποιών λόγο να ρουταρεις το Mate;

Βασικα εμένα είναι το δεύτερο κινητό που δεν ρουταρω (Mate8 & mate9) δεν βρίσκω λόγο

Μήπως υπάρχει να μπω στο παιχνίδι, για πείτε;

Link to comment
Share on other sites

Αφού πλέον μπορείς να κλειδώσεις bootloader δεν έχεις πρόβλημα με την εγγύηση :)

 

να κλειδώσεις μπορείς (πάντα μπορούσες) προφανώς για λόγους ασφαλείας σου δίνει δυνατότητα για να το κάνεις lock

 

με μια μοναδική διαφορά

όταν το κλειδώνεις πάλι σου λέει ένα πανέμορφο RELOCKED που σημαίνει ναι μεν είσαι οπούς ήσουν λειτουργικά αλλα......... εγγύηση φτερά :lol:

 

ουσιαστικα να πως παει

 

SecureBootLoaderLockState: LOCEKED/SECUREBOOT ENABLED/FUSE NOT TRIGGERED (ουσιαστικά είναι κλειδωμένο το loader και δεν επιτρέπει να περνάς boot image χωρίς υπογραφή)

-

-

-

-

-

SecureBootLoaderLockState: UNLOCKED/SECUREBOOT DISABLED/FUSE TRIGGERED (ουσιαστικά είναι ξεκλείδωτο το loader και το κανεις οτι θελεις και αν δεις η το fuse ενεργοποιήθηκε)

 

-

-

-

-

SecureBootLoaderLockState: RELOCKED/SECUREBOOT ENABLED/FUSE TRIGGERED (ουσιαστικά είναι κλειδωμένο το loader και δεν επιτρέπει να περνάς boot image χωρίς υπογραφή οπος και πρωτα με μοναδική διαφορά που ενημερώνει την εταιρεία οτι κάποτε το εχεις ξεκλειδώσει )

 

 

 

ουσιαστικά εδώ και κάποιο καιρό έχουν κάτι που λέγεται efuse ουσιαστικά είναι ένα είδους hardware ασφάλειας που αν γίνει trigger δεν γυρνάει ποτέ πίσω

 

αν κλειδώσεις πίσω το loader εχεις όλα τα πλεονεκτήματα του κλειδωμένου πίσω εκτός από την εγγύηση (τουλάχιστον οτι άφορα την huawei και htc που ξέρω εγώ αν δεν κάνω λάθος και στην sony αν και εκεί ποιο φτηνή λύση βρήκαν όποιος ξεκλειδώνει bl απλα μπαίνει σε blacklist και όταν πάει για service φαίνεται )

 

Για ποιών λόγο να ρουταρεις το Mate;

Βασικα εμένα είναι το δεύτερο κινητό που δεν ρουταρω (Mate8 & mate9) δεν βρίσκω λόγο

Μήπως υπάρχει να μπω στο παιχνίδι, για πείτε;

 

 

για μένα 2 λόγοι (και αρκετά σοβαροί)

1. adaway (πραγματικά χωρίς αυτό μου έρχεται να πετάξω την συσκευη και να πάω σε dumbphone)

2. google spy services blocking (φτάνει όσα μάζεψε για μας ας χαλαρώσει λίγο)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Αν φλασαρεις επίσημη rom με τον τρόπο που υπάρχει στο xda δεν λέει πουθενά ένα πανέμορφο relocked. Το έχω κάνει δύο φορές, στις δύο αναβαθμίσεις που βγήκαν από τότε που πήρα το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Αν φλασαρεις επίσημη rom με τον τρόπο που υπάρχει στο xda δεν λέει πουθενά ένα πανέμορφο relocked. Το έχω κάνει δύο φορές, στις δύο αναβαθμίσεις που βγήκαν από τότε που πήρα το κινητό.

 

για να κανεις root οποιοδιποτε Huawei με android 6 και μετα (μπορει και 5) θα πρεπει να ξεκλειδοσεις το bootloader αν το κανεις τελος relock δεν το γλιτονεις

 

αν μου το διξεις live σε ενα p8/p9/p9+/p10/p10+/mate 9 πως μπορεί να γίνει locked to bl χωρίς να γράψει relocked και τι στον κόσμος

 

btw bootloader δεν έχει καμια με καμια σχέση με το firmware που περνάς (bootloader οπος τον εχουν κανει τωρα απλα ειναι ενας μπατσος ο οποιος κανει signature check)

 

 

ουσιαστικά μου λες δλδ

οτι

1. ζήτησες απο την huawei Η απο κάποιο αυτομματο tool το unlock code

2. έριξες την εντολή fastboot oem unlock και το unlock code

3. έκανες οτι έκανες

4. πέρασες πάλι την rom και κλείδωσε η συσκευη? χωρίς τπτ?

 

πραγματικά θέλω φώτο αλλιος δεν σινεβει ποτε (διαλεξε οτι συσκευη θελεις p8(με android 5 και πανω) p9/p10/mate η και plus εκδώσεις τους

(μονο σε καποιες αρχικες εκδωσεις του p8 γινοταν αλλα σε καμια περιπτοση οχι με απλα flash rom και τελος αλλα ολοκλιρη διαδικασια με το DCUnlocker)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

για να κανεις root οποιοδιποτε Huawei με android 6 και μετα (μπορει και 5) θα πρεπει να ξεκλειδοσεις το bootloader αν το κανεις τελος relock δεν το γλιτονεις

 

αν μου το διξεις live σε ενα p8/p9/p9+/p10/p10+/mate 9 πως μπορεί να γίνει locked to bl χωρίς να γράψει relocked και τι στον κόσμος

 

btw bootloader δεν έχει καμια με καμια σχέση με το firmware που περνάς (bootloader οπος τον εχουν κανει τωρα απλα ειναι ενας μπατσος ο οποιος κανει signature check)

 

 

ουσιαστικά μου λες δλδ

οτι

1. ζήτησες απο την huawei Η απο κάποιο αυτομματο tool το unlock code

2. έριξες την εντολή fastboot oem unlock και το unlock code

3. έκανες οτι έκανες

4. πέρασες πάλι την rom και κλείδωσε η συσκευη? χωρίς τπτ?

 

πραγματικά θέλω φώτο αλλιος δεν σινεβει ποτε (διαλεξε οτι συσκευη θελεις p8(με android 5 και πανω) p9/p10/mate η και plus εκδώσεις τους

(μονο σε καποιες αρχικες εκδωσεις του p8 γινοταν αλλα σε καμια περιπτοση οχι με απλα flash rom και τελος αλλα ολοκλιρη διαδικασια με το DCUnlocker)

Καλημέρα. Σου λέω ότι έκανα αυτό https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3593108 και στο τέλος έγραφε locked. Στο cmd όταν μετά έδωσα την εντολή bootloader status έγραφε locked. Φυσικά μετά ξεκλείδωσα πάλι για να ρουτάρω. Δεν ξέρω φυσικά, επειδή φαίνεται να ξέρεις τι γράφεις, αν έχει άλλο εργαλείο η Huawei που να λέει relocked. Όταν έχω χρόνο και όρεξη να περάσω την τελευταία έκδοση θα βγάλω φωτογραφίες.

Φτάνει με τα κινητά τώρα, φύγαμε για παραλία :)

Edited by efbill
Link to comment
Share on other sites

για μένα 2 λόγοι (και αρκετά σοβαροί)

1. adaway (πραγματικά χωρίς αυτό μου έρχεται να πετάξω την συσκευη και να πάω σε dumbphone)

2. google spy services blocking (φτάνει όσα μάζεψε για μας ας χαλαρώσει λίγο)

 

Για το πρώτο πίστεψε με υπάρχουν εφαρμογές που κάνουν την ίδια δουλειά και χωρίς να είσαι ρουτ τις δουλεύω κοντά 2 χρόνια. Ήταν ο μόνος λόγος που ήθελα ρουτ αλλά πλέων δεν χρειάζομαι.

 

Για το δεύτερο χωρίς να ξέρω απλά έτσι το έχω στο φτωχό μυαλό μου, δεν πιστεύω να υπάρχει τρόπος να κρύψεις κάτι αν αυτοί δεν θέλουν. Δλδ οκ δεν τα βλέπει η Google τα βλέπει κάποιος άλλος (που μπορεί να είναι πάλι η Google) δεν αλλάζει πολλά αυτό. Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο πίστεψε με υπάρχουν εφαρμογές που κάνουν την ίδια δουλειά και χωρίς να είσαι ρουτ τις δουλεύω κοντά 2 χρόνια. Ήταν ο μόνος λόγος που ήθελα ρουτ αλλά πλέων δεν χρειάζομαι.

 

Για το δεύτερο χωρίς να ξέρω απλά έτσι το έχω στο φτωχό μυαλό μου, δεν πιστεύω να υπάρχει τρόπος να κρύψεις κάτι αν αυτοί δεν θέλουν. Δλδ οκ δεν τα βλέπει η Google τα βλέπει κάποιος άλλος (που μπορεί να είναι πάλι η Google) δεν αλλάζει πολλά αυτό. Γνώμη μου.

 

Ναι μέσο του vpn με δύο μειονέκτηματα

1. Ποιο αργό internet

2. Αν δεν είναι local proxy κάποιος τρώει ταdata σου στο πιατάκι

3. Rip battery

Link to comment
Share on other sites

Ναι μέσο του vpn με δύο μειονέκτηματα

1. Ποιο αργό internet

2. Αν δεν είναι local proxy κάποιος τρώει ταdata σου στο πιατάκι

3. Rip battery

Είσαι λάθος και στα 3. Και μην γράφουμε πράγματα που μπερδεύουν κόσμο.

Άλλο η γνώμη μας για κάτι και άλλο αυτό.

Μόνο αν δοκιμάσεις θα δεις δεν έχω λόγο να σε πείσω. Απλά δοκίμασε.

Η εμπειρία μου σε ρουτ συσκευές είναι άνω της 5αετιας με πάνω από 10 συσκευές.

Δηλώνω λοιπών ότι το mate9 δεν το έχει ανάγκη. Φυσικά ο καθένας κάνει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...