Jump to content

Huawei Mate 9


Kos_77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το επεξεργαστικα λίγο χθες σε κατάστημα στην Θεσσαλονίκη και μου άρεσε πολύ.μου έκανε εντύπωση το πιο χαμηλό βάρος σε σύγκριση με το v10 που έχω όπως και το ότι είναι ίσως ελαχιστα πιο μικρό από το v 10 αλλά έχει μεγαλύτερη οθόνη.Για μελλοντική αναβάθμιση κινητού σίγουρα θα το πάρω.αλλα τώρα η τιμή του είναι απαγορευτικη

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

για να καταλάβω, είμαι διαθέσιμο το mate 9 (το απλό, ΟΧΙ το pro) στην Ελλάδα? Σε ποιά μαγαζιά?

 

Ok, το έχει στο you, το 4/64, 700 ευρά... χμμμμ λίγο τσιμπημένη τιμούλα, ίσως σε 5 μήνες που θα πέσει στα 400

Edited by fouskmech
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω και δεν νομίζω ότι θα πέσει τόσο χαμηλά ..400 νομίζω είναι πολύ λίγα για 5 μήνες.μακαει δηλαδή γιατί το θέλω και εγώ .

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με ξένα κόλλυβα ο Γερμανός;;;

 

Η εγγύηση είναι τριετής από την huawei όχι λόγω Γερμανού.

 

http://consumer.huawei.com/minisite/gr/vipservice/index.html

Εξαιρετική πολιτική πάντως

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ενέδωσα και εγώ στον πειρασμό. Single sim από Κωτσόβολο.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η προέλευση του μοντέλου (κινέζικο ή ευρωπαικό) και το firmware που φοράει ,αλλά και σε μένα μέχρι στιγμής τα notifications έρχονται άμεσα και όπως θα έπρεπε, χωρίς να χρειαστεί να κάνω την παραμικρή ρύθμιση.

Από εκεί και πέρα δηλώνω ενθουσιασμένος μέχρι στιγμής με το κινητό. Καταρχήν είναι κατά πολύ μικρότερο από ότι το φανταζόμουν και πολύ βολικό στο χέρι. Αψογη ποιότητα κατασκευής, κορυφαιά οθόνη και σε ποιότητα και σε φωτεινότητα, ακαριαίο δαχτυλικό (δεν έχω δει κάτι καλύτερο), ωραίο ηχείο, άριστη ποιότητα κλήσεως και τεράστια αυτονομία. Η κάμερα όπως είπε και ο tsiglas παραπάνω είναι μέσα στο top 5. Αλλού χάνει , αλλού κερδίζει σε σχέση με τον άμεσο ανταγωνισμό (s7 edge, iphone 7 plus, LG G5 , V20 κτλ). Προσωπικά έπιασα τον ευατό μου να "παίζει" όλη την ώρα με την ασπρόμαυρη κάμερα, οπού τα αποτελέσματα είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακά.

Στα θετικά για την Huawei η 3ετής εγγύησης και η 3μηνη αντικαταστάση οθόνης, η πολυτελής συσκευασία και τα ποιοτικότατα παρελκόμενα. Είτε πρόκειται για φορτιστή , είτε για ακουστικά , είτε για τον αντάπτορα από usb c σε microusb (όπου λειτουργεί και για μεταφορά δεδομένων και όχι μόνο για φόρτιση).

Συνεχίζω το σκάλισμα και εδώ θα είμαστε να τα λεμε.

 

Υ.Γ: Μέχρι στιγμής με έχει κάνει να ξεχάσω το s7 edge.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

για να καταλάβω, είμαι διαθέσιμο το mate 9 (το απλό, ΟΧΙ το pro) στην Ελλάδα? Σε ποιά μαγαζιά?

 

Ok, το έχει στο you, το 4/64, 700 ευρά... χμμμμ λίγο τσιμπημένη τιμούλα, ίσως σε 5 μήνες που θα πέσει στα 400

Το mate 8 παίζει πολύ ψηλά ακόμα. Το ίδιο πιστεύω και για το 9άρι.

 

Εστάλη από το Mate 8

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

για να καταλάβω, είμαι διαθέσιμο το mate 9 (το απλό, ΟΧΙ το pro) στην Ελλάδα? Σε ποιά μαγαζιά?

 

Ok, το έχει στο you, το 4/64, 700 ευρά... χμμμμ λίγο τσιμπημένη τιμούλα, ίσως σε 5 μήνες που θα πέσει στα 400

 

Υπάρχει στον κωτσόβολο σίγουρα & ως demo για όποιον θέλει να το δει έστω.

Στα 400 δεν θα πέσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ηχείο έχει κάτω έτσι;

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ένα ναι. Αλλά είναι ελαφρώς καλύτερο από το 8αρι.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι το πήρατε και είχατε το mate 8 πριν πιστεύετε ότι αξίζει η μετάβαση;Είναι τόσο βελτιωμένο σε σύγκριση με το 8αρι;

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οσοι το πήρατε και είχατε το mate 8 πριν πιστεύετε ότι αξίζει η μετάβαση;Είναι τόσο βελτιωμένο σε σύγκριση με το 8αρι;

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μόνο και μόνο για την υπέρ βελτιωμένη κάμερα την λίγο καλύτερη οθόνη και ήχο που έχει και σε συνδυασμό με την εξίσου πάρα πολύ καλή Μπαταρία για κάποιον που διαθέτει την διαφορά των χρημάτων αξίζει

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο για την υπέρ βελτιωμένη κάμερα την λίγο καλύτερη οθόνη και ήχο που έχει και σε συνδυασμό με την εξίσου πάρα πολύ καλή Μπαταρία για κάποιον που διαθέτει την διαφορά των χρημάτων αξίζει

Έχει και μια σπιρτάδα παραπάνω σε ταχύτητα και η οθόνη είναι όσο καλύτερη χρειάζεται για να μην ζηλεύουμε τους υπόλοιπους. Καταταλα συμφωνώ απόλυτα.

Είναι υπερπλήρες συσκευή πια

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

για να καταλάβω, είμαι διαθέσιμο το mate 9 (το απλό, ΟΧΙ το pro) στην Ελλάδα? Σε ποιά μαγαζιά?

 

Ok, το έχει στο you, το 4/64, 700 ευρά... χμμμμ λίγο τσιμπημένη τιμούλα, ίσως σε 5 μήνες που θα πέσει στα 400

Πότε δεν θα πέσει τόσο... Παίζει να μην πέσει καν ούτε 100 ευρώ (βλ p9 plus 700 ήταν 700 είναι και τώρα είχε ανά καιρούς κάτι με 580 600 αλλά όλα branded σαβούρες)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα πέσει, όπως γίνεται με όλα, όταν θα είναι η εποχή που θα ετοιμάζεται το mate 10, εκτιμώ ότι θα μειωθεί η τιμή του, ίσως και κάτω από 500....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα πέσει, όπως γίνεται με όλα, όταν θα είναι η εποχή που θα ετοιμάζεται το mate 10, εκτιμώ ότι θα μειωθεί η τιμή του, ίσως και κάτω από 500....

Μιλάς για 1 χρόνο μετά...ποιος έχει υπομονή να περιμένει μέχρι τότε; Επίσης μπορεί να υπάρχουν και καλυτερες προτάσεις στην αγορα τότε από άλλες εταιρείες, οπότε μπορεί να μην πουλάει ούτε στα 500. Όλα είναι υποθετικά λοιπόν.

Στην παρούσα φάση πάντως και λόγω έλλειψης ανταγωνισμού στην κατηγορία, δε νομίζω ότι θα υπάρξει κάποια σοβαρή μείωση τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα πέσει, όπως γίνεται με όλα, όταν θα είναι η εποχή που θα ετοιμάζεται το mate 10, εκτιμώ ότι θα μειωθεί η τιμή του, ίσως και κάτω από 500....

Πολύ σωστά και σε 3χρόνια πιστεύω θα έχει κάπου στα 250€. Πραγματικά αξίζει να περιμένει κάποιος να το πάρει σε αυτή την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι lg αυτό είναι το μόνο σιγουρο.δεν θα πέσει η τιμή του τόσο.

 

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μήπως κάποιος απο εσάς που έχει την κινέζικη έκδοση αντιμετώπισε πρόβλημα με τον συγχρονισμό των επαφών και αν ναι πως διορθώνεται... Έχω βάλει το gms installer και ότι εφαρμογή έχει σχέση με Google

 

Sent from my MHA-AL00 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μήπως κάποιος απο εσάς που έχει την κινέζικη έκδοση αντιμετώπισε πρόβλημα με τον συγχρονισμό των επαφών και αν ναι πως διορθώνεται... Έχω βάλει το gms installer και ότι εφαρμογή έχει σχέση με Google

 

Sent from my MHA-AL00 using Tapatalk

 

Εμένα συγχρονιζουν μια χαρά.... Θα πρέπει να ψάξεις στο Hiapp στην αναζήτηση με την λέξη Google και να εγκαταστήσεις την εφαρμογή Google contacts (αυτή με το μπλε ανθρωπακι)

Αν και εγώ έχω περάσει αυτή που έδινε ο durrada στο XDA που είναι από apk mirror και λειτουργεί 100%....εψαξα να σου βρω Λίνκ αλλά δεν το βρήκα....Η έκδοση που έβαλα εγώ είναι η "Συγχρονισμός επαφών Google 7.1.1"

Σβήσε οποία έχεις και βάλε αυτήν

http://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-contacts-sync/google-contacts-sync-7-1-1-release/google-contacts-sync-7-1-1-android-apk-download/

Και δώσε όλες τις άδειες

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Ακομα ενας ευτυχης κατοχος του ΜΑΤΕ 9 4/64GB σε GRAY χρωμα.

Αγορα χθες το μεσημερι απο το Πλαισιο στην τιμη των 699 ευρω.

Το κινητο ειναι πραγματικα απιστευτο, με εκανε να ξεχασω το φιασκο του ΝΟΤΕ 7, με το που το ανοιξα πηρε απευθειας update στην εκδοση λογισμικου Β126 και εγινε επιτοπου η εγκατασταση αυτου και Hard Reset στα καπακια πριν την "χρηση-πρωτη δοκιμη" του κινητου.

 

Μετα απο μια μερα εξαντλητικης χρησης, παραθετω τα θετικα-αρνητικα στοιχεια που εχω ανακαλυψει προσωπικα.

Ειμαι αυστηρως κριτης και απαιτητικος χρηστης, οποτε δεν θα χαρισω καστανα στα γραφω μου για το κινητο, σας παραθετω με ακριβεια 100% το τι συναντησα στο MATE 9 και αυτα ακριβως θα συναντησετε και εσεις εαν το αγορασετε.

Το Mini Review μου στηριζεται στην αντικειμενικοτητα και οχι στα "προσωπικα-υποκειμενικα" θελω μου.

 

+ Θετικα

""Σχεδον"" τα παντα ολα.

LAG ? Τι ειναι αυτο τρωγετε ? Τι σημαινει αυτη η λεξη ? Σε αλλα κινητα θα το συναντησετε, στο MATE 9, απλα Ο-Χ-Ι.

Μικρες διαστασεις κινητου για οθονη 5.9 ιντσες.

Η καλυψη 3της εγγυησης και 3μηνης αντικαταστασης οθονης/συσκευης απο την Huawei.

Πολλες επιπλεον ρυθμισεις στο μενου του, που πρωτη φορα συναντω σε κινητο Android.

Συσκευασια και παρελκομενα αριστης ποιοτητας.

Απιστευτο design, στιβαροτητα και ποιοτητα κατασκευσης.

Ωραια αισθηση τοσο στο χερι, αλλα και στο ματι το 2.5D Gorilla Glass 4 της οθονης.

Δυνατο και ποιοτικο ηχειο.

Απιστευτη ποιοτητα κλησεων, ακους το συνομιλητη πραγματικα διπλα σου.

Φωτεινοτητα-αναλυση οθονης σε αλλο επιπεδο πραγματικα, εαν δεν σου πουν οτι ειναι 1080p δεν το καταλαβαινεις.

Το touch της οθονης μονο με την σκεψη (εκτος απο τις ακρες της οθονης που εχει θεμα σοβαρο).

Ακαριαια αποκριση σε οτι εφαρμογη εκτελεις.

Κεραια ληψης σηματος κλασεις πανω απο NOTE 5, G5 & S7 Edge.

Απιστευτη μπαταρια, νομιζεις οτι κολλησε ο μετρητης και δεν πεφτει.

Τρομερο spec το 2x Optical Zoom της καμερας.

Σωστοτατο στα παντα του το EMUI 5.0.

Απιστευτη ποιοτητα ληψης απο την μονοχρωμη καμερα.

Κανενα προβλημα με τις ειδοποιησεις.

 

- Αρνητικα

Σε καταστασεις χαμηλου φωτισμου η καμερα ειναι αισθητα κατωτερη του S7 Edge (εχω και το S7 Edge και χθες βραδυ τα τεσταρα σωμα με σωμα μεχρι τελικης πτωσης). Ποικιλα review στο ιντερνετ μπορει να γραφουν διαφορα και να παρουσιαζουν διαφορα, αλλα οταν εχεις S7 Edge και MATE 9 μπροστα σου διπλα-διπλα ολα τα αλλα ειναι περιττα.

Πρεπει να λυθει το θεμα με το Touch Response της οθονης στις ακρες της, για να επιλεξεις κατι πρεπει να το πατας 2-3 ισως και 4 φορες και μερικες φορες καταντα σπαστικο και κουραστικο, δεν μπορω να καταλαβω πως εβγαλαν το κινητο στην κυκλοφορια με τετοιο θεμα, εδω ειναι κιτρινη καρτα το ΜΑΤΕ 9. Επελεξα και το Glove Mode μπας και βελτιωθει το touch αλλα ματαια, καμια διαφορα.

Το stabilizer της καμερας τοσο στις φωτογραφιες αλλα και στο βιντεο δεν λειτουρει οπως θα επρεπε, με το ΜΑΤΕ 9 και το S7 Edge στα χερια μου η διαφορα ειναι τεραστια υπερ του S7 Edge.

Δεν εχει ραδιοφωνο FM, προσωπικα δεν με απασχολει αλλα για καποιους ειναι βασικο.

Τελος τα 190 γραμμαρια του κινητου ειναι καπως βαρια στο χερι, αλλα αυτο ειναι θεμα καθαρα συνηθειας.

 

Παιδια σε γενικες γραμμες για καποιον που θελει κινητο με μεγαλη οθονη (πανω απο 5.5 ιντσες), το MATE 9 ειναι μονοδρομος. Το μονο που εχω σαν παραπονο απο την Huawei ειναι αυτο με το Touch της οθονης στις ακρες της, ειναι σπαστικο.... και απαραδεκτο για κινητο των 700 ευρω. Η καμερα του σε συνθηκες κανονικου φωτισμου ημερας ειναι ισαξια, ισως και καλυτερη απο S7 Edge.

 

Δεν μετανιωσα για την επιλογη μου και σιγουρα το κινητο θα το κρατησω αρκετο καιρο, δηλωνω ενθουσιασμενος.

Αντε με γεια μου και καλη χρονια να εχουμε ! ! !

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη σε ευχαριστούμε και να το χαρείς. Χρόνια Πολλά σε όλους.

 

Πραγματικά... πραγματικό review. Αλλά γιατί ρε μαμώτο αφαιρούν το FM radio? Τόσο πολύ τους στοιχίζει...? Έλεος πια........ Αυτό με την οθόνη και το touch μήπως είναι κάτι που ισχύει μόνο στο δικό σου? Για να δούμε το θα πούνε και οι αλλοι ιδιοκτήτες..

 

Παίδες... έχουν και τα δικά σας το ίδιο θέμα με το touch στις άκρες?

Link to comment
Share on other sites

Δε ισχυει μονο στο δικο μου, σε αρκετα βιντεο στο youtube εαν δωσεις προσοχη μερικες φορες οταν παταει στις ακρες της οθονης κανει 2-3 κλικ για να επιλεξει αυτο που θελει. Επισης και το εκθεσιακο που δουλεψα τα ιδια παρουσιαζε με το touch στις ακρες της οθονης.

 

Ειναι με τις ωρες του το θεμα του touch, μια λειτουργει σωστα και μια οπως θελει αυτο.

Και το αναλογο θεμα στο XDA

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει όντως θέμα με το touch και δεν διορθωθεί για εμένα δεν είναι κίτρινη, αλλά κατακόκκινη κάρτα
Link to comment
Share on other sites

Δε ισχυει μονο στο δικο μου, σε αρκετα βιντεο στο youtube εαν δωσεις προσοχη μερικες φορες οταν παταει στις ακρες της οθονης κανει 2-3 κλικ για να επιλεξει αυτο που θελει. Επισης και το εκθεσιακο που δουλεψα τα ιδια παρουσιαζε με το touch στις ακρες της οθονης.

Ειναι με τις ωρες του το θεμα του touch, μια λειτουργει σωστα και μια οπως θελει αυτο.

Και το αναλογο θεμα στο XDA

Σε ποια ακριβώς σημεία υπαρχει το θέμα με το touch; Στο δικό μου δεν έχω διαπιστώσει κάτι αν και το έχω λίγες μερες. Έβαλα και touch tester παίζει σε όλες τις άκρες μια χαρά. Στον Chrome για παράδειγμα πάνω δεξια στις 3 τελείες των ρυθμίσεων πιάνει πάντα . Πάνω αριστερά επίσης. Σε browsing τεστάρω τα κάτω άκρα επίσης πιάνει πάντα.

Οπως και σε όλα τα τηλέφωνα μου έχω απενεργοποιησει περιττά gestures/features κτλ κτλ

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...