Jump to content

Huawei Nova


madman099
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό το εχω στα χερια μου και ειναι πραγματικά πιο ωραίο απ'οτι περίμενα. :) Δεν με ενοχλεί που εχει Marshmallow αρκει να δουλεύει σωστα και καποια στιγμη θα παρει και nougat.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το κινητό το εχω στα χερια μου και ειναι πραγματικά πιο ωραίο απ'οτι περίμενα. :) Δεν με ενοχλεί που εχει Marshmallow αρκει να δουλεύει σωστα και καποια στιγμη θα παρει και nougat.

 

Έτσι είναι. Το nova της συζύγου μου φαίνεται πολύ πιο όμορφο από το δικό μου p10 lite

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το εχω στα χερια μου και ειναι πραγματικά πιο ωραίο απ'οτι περίμενα. :) Δεν με ενοχλεί που εχει Marshmallow αρκει να δουλεύει σωστα και καποια στιγμη θα παρει και nougat.
Από που το αγόρασες αν επιτρέπεται? τιμή? Το ds θα είναι πιο ακριβό λογικά. Σε τι χρώμα?
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται, ο Γερμανός το έχει βγάλει προσφορά στα 199,00€.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα δει οτι το έχει και ο Γερμανός.

Το κινητό γενικά εχει λίγο λαγκ ή ιδεα μου??

Εχει δοκιμάσει κανείς αναβάθμιση σε nougat? Φαίνεται απλό, είναι?

http://www.stechguide.com/update-huawei-nova-to-android-nougat/

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ρωτήσω κάτι off topic.. Όταν πήρα τη συσκευή , την ίδια μέρα παρατήρησα ότι ένα pixel στην οθόνη είναι καμένο. Δεν αλλάζει χρώμα αλλά μένει πράσινο. Γνωρίζει κανείς αν είναι στην εγγύηση? Γιατί εχω ακούσει ότι δεν τα αναγνωρίζουν σαν ελάττωμα.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ρωτήσω κάτι off topic.. Όταν πήρα τη συσκευή , την ίδια μέρα παρατήρησα ότι ένα pixel στην οθόνη είναι καμένο. Δεν αλλάζει χρώμα αλλά μένει πράσινο. Γνωρίζει κανείς αν είναι στην εγγύηση? Γιατί εχω ακούσει ότι δεν τα αναγνωρίζουν σαν ελάττωμα.

 

Πάρε τηλεφωνο την αντιπροσωπεία ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα δει οτι το έχει και ο Γερμανός.

Το κινητό γενικά εχει λίγο λαγκ ή ιδεα μου??

Εχει δοκιμάσει κανείς αναβάθμιση σε nougat? Φαίνεται απλό, είναι?

http://www.stechguide.com/update-huawei-nova-to-android-nougat/

 

Δεν το έχω τολμήσει. Αργά ή γρήγορα θα πάρει! Άσε που διαβάζω και για χειρότερη μπαταρία στη nougat

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω τολμήσει. Αργά ή γρήγορα θα πάρει! Άσε που διαβάζω και για χειρότερη μπαταρία στη nougat

 

Δεν υπάρχει update σε κινητό που να μην έχω διαβάσει παράπονα για τη μπαταρία. Στη πραγματικότητα πρέπει απλά να μην κάνουν υπομονή μερικές μέρες να κάτσει ο kernel και σπεύδουν να γράψουν την κακή τους εμπειρία.

 

Δεν αποκλείω το ενδεχόμενο της κατώτερης αυτονομίας, αλλά τέτοια μηνύματα δεν τα λαμβάνω υπόψιν.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει update σε κινητό που να μην έχψ διαβάσει παράπονα για τη μπαταρία. Στη πραγματικότητα πρέπει απλά να μην κάνουν υπομονή μερικές μέρες να κάτσει ο kernel και σπεύδουν να γράψουν την κακή τους εμπειρία.

 

Δεν αποκλείω το ενδεχόμενο της κατώτερης αυτονομίας, αλλά τέτοια μηνύματα δεν τα λαμβάνω υπόψιν.

 

Πολύ πιθανό Αντρέα. Έχεις και μεγαλύτερη εμπειρία και θα ξέρεις περισσότερα. Έτσι και αλλιώς και η mm μια χαρά είναι. Μάλιστα έχει και κάποια στοιχεία (π.χ. preset σκηνικά , όπως φώτο σε νυχτερινό περιβάλλον) που δεν έχει (ή δε βρίσκω στη nougat)!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την τσίμπησα κι εγώ την συσκευή από Γερμανό στα 199ε. Πρώτη εντύπωση ακρως θετική. Ιδιαίτερα η ποιότητα κατασκευής που διάβαζα οτί είναι premium αλλά δεν περίμενα και τόσο πολύ. Πραγματικά νομίζεις πως κρατάς συσκευη κατα πολύ ακριβότερη.

 

Γενικώς ήμουν ανάμεσα σε αυτό, το Honor 6x και το P10 Lite, αλλά έσκασε αυτή η προσφορά και δεν το σκέφτηκα και πολύ. Καλύτερη αυτονομία και usb-c (Εχω θέμα καθώς συνηθίζω να το παιδεύω με micro usb βαζοντας το αναποδα :P).

 

Στα πολύ θετικά οτι η συσκευη είναι unbranded παρα το γεγονός οτι ο πωλητής πίστευε το αντίθετο. Πήρα το ρίσκο καθώς ο φίλος teokeh πιο πάνω είπε πως είναι unbranded και τον ευχαριστώ.

 

Μέχρι να πάρω θήκη πάντως θα μείνει στο κουτί...

Link to comment
Share on other sites

SOS! Δεν μου δουλεύει η πλοήγηση με τίποτα. Υπάρχει κανείς μετά την αναβάθμιση σε Nougat να μου πει αν δουλεύει η πλοήγηση του;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την τσίμπησα κι εγώ την συσκευή από Γερμανό στα 199ε. Πρώτη εντύπωση ακρως θετική. Ιδιαίτερα η ποιότητα κατασκευής που διάβαζα οτί είναι premium αλλά δεν περίμενα και τόσο πολύ. Πραγματικά νομίζεις πως κρατάς συσκευη κατα πολύ ακριβότερη.

 

Γενικώς ήμουν ανάμεσα σε αυτό, το Honor 6x και το P10 Lite, αλλά έσκασε αυτή η προσφορά και δεν το σκέφτηκα και πολύ. Καλύτερη αυτονομία και usb-c (Εχω θέμα καθώς συνηθίζω να το παιδεύω με micro usb βαζοντας το αναποδα :P).

 

Στα πολύ θετικά οτι η συσκευη είναι unbranded παρα το γεγονός οτι ο πωλητής πίστευε το αντίθετο. Πήρα το ρίσκο καθώς ο φίλος teokeh πιο πάνω είπε πως είναι unbranded και τον ευχαριστώ.

 

Μέχρι να πάρω θήκη πάντως θα μείνει στο κουτί...

 

Να είσαι καλά, χαρά μου που βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή του Γερμανού είναι με μια ή δύο κάρτες σιμ;

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου, αγορασμένο από cosmote ηταν κανονικά unbranded και το δούλευα με σιμ άλλης εταιρείας. Κάποια στιγμή έβαλα μια καινούρια σιμ της cosmote και έκανε επανεκκίνηση ως branded!!! Τρελάθηκα! Προφανώς η σιμ ειχε και κάποιο λογισμικό μέσα που έκανε τη "ζημιά". Ζήτησα εξηγήσεις αλλά δεν έβγαλα άκρη. Μίλησα μέχρι και με Huawei και από το imei μου είπαν ότι η συσκευή μου είναι branded! Τρέλα! Τέλος πάντων, δεν θέλησα να κάνω παρεμβάσεις στο λειτουργικό για να μη χάσω την εγγύηση. Οι έξτρα εφαρμογές σβήνουν ευτυχώς, μόνο το λογότυπο της cosmote έμεινε σε κάθε boot. Όσο για το δίκαρτο, δυστυχώς δεν λειτουργεί το slot, αν και το πορτάκι έχει κανονικά υποδοχή. Το έχουν ίδιο μάλλον και για τη δίκαρτη έκδοση. Edited by pangousis
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είναι έτσι τελικά. Εγώ δεν έχω βάλει τη sim (cosmote έχω) καθώς δεν την έχω κάνει nano ακόμα και ίσως γι'αυτό να φαίνεται ως unbranded. Θα δείξει... Πάντως το μοντέλο που πήρα είναι το CAN-L01 που μάλλον είναι μονόκαρτο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν. Τελικά έβαλα την sim και έγινε branded η συσκευή. Μπήκαν λίγες εφαρμογές της Cosmote και πλέον έχω το λογότυπο στο ξεκίνημα. Στα καπάκια πάντως πήρε και Nougat με EMUI 5.0. Για να πω την αλήθεια ήθελα να έχω την επιλογή για 2η κάρτα αλλά αφού δεν χρησιμοποιώ προς το παρών δύο αριθμούς και επειδή θεωρώ την Micro SD απαραίτητη δεν με ενοχλεί που είναι branded.

 

Το τηλέφωνο λειτουργεί άψογα. Τα μόνο θέμα που έχω είναι πως με το EMUI 5.0 έχασα την επιλογή για αυτόματη περιστροφή της αρχικής οθόνης κάτι το οποίο μου άρεσε. Επίσης δεν μπορώ να βρω το Screen On Time για να δω περίπου η μπαταρία τη ψάρια πιάνει (αν και φαίνεται καλή).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εγω έχω και δεν μου έχει έρθει ακόμα η Nougat. Μαλλον θα πρέπει να γίνει brandet και να το δωσει ο παροχος στον οποίο εχει χρεωθεί το αντίστοιχο κινητό... Υποθέτω βέβαια!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Εγω έχω και δεν μου έχει έρθει ακόμα η Nougat. Μαλλον θα πρέπει να γίνει brandet και να το δωσει ο παροχος στον οποίο εχει χρεωθεί το αντίστοιχο κινητό... Υποθέτω βέβαια!!!!

 

σου ηρθε η nougat? απο που το εχεις παρει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...