Jump to content

Huawei Nova


madman099
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Σκεφτομαι να το τσιμπησω. Σας εχει βγαλει καθολου προβληματα το κινητο; Οι καμερες σε σχεση με το φτηνοτερο p9 lite ή το ακριβοτερο xperia x και honor 8 τι λενε (μερα και νυχτα).

 

Δεν έχω εμπειρία από άλλα κινητά της Huawei για να συγκρίνω. Οι φωτογραφίες που βγάζει το Nova είναι καλές και μέρα και νύχτα, όχι κάτι τρομερό βέβαια. Εκεί που έχω εντυπωσιαστεί όμως είναι η εφαρμογή της φωτογραφικής μηχανής, που αν κάποιος δεν βαριέται να ασχοληθεί θα βρει τη ρύθμιση Professional. Εκεί πραγματικά ρυθμίζεις τα πάντα, από το iso μέχρι το κλείστρο και τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά. Όταν τραβάμε όλοι στο αυτόματα τα αποτελέσματα είναι απλά καλά, όπως άλλωστε και στις dslr μηχανές. Οι δυνατότητες της κάμερας φαίνονται στο professional όπου απλά τα σπάει. Έβγαλα νυχτερινή φωτο, σχεδόν καθόλου φως, με κλείστρο 2 δευτερόλεπτα και iso 100 και βγήκε τέλεια, χωρίς καθόλου θόρυβο. Γενικά το software της συσκευής μου αρέσει πολύ ως ευκολία και λειτουργίες, αλλά δεν μου αρέσει τόσο ως σχεδιασμός, βέβαια γούστα είναι αυτά. Συνολικά αν σκεφτεί κανείς την μπαταρία και τις 7 ώρες οθόνη που έχει άνετα, σε συνδυασμό με τη σούπερ εμφάνιση, νομίζω ότι αξίζει. Εγώ γενικά το έχω σχεδόν ένα μήνα και είμαι φουλ ικανοποιημένος, αν και προέρχομαι από δυνατότερο κινητό. Μειονέκτημα: η οθόνη γρατσουνίζεται σχετικά εύκολα, όπως και το αλουμίνιο γύρω είναι "μαλακό" και σημαδεύεται εύκολα. Θέλει οπωσδήποτε προστασία με μια θήκη όπως τη γνήσια flip της Huawei.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχω εμπειρία από άλλα κινητά της Huawei για να συγκρίνω. Οι φωτογραφίες που βγάζει το Nova είναι καλές και μέρα και νύχτα, όχι κάτι τρομερό βέβαια. Εκεί που έχω εντυπωσιαστεί όμως είναι η εφαρμογή της φωτογραφικής μηχανής, που αν κάποιος δεν βαριέται να ασχοληθεί θα βρει τη ρύθμιση Professional. Εκεί πραγματικά ρυθμίζεις τα πάντα, από το iso μέχρι το κλείστρο και τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά. Όταν τραβάμε όλοι στο αυτόματα τα αποτελέσματα είναι απλά καλά, όπως άλλωστε και στις dslr μηχανές. Οι δυνατότητες της κάμερας φαίνονται στο professional όπου απλά τα σπάει. Έβγαλα νυχτερινή φωτο, σχεδόν καθόλου φως, με κλείστρο 2 δευτερόλεπτα και iso 100 και βγήκε τέλεια, χωρίς καθόλου θόρυβο. Γενικά το software της συσκευής μου αρέσει πολύ ως ευκολία και λειτουργίες, αλλά δεν μου αρέσει τόσο ως σχεδιασμός, βέβαια γούστα είναι αυτά. Συνολικά αν σκεφτεί κανείς την μπαταρία και τις 7 ώρες οθόνη που έχει άνετα, σε συνδυασμό με τη σούπερ εμφάνιση, νομίζω ότι αξίζει. Εγώ γενικά το έχω σχεδόν ένα μήνα και είμαι φουλ ικανοποιημένος, αν και προέρχομαι από δυνατότερο κινητό. Μειονέκτημα: η οθόνη γρατσουνίζεται σχετικά εύκολα, όπως και το αλουμίνιο γύρω είναι "μαλακό" και σημαδεύεται εύκολα. Θέλει οπωσδήποτε προστασία με μια θήκη όπως τη γνήσια flip της Huawei.

 

Σε ευχαριστω για το μηνυμα. Παντως εμενα το long exposure δεν λεει τιποτα. Με την ιδια λογικη και το p8 lite του βαζεις 4-5 δευτερολεπτα εκθεση και εχεις αξιοπρεπεστατες φωτογραφιες. Αλλωστε αν ειναι να στησω τριποδο προτιμω να βαλω τη φωτογραφικη μου. Ρωταγα καθαρα για χερατες φωτογραφιες (αρα ταχυτητες κοντα στο default). ;)

 

Παντως ειναι κοσμημα το κινητο οπως το βλεπω σε βιντεακια.

 

Στα σκοταδια στο auto τι iso και shutter speed σου βγαζει; Επισης ποια ειναι η χαμηλοτερη αλλα ασφαλη ταχυτητα οπου μπορεις να βγαλεις μια φωτο sharp? (προσπαθω να καταλαβω πως τα παει σε σχεση με το δειγμα που ειδα στο gsmarena)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,το rootάρα & έκανα & οδηγο για να δειτε & εσεις!!

 

Παντως ισχυει ,πολυ νεκρα το συγκεκριμενο μοντελο ,περιμενα πολυ καλυτερα

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,το rootάρα & έκανα & οδηγο για να δειτε & εσεις!!

 

Παντως ισχυει ,πολυ νεκρα το συγκεκριμενο μοντελο ,περιμενα πολυ καλυτερα

 

Αμα ξεκινησε σε επιπεδα τιμης honor 8 και του g5 se τι περιμενες; Πολυ αδιαφορο για τα λεφτα του. Τωρα ομως που εχει αρχισει να πεφτει η τιμη ισως ξεκινησει να πουλαει. Για 262 ευρω που εχει τωρα ειναι λουκουμι.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Θα μπορούσε κάποιος που έχει τη συσκευή να μου πει αν υποστηρίζει otg γιατί δεν μπορώ να το δω στα χαρακτηριστικά του. Επίσης, έχει gorilla glass ή κάποιο άλλο αντίστοιχο γιατί ούτε αυτό το βλέπω στην περιγραφή. Παλιότερα κάποιες συσκευές της Huawei έρχονταν με τοποθετημένη ζελατίνα προστασίας, έχει κάτι τέτοιο; Ευχαριστώ προκαταβολικά.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Για OTG δεν ξέρω, δεν έχω type c να δοκιμάσω. Τώρα, για την οθόνη. Είναι τρομερά απαλή στην αίσθηση και νιώθεις ότι κάτι έχει. Ρώτησα επίσημα την Huawei και μου είπε ότι έχει επίστρωση αλουμινοσιλικόνης. Υπέθεσα ότι θα είναι οκ όπως ειναι μετά από 3 χρόνια η οθόνη από το απίθανο moto g 2014, το οποίο επίσης δεν έχει gorilla, αλλά κάποια άλλη επίστρωση τρομερά ανθεκτική. Όμως Μετά από λίγες μέρες χρήσης προσεκτικής, είδα μία μικροσκοπική γρατζουνιά στο huawei. Ξενέρωσα και έβαλα ένα tempered glass της nillkin και όλα καλά, έχασα βέβαια την τρομερή απαλότητα του γυαλιού. Πάντως απαράδεκτο τόσο καλό κινητό, τους έπιασαν οι τσιγγουνιες και δεν έβαλαν Gorilla. Επισυνάπτω και φώτο από την απάντηση της Huawei.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια εχω βαλει την nougat εδω και δυο μερες και τρεχει μια χαρα. Αν και νομιζω ειναι η επισημη θα προτεινα να περιμενετε λιγο ακομα να ερθει σαν ΟΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα έλεγχο ενημέρωσης και μου την έβγαλε διαθέσιμη ΟΤΑ. Την έκανα τελικά, όλα καλά. Το νέο λειτουργικό είναι σίγουρα πιο όμορφο και μου φαίνεται και πιο γρήγορο, γενικά φαίνεται δουλεμένη αναβάθμιση. Edited by pangousis
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις αν το dual έχει προβλήματα σε σχέση με το μονοκαρτο?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναρωτήσει αλλά μήπως κανείς δοκίμασε αν υποστηρίζει otg; Από το internet δεν έβγαλα άκρη. Στο YouTube φάνηκε σαν να έχει αλλά σε κανένα site δεν είδα να το αναφέρει. Είναι για μένα βασικός λόγος αγοράς ή μη. Ευχαριστώ.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναρωτήσει αλλά μήπως κανείς δοκίμασε αν υποστηρίζει otg; Από το internet δεν έβγαλα άκρη. Στο YouTube φάνηκε σαν να έχει αλλά σε κανένα site δεν είδα να το αναφέρει. Είναι για μένα βασικός λόγος αγοράς ή μη. Ευχαριστώ.

Φίλε μου, όπως φαίνεται στο παρακάτω βίντεο, το υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, όπως φαίνεται στο παρακάτω βίντεο, το υποστηρίζει.

Το έχω δει σε βίντεο. Αυτό που μου κάνει όμως εντύπωση είναι ότι πουθενά δεν το έχω δει γραμμένο να αναφέρεται στα χαρακτηριστικά της συσκευής, σε αντίθεση με το plus που το γράφει. Για αυτό και ρώτησα μήπως κάποιος το έχει δοκιμάσει. Μπορεί και ανάλογα τον κωδικό της συσκευής αλλά να το υποστηρίζουν και άλλα όχι, τόσα έχουμε δει, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τα παιδιά

Με ενδιαφέρει το plus, βλέπω οτι δεν έχει κάνει και πολλά στις πωλήσεις, κανένα αποτέλεσμα απο χρήση υπάρχει?

Η θα πάρουμε γουρούνι στο σακί? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί το παρέλαβα και δεν μπορώ να σταματήσω να το ψάχνω. Το κινητό είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Δεν βρίσκω μισό ελάττωμα να γράψω. Πολύ μικρές διαστάσεις για την οθόνη που έχει και πολύ λεπτό. Δείχνει πολύ-πολύ ακριβότερο. Ο σαρωτής δακτυλικού αποτυπώματος πάει ρουκέτα. Δεν κολλάει πουθενά.

 

Για φωτογραφίες και βίντεο δεν έχω να πω πολλά αλλά 3-4 που τράβηξα μου φάνηκαν αρκετά καλές.

 

Κάνω πολύ βαριά χρήση σε κλήσεις και αρκετή σε εφαρμογές internet. Φαντάσου ότι έχω περίπου 500 επαφές και μιλάω κάπου στις 2 ώρες κάθε ημέρα...Το κινητό μετά από αρκετό παιχνίδι εδώ και 15 ώρες είναι στο 50% από 100%.

 

Δεν είμαι ευχαριστημένος. Είμαι ενθουσιασμένος.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί το παρέλαβα και δεν μπορώ να σταματήσω να το ψάχνω. Το κινητό είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Δεν βρίσκω μισό ελάττωμα να γράψω. Πολύ μικρές διαστάσεις για την οθόνη που έχει και πολύ λεπτό. Δείχνει πολύ-πολύ ακριβότερο. Ο σαρωτής δακτυλικού αποτυπώματος πάει ρουκέτα. Δεν κολλάει πουθενά.

 

Για φωτογραφίες και βίντεο δεν έχω να πω πολλά αλλά 3-4 που τράβηξα μου φάνηκαν αρκετά καλές.

 

Κάνω πολύ βαριά χρήση σε κλήσεις και αρκετή σε εφαρμογές internet. Φαντάσου ότι έχω περίπου 500 επαφές και μιλάω κάπου στις 2 ώρες κάθε ημέρα...Το κινητό μετά από αρκετό παιχνίδι εδώ και 15 ώρες είναι στο 50% από 100%.

 

Δεν είμαι ευχαριστημένος. Είμαι ενθουσιασμένος.

 

Φίλε gordonas διαβάζω ότι τα δύο βασικά θέματά του είναι οι φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό και το ui της Huawei. Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν είχα τη γνώμη σου επ'αυτού

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gordonas διαβάζω ότι τα δύο βασικά θέματά του είναι οι φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό και το ui της Huawei. Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν είχα τη γνώμη σου επ'αυτού

 

Τα αρνητικα reviews που χες διαβασει ηταν για τιμη 400 ευρω που χε οταν κυκλοφορησε οπου οντως η καμερα του για αυτα τα λεφτα ειναι πολυ μετρια. Για 240-250 ευρω ομως που εχει τωρα μια χαρα ειναι. Θα υστερει βεβαια σε σχεση με moto x style ή moto g4 plus αλλα θα ειναι εξισου καλη (αν οχι καλυτερη) απο huawei p9 lite.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...