Jump to content

Cubot Manito


Evaggelos1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την v20 το μόνο πρόβλημα που έχει το κινητό είναι οτι δεν σβήνει η οθόνη στον προκαθορισμένο χρόνο. Πρέπει με το power button να την κλείνουμε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα μια χαρά κλείνει στο χρονικό διάστημα που το έχω βάλει πάντως με την v20

Το μόνο που έχω δει είναι στην εναλλαγή πληκτρολογίου από Ελληνικά σε Αγγλικά

Link to comment
Share on other sites

@nikolaos1977 Κάτι που παρατήρησα είναι την πρώτη φορά που έκανα reboot μπήκε από μόνη της η γλώσσα του κινητού στα Αγγλικά. Αλλά το τονίζω η γλώσσα του UI και όχι του πληκτρολογίου. Τις επόμενες φορές δεν ξαναέγινε.

@anonimos_ Το HotKnot έχει ξηλωθεί εντελώς από την ROM και μας είπε οριστικά αντίο.

@Bax Για το ότι η οθόνη δεν σβήνει στον προκαθορισμένο χρόνο απ'ότι είδα το ανάφεραν και κάποιοι Ρώσοι αλλά είναι λίγο διχασμένοι καθώς σε ορισμένους μόνο συμβαίνει αυτό. Κάποιοι είπαν ότι φταίει αν έχει κάποιος πρόγραμμα για ρύθμιση της φωτεινότητας όπως το Blue light filter. Άλλοι είπαν ότι φταίει η native αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας του κινητού. Άλλοι υποπτεύονται την επικάλυψη οθόνης. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την αυτόματη φωτεινότητα να δεις αν επιμείνει το πρόβλημα. Σίγουρα είναι κάποιο bug. Σε μένα πάντως δεν παρατηρήθηκε αυτό το θέμα.

 

Από το xda επιβεβαίωσε και άλλος ότι δεν παρατηρήθηκε μέχρι στιγμής περίεργο traffic και θα ξαναδώσει feedback σε κανά μήνα.

 

Άσχετο αλλά έχει κανείς να προτείνει κανά φθηνό τζαμάκι που να μην κάνει αντανάκλαση το φως; Αγόρασα δύο από το AliExpress αλλά όταν βγαίνω έξω κάνουν αντανάκλαση το φως του ήλιου στη μάπα μου και πρέπει να βάζω το χέρι μπροστά για να δω. Ένα mat τζαμάκι θα βόλευε καλύτερα πιστεύετε; Ή μετά θα έχανε σε ευκρίνεια η οθόνη; Αν έχετε κατά νου καμιά κινεζοαγορά πείτε μου, αλλιώς αν είναι καμιά 7ευρη Nilkin τότε θα κάνω υπομονή :P

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, πριν κάτι μέρες μου ήρθαν 2 tempered glass απο ebay. Μου τα παράγγειλε φίλος, γιατί από ebay δεν έχω πείρα, να δω αξιολογήσεις και τα σχετικά. Κόστος 2,5 ευρώ το ένα. Δεν είναι άσχημα και δεν έχω προσέξει αντανάκλαση, ούτε σκουραίνουν την οθόνη. Αφήνουν όμως περιθώριο 1 χιλιοστό περιμετρικά, που δεν έχουν εφαρμόσει. Δε γράφουν πουθενά το μοντέλο του κινητού, μόνο Cubot κι ένα κωδικό PA3964.Ταιριάζουν στην οθόνη, εκτός από τα άκρα, λόγω 2.5D του κινητού.

Αν σε ενδιαφέρει, μπορώ να τον ρωτήσω από πού τα πήρε, να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δικά μου την ίδια περιμετρική ατέλεια έχουν. Αυτά έχω τώρα http://s.aliexpress.com/3QbiQFbe και είναι αρκετά ανθεκτικά. Ωστόσο κάνουν αντανάκλαση το φως

Αν μπορείς τσεκαρε κάτω από έντονη ηλιοφάνεια καμιά φορά και πες μου πως σου φαίνονται τα δικά σου.

Στο παλιό κινητό είχα αγοράσει απο το amazon μια επώνυμη μάρκα Γερμανίας και είχαν απίστευτη ευκρίνεια κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες αλλά δεν θέλω να ξαναδώσω 8 + 3.5 ευρώ shipping.

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ποιά έκδοση έχεις; Εμένα είναι η V20. Αν είσαι σε αυτή, είναι η πιο πρόσφατη. Αν όχι, ίσως χρειαστεί να κατεβάσεις σε τοπικό αρχείο το OTA update και να το εγκαταστήσεις από τις ενημερώσεις συστήματος. Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κανω οτι λενε οι οδηγιες αλλα τιποτα.

μπορειτε να μου πείτε πως κάνατε το update?

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Και πρωί πρωί ο launcher 3 μου έκανε τσαλιμάκια και δεν ανταποκρινόταν

τον άλλαξα , δυσκολεύτηκα αλλά τα κατάφερα , και λύθηκε το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Και πρωί πρωί ο launcher 3 μου έκανε τσαλιμάκια και δεν ανταποκρινόταν

τον άλλαξα , δυσκολεύτηκα αλλά τα κατάφερα , και λύθηκε το θέμα

 

για δώσε περισσότερες πληροφορίες.

 

μια ερώτηση για την μπαταρία. πόσο κρατάει με νορμαλ χρήση? το άφησα το βράδυ με 53% και το πρωί είχε 20% με μόνο το wifi ενεργοποιημένο

Link to comment
Share on other sites

για δώσε περισσότερες πληροφορίες.

 

μια ερώτηση για την μπαταρία. πόσο κρατάει με νορμαλ χρήση? το άφησα το βράδυ με 53% και το πρωί είχε 20% με μόνο το wifi ενεργοποιημένο

 

Απλά δεν δουλεύει πλέον σε εμένα τουλάχιστον

Τον άλλαξα πατώντας το μεσαίο πλήκτρο που με βγάζει στον browzer και από εκεί εγκατεστησα νέο και καθάρισα

 

Πάντως αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω

Για την μπαταρία δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί δουλεύω νύχτα οπότε δεν μένει ήσυχο

Πάντως με βγάζει την μέρα άνετα

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση για την μπαταρία. πόσο κρατάει με νορμαλ χρήση? το άφησα το βράδυ με 53% και το πρωί είχε 20% με μόνο το wifi ενεργοποιημένο

Ας ορίσουμε τη νορμάλ χρήση πρώτα... :)

Εμένα μου κρατάει 5 μέρες χαλαρά, με αυτό που θα ονόμαζα εγώ λογική χρήση: λιγότερα από 10 τηλεφωνήματα τη μέρα (διάρκειας < 2' συνήθως), το wifi ανοικτό για 20' περίπου τη μέρα (για να ενημερωθούν τα widgets / rss / εφαρμογές, να τσεκάρω viber / mail κτλ. και ελάχιστο browsing), άντε και καμιά φωτογραφία, ξυπνητήρι, τέτοια πράγματα.

Αλλά έχω το υπόλοιπο 24ωρο κλειστά wifi, δεδομένα, gps, bluetooth, η οθόνη σε μέση φωτεινότητα και το greenify ρυθμισμένο να κλείνει εφαρμογές παρασκηνίου. Σε αδράνεια μου καταναλώνει ελάχιστη μπαταρία. Για κάποιον, που χρειάζεται ανοικτό το gps και τα δεδομένα όλη μέρα και τα χρησιμοποιεί (εντατική / επαγγελματική χρήση δηλαδή), δεν ξέρω αν θα του έβγαζε το 24ωρο.

 

Είμαι έτοιμος να το παραγγείλω από coolicool στα 70€. Αξίζει;

Το κινητό τα αξίζει, αλλά απ' ό,τι βλέπω η προσφορά είναι μόνο στο χρυσό...

Το μαγαζί το έχεις δοκιμάσει; Είναι αξιόπιστο;

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ας ορίσουμε τη νορμάλ χρήση πρώτα... :)

Εμένα μου κρατάει 5 μέρες χαλαρά, με αυτό που θα ονόμαζα εγώ λογική χρήση: λιγότερα από 10 τηλεφωνήματα τη μέρα (διάρκειας < 2' συνήθως), το wifi ανοικτό για 20' περίπου τη μέρα (για να ενημερωθούν τα widgets / rss / εφαρμογές, να τσεκάρω viber / mail κτλ. και ελάχιστο browsing), άντε και καμιά φωτογραφία, ξυπνητήρι, τέτοια πράγματα.

Αλλά έχω το υπόλοιπο 24ωρο κλειστά wifi, δεδομένα, gps, bluetooth, η οθόνη σε μέση φωτεινότητα και το greenify ρυθμισμένο να κλείνει εφαρμογές παρασκηνίου. Σε αδράνεια μου καταναλώνει ελάχιστη μπαταρία. Για κάποιον, που χρειάζεται ανοικτό το gps και τα δεδομένα όλη μέρα και τα χρησιμοποιεί (εντατική / επαγγελματική χρήση δηλαδή), δεν ξέρω αν θα του έβγαζε το 24ωρο.

 

 

Το κινητό τα αξίζει, αλλά απ' ό,τι βλέπω η προσφορά είναι μόνο στο χρυσό...

Το μαγαζί το έχεις δοκιμάσει; Είναι αξιόπιστο;

 

Εμένα δεν μου βγάζει μια μέρα η μπαταρία λόγω εντατικής χρήσης αλλά από χτες έχω μεγαλύτερο πρόβλημα σταμάτησε να μου φορτίζει (ούτε με το δικό του καλώδιο ούτε με άλλα που έχω διαθέσιμα) και διαβάζοντας για το service στο internet είδα ότι είναι στην Πολωνία????και κάνουν 90 μέρες να το φτιάξουν και αν????και άλλαξε πρόσφατα χέρια το Ελληνικό service και η αντιπροσωπεία ???? Ξέρει κανείς κάτι για το θέμα??? Εγώ το πήρα 97,5 από citismarket πριν από 50 μέρες και μέχρι χτες όλα ήταν μια χαρά του είχα βάλει και μια sd32GB και πέταγε ...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου βγάζει μια μέρα η μπαταρία λόγω εντατικής χρήσης αλλά από χτες έχω μεγαλύτερο πρόβλημα σταμάτησε να μου φορτίζει (ούτε με το δικό του καλώδιο ούτε με άλλα που έχω διαθέσιμα) και διαβάζοντας για το service στο internet είδα ότι είναι στην Πολωνία????και κάνουν 90 μέρες να το φτιάξουν και αν????και άλλαξε πρόσφατα χέρια το Ελληνικό service και η αντιπροσωπεία ???? Ξέρει κανείς κάτι για το θέμα??? Εγώ το πήρα 97,5 από citismarket πριν από 50 μέρες και μέχρι χτες όλα ήταν μια χαρά του είχα βάλει και μια sd32GB και πέταγε ...

Συγνώμη, αλλά διάβασες μια ανακοίνωση ενός άλλου καταστήματος και δε διάβασες τι λέει το μαγαζί που το πήρες;

Δεν το ξέρω το κατάστημα, αλλά με μια αναζήτηση το βρήκα και είδα στο κάτω μέρος της σελίδας για την εγγύηση. Μην τρελένεσαι, μπες εκεί να δεις τι πρέπει να κάνεις.

Και γενικότερα, για να ξέρεις, το θέμα είναι τι λέει ο νόμος, όχι τι βολεύει ένα μαγαζάτορα. Απαντήσεις του τύπου "κάνουν 90 μέρες να το φτιάξουν και αν" δεν παίζουν. Ο νόμος λέει επισκευή μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα ή αντικατάσταση, όταν είναι εντός εγγύησης. Τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να κάνω ούτε διαφήμιση ούτε δυσφήμιση σε κανέναν φίλε μου απλά ρώτησα κάτι που διάβασα...Παρεμπιπτόντως έχουν 7 μέρες το κινητό στα χέρια τους (πλήρωσα Speedex 10 euro) και δεν με ενημέρωσαν για τίποτε...Τους πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσω γιατί ενώ το site τους λέει για διάγνωση του προβλήματος εντός 5 ημερών δεν έχω νέα τους και μου ψέλλισαν κάτι για φόρτο εργασίας...Περιμένω να δω αν θα με πάρουν σήμερα τηλέφωνο για ενημέρωση... Αλήθεια ποιο είναι το εύλογο χρονικό διάστημα που λες ότι αναφέρει ο νόμος????
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να κάνω ούτε διαφήμιση ούτε δυσφήμιση σε κανέναν φίλε μου απλά ρώτησα κάτι που διάβασα...Παρεμπιπτόντως έχουν 7 μέρες το κινητό στα χέρια τους (πλήρωσα Speedex 10 euro) και δεν με ενημέρωσαν για τίποτε...Τους πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσω γιατί ενώ το site τους λέει για διάγνωση του προβλήματος εντός 5 ημερών δεν έχω νέα τους και μου ψέλλισαν κάτι για φόρτο εργασίας...Περιμένω να δω αν θα με πάρουν σήμερα τηλέφωνο για ενημέρωση... Αλήθεια ποιο είναι το εύλογο χρονικό διάστημα που λες ότι αναφέρει ο νόμος????

Μα δεν είπα ότι κάνεις διαφήμιση, απλά να μην επηρεάζεσαι από "ανακοινώσεις". Αν δεις ότι αργούν πολύ, μπορείς να επικοινωνήσεις με infoquest, που έχει την αντιπροσωπεία των cubot εδώ νομίζω. Επίσης, σε σχέση με εγγυήσεις και δικαιώματα καταναλωτή:

http://www.1520.gov.gr/syxnes-erotiseis-proionta/93-syxnes-erotiseis/197-poliseis-katanalotikon-agathon-eggyiseis-service-odigies-xriseos-klp

"Όταν ο απαιτούμενος χρόνος επισκευής για προϊόν εντός εγγύησης υπερβαίνει τις 15 εργάσιμες μέρες, δικαιούστε να ζητήσετε την προσωρινή αντικατάσταση του προϊόντος για όσο χρόνο διαρκεί η επισκευή (ά. 5, παρ. 5 του ν. 2251/1994)."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα τελικά μετά από λίγες φωνές δεν ξέρω αν βοήθησε και μια αρνητική κριτική στο skroutz μου το αντικατέστησαν σαν να ήταν DOA. Πάντως αυτό που έχω να συμβουλέψω τους φίλους που έχουν πάρει αυτό ή άλλα κινέζικα κινητά είναι να αποφεύγουν να χρησιμοποιούν το τελευταίο κομμάτι του φορτιστή , αν δεν μπορούν να βρούν ένα καλό plug για τον τοίχο ας φορτίζουν από θύρα USB σε υπολογιστή . Εγώ παρατήρησα οτι ανεβάζει θερμοκρασία και ας είναι της μαμάς εταιρίας μάλλον φταίει οτι είναι 1 amper
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά καλημέρα

έχει κανένας πρόβλημα σύνδεσης Bluetooth μεταξύ τηλ. και εξωτερικής συσκευής ;;;;

ο ήχος δεν μου βγαίνει στο ακουστικό

την έχω δοκιμάσει σε άλλο τηλ. και δουλεύει κανονικά οπότε πρόβλημα του ακουστικού Bluetooth δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...