Jump to content

Kids watch - gps tracking


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι γνωμη εχετε για συσκευες σαν αυτη;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=411895

 

Κληση απο και προς το ρολοι, και gps live παρακολουθηση απο το κινητο μας τηλεφωνο.

Εχει χρησιμοποιησει κανεις για δικα του προσωπα;

 

Στο ebay παντως πλεον βλεπω τιμες και κατω του 20ευρου, και στο amazon τα αντιστοιχα εχουν καλες κριτικες.

Link to comment
Share on other sites

μεγάλο θέμα ανοίγεις!!!!

δεν έχω παιδιά σε ηλικία που να χρειάζονται gps tracking γιατί είναι ακόμα μικρά, έχω όμως μεγάλο δίλημμα αν θα πρέπει να τους φορέσω κάποια στιγμή κάτι τέτοιο ή όχι. Αν δοκίμαζα πάντως κάποια στιγμή δύσκολα θα ήταν κάτι των 20$ με αγνώστου προελεύσεως firmware και εφαρμογές.

Το Haier πάντως δεν το έχω δει να πωλείται κάπου. επίσης άγνωστο είναι αν κυκλοφόρησε και το Alcatel CareTime που ανακοινώθηκε πέρυσι.

Πιο ενδιαφέροντα βέβαια απ όλα μου φαίνονται τα Omate K3, που και αυτό ήταν να κυκλοφορήσει φέτος τον Απρίλιο αλλά μάλλον δεν βγήκε ακόμα, αλλά και το πιο advance από όλα Doki Watch που και αυτό ακόμα "παλεύει" για να βγει στην αγορά

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω

https://www.amazon.co.uk/Witmoving-Childrens-Smartwatch-Anti-lost-Smartphone/dp/B01G72VST6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1475831927&sr=8-1&keywords=kids+gps+tracking+watch

στο ebay το εχουν κατω απο 20€.

 

Το θεμα ειναι βεβαια μεγαλο, και δεν ειναι απλα τεχνολογικο.

Διαφορα ερωτηματα ερχονται στο μυαλο.

 

- Εφοσον σημερα υπαρχει αυτη η τεχνολογια, γιατι να μην την χρησιμοποιησουμε προς οφελος μας; Ασφαλεια για το παιδι, λιγοτερη ανησυχια για τον γονιο. Κινητο, και gps, μαζι με το παιδι. Και πιστευω οτι ειναι κυριως για 'δυσκολα' χρονια, πχ εφηβεια. Οχι για πολυ μικρα, ουτε και για 18+ φυσικα.

 

- Ενω ειμαι καθετα αντιθετος στην 'παρακολουθηση' πολιτων, θα εφαρμοζα στα παιδια μου κατι αναλογο σε μικροτερη κλιμακα; Φυσικα για καλο σκοπο.

 

- Πως θα νιωθει αραγε το παιδι, να ξερει οτι το 'βλεπω' παντα;

 

- Απο την αλλη, αν παθει κατι(βοηθα Παναγιά!), μετα μηπως χτυπας το κεφαλι στον τοιχο, που ηξερες οτι υπηρχε κατι τετοιο και δεν το χρησιμοποιησες;

 

Ειναι οντως μεγαλη κουβεντα, και οχι μονο τεχνολογικη.

Ας πει ομως, οποιος τυχον εχει εμπειρια χρησης με αυτη τη συσκευη, και γενικοτερα πανω στο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

να θέσω και μια άλλη διάσταση?

Συνεχής ακτινοβολία πάνω στο παιδί?

 

φυσικά είναι και αυτός ένας παράγοντας που μπορεί να είναι αποτρεπτικός για κάποιους.

εγώ θα το πάω πάντως λίγο πιο μακριά. Πες ότι έχεις ξεπεράσει τα ηθικό δίλημμα περί ιδιωτικότητας της ζωής του παιδιού ή την ακτινοβολία και φοράς ένα ρολόι στο παιδί σου.

αν π.χ. πέσει το παιδί και χτυπήσει κάπου, μπορεί να πατήσει το κουμπάκι να σε ειδοποιήσει. είναι όμως αυτός ο λόγος που θα φορέσεις ένα ρολόι στο παιδί? νομίζω πως όχι. ο κυριότερος λόγος, και νομίζω ότι θα συμφωνήσουν πολλοί μαζί μου, είναι ο φόβος της απαγωγής. Σε αυτή την περίπτωση όμως ένα ρολόι μπορείς να το βγάλεις και να το πετάξεις, οπότε μάλλον δεν θα σου προσφέρει τίποτα εκτός από το τελευταίο σημείο που έδωσε αναφορά. Θα μου πείτε ο απαγωγέας μπορεί να μην το πάρει χαμπάρι ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο. Είμαι υπερβολικός??

 

Σε ηλικιωμένους πάντως με προβλήματα υγείας, όπως άνοια ή alzheimer αλλάζει το πράγμα και το θεωρώ επιβεβλημένο!!!

Link to comment
Share on other sites

φυσικά είναι και αυτός ένας παράγοντας που μπορεί να είναι αποτρεπτικός για κάποιους.

εγώ θα το πάω πάντως λίγο πιο μακριά. Πες ότι έχεις ξεπεράσει τα ηθικό δίλημμα περί ιδιωτικότητας της ζωής του παιδιού ή την ακτινοβολία και φοράς ένα ρολόι στο παιδί σου.

αν π.χ. πέσει το παιδί και χτυπήσει κάπου, μπορεί να πατήσει το κουμπάκι να σε ειδοποιήσει. είναι όμως αυτός ο λόγος που θα φορέσεις ένα ρολόι στο παιδί? νομίζω πως όχι. ο κυριότερος λόγος, και νομίζω ότι θα συμφωνήσουν πολλοί μαζί μου, είναι ο φόβος της απαγωγής. Σε αυτή την περίπτωση όμως ένα ρολόι μπορείς να το βγάλεις και να το πετάξεις, οπότε μάλλον δεν θα σου προσφέρει τίποτα εκτός από το τελευταίο σημείο που έδωσε αναφορά. Θα μου πείτε ο απαγωγέας μπορεί να μην το πάρει χαμπάρι ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο. Είμαι υπερβολικός??

 

Σε ηλικιωμένους πάντως με προβλήματα υγείας, όπως άνοια ή alzheimer αλλάζει το πράγμα και το θεωρώ επιβεβλημένο!!!

 

Σε περιπτωση απαγωγης, που κανεις δεν θελει να πιστεψει οτι μπορει να συμβει...αλλα καποτε δε συμβαινει μονο στους αλλους,

εστω και το τελευταιο στιγμα που θα εχεις, μπορει να ειναι εξαιρετικα σημαντικο...καποια πραγματα αχρειαστα να ναι, αλλα ερχεται η ωρα που ισως βοηθησουν πολυ...

 

Κατα τα λοιπα, ισως αν το δεχονταν και το παιδι, να μπορουσες να δεις πχ στην εφηβεια που τριγυρναει, στα σιγουρα....

Το σημαντικο ειναι να υπαρχει σχεση εμπιστοσυνης και να μιλουν γονεις/παιδια την γλωσσα της αληθειας, αλλα ολοι ξερουμε τι εστι εφηβεια...που δεν θελουν ελεγχο, και θελουν ανεξαρτητοποιηση και γενικως τρικυμισμενο καραβι....

 

Γι'αυτο ειπα για εφηβεια....μικρο παιδι, το χεις αναγκαστικα κοντα σου ή υπο στενη εποπτεια. Μεγαλο παιδι >18 ετων, ε πια ειναι αρκετα μεγαλο.

Στα ενδιαμεσα ομως; Εκεινα τα χρονια της εφηβειας ειναι τοσο επιφοβα...

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση απαγωγης, που κανεις δεν θελει να πιστεψει οτι μπορει να συμβει...αλλα καποτε συμβαινει μονο στους αλλους,

εστω και το τελευταιο στιγμα που θα εχεις, μπορει να ειναι εξαιρετικα σημαντικο...καποια πραγματα αχρειαστα να ναι, αλλα ερχεται η ωρα που ισως βοηθησουν πολυ...

 

Κατα τα λοιπα, ισως αν το δεχονταν και το παιδι, να μπορουσες να δεις πχ στην εφηβεια που τριγυρναει, στα σιγουρα....

Το σημαντικο ειναι να υπαρχει σχεση εμπιστοσυνης και να μιλουν γονεις/παιδια την γλωσσα της αληθειας, αλλα ολοι ξερουμε τι εστι εφηβεια...που δεν θελουν ελεγχο, και θελουν ανεξαρτητοποιηση και γενικως τρικυμισμενο καραβι....

 

Γι'αυτο ειπα για εφηβεια....μικρο παιδι, το χεις αναγκαστικα κοντα σου ή υπο στενη εποπτεια. Μεγαλο παιδι >18 ετων, ε πια ειναι αρκετα μεγαλο.

Στα ενδιαμεσα ομως; Εκεινα τα χρονια της εφηβειας ειναι τοσο επιφοβα...

 

στην εφηβεία θα σε πουλάει και θα σε αγοράζει σε θέματα τεχνολογίας, οπότε το μόνο που σε σώνει εκεί είναι η σχέση εμπιστοσύνης όπως είπες. σιγά μη δεχτεί να το παρακολουθείς :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ύστερα από 2 χρόνια ανενεργό το τοπικ...... μήπως έχει πάρει κάποιος κάτι αξιόπιστο;

Έχω ξεχωρίσει αυτό https://www.doki.com

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με ενδιαφέρει η παρακολούθηση και μακάρι να μην φτάσω στο σημείο να πρέπει να παρακολουθώ το παιδί μου.

Της έχω πάρει ήδη το mi band 3, με ενοχλεί που δεν έχει flight mode, θέλω να βρω κάτι σαν το stratos που το έχω ρυθμίσει να κάνει συγχρονισμό μισή ώρα κάθε μέρα και τις υπόλοιπες ώρες να είναι σε flight mode, αν ξέρει κάποιος κανένα μοντέλο που να γίνεται σε band.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...