Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστά. Χρειάζεσαι ΒIS απαραίτητα για push email καθώς και για την πλειοψηφία των λειτουργιών του τηλεφώνου.

 

Και αυτό πρέπει να ζητήσει η εταιρία μου, για να μου ενεργοποιηθεί μιας και είναι εταιρικος ο αριθμός και υπάρχει και έξτρα χρέωση το μήνα, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, το ενεργοποιεί ο διαχειριστής της γραμμής σου. Αν έχεις vodafone και έχεις ήδη data πρόγραμμα στη γραμμή σου δε θα έχεις έξτρα χρέωση, απλά θα μπει καπέλο το πρόγραμμα BIS.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

Εχθες, πηρα στην κατοχη μου ενα blackberry pearl 8220.Δωρο του αδερφου μου.Παιδια εχω φαει μια μερα και ακομα δεν ξερω σχεδον τιποτα.Εχω ψαξει παντου αλλα τα πραγματα δεν ειναι ξεκαθαρα .εχω ρυθμισει το wifi.Εφτιαξα και το bluetooth για αποστολη ληψη αρχειων.ομως αυτα ειναι υπεραρκετα για ενα κινητο οπως ειχα sony ericsson ομως καθως το ψαχνω βρισκω ακομα περισσοτερες λειτουργιες.θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω το opera mini για browser ,τι γινεται με τους χαρτες ,μπορει να κανει την δουλεια ενος gps,μπρω να διαβαζω pdf ,txt αρχεια ,πως μπορω να εγκαταστησω αυτα τα προγραμματα και αλλες εφαρμογες .το bb αυτο εχει λιγοτερες λειτουργιες απο τα αλλα ,δηλ θα μπορουσα να εγκαταστησω οτι εφαρμογη υπαρχει σε bb στο δικο μου.και τελος τι γινεται με το scype και με ενα αλλο προγραμμα που μπορουν να χρησιμοποιουν και να επικοινωνουν χρηστες bb μεταξυ τους .πολλα τα ερωτηματα αλλα εχω παθει πλακα .ειναι εντελως διαφορετικο πραγμα απο ενα συνηθυσμενο κινητο.

ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Να ενημερωσω οτι εχω καρτοκινητη συνδεση και μαλιστα wats'up

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλωσήρθες. Έχεις ψάξει παντού όπως λες, αλλά μάλλον εδώ δεν έψαξες καθόλου, αν κρίνω από τις ερωτήσεις σου...

 

Τα πράγματα είναι πολύ ξεκάθαρα.

 

Για τον browser που ρωτάς, έχουμε συγκεκριμένο θέμα στο οποίο έχει όλες τις πληροφορίες για τον Opera Mini, τον οποίο και μπορείς σαφώς να χρησιμοποιείς στο τηλέφωνό σου.

 

Για τους χάρτες επίσης έχουμε άλλο ένα θέμα όπου μπορείς να δεις ό,τι υπάρχει αυτή τη στιγμή για χρήση navigation.

 

Pdf μπορείς να διαβάζεις μόνο σαν συνημμένο σε email, εκτός αν βάλεις την, επί πληρωμή, εφαρμογή pdf to go. Text αρχεία διαβάζει κανονικά.

 

Για τις εφαρμογές, κοίτα τη γενική υποενότητα των εφαρμογών που έχουμε στο myphone. Έχει πολλές πληροφορίες για το πού, πώς κλπ.

 

Τέλος για γενικές πληροφορίες, όπου μπορείς να δεις πώς αναβαθμίζεις το τηλέφωνο, πώς κάνεις backup, πώς βάζεις εφαρμογές κλπ κοίτα στο Blackberry FAQ και στο Blackberry Troubleshooting.

 

Για ό,τι άλλο χρειαστείς, μπορείς να ρωτάς στο επίσημο θέμα του 8220. Να υπενθυμίσω όμως ότι με καρτοκινητό δε μπορείς να έχεις BIS (blackberry internet service), οπότε δε μπορείς να έχεις push mail, maps και λοιπές υπηρεσίες του τηλεφώνου σου.

 

Όπως βλέπεις τα ερωτήματά σου όλα έχουν απαντηθεί στις σχετικές ενότητες. Ελπίζω από δω και πέρα να κάνεις πρώτα μια αναζήτηση πριν ανοίξεις νέο θέμα... :)

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το ευχαριστο ειναι πολυ λιγο να σε καλα

να σε ρωτησω και κατι αλλο αμα ξερεις εκανα αναβαθμιση και με το ελληνικο μενου μεσω τις cosmote λειτουργει μια χαρα αλλα εχω χασει το κλειδωμα πληκτρολογιου ξερεις το κουμπακι που ειναι απο πανω εχω το 8900 και παλι σε ευχαριστο

 

Γιατι εμενα ρε παιδια το βγαζει ακομα, οτι και να κανω παιρνω "907 invalid COD A network error occurred". To κατεβαζω απο το λινκ του vdouros, GPRS (με Wind F2G ) ή WiFi.

 

Καμια βοηθεια?

Giwrgos

------------------

SonyEricsson t610

Compaq Evo N620c

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα σας παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει ή έχει το ίδιο πρόβλημα. Ξαφνικά μετά απο περίπου 1 χρόνο ένω μέχρι τώρα τα απεσταλμένα email απο το Gmail account (πχ απο το Desctop PC) δεν προωθουντουσαν στη συσκευή. Εχω blackberry bold 9000 version 4.6.0.303 και έδω και κάποιες μέρες τα sent γίνονται κάθε φορά forwarded στη συσκευή. Καμμιά ιδέα για λύση? Ισως κάποιο downgrade του software συσκευής θα βοηθούσε? Να σημειώσω επίσης οτι ποτέ δεν έκανα ρυθμίσεις ( Filters κλπ έιχα υποτίθεται αναβαθμισμένο λογισμικό για gmail) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 10 ημερες περιπου, η RIM ανακοινωσε οτι ενεργοποιησε στα gmail accounts, 2 way synchronization, οποτε οτιδηποτε κανεις στο blackberry σου συγχρονιζεται στο gmail account σου, αλλα και το αντιστροφο πλεον

 

Μαλλον αυτο συνεβη και σε εσενα

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 10 ημερες περιπου, η RIM ανακοινωσε οτι ενεργοποιησε στα gmail accounts, 2 way synchronization, οποτε οτιδηποτε κανεις στο blackberry σου συγχρονιζεται στο gmail account σου, αλλα και το αντιστροφο πλεον

 

Μαλλον αυτο συνεβη και σε εσενα

 

 

Δηλαδή είναι μια κατάσταση μη αναστρέψιμη?

Οπότε η μόνη λύση έιναι με Filter πια μέσω του account ωστε να σταματήσω να προωθούνται στη συσκευή? Όταν προωθούνται τα απεσταλμένα στη συσκευή πέρνουν μέρος-όγκο απο το πάκετο δωρεαν MB ( πχ BIS 100 MB)

Ευχαριστώ πολύ ....αναζητώ τρόπους λύσης...

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Συγχωρεσε με αλλα προσπαθω να καταλαβω για ποιο λογο ενοχλεισαι απο αυτο

 

Κανονικα επρεπε να χαιρεσαι που εχεις full synchronization μεταξυ bb και desktop.

 

Εκατομμυρια gmail χρηστες φωναζαν για να το φτιαξει αυτο η RIM

 

Σου τραβαει απο το bandwidth αλλα ειναι ελαχιστα δεδομενα για να φοβασαι.

 

Ισως πρεπει να παιξεις με τα φιλτρα αν θες να κοψεις αυτη τη διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να το ξεκαθαρίσω. Εννοώ όταν στέλνω email απο οποιοδήποτε υπολογιστή χωρίς outlook απλά απο το http://www.gmail.com. Γίνεται λίγο ανακατοσούρα στα εμαιλ, στη συσκευή μετα. Βέβαια το θετικό είναι οτι δεν κτυπάει με ήχο όπως στα εισερχόμενα όταν έρχονται τα απεσταλμένα. Παλαιότερα θυμάμαι και μέσα απο το forum αυτό με οδηγίες για Φίλτρα κλπ και το αντιμετώπιζαν σαν πρόβλημα γενικότερα. Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τα θετικά απλά ίσως να μην έχω καταλάβει τελικά την χρησιμότητα. Σκέφτομαι για παράδειγμα να στέλνεις μεγάλο όγκο εμαιλ καθημερινά... μέσω gmail.com, ποια η χρησιμότητα να έχεις τα απεσταλμένα στην συσκευή? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...ίσως τελικά να το αφήσω όπως είναι αλλά πρώτα θα ήθελα μια γνώμη παραπάνω για το θέμα..
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Παλαιοτερα το προβλημα me to gmail ηταν το εξης.

 

Οταν εστελνες εμαιλ απο το bb, ερχονταν στο inbox του bb ενα αντιγραφο του σταλθέντος μηνυματος. Αυτο εφτανε σαν εισερχομενο μηνυμα για αυτο εκανε θορυβο και αλλα τετοια.

 

Τωρα απλα οταν στελνεις απο το gmail.com ερχεται αυτο που στελνεις σαν αντιγραφο στο Outbox του bb, για αυτο δεν κανει θουρβο. Για την ακριβεια τωρα δεν σου ερχεται αντιγραφο, αλλα σου γινεται push στο bb, το mail που εστειλες

 

Η χρησιμοτητα ειναι προφανης. Κάποιες φορες για διαφορους λογους μπορει να μην εχεις προσβαση σε υπολογιστη. Αν καποιος σου ζητησει να του κανεις forward ενα mail που του εχεις ηδη στειλει, η καποιος σου πει οτι δεν του εστειλες ενα mail που του ειχες υποσχεθει, ολα αυτα μπορεις να τα τσεκαρεις απο το bb

 

Επισης με το synchronization, αν διαβαζεις ενα mail απο το gmail.com, θα σου εμφανιζεται ως διαβασμενο στο bb, για να μην μπερδευεσαυ. Και άλλα διάφορα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.... οk.. Σίγουρα , αλλά ανησύχώ ως προς το "ψαλίδισμα" των ΜΒ απο το πακέτο BIS... έχω το 100 ΜΒ cosmote. Αν ας πούμε στείλω ένα εμαιλ 5ΜΒ απο το gmail.com φεύγουν 5 ΜΒ απο το BIS 100? Σορρυ για τις ερωτήσεις...και ίσως ξεφυγα εκτός...Ευχαριστώ π΄΄αντως πάρα πάρα πολυ!
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα καλύτερα, απλά κάλεις την εξυπηρέτηση πελατών ή πήγαινεις σε ένα κατάστημα και θα σου ενεργοποιήσουν την υπηρεσία χωρίς καμία επιπλέον χρέωση όπως είπε και ο thief.
Link to comment
Share on other sites

Πολλά battery pulls και υπομονή... και μένα τα ίδια μου έκανε!

 

Για να δουμε... το εχω κανει αρκετες φορες αλλα ειναι πεισματαρικο σαν μουλαρι.

 

 

Τελικα εκανα αναβαθμηση σε OS 5.0 μετα περασα χωρις προβλημα το App World.

Giwrgos

------------------

SonyEricsson t610

Compaq Evo N620c

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.... οk.. Σίγουρα , αλλά ανησύχώ ως προς το "ψαλίδισμα" των ΜΒ απο το πακέτο BIS... έχω το 100 ΜΒ cosmote. Αν ας πούμε στείλω ένα εμαιλ 5ΜΒ απο το gmail.com φεύγουν 5 ΜΒ απο το BIS 100? Σορρυ για τις ερωτήσεις...και ίσως ξεφυγα εκτός...Ευχαριστώ π΄΄αντως πάρα πάρα πολυ!

 

Δεν θα εχεις προβλημα, διοτι στο ΒΒ θα γινεται αυτοματα push μονο το κειμενο του email που στελνεις και οχι το attachment. Δηλαδη θα χρεωνεσαι μερικα ΚiloΒytes. Μονο αν διαλεξεις εσυ να δεις το attachment στο ΒΒ, θα χρεωνεσαι MB

Link to comment
Share on other sites

Και μόλις πηγα να σε ρωτήσω ποιο λογισμικό έχεις στο κινητό σου το link που είχα δημοσιεύσει είναι για 5.0.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Η ερώτησεις μου αφορούν το connectivity Blackberry συσκευών και τις χρεώσεις που δινουν οι αντιστοιχοι operators. Εγω έχω το BlackBerry 9700 (και ένας γωστός μου που έχει το αντίστοιχο πρόβήμα το BlackBerry 9000)

 

Ας διακρίνουμε τις εξής περιπτώσεις όσον αφορά τα Blackberry apps

(A1) Native Blackberry Application (πχ Browser)

(A2) Opera ή κάποιο άλλο Blackberry app που κατεβάζω

 

Επίσης τις εξής περιπτώσεις όσον αφορά τους ελληνικους Operators

(B1)Vodafone

(B2)Wind

(B3)Cosmote

 

Τελος ας διακρίνουμε τις εξής περιπτώσεις για τα Apns

(C1) BlackBerry APN

(C2) Operator APN οπως internet.vodafone.gr gint.b-online.gr internet για Vodafone, Wind, Cosmote

 

Ερώτηση 1: Μια εφαρμογή Opera ή κάποιο άλλο Blackberry app που κατεβάζω (μια εφαρμογή δηλαδή που χρειάζεται TCP/IP) πρέπει να δηλώσω εγώ σαν χρήστης τα APN για τον αντίστοιχο operator να τρέξει? Εαν ναι πού πρέπει να τα δηλώσω? Options -> Advanced Options -> TCP/IP -> APN Settings Enabled?

 

Ερώτηση 2: Υπαρχεί διαφορα στις χρεώσεις κάθε παρόχου με βάση το APN? Δηλαδή εαν έχω ένα συγκεκριμένο πακέτο, πώς αυτό χρεώνει τα δεδομένα που περνάνε με διαφορετικό APN εκτός του blackberry.net?

 

Ερώτηση 3: Γενικά μιας και ειμαι σχετικα καινούργιος στον χώρο της κινητής τηλεφωνίας πρακτικά τι υπηρεσίες μπορώ να έχω για το Blackberry?

Πχ για Comsote, θα μπορούσα να έχω BIS, Wireless Internet και Cosmote WAP ?

Τι είναι πιο ακριβό σχετικά?

 

Ευχαριστώ Πολύ!

 

Νικος

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν πρόβλημα με το πρώτο link που είχα δημοσιεύσει, υπάρχει και αυτό. http://www.bit.ly/GB-AppWorld

Πρέπει να πληκτρολογηθεί ακριβώς όμως βλέπετε στο browser του BB σας!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δε σου το επιτρέπει; Τι σφάλμα παρουσιάζει;

 

παω στο setup και μετα στο email settings και μου λεει add an email account (yahoo, i google or create new address εγω πως θα συνχρονισο to hotmail account μου????:wacko::wacko::wacko::wacko::wacko::blink::blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Πάτα αυτό το "Add" και θα δεις μετά επιλογές, αν έχω καταλάβει σωστά το σημείο που κοιτάς.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Πάτα αυτό το "Add" και θα δεις μετά επιλογές, αν έχω καταλάβει σωστά το σημείο που κοιτάς.

 

ναι το παταω το add δεν ειμαι χαζος απλα σου λεω οτι αφου το πατησω δεν μου δεχεται την διευθηνση τοθ hotmail mou δεχεται μονο google and yahoo τι κανω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...