Jump to content

χρέωση καρτας απο πενταψήφιο νούμερο


kostasw
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την πάτησε και η αδερφή μου το Σάββατο με F2G. Κάτι έγινε φαίνεται αυτές τις μέρες και έγινε μαζική επίθεση σε αριθμούς WIND (από τα σχόλια που βλέπω εδώ)... Τεσπα, της ενεργοποίησα τη φραγή σε 5ψηφια, αλλά επειδή της έφαγε μόνο 5€ κάρτα, δεν νομίζω να το προχωρήσουμε...

 

Υ.Γ. Πριν ένα μήνα, παραλίγο να πάθω το ίδιο σε Vodafone CU από άλλη εταιρία απάτης, όμως επειδή είχα τη φραγη σε 5ψηφια ενεργή, δεν μου έφαγε καθόλου κάρτα, μόνο ένα SMS μου ήρθε...

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε εμένα sms που άδειασε την κάρτα. H wind απάντησε ότι φαίνεται κίνηση προς τον αριθμό αυτόν και για όποια οικονομική αξίωση έχω πρέπει να απευθυνθώ στην εταιρεία ΑΜΑΖΕ η οποία έστειλε το sms...

 

Άμεση φραγή στα 5ψήφια από τον πάροχό σου και μετά καταγγελία σε ΕΕΤΤ και ΣτΚ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω πως πρέπει να έχεις κάποια απαίτηση που δεν ικανοποιείται, και ζητάς να μεσολαβήσει η εεττ. Δε νομίζω το να μη σε ικανοποιεί μια απάντηση ότι εντάσσεται στους λόγους για τους οποίους μπορεί να γίνει καταγγελία. Για αυτό έγραψα πριν πως, κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι πολύ βαριά και λάθος λέξη η καταγγελία.

 

"Αν έχετε αντιρρήσεις σχετικά με την απάντηση που λάβατε από την εταιρία, παρακαλούμε αναφέρετε τα χωρία της απάντησης που δεν σας ικανοποιούν."

Το πιο πάνω, είναι από τη φόρμα υποβολής καταγγελίας της EETT.

Link to comment
Share on other sites

Η wind επιμένει να νίπτει τας χείρας της. Μου απαντάει απλώς σε ποιόν αριθμό να καλέσω την ΑΜΑΖΕ. Ούτε καν να μου πει ότι μπορώ να κάνω φραγή. Μόνος την ενεργοποίησα.

Έχω στείλει και στην ΑΜΑΖΕ χωρίς καμία απάντηση ακόμη, αλλά και σε ΕΕΤΤ και ΣτΚ.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Η Wind άλλοτε το παίζει γενναιόδωρη και επιστρέφει το ποσό που αφαιρέθηκε και άλλοτε αδιαφορεί.

Το ίδιο έγινε και με τη δική μου περίπτωση, ενώ παλαιότερα τα επέστρεψε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Κι εγώ τη πάτησα σήμερα με f2g! Μου φάγανε σχεδόν 5 ευρώ που είχα μέσα στη κάρτα!:mad::mad: Πήρα στη Wind και μου είπαν να επικοινωνήσω με την εταιρία που με χρέωσε, μάλλον κατά λάθος μέσω ιντερνετ!! Μπορεί να φταίω κι εγώ δηλ.!!:mad: Θα προσπαθήσω να το κάνω και θα ενημερώσω αν βρω άκρη η όχι. Η εταιρία που με χρέωσε λέγεται Shoopadoo...

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναφερθεί πολλές περιπτώσεις τελευταία με αυτή την εταιρεία-απάτη.

Πρώτη κίνηση να βάλεις φραγή στα 5ψήφια και μετά καταγγελία σε ΕΕΤΤ και ΣτΚ.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναφερθεί πολλές περιπτώσεις τελευταία με αυτή την εταιρεία-απάτη.

Πρώτη κίνηση να βάλεις φραγή στα 5ψήφια και μετά καταγγελία σε ΕΕΤΤ και ΣτΚ.

 

Έκανα ήδη φραγή! Θα κάνω και καταγγελία στο ΣτΚ.Ευχαριστώ!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα ενα μηνυμα απο VEOO τον κωδικο για την εγγραφη στην υπηρεσια και κοστος 2,08 ανα μην και 3 μην/εβδ. κλπ

Εστειλα STOP στο 54850 οπως λεει για διαγραφη απο την υπηρεσια. Αλλο μηνυμα δεν ελαβα.

Εχω από καιρο ενεργοποιήσει μεσα απο το My Vodafone την απαγορευση ληψης μηνυματων απο 5ψηφιους.

Λέτε να εχω χρεωθει κατι; Πως μπορώ να το ελέγξω;

Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο την Vodafone. Εγώ μπήκα στο chat τους και μίλησα. Μου έτυχε και μένα παρόμοια φάση ενώ είχα τις φραγές. Δεν έστειλα κανένα μήνυμα STOP στη domoco ή την AMAZE πως διάολο τις λένε. Μου επιβεβαίωσαν ότι δεν χρεώθηκα πάντως.

Ακόμα και με την φραγή δεν εξασφαλίζεται όπως φαίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μου στείλαν και εμένα. Η φραγή είναι για χρεώσιμα 5ψήφια και όχι για όλα τα 5ψήφια. Έτσι μπορούν να στέλνουν αλλά δεν μας χρεώνουν.
Link to comment
Share on other sites

Η αποστολή ΣΤΟΠ παντως χρεωνεται 0,11. Δηλαδη εστω και λιγο πρεπει να χρεωθεις για να αποφυγεις τις αλητειες του καθενα....
Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρω εδώ επειδή το είχαμε συζητήσει πριν καιρό, αλλά δεν είχαμε καταλήξει κάπου.

Έστειλα τώρα, με ενεργοποιημένη τη φραγή σε πενταψήφια, ένα μήνυμα στο χαμόγελο του παιδιού και χρεώθηκε κανονικά. Το έκανα και με wind αλλά και με cosmote, με ίδιο αποτέλεσμα και στις δύο εταιρίες. Η φραγή λοιπόν ισχύει μόνο για τα ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΑ από πενταψήφιους υψηλής χρέωσης. Αν κάποιος θέλει να στείλει, τα εξερχόμενα δουλεύουν κανονικά. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ξεκάθαρο από καιρό ότι η φραγή γίνεται στα εισερχόμενα και όχι στα εξερχόμενα.
Link to comment
Share on other sites

Η φραγή είναι μόνο για τα εισερχόμενα ΧΡΕΩΣΙΜΑ μηνύματα.

Ακόμα και δωρεάν 5ψήφια θα λαμβάνεις. Πολύ περισσότερο δεν έχει νοημα η φραγή εξερχομένων αφου είναι δική συ επιλογή να τα στείλεις.

Link to comment
Share on other sites

Η φραγή είναι μόνο για τα εισερχόμενα ΧΡΕΩΣΙΜΑ μηνύματα.

Ακόμα και δωρεάν 5ψήφια θα λαμβάνεις. Πολύ περισσότερο δεν έχει νοημα η φραγή εξερχομένων αφου είναι δική συ επιλογή να τα στείλεις.

ασφαλώς τα "εισερχόμενα" έχουν νόημα αλλά ΚΑΙ τα εξερχόμενα δευτερευόντως.. Μπορεί ένα μικρό παιδί σε ένα παιχνίδι που παίζει στο κινητό της μαμάς να βγει ένα μπαρμπαλάκι και να το πατήσει και το κινητό να στείλει sms ή άλλες περιπτώσεις που μπορώ να σκεφτώ (πχ η ανιψιά μου βλέποντας 11880 διαφημίσεις μόλις έμαθε αριθμούς άρχισε να το καλεί). Και τότε θέλεις ΚΑΙ φραγή εξερχομένων.

 

Εγώ που έχω κάνει φραγή μέσω τηλεφώνου στο support 1220 σε ανύποπτο χρόνο (το 2014?) με ρώτησαν αν θέλω φραγή σε όλα τα πενταψήφια (11ΧΧΧ, 5ΧΧΧΧ) ή μόνο τα 5ΧΧΧΧ (αυτά που αρχίζουν από 5) και ζήτησα για όλα! Στο σε ποια "είναι η διαφορά" μου είπαν νομίζω δεν θα μπορείς να ψηφίζεις σε διαγωνισμούς (πχ eurovision κτλ) τους είπα "κανένα πρόβλημα" και έτσι έκανα "ολική φραγή" και υποθέτω ότι δεν έχω ΟΥΤΕ εξερχόμενα σε αυτά (λέω υποθέτω καθώς δεν πρόκειται να το δοκιμάσω :O)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Η φραγή είναι μόνο για τα εισερχόμενα ΧΡΕΩΣΙΜΑ μηνύματα.

Ακόμα και δωρεάν 5ψήφια θα λαμβάνεις. Πολύ περισσότερο δεν έχει νοημα η φραγή εξερχομένων αφου είναι δική συ επιλογή να τα στείλεις.

 

Μπορεί να σε χρεώσει εισερχόμενο μήνυμα;Ή εννοείς να σε εγγράψει σε υπηρεσία;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σε χρεώσει εισερχόμενο μήνυμα;Ή εννοείς να σε εγγράψει σε υπηρεσία;

αυτό λέμε φίλε μου σε όλο αυτό το thread.. Τα 5ΧΧΧΧ σε χρεώνουν που αυτά σου στέλνουν. Κανονικά θα έπρεπε πρώτα να γραφτείς σε υπηρεσία για να σου στέλνουν (και άρα να σε χρεώνουν) αλλά αυτοί οι απατεώνες σε "εγγραφουν" μόνοι τους χωρίς συναινεσή σου και οι πάροχοι σφυρίζουν αδιάφορα αντί με την 2-3 καταγγελία να κλείνουν την πρόσβαση σε αυτά τα νούμερα ή να έχουν εξ ορισμού φραγή στα 5ΧΧΧ και όχι το αντίθετο (εξ ορισμού ανοικτά).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Απάντησαν τα καμάρια μας,δεν τους αφήνουμε ούτε ευρώ. Απλά "πράματα".

 

 

Αγαπητέ Κύριε ****** Καλησπέρα σας,

 

Εμείς, το κέντρο εξυπηρέτησης πληρωμών MPSC, ειδικευόμαστε στον επαγγελματικό χειρισμό των αιτημάτων πληρωμής μέσω κινητού τηλεφώνου, για καταναλωτές. Βοηθάμε - φυσικά δωρεάν - να διευκρινιστούν τα γεγονότα με τον υπεύθυνο πάροχο υπηρεσιών. Θα χαρούμε να σας βοηθήσουμε για να λύσετε το αίτημά σας.

 

Κατόπιν ελέγχου του αιτήματος σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως ο αριθμός σας γράφτηκε στη συνδρομητική υπηρεσία LIBRARIUS! στις 08.01.2020. Η υπηρεσία προσέφερε την δυνατότητα λήψης περιεχομένου (όπως ήχους κλήσης, wallpapers) για το κινητό.

 

Η διαγραφή σας από την υπηρεσία, ολοκληρώθηκε στις 09.01.2020.

 

Ωστόσο,

 

καθώς ισχυρίζεστε ότι δεν προβήκατε εσείς σε ενεργοποίηση της υπηρεσίας , εθιστούμε την προσοχή σας μήπως τρίτο άτομο προχώρησε σε αυτήν την εγγραφή κάνοντας χρήση των συσκευών σας, αλλά και σε αυτήν την περίπτωση εσείς φέρετε εξ ολοκλήρου την ευθύνη ως νόμιμος κάτοχος της τηλεφωνικής σύνδεσης , στην οποία και καταλογίζονται οι χρεώσεις .

 

Παρά ταύτα και καθώς επιθυμούμε να μην υπάρχει καμία αμφισβήτηση για την εγκυρότητα και την διαφάνεια των υπηρεσιών που υποστηρίζουμε τεχνικά και με κάθε διάθεση καλής πίστης έχουμε εγκρίνει την επιστροφή σε εσάς του συνόλου των χρεώσεων με πίστωση στον πάροχο κινητής.

 

Το αίτημα θα σταλεί εντός της εβδομάδος στον πάροχο σας και θα ολοκληρωθεί απο εκείνον.Η πίστωση θα φανεί στον επόμενο λογαριασμό σας, ωστόσο να σας ενημερώσω πως αν ο επόμενος λογαριασμό θα σας σταλεί εντός των επόμενων ημερών, τότε η πίστωση θα φανεί στον αμέσως επόμενο, καθώς χρονικά δεν θα έχει προλάβει να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Επιπλέον θα λάβετε και δωρεάν μήνυμα απο τον πάροχο σας που θα σας ενημερώνει σχετικά. Αν πρόκειται για καρτοκινητό η επιστροφή ολοκληρώνεται εντός 7 ημερών.

 

Εάν έχετε επιπλέον ερωτήσεις, μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

 

Με εκτίμηση,

 

Η ομάδα εξυπηρέτησης MPSC

 

 

 

Παρακαλείστε να αναφαίρετε πάντα τον αριθμό αναφοράς ******​ που αναγράφετε στο "θέμα" του email Όταν στέλνετε μια απάντηση . Για να μπορέσουμε να αναθέσουμε την απάντηση σε εκπρόσωπο

 

MPSC Εκπρόσωπος Εξυπηρέτησης Πελατών

 

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 210-300-9942 (απλή χρέωση κλήσης)

Ηλεκτρονική αλληλογραφία: info-gr@mobileinfo.biz

Εργάσιμες ώρες: Δευ-Παρ10:00-18:00

Link to comment
Share on other sites

αυτό λέμε φίλε μου σε όλο αυτό το thread.. Τα 5ΧΧΧΧ σε χρεώνουν που αυτά σου στέλνουν. Κανονικά θα έπρεπε πρώτα να γραφτείς σε υπηρεσία για να σου στέλνουν (και άρα να σε χρεώνουν) αλλά αυτοί οι απατεώνες σε "εγγραφουν" μόνοι τους χωρίς συναινεσή σου και οι πάροχοι σφυρίζουν αδιάφορα αντί με την 2-3 καταγγελία να κλείνουν την πρόσβαση σε αυτά τα νούμερα ή να έχουν εξ ορισμού φραγή στα 5ΧΧΧ και όχι το αντίθετο (εξ ορισμού ανοικτά).

Η παραλαβή ενός sms δεν μπορεί να σε χρεώσει,όπως δεν μπορεις να χρεωθείς απο εισερχόμενη κληση.

Link to comment
Share on other sites

Η παραλαβή ενός sms δεν μπορεί να σε χρεώσει,όπως δεν μπορεις να χρεωθείς απο εισερχόμενη κληση.
Να φανταστώ ότι κανείς πλάκα;

 

https://www.wind.gr/gr/wind/upiresies/kiniti/upiresies/upiresies-triton/

 

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/proionta/arithmoi-ypsilis-chreosis/

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

 

Υπηρεσίες χρεώσιμες κατά τη λήψη μηνύματος (Συνδρομητικές). Αφού εγγραφείς στις ανωτέρω συνδρομητικές υπηρεσίες, χρεώνεσαι με ένα ποσό ανά εβδομάδα, δύο εβδομάδες ή μήνα, για να λαμβάνεις περιοδικά περιεχόμενο (μουσική, εφαρμογές, ταπετσαρίες, βίντεο, αθλητικά, games κλπ).

 

Σε γράφουν σε υπηρεσία και απο εκεί χρεώνεσαι,καταλαβαίνεις την διαφορά ανάμεσα σε παραλαβή σμς και εγγραφής σε υπηρεσία;Δεν σε χρεώνει το σμς αλλά η υπηρεσία πίσω απο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσίες χρεώσιμες κατά τη λήψη μηνύματος (Συνδρομητικές). Αφού εγγραφείς στις ανωτέρω συνδρομητικές υπηρεσίες, χρεώνεσαι με ένα ποσό ανά εβδομάδα, δύο εβδομάδες ή μήνα, για να λαμβάνεις περιοδικά περιεχόμενο (μουσική, εφαρμογές, ταπετσαρίες, βίντεο, αθλητικά, games κλπ).

 

Σε γράφουν σε υπηρεσία και απο εκεί χρεώνεσαι,καταλαβαίνεις την διαφορά ανάμεσα σε παραλαβή σμς και εγγραφής σε υπηρεσία;Δεν σε χρεώνει το σμς αλλά η υπηρεσία πίσω απο αυτό.

 

Δεν υπάρχει λόγος να παίζουμε με τις λέξεις.

Η υπηρεσία σε χρεώνει, αλλά η χρέωση γίνεται ακριβώς μέσω των sms και συγκεκριμένα 2 και κάτι ευρώ ανά μήνυμα. Η ληψη των συγκεκριμένων μηνυμάτων είναι που χρεώνεται και αν τα φράξεις δεν μπορεί να σου στείλει sms και για αυτό δε μπορεί να σε χρεώσει.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσίες χρεώσιμες κατά τη λήψη μηνύματος (Συνδρομητικές). Αφού εγγραφείς στις ανωτέρω συνδρομητικές υπηρεσίες, χρεώνεσαι με ένα ποσό ανά εβδομάδα, δύο εβδομάδες ή μήνα, για να λαμβάνεις περιοδικά περιεχόμενο (μουσική, εφαρμογές, ταπετσαρίες, βίντεο, αθλητικά, games κλπ).

 

 

 

Σε γράφουν σε υπηρεσία και απο εκεί χρεώνεσαι,καταλαβαίνεις την διαφορά ανάμεσα σε παραλαβή σμς και εγγραφής σε υπηρεσία;Δεν σε χρεώνει το σμς αλλά η υπηρεσία πίσω απο αυτό.

 

Όχι πάντα αφού εγγραφείς. Συνήθως αφού σε εγγράψουν. Τότε λοιπόν η χρέωση γίνεται με τη λήψη SMS και μόνο. Άρα λοιπόν σε χρεώνει (συνήθως χωρίς να έχεις συναινέσει) η "υπηρεσία" μέσω του SMS.

Συμπέρασμα:

Η παραλαβή ενός sms μπορεί να σε χρεώσει,όπως μπορεις να χρεωθείς απο εισερχόμενη κληση (π.χ. στο εξωτερικό)

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να χρεωθείς απλα από εισερχόμενη κλήση από εξωτερικό.

Ας μην γράφουμε ανακρίβιες.

Μόνο από SMS μπορείς να χρεωθείς και κανονικά απαιτείτααι η συνενεση σου.

Επίσης μπορεις να χρεωθεις απο κλήση αν σε πάρει η τηλεφωνήτρια και σου πει: Ο τάδε από Νεα Υόρκη θέλει να μιλήσει μαζι σας. Αποδέχεστε την χρέωση;

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...