Jump to content

Samsung Gear S3 (Frontier, Classic)


me00016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σαι καλά φίλε. Το βρήκα και το έκανα. Δεν κατάλαβα πότε γιατι η samsung σταμάτησε στην εφαρμογή health είχε αφαίρεσει την προεπιλογή μέτρησης βημάτων μόνο από το ρόλοι
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε. Το βρήκα και το έκανα. Δεν κατάλαβα πότε γιατι η samsung σταμάτησε στην εφαρμογή health είχε αφαίρεσει την προεπιλογή μέτρησης βημάτων μόνο από το ρόλοι

 

Παρακαλώ φίλε. Εγώ είμαι νέος κάτοχος οπότε δεν γνωρίζω τι γίνονταν πριν. Τώρα βλέπω κάποια θεματάκια με το gps. Πρίν τρέξω περιμένω στην οθόνη της άσκησης από το ρολόι μέχρι να βρει παλμό και να λοκάρει δορυφόρους. Συνήθως κάτω από λεπτό. Ενεργοποιώ και το gps στο xiaomi μου mi 9 lite για σιγουριά μιας και δεν ξέρω εαν παίζει ρόλο. Ξεκινάω όλα καλά και κρατάει τους δορυφόρους. Σταματάω μετά από 10 λεπτά και πατάω pause (δεν το έξω σε autopause). Μετά όταν ξεκινησω ακόμη και μετά πό λεπτό, πολλές φορές ψάχνει δορυφόρους χωρίς αποτέλεσμα και βγάζει στο τέλος το σήμα του gps με γραμμή διαγώνια αρα δεν βρήκε. Αν απενργοποιήσω και ενεργοποιήσω το gps του s3 τίποτα. Κάποιες άλλες φορές τους πιάνει μετά από λίγο. Υπάρχει θέμα με το ρολόι μου ή το έχετε και αλλοι το πρόβλημα; Τέλος αρκετές φορές δεν μπορεί να μπεί και να συγχρονίσει με το samsung account. Βρήκα λύση online. Σβήνω την cache στο κινητό από το wearable πρόγραμμα και μπάινει.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις στο health. Βλέπεις τα βήματα ψηλά στην οθόνη. Μπαίνεις στο μενού τους. Επίλέγεις κινητό τηλέφωνο. Πανω δεξιά υπάρχουν 3 τελείες. Πατάς στην επιλογή παύση μέτρησης βημάτων. Όποτε θέλεις επιλέγεις έναρξη μέτρησης. Εγώ το έχω απενεργοποιήσει εδώ και 20 ημέρες. Αυτά τα βρήκα απο αντιστοιχο post στα αγγλικα.

 

Στο δικό μου πάντως εμφανίζει μόνο δυο επιλογές:" Όλα τα βήματα " και "κινητό τηλέφωνο " Μάλιστα αναφέρει οτι " βηματα από το ρολόι δεν μπορούν να εμφανιστούν χωριστά "

Link to comment
Share on other sites

Να στο εξηγήσω και εγώ που το έκανα.

Πατάς επιλογή βημάτων από κινητό μόνο. Πας πάνω δεξιά στις τρεις τελίτσες και πατάς παύση βημάτων.

Εν συνεχεία επιλέγεις βήματα και από ρολόι και κινητό.

Το κινητό όμως έχει σταματήσει να μετράει βήματα οπότε στην ουσία μετράει μόνο από το ρολοι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα παιδες...εχω το s3 εδω κ 2 χρονια περιπου...μεχρι πριν 3 μηνες ειχα κινητο samsung οποτε δεν ειχα θεμα...τωρα πηρα ενα xiomi note 8t...ενω εχω συνδεσει το κινητο κανονικα,κανει αποσυνδεσεις μια στο τοσο...κ διπλα να ειναι δηλ το κινητο...ασυμβατοτητα ειναι αυτο ή καποια ρυθμιση που δεν ξερω??? κ καποιες φορες πρεπει να μπω στην εφαρμογη samsung wearable για να συνδεθω,χειροκινητα...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως όλα τα ui των κινεζικών συσκευών έχουν πολύ επιθετική διαχείριση των εφαρμογών. Με απλά λόγια τις κλείνουν, προκειμένου να μειώσουν την κατανάλωση μπαταρίας. Δεν έχω τη λύση αλλά θα πρέπει να ψάξεις βαθειά στα μενού, ώστε να μένουν ανοιχτές, σε κάθε περίπτωση.
Link to comment
Share on other sites

τα plugin της Samsung ρυθμισε τα να μη κλεινουν απο την εξοικονομηση μπαταριας...λογικα ισως φταιει αυτο...

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες..εχω το s3 frontier κ κινητο το xiomi note 8t...ενω ειναι συνδεδεμενο κανονικα στο galaxy wearable,δε μπορω να κατεβασω τιποτα γιατι μου ζηταει συνδεση στο samsung account...πως να κανω συνδεση??? παταω για να κανω, κ δε κανει τιποτα,μου βγαζει error 315...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω το mi 9 late. Πριν 2 ημέρες έβαλα miui 12 με android 10 official. Το ρολόι συνδέεται αλλά δεν παίρνω μηνυματα. Π.χ. πήρα sms και δεν μου το εμφάνισε. Έκανα boot και τα δύο. Τίποτα. Στο ρολόι έχω κανονικά την ρύθμιση να παιρνω ειδοποιησεις. Τι προτείνεται?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ρε μάγκες ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε με GPS για τρέξιμο; Προσπαθώ από χθες να συγχρονισω το τελευταίο μου workout στο mapmyrun και δεν συγχρονίζει με τίποτα (δεν περνάει τα δεδομένα από το ρολόι στην εφαρμογή του κινητού). Όλες οι άλλες συνδέσεις και οι συχρονισμοι με το κινητό δουλεύουν άψογα. Έσβησα την εφαρμογή από το κινητό, έκανα όλα τα update και πάλι τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάξουμε το csc σε αμερικάνικο μπορούμε μέσω της curve να χρησιμοποιήσουμε το Samsung Pay?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Εδω και κάποιες εβδομάδες δε μου δουλεύει το υψόμετρο και η ατμοσφαιρική πίεση. Είναι κάποια αλλαγή στο λογισμικό η βλάβη;
Link to comment
Share on other sites

Εδω και κάποιες εβδομάδες δε μου δουλεύει το υψόμετρο και η ατμοσφαιρική πίεση. Είναι κάποια αλλαγή στο λογισμικό η βλάβη;

 

Εμένα λειτουργεί κανονικά όπως φαίνεται. Με τους ορόφους έχει ένα θέμα μετράει ότι να ναι ενώ πριν την αναβάθμιση ήταν καλύτερα τα πράγματα. Κατά τα άλλα βράχος το ρολόι.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει παρατηρήσει κανένας αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας; Υποψιάζομαι ότι φταίει μια πρόσφατη αναβάθμιση "Samsung accessory service" αλλά μπορεί και όχι (έχω κλείσει 3 χρόνια με το ρολόι).

Ξαφνικά ενώ έφτανα 11-12 τη νύχτα με 40% - 50% άνετα (από τις 8 το πρωί), τώρα είμαι στο 15% κατά τις 6-7 το απόγευμα. Δεν έχω αλλάξει κάτι στη χρήση που κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανένας αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας; Υποψιάζομαι ότι φταίει μια πρόσφατη αναβάθμιση "Samsung accessory service" αλλά μπορεί και όχι (έχω κλείσει 3 χρόνια με το ρολόι).

Ξαφνικά ενώ έφτανα 11-12 τη νύχτα με 40% - 50% άνετα (από τις 8 το πρωί), τώρα είμαι στο 15% κατά τις 6-7 το απόγευμα. Δεν έχω αλλάξει κάτι στη χρήση που κάνω.

 

Δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορά. Μήπως μετά από τρία χρόνια να χρειάζεται μπαταρία το ρολόι σου;

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορά. Μήπως μετά από τρία χρόνια να χρειάζεται μπαταρία το ρολόι σου;
Ενδεχομένως, αλλά ήταν πολύ απότομο το πρόβλημα οπότε μπορεί να είναι κάποιο drain.
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ρολόι 3 χρόνια.

Πραγματικά άψογο. Δουλεύει σαν την 1η μέρα που το αγόρασα.

Έχω το εξής πρόβλημα (που βασικά δεν έχει να κάνει με το ρολόι).

Χθες πέρασα στο τηλέφωνο μου (Samsung a40) lineage os 18 χωρίς Γκάπς.

Προσπαθώ να συνδέσω το ρολόι με το τηλέφωνο αλλά μόλις ανοίγω την εφαρμογή gear, κλείνει βγάζοντας μήνυμα ότι η συσκευή αναβαθμίστηκε με μη έγκυρο τρόπο (κάπως έτσι) και με προτρέπει να τσεκάρω το λειτουργικό και μετά κλείνει.

 

Υπάρχει τρόπος να καταφέρω να συνδέσω το ρολόι με το τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ρολόι 3 χρόνια.

Πραγματικά άψογο. Δουλεύει σαν την 1η μέρα που το αγόρασα.

Έχω το εξής πρόβλημα (που βασικά δεν έχει να κάνει με το ρολόι).

Χθες πέρασα στο τηλέφωνο μου (Samsung a40) lineage os 18 χωρίς Γκάπς.

Προσπαθώ να συνδέσω το ρολόι με το τηλέφωνο αλλά μόλις ανοίγω την εφαρμογή gear, κλείνει βγάζοντας μήνυμα ότι η συσκευή αναβαθμίστηκε με μη έγκυρο τρόπο (κάπως έτσι) και με προτρέπει να τσεκάρω το λειτουργικό και μετά κλείνει.

 

Υπάρχει τρόπος να καταφέρω να συνδέσω το ρολόι με το τηλέφωνο;

Καλη η linege os ?
Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση λίγα μικροπράγματα, ναι.

Το βασικότερο πρόβλημα είναι Αυτό που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου και ότι οι κλήσεις μέσω μπλουτουθ δεν λειτουργούν.

Κατά τα άλλα σφαίρα. Και η μπαταρία κρατάει πολύ περισσότερο. Λογικό μιας και πλέον δεν υπάρχει εγκατεστημένη η όλη σαβούρα της σαμσουνγκ και τα ενεργοβόρα Google services.

 

Τελικά λύση υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση λίγα μικροπράγματα, ναι.

Το βασικότερο πρόβλημα είναι Αυτό που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου και ότι οι κλήσεις μέσω μπλουτουθ δεν λειτουργούν.

Κατά τα άλλα σφαίρα. Και η μπαταρία κρατάει πολύ περισσότερο. Λογικό μιας και πλέον δεν υπάρχει εγκατεστημένη η όλη σαβούρα της σαμσουνγκ και τα ενεργοβόρα Google services.

 

Τελικά λύση υπάρχει;

λογικα ειναι unnoficial ακομα η ρομ

μηπως γι αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι unofficial.

Πιστεύω θα λυθούν τα οποία θέματα στο μέλλον.

Όσο για την μπαταρία, το φορτισα χθες το βράδυ και τώρα είναι στο 32%. Πριν θα ήθελε φόρτιση από το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι unofficial.

Πιστεύω θα λυθούν τα οποία θέματα στο μέλλον.

Όσο για την μπαταρία, το φορτισα χθες το βράδυ και τώρα είναι στο 32%. Πριν θα ήθελε φόρτιση από το απόγευμα.

και γω με beta A11 PIXEL προσπαθουσα να συνδεθω μια ωρα με το ρολοι
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εκανα επαναφορα σημερα στο ρολοι και μιλαω στο bixby και δεν με ακουει δεν απανταει

τι εχει γινει ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...