Jump to content

Blogging @ myphone.gr: Το δαγκωμένο μήλο και η συσκευή με τον αριθμό 7


Homer_GR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλες και φίλοι του myphone.gr, καλώς ήρθατε στο πρώτο φθινοπωρινό blogging μας, που υπόσχεται να σας βοηθήσει να ξεπεράσετε την βαριά μορφής κατάθλιψη στην οποία έχετε βυθιστεί μετά το τέλος του καλοκαιριού και την εμφάνιση των πρώτων μακρυμάνικων ρούχων… Άλλωστε 29 editors και ένας administrator συνιστούν 1-2 blogging τον μήνα, ώστε να διατηρείτε την τεχνολογική σας υγεία και να είστε πάντα σε φόρμα!

 

Δύο τα σημαντικά γεγονότα της τελευταίας περιόδου, με πρώτο το «εκρηκτικό» με όλη την σημασία της λέξεως Samsung Galaxy Note 7 και δεύτερο την παρουσίαση των νέων συσκευών της Apple. Αφού διαβάσετε ξανά τον τίτλο του άρθρου, σας αφήνω να μαντέψετε με πιο από τα δύο θα ασχοληθούμε…

 

Πάμε λοιπόν να δούμε μαζί τι μας έφερε η νέα έκδοση του iPhone και αν αξίζει τον ντόρο που δημιουργήθηκε ή αποτελεί το «κύκνειο άσμα» ενός λαμπερού αστέρα που οδηγείται προς το τέλος της ύπαρξης του. Χάριν ευκολίας στην ανάγνωση, φρόντισα πριν από εσάς για εσάς και χώρισα το άρθρο σε 3 βασικά κομμάτια που ακολουθούν μια χρονολογική σειρά. Ξεκινάμε με τις φήμες και τις διαρροές που προηγήθηκαν της παρουσίασης, περνάμε στην παρουσίαση αυτή καθ’ εαυτήν και τελειώνουμε με τις σκέψεις μου για τις 2 συσκευές. Καφές ή ποτάκι στο χέρι λοιπόν και ξεκινάμε!

 

http://content.myphone.gr/photo/full/57866/daily-apple-rumors.jpg

 

Φήμες, διαρροές και δύο συσκευές που τις ξέραμε πριν καν τις γνωρίσουμε

 

Ξεκίνησα να αναφέρω πηγές με φήμες και διαρροές που προηγήθηκαν της επίσημης παρουσίασης των iPhone 7/7+, αλλά κάπου μετά τις 100 βαρέθηκα και σταμάτησα. Όπως κάθε χρονιά, είναι πραγματικά απίστευτος ο όγκος των άρθρων που έχουν γραφτεί για να μας μεταφέρουν μία πληροφορία του Χ αναλυτή ή να μας μεταδώσουν μία εικόνα της νέας συσκευής από τον Ψ προμηθευτή. Πάντα όμως ακολουθούν το ίδιο μοτίβο!

 

Στην αρχή ξεκινάμε με κάθε λογής φήμη (μέχρι και ότι το επόμενο iPhone θα διαβάζει την σκέψη) και σιγά – σιγά ξεχωρίζει η ήρα από το σιτάρι και όλες πλέον οι φήμες συγκλίνουν προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση. Μαθαίνουμε χαρακτηριστικά, λειτουργίες, επεξεργαστές, μνήμες, κάμερες, διαστάσεις, σχεδόν τα πάντα. Μόνο το όνομα του ανθρώπου που θα κάνει το τελικό quality check δεν μας αποκαλύπτουν οι φήμες. Ανώνυμοι εσωτερικοί πληροφοριοδότες μας μεταφέρουν φήμες και πληροφορίες με τέτοια μυστικοπάθεια, που κάνουν τους μυστικούς κυβερνητικούς πράκτορες να μοιάζουν με γατάκια μπροστά τους…

 

Στην συνέχεια έχουμε τις διάφορες φωτογραφίες από συστατικά μέρη των συσκευών, από άτομα που ισχυρίζονται ότι τους τις έδωσαν άτομα που εργάζονται στην αλυσίδα παραγωγής τους. Φωτογραφίες θολές, φωτογραφίες με ακατανόητους κινεζικούς χαρακτήρες, αλλά και φωτογραφίες λεπτομερείς και πεντακάθαρες. Κάποιες από αυτές αποδεικνύονται εκ των υστέρων πραγματικές, αλλά πολλές από αυτές είναι τελείως ψεύτικες, δείχνοντας μας την κάμερα του προηγούμενου iPhone σε μια απέλπιδα προσπάθεια να κερδίσουν τα 10 λεπτά δημοσιότητας τους.

 

Τρίτο στάδιο αποτελεί η δημοσίευση φωτογραφιών ολόκληρης της συσκευής, η οποία χρονικά συνήθως προηγείται λίγων ημερών πριν την παρουσίαση και συνήθως, αν και φήμες, μπορούν να θεωρηθούν αρκετά αξιόπιστες με εξαίρεση πάντα τις περιπτώσεις της τελευταίας φράσης της προηγούμενης παραγράφου. Είναι λογικό άλλωστε, λίγες ημέρες πριν την παρουσίαση οι νέες συσκευές να έχουν ξεφύγει από τον «στενό» κύκλο επιρροής της Apple και να έχουν φτάσει στα χέρια λιγότερο έμπιστων ανθρώπων.

 

Φυσικά όλα τα παραπάνω δεν αποτελούν αποκλειστικά προνόμιο της Apple και συμβαίνουν πριν την παρουσίαση κάθε συσκευής που παρουσιάζει αυξημένο ενδιαφέρον στο καταναλωτικό κοινό. Πρώτος και καλύτερος ο μισητός αντίπαλος της Apple, όπου ξέραμε τι θα δούμε πριν καν δούμε το Note 7. Είναι λογικό άλλωστε, όταν απασχολείς τόσα πολλά άτομα στον σχεδιασμό, τόσα πολλά άτομα στην κατασκευή και τόσα πολλά άτομα στην προετοιμασία της παρουσίασης και της διάθεσης, κάπου να σου ξεφύγει μια φήμη ή μια εικόνα.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/57867/generic.jpg

 

Keynote ή αλλιώς βλέπετε (ανταγωνιστές) για να μαθαίνετε πως παρουσιάζεται ένα smartphone με δεκάδες εκατομμύρια πωλήσεις

 

Πάμε στην ημέρα της παρουσίασης και το όλο σόου που στήθηκε. Να ξεκινήσω λέγοντας ότι οι άνθρωποι παραδίδουν δωρεάν μαθήματα στον ανταγωνισμό στο πως πρέπει να παρουσιαστεί μια συσκευή στο καταναλωτικό κοινό. Όλα (μα όλα) είναι σχεδιασμένα στην εντέλεια και αυτό φαίνεται! Από την πρόσκληση με το ωραίο λογοπαίγνιο και το αινιγματικό background, μέχρι την εισαγωγή του κλειδοκράτορα (Jobs ή Cook, δεν έχει σημασία), το φωτισμό, τις ατάκες, την σειρά της παρουσίασης και τα σημεία που πρέπει να τονιστούν. Οι άνθρωποι το έχουν σπουδάσει το αντικείμενο (αναφέρομαι σε αυτούς που το έστησαν και όχι σε αυτούς που ανεβαίνουν στην σκηνή) και μέχρι στιγμής φοράνε τα γυαλιά σε όλους (μα όλους) τους άλλους ανταγωνιστές τους. Άλλωστε δεν έχει σημασία απλά να παρουσιάσεις μια καλή συσκευή, αλλά να πείσεις το κοινό ότι τη χρειάζεται γιατί θα του προσφέρει καλύτερη εμπειρία χρήσης… Αλλιώς πολλοί θα ήταν ακόμα με το Galaxy S5 και το iPhone 5s…

 

Η παρουσίαση είχε λοιπόν όλα αυτά που περίμενα. Σασπένς, χαμηλό φωτισμό με έμφαση στην σκηνή, απλά ντυμένους παρουσιαστές που ταυτίζονται με τον απλό χρήστη, αποκλειστικότητα (βλέπε Super Mario μόνο σε iOS), ενθουσιώδες κοινό που χειροκροτούσε συχνά και γενικά μια αίσθηση ότι ετούτη την στιγμή κάτι μοναδικό θα εμφανιστεί μπροστά στα μάτια μου. Όλα υπολογισμένα με ακρίβεια χιλιοστού, με αυτά που θέλουν τονισμένα και αυτά που δεν θέλουν (και δεν μπορούν να αποφύγουν) σε ρόλο κομπάρσου. Για παράδειγμα όποιος παρακολούθησε όλο το keynote, θα πρόσεξε ότι από τα 10 σημεία που παρουσίασε ο Phil Schiller για τις νέες συσκευές, σε αυτό που αναφερόταν για τον σχεδιασμό (αν και πρώτο) αφιέρωσε τον λιγότερο χρόνο, αναλύοντας κυρίως τις νέες χρωματικές επιλογές.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, τα keynote της Apple αποτελούν σημείο αναφοράς για τον τεχνολογικό κόσμο. Δεν μιλάω για τους απλούς χρήστες που ίσως οι περισσότεροι δεν θα αφιερώσουν 2 ώρες από τη ζωή τους για να τα δουν και θα αρκεστούν σε αυτά που θα διαβάσουν μετέπειτα, αλλά για τους δημοσιογράφους, bloggers, αναλυτές και κάθε λογής άτομα με βήμα στα ειδησεογραφικά site, όπου με το laptop ανά χείρας μεταφέρουν κάθε στιγμή του γεγονότος σε όλους τους υπόλοιπους και εν συνεχεία πλημμυρίζουν το internet με hands on βίντεο για να πάρουμε μια γεύση των νέων συσκευών.

 

Κλείνω το κεφάλαιο λέγοντας ότι προσωπική μου πεποίθηση είναι ότι το keynote παίζει κομβικό ρόλο σε όλο το hype που έχει εδραιώσει η Apple γύρω από το όνομα και τις συσκευές της. Όχι αποφασιστικό ρόλο, αλλά όλοι θέλουμε το δώρο μας να συνοδεύεται από ένα ωραίο περιτύλιγμα, έτσι δεν είναι;

 

http://content.myphone.gr/photo/full/57868/iphone7-7plus-design-01-970x546-c.jpg

 

iPhone 7 - iPhone 7 Plus

 

Φέτος η Apple μας τα μπέρδεψε λίγο όσον αφορά τις νέες συσκευές της και εξηγούμαι αμέσως. Τόσα χρόνια μας είχε συνηθίσει κάθε συσκευή με αύξηση του αριθμού της (από iPhone 5 σε iPhone 6 κ.ο.κ.) να περιλαμβάνει πρωτίστως αλλαγές στον σχεδιασμό και την εμφάνιση και μετά να γίνεται αναφορά στις νέες δυνατότητες αυτής. Αντιθέτως, σε κάθε «s» συσκευή ο σχεδιασμός παρέμενε ακριβώς ίδιος και τον πρωταγωνιστικό ρόλο είχαν οι εσωτερικές αλλαγές που υπήρχαν. Έτσι, εγώ που ανέκαθεν έπαιρνα την πρώτη κατηγορία συσκευών, ένιωθα άνετα να την κρατήσω και 2η χρονιά μιας και το επόμενο μοντέλο ήταν ακριβώς ίδιο με κάποιες προσθήκες που, στα μάτια μου τουλάχιστον, δεν δικαιολογούσαν την αναβάθμιση.

 

Φέτος για πρώτη φορά, ο κύκλος αυτός αλλάζει και έχουμε 2 συσκευές που εξωτερικά παραμένουν ίδιες με τις προηγούμενες, αλλά υπάρχουν μεγάλες αλλαγές σχεδόν σε όλα τα υπόλοιπα. Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά θεωρώ αδιανόητο να κρατηθεί ο ίδιος σχεδιασμός, οπότε μένει να δούμε τι μας επιφυλάσσει το μέλλον…

 

Όπως ανέφερα και στο πρόσφατο Editors Voice, δύο πράγματα θεωρώ ότι ξεχωρίζουν από τις νέες συσκευές και θα αναφερθώ πρώτα σε αυτά. Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη υλοποίηση του home button έχει προϋπάρξει σε άλλες συσκευές, αλλά για τα δεδομένα της εταιρείας αποτελεί μια εξαιρετικά τολμηρή κίνηση, καθώς αλλάζει σε μεγάλο βαθμό το σήμα κατατεθέν όλης της σειράς που ακούει στο όνομα iPhone.

 

Σίγουρα θα ξενίσει πολλούς στην αρχή μιας και δεν θα υπάρχει πλέον το χαρακτηριστικό «κλικ» κάθε φορά που θα το πατάμε, αλλά μετά από λίγες ημέρες προσαρμογής πιστεύω ότι δεν θα θέλουμε να γυρίσουμε πίσω. Φυσικά το όλο εγχείρημα «φωνάζει» για ολοκληρωτική αφαίρεση του πλήκτρου σε μελλοντικό χρόνο.

 

Περνάμε στην κάμερα του 7 Plus όπου θεωρώ ότι υπάρχει και η μεγαλύτερη αλλαγή, κάτι που το μαρτυρά άλλωστε και ο μεγάλος χρόνος που της δόθηκε στην παρουσίαση. Η όλη υλοποίηση με τους διπλούς φακούς, το OIS, το 2x οπτικό ζουμ και τον ρόλο που παίζει η δεύτερη κάμερα, νομίζω ότι θα δώσει μια τεράστια ώθηση στην συσκευή να ανέβει κλίμακα και να περάσει από το μέτριο προς καλό στο καλό προς εξαιρετικό. Άλλωστε ένα από τα παράπονα εδώ και χρόνια των χρηστών, ήταν η φτωχή απόδοση της κάμερας, κυρίως σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Όποιος περίμενε προχωρημένα μενού για πολύπλοκες ρυθμίσεις, νομίζω θα περιμένει ακόμα πολύ, μιας και η νοοτροπία της εταιρείας είναι (και σωστά για εμένα) να μπορεί ο χρήστης να βγάλει το τηλέφωνο από την τσέπη του και να αποθανατίσει την στιγμή με μια ωραία φωτογραφία. Έτσι απλά, χωρίς να χρειάζεται να πειραματιστεί με το ISO και μέχρι να το καταφέρει η στιγμή να έχει περάσει…

 

Επίσης φέτος ήταν η χρονιά που η Apple αποφάσισε τα δύο μοντέλα που παρουσίασε να έχουν και άλλες πιο ουσιαστικές διαφορές πέραν από το μέγεθος και έδωσε 1 GB RAM επιπλέον στο Plus μοντέλο. Ίσως η εξτρά μνήμη να είναι απαραίτητη για τις εξτρά λειτουργίες του Plus, δεν ξέρω. Για εμένα όμως είναι ένα «φάουλ» μιας και κάποιος αναγκαστικά θα πρέπει να διαλέξει ανάμεσα σε καλύτερα χαρακτηριστικά και μεγάλο μέγεθος ή λιγότερα καλά χαρακτηριστικά και πιο «compact» μέγεθος. Είναι ένα δίλημμα που δεν χρειαζόταν καν να υπάρχει.

 

Ακολούθως υπάρχει και η πολυπόθητη κατάργηση των 16 GB, που έπρεπε να είχε συμβεί πριν 2-3 χρόνια τουλάχιστον. Η χαρά της συγκεκριμένης κατάργησης όμως, ξεπερνιέται γρήγορα όμως από την απογοήτευση της αδικαιολόγητης αύξησης των τιμών, σε ευρωπαϊκό επίπεδο τουλάχιστον. Αλίμονο αν κάθε χρόνο οι τιμές «τσιμπάνε» και λίγο προς τα επάνω!

 

Α, να μην ξεχάσω και την αφαίρεση της θύρας των 3,5 χιλιοστών για την οποία τόσο κράξιμο έφαγε η εταιρεία. Προσωπικά (αν και όχι ειδικός στο θέμα) εμένα με βρίσκει απολύτως σύμφωνο, εφόσον θα μας οδηγήσει σε καλύτερη ποιότητα ήχου στα αυτάκια μας. Κάποια στιγμή αφαιρέθηκαν οι floppy drivers, κάποια στιγμή θα αφαιρούνταν και αυτή. Και η Apple αποτελεί την πρώτης τάξεως ευκαιρία για να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι στο χώρο. Ποτέ δεν άκουγα μουσική ενώ φόρτιζα τις συσκευές μου, ενώ εδώ και καιρό έχω περάσει σε ασύρματα ακουστικά και τα οφέλη που αυτά προσφέρουν, οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι συμπονώ αυτούς που διαμαρτύρονται για το συγκεκριμένο «ξεβόλεμα».

 

Σε γενικές γραμμές, οι νέες συσκευές μου άφησαν ανάμεικτα συναισθήματα. Μου άρεσαν οι αλλαγές που ανέφερα πιο πάνω (home button – dual camera), αλλά με ξενέρωσε κάπως ο ίδιος σχεδιασμός για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Το μόνο που σώζει κάπως την κατάσταση στο θέμα του σχεδιασμού είναι το νέο Jet Black χρώμα, όπου σε κάνει οπτικά να νιώθεις ότι έχεις μια καινούργια συσκευή, ακόμα και αν έρχεσαι από το iPhone 6/6s. Εδώ θα είμαστε και να το θυμηθείτε, η λίστα αναμονής για το συγκεκριμένο χρώμα θα είναι τεράστια μιας και πολλοί από αυτούς που θα αναβαθμίσουν στα νέα iPhones, θα επιλέξουν αυτό το χρώμα με το σκεπτικό που ανέφερα πιο πάνω. Αν και όπως παραδέχτηκε και η ίδια η Apple, είναι το πιο «ευαίσθητο» σε γρατσουνιές από όλα τα χρώματα, ο κόσμος θα το προτιμήσει ακριβώς γιατί ελλείψει άλλων οπτικών αλλαγών, μένει μόνο αυτό για να νιώσει κάποιος (οπτικά τονίζω και πάλι) ότι πράγματι άλλαξε συσκευή. Ελπίζω μόνο η Apple να υπερέβαλε για να προλάβει τυχόν παράπονα και να μην πρόκειται για μια συσκευή που μετά από 2 μήνες χρήσης εκτός θήκης, θα δείχνει 2 χρονών και όχι 2 μηνών.

 

Αυτά λοιπόν από εμένα και όπως πάντα περιμένω να διαβάσω τα σχόλιά σας, επί των απόψεών μου…

Edited by VeCo
Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν βλέπαμε όλοι το ίδιο keynote αλλά πρόκειται για το πλέον βαρετό που έχω παρακολουθήσει τα τελευταία χρόνια. Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βλέπαμε όλοι το ίδιο keynote αλλά πρόκειται για το πλέον βαρετό που έχω παρακολουθήσει τα τελευταία χρόνια.

 

Το keynote φέτος ήταν πολύ βαρετό φίλε , εχεις δίκιο.

Προσωπικά έκλεισα το βίντεο και διάβαζα τα headlines που ανέβαιναν online για τις συσκευές

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Όντως το φετινό keynote μόνο Apple δεν θύμιζε... Οι προηγούμενες παρουσιάσεις θα πρέπει να δείχνονται σε κάθε τμήμα φοιτητών marketing στον κόσμο αλλά και σε κάτι παρουσιάσεις με Κορεάτες που ούτε καταλαβαίνεις τι λένε... Το φετινό όμως ήταν τραγικό... Κούρασε πάρα πολύ με τα pokemon, τη Nike, το Super Mario κτλ κτλ... Καμία σχέση με τα προηγούμενα...

 

 

Κατά τα άλλα Homer the bogger και τα μυαλά στα κάγκελα :lol: :p

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ήταν ή πιο αδιάφορη παρουσίαση των τελευταίων χρόνων, αλλά στην τελική το προϊόν είναι που μετράει. Αυτό το προϊόν λοιπόν είναι το πιο ολοκληρωμένο που έχει βγάλει η apple μέχρι τώρα για τους iphone users. Παρόλο που εγώ δεν προτιμώ την apple( λόγο iOS κυρίως) για τους fans της είναι μία χαρά. Μεγάλη αναβάθμιση,ειδικα στη κάμερα(κ των 2 συσκευών) κ περιμένω να δω δείγματα για το πώς πάει απέναντι στα s7/s7edge. Εμενα προσωπικά τα υπολοιπα με αφήνουν αδιάφορο. Να μην ξεχάσουμε να προσθέσουμε στα μεγάλα μείον της συσκευής (ειδικά του 7 κ όχι τόσο του plus) την ανάλυση της οθόνης που έχει παραμείνει σε HD εν έτη 2κ16. Ή μετάβαση μου σε qhd μου έδειξε ότι όταν θα δουν κ οι iphone users στις συσκευές τους αυτή την ανάλυση θα καταλάβουν τι έχαναν τόσο καιρό. Για τα bezels δεν μπορώ να μιλήσω,είναι υποκειμενικό. Το κεντρικό κουμπι καλώς έγινε με tactic engine και ελπίζω να ακολουθήσουν και ή υπόλοιπες εταιρίες (νομίζω μονο η Samsung έχει μείνει).

 

Υγ: Και μία μικρή πρόβλεψη από εμενα, τα επόμενα iphone δεν θα έχουν αριθμό δίπλα τους,θα λέγονται απλά iphone και θα σημαίνει το ολοκληρωτικό reboot της σειράς (ελπίζω τουλάχιστον)

 

Στάλθηκε από το Galaxy μου.

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βλέπαμε όλοι το ίδιο keynote αλλά πρόκειται για το πλέον βαρετό που έχω παρακολουθήσει τα τελευταία χρόνια.

Όλα είναι θέμα οπτικής γωνίας και σύγκρισης.

 

Με άλλο ενδιαφέρον βλέπει την παρουσίαση κάποιος που δεν γουστάρει μήλο (για τους δικούς του λόγους) και ξέρει εκ των προτέρων ότι θα παρακολουθήσει την παρουσίαση 2 συσκευών που δεν πρόκειται ποτέ να αγοράσει και με άλλο ενδιαφέρον βλέπει την παρουσίαση κάποιος που έχει ήδη iPhone και περιμένει να δει αν αξίζει να αναβαθμίσει ή κάποιος που περιμένει να δει εάν θα μετακυλίσει σε iOS και iPhone από αυτά που ήδη χρησιμοποιεί...

 

Επίσης είναι και το γεγονός, με τι συγκρίνουμε την παρουσίαση. Αν την συγκρίνουμε με keynotes παλαιότερων ετών, να συμφωνήσουμε ότι ήταν υποτονικό. Αν την συγκρίνουμε με παρουσιάσεις άλλων ανταγωνιστών του χώρου, παραμένει ακόμη έτη φωτός μπροστά...

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ότι και πορωμένοι haters σχολιάζουν πρώτοι και ότι έχουν δει όλα τα keynotes ώστε να τα συγκρίνουν μεταξύ τους, δείχνει πραγματικά ότι αυτή η εταιρεία ό,τι και να κάνει πλέον, παραδίδει πραγματικά σεμινάρια marketing κλπ. Είναι και γενικά οι Αμερικανοί μου φαίνεται μανούλες σε αυτά.

 

Πάντως εγώ που έριξα κανά δυο βλέφαρα μου φάνηκε το αντίθετο, καθόλου υποτονική. Βέβαια ούτε ολόκληρη την είδα, ούτε έχω δει πολλές για να έχω καλό μέτρο σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν συγκρίνω αλλά παρατηρώ και αυτό που παρατήρησα είναι ότι όσοι ήταν εκεί μόνο που δεν τους έπαιρνε ο ύπνος σε κάποια σημεία και για να το πω απλά θύμησε samsung ! Τόσο χάλια.
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει σχεδόν όλα τα keynotes της apple και μερικά παλιά τα εντόπισα στο youtube. Πράγματι σαν παρουσίαση δεν ήταν κάτι φοβερό αλλά εδώ που τα λέμε Steve Jobs είναι μόνο ένας. Όσο για το iPhone 7 για μια ακόμη φορά στοχευμένες βελτιώσεις σε κάμερα και δύναμη. Το 6 ήταν ήδη ένα ωραίο σε εμφάνιση τηλέφωνο και βελτιώθηκε απομακρύνοντας την παραφωνία με τις κεραίες και την εμφάνιση και πάλι ενός αληθινού μαύρου iPhone. Δεν ξέρω αν θα αναβάθμισω πάντως δεν θα το κάνω από day 1 όπως έκανα μέχρι τώρα.

Off topic : ανεβάσατε το topic του πρώτου iPhone στο facebook πριν λίγο. Υπήρχαν πολλοί balmer στο my phone τότε. :lol:

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

της καμερας δεν ειμαι και φανατικος μιας και οι φωτο που τραβαω με το 6ς μου ειναι υπεραρκετες.το πιο σημαντικο για μενα ειναι ειναι οτι η apple "ανοιξε" το ιος 10 ακομα περισσοτερο στους developers και με το κατα γενικη ομολογια τρομερο optimization που κανει θα φτασει το customer satisfaction στα υψη,που αυτο ειναι και το σημαντικοτερο. Edited by amvro
Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, οι αλλαγές σε headphone jack και στο κουμπί, μόνο τυχαίες δεν είναι. Κάθε φορά που αλλάζει κάτι δραστικά, το κάνει για να προετοιμάσει τους χρήστες για κάποια επερχόμενη αλλαγή. Όπως έγινε με την προσθήκη του fingerprint reader και την επόμενη χρονιά παρουσίασε το Apple Pay. Έτσι και τώρα, η αλλαγή του κουμπιού από "αναλογικό" σε pressure sensitive προμηνύει (εκτός του ότι βοηθάει στην αδιαβροχοποίηση) τεράστια αλλαγή στον σχεδιασμό του χρόνου, κάτι που δεν ήταν δυνατόν να γίνει με το περιοριστικό home button (όσο και να μου αρέσει η συσκευή μου να έχει home button).

 

Για το headphone jack, δεν είμαι απόλυτα βέβαιος, αλλά πιστεύω ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα παρουσιαστεί κάποιο είδος ασύρματων ακουστικών που να αποδίδουν πολύ καλύτερα από την κλασσική σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει σχεδόν όλα τα keynotes της apple και μερικά παλιά τα εντόπισα στο youtube. Πράγματι σαν παρουσίαση δεν ήταν κάτι φοβερό αλλά εδώ που τα λέμε Steve Jobs είναι μόνο ένας. Όσο για το iPhone 7 για μια ακόμη φορά στοχευμένες βελτιώσεις σε κάμερα και δύναμη. Το 6 ήταν ήδη ένα ωραίο σε εμφάνιση τηλέφωνο και βελτιώθηκε απομακρύνοντας την παραφωνία με τις κεραίες και την εμφάνιση και πάλι ενός αληθινού μαύρου iPhone. Δεν ξέρω αν θα αναβάθμισω πάντως δεν θα το κάνω από day 1 όπως έκανα μέχρι τώρα.

Off topic : ανεβάσατε το topic του πρώτου iPhone στο facebook πριν λίγο. Υπήρχαν πολλοί balmer στο my phone τότε. :lol:

 

Μια απο τα ιδια.Ξενερωσα απο την αρχη.. με την παρουσιαση με το οτι μια εταιρεια μεγεθους apple επιμενει 3ο χρονο στο ιδιο σχεδιο ενω εχουν κυκλοφορησει πανεμορφα design concept ... ξενερωσα και με το iOS που αναβαθμισα και μου πηρε το slide unlock με το ζορι (Βαλε τα καινουργια σου κολπα ασε μου ρε αδερφε και μενα αυτο που εχω συνηθισει)... θα συμφωνησω οτι το 6αρι μου παει πιο γρηγορα αλλα πραγματικα δεν λες και ουαου.Αυτην την φορα θα περιμενω και γω.Με τα οσα εγιναν και με την Samsung καλο θα ειναι να περιμενουμε τι θα βγει στο πρωτο 2μηνο και βλεπουμε.

"Οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι"

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά και εγώ βαρετό το βρήκα το φετινό ίσως γιατί δεν παρουσίασε άλλο σχήμα στη συσκευή με αποτέλεσμα να μην έχω διάθεση να δω την παρουσίαση και να ενημερωθώ από εδώ στο τέλος μαζεμένα και νοικοκυρεμένα ;)
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι φαν του μήλου(το αντίθετο θα έλεγα),θα συμφωνήσω οτι οι τύποι είναι πωλητές..!!!εχουν καταφέρει με ένα προιον που οσο και να θέλετε να λέτε πότε δεν πρωτοτύπησε σε κάτι,απλα καταφερνε να δημιουργήσει ανάγκες...!!!Αν το είχε αυτό η Νοκια για παράδειγμα με το 808 ή ακομα καλυτερα με το n9 τώρα δεν θα μιλάγαμε για κάτι άλλο..!!!Αν αφαιρέσεις πάντως τις τιμες ισως μιλάμε για μια απο τις καλύτερες συσκευες της Apple και όχι μόνο...

...!!!!

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ωραίο κείμενο για άλλη μια φορά. Μας κακομαθαίνεις και θέλουμε συχνότερα blogοάρθρα. :clap::respect:

 

Συμφωνώ με τα γραφόμενά σου. Το έξτρα GB, η διπλή κάμερα και φυσικά η μπαταρία, προσωπικά τουλάχιστον με στέλνουν στο Plus χωρίς δεύτερη σκέψη. Η κατάργηση της 3,5mm θύρας είναι αναγκαίο κακό, που δεν με επηρεάζει γιατί παίζω δύο χρόνια με ασύρματα ακουστικά χωρίς να έχω δυσκολευτεί κάπου στην καθημερινότητά μου. Το αντίθετο μάλιστα έχω γλυτώσει καλώδια και πτώσεις του κινητού λόγω τραβήγματος/μαγκώματος του καλωδίου. Καταλαβαίνω ότι σε κάποιους θα λείψει αλλά αργά ή γρήγορα θα συνέβαινε. Σε 1-2 χρόνια το πολύ θα την αφαιρέσουν και οι άλλες ναυαρχίδες με διάφορες δικαιολογίες. Εκεί όμως θα γράφουν κάποιοι μπράβο, ζήτω, ινοβέισο :p και θα λένε τι άχρηστη θύρα ήταν αυτή. Βέβαια θεωρώ ότι τα airpods θα έπρεπε να είναι στη συσκευασία και εκεί δεν θα μπορούσε να της πει κανείς κουβέντα. 160€ δεν θα δώσω εύκολα για ακουστικά που δουλεύουν μόνο με δικά της προϊόντα. Αναμφίβολα θα βολέψουν όσους έχω αποκλειστικά apple συσκευές.

 

Προσωπικά με προβλημάτισε η αλλαγή του κουμπιού αλλά επιφυλάσσομαι να δουλέψω τη συσκευή πριν λάβω σαφή θέση. Δεν είμαι αρνητικός, απλά θέλω να δω αν και κατά πόσο θα με βολέψει στην πράξη. Ελπίζω να υπάρχει demo την πρώτη μέρα να το δω πριν αγοράσω το δικό μου αν και θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να είναι deal breaker.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ήταν ή πιο αδιάφορη παρουσίαση των τελευταίων χρόνων, αλλά στην τελική το προϊόν είναι που μετράει. Αυτό το προϊόν λοιπόν είναι το πιο ολοκληρωμένο που έχει βγάλει η apple μέχρι τώρα για τους iphone users. Παρόλο που εγώ δεν προτιμώ την apple( λόγο iOS κυρίως) για τους fans της είναι μία χαρά. Μεγάλη αναβάθμιση,ειδικα στη κάμερα(κ των 2 συσκευών) κ περιμένω να δω δείγματα για το πώς πάει απέναντι στα s7/s7edge. Εμενα προσωπικά τα υπολοιπα με αφήνουν αδιάφορο. Να μην ξεχάσουμε να προσθέσουμε στα μεγάλα μείον της συσκευής (ειδικά του 7 κ όχι τόσο του plus) την ανάλυση της οθόνης που έχει παραμείνει σε HD εν έτη 2κ16. Ή μετάβαση μου σε qhd μου έδειξε ότι όταν θα δουν κ οι iphone users στις συσκευές τους αυτή την ανάλυση θα καταλάβουν τι έχαναν τόσο καιρό. Για τα bezels δεν μπορώ να μιλήσω,είναι υποκειμενικό. Το κεντρικό κουμπι καλώς έγινε με tactic engine και ελπίζω να ακολουθήσουν και ή υπόλοιπες εταιρίες (νομίζω μονο η Samsung έχει μείνει).

 

Σιγα τις διαφορες, 6ss επρεπε να λεγεται.

 

Ιδιο design με τιτανοτεραστια μπεζελ (ενας λογος να προτιμησεις samsung με τα υπεροχα edge.)

Πολλα αχρηστα μπλιμπλικια στην καμερα αλλα η ποιοτητα εικονας θα ειναι παλι χειροτερη απο τον ανταγωνισμο (τα πρωτα reviews αυτο μου δειχνουν)

Eπανεφηβρε η Apple τα κουμπια και μαθαμε οτι παντα θελαμε το taptic engine και δεν το ειχαμε (εις βαρος του headphone jack κιολας :lol:)

 

Επίσης είναι και το γεγονός, με τι συγκρίνουμε την παρουσίαση. Αν την συγκρίνουμε με keynotes παλαιότερων ετών, να συμφωνήσουμε ότι ήταν υποτονικό. Αν την συγκρίνουμε με παρουσιάσεις άλλων ανταγωνιστών του χώρου, παραμένει ακόμη έτη φωτός μπροστά...

 

Κανενας δεν γνωριζει να πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες σαν την Apple.

 

ι η apple "ανοιξε" το ιος 10 ακομα περισσοτερο στους developers και με το κατα γενικη ομολογια τρομερο optimization που κανει θα φτασει το customer satisfaction στα υψη,που αυτο ειναι και το σημαντικοτερο.

 

Aλλου ειδους customer ειναι ο android user και αλλο ο Apple user.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση εριστικών εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Οταν οι χρηστες θεωρουν οτι δεν φταιει η Apple αλλα αυτοι, πως να ειναι ανικανοποιητοι;

 

Παραδειγμα:

 

Ποσοι χρηστες πηραν 6s με 16gb και φυσικα τους τελειωσε ο χωρος σε λιγο καιρο; Πολλοι.

Ποσοι ανεβασαν στο cloud και σε λιγο τελειωσαν και τα 5Gb της Apple; Πολλοι.

 

Κατηγορει κανεις την Apple απο αυτους;

Οχι, απλα φετος θα παρουν αυτο με τα 128gb

 

Αυτο επεκτεινεται και σε πολλα: κλειδωμενο ΒΤ, εσκεμμενη δυσκολια στην αντιγραφη αρχειων στο κινητο απο pc, αφαιρεση jack, proprietary connector, u name it.

 

Οι περισσοτεροι απλα γνωριζουν οτι εχουν το καλυτερο και δεν υπαρχει αλλο.

 

Ποσοι ξερουν οτι το S7 βγαζει καλυτερες φωτο απο το 6s;

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Είναι απίστευτο το τι μπορεί να διαβάσει κάποιος σε άρθρο που αφορά προϊόντα της apple. Αδιανόητες γενικεύσεις που εκφεύγουν της λογικής. Και όλα αυτά επειδή κάποιοι έχουν προτίμηση στα προϊόντα αυτής της εταιρείας. Απίστευτο πραγματικά και μάλλον αξίζει τον κόπο να μελετηθεί κοινωνιολογικά.

Στο θέμα τώρα, συμφωνώ σχεδόν σε όλα με τον Homer_GR με μία μόνο διαφωνία. Η αφαίρεση της θύρας των ακουστικών κατά τη προσωπική μου άποψη είναι λάθος. Αν και εγώ σπάνια χρησιμοποιώ κάτι διαφορετικό από ασύρματα ακουστικά, με αυτή την κίνηση κρεμά πάρα πολλούς από τους πελάτες της που έχουν δώσει ένα σεβαστό ποσό για την αγορά ποιοτικών ακουστικών. Ο αντάπτορας που δίνουν είναι ένα επιπλέον εξάρτημα (όσο μικρό και αν είναι) που πρέπει να το κουβαλάς μαζί σου. Βέβαια δεν είναι πρώτη φορά που το κάνει και δεν θα πρέπει να μας εκπλήσσει αλλά ορθώς τρώει το κράξιμο γι΄αυτό, όσο και την αδικαιολόγητη τιμή.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Mε καθε σεβασμο στις αποψεις του Homer_GR, παμε να συζητησουμε:

 

Πάμε λοιπόν να δούμε μαζί τι μας έφερε η νέα έκδοση του iPhone και αν αξίζει τον ντόρο που δημιουργήθηκε ή αποτελεί το «κύκνειο άσμα» ενός λαμπερού αστέρα που οδηγείται προς το τέλος της ύπαρξης του.

 

Δηλαδη, αν δεν αξιζει τον ντορο που δημιουργηθηκε, παει να πει οτι ειναι «κύκνειο άσμα»? Να ειναι απλως αδιαφορο ή μια απο τα ιδια;

Γιατι πρεπει να κανεις τετοια δραματικη εισοδο;

 

Keynote ή αλλιώς βλέπετε (ανταγωνιστές) για να μαθαίνετε πως παρουσιάζεται ένα smartphone με δεκάδες εκατομμύρια πωλήσεις

 

Γιατι πρεπει να μνημονευουμε σε ενα τεχνολογικο φορουμ πως γινεται η παρουσιαση ενος προιοντος; Ειναι κατι απτό η παρουσιαση;

Ειτε ετσι ειτε αλλιως, το ιδιο προιον δεν θα ερθει στα χερια μας;

 

Ποσο μαλλον οταν προκειται για "blogging" απο το stuff.

 

Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη υλοποίηση του home button έχει προϋπάρξει σε άλλες συσκευές, αλλά για τα δεδομένα της εταιρείας αποτελεί μια εξαιρετικά τολμηρή κίνηση, καθώς αλλάζει σε μεγάλο βαθμό το σήμα κατατεθέν όλης της σειράς που ακούει στο όνομα iPhone.

 

Προσπαθεις να μου πεις οτι αυτο που ξεχωριζει στο νεο iphone, ειναι ενα capacitive button με fancy δονηση; :rolleyes:

 

Φυσικά το όλο εγχείρημα «φωνάζει» για ολοκληρωτική αφαίρεση του πλήκτρου σε μελλοντικό χρόνο.

 

Σαφως και οχι, που θα πας; Σε software button?

 

Όποιος περίμενε προχωρημένα μενού για πολύπλοκες ρυθμίσεις, νομίζω θα περιμένει ακόμα πολύ, μιας και η νοοτροπία της εταιρείας είναι (και σωστά για εμένα) να μπορεί ο χρήστης να βγάλει το τηλέφωνο από την τσέπη του και να αποθανατίσει την στιγμή με μια ωραία φωτογραφία. Έτσι απλά, χωρίς να χρειάζεται να πειραματιστεί με το ISO και μέχρι να το καταφέρει η στιγμή να έχει περάσει…

 

Γιατι να μην κανει και τα 2; Ειναι κατι το δυσκολο; Το S7 που τα κανει και τα 2 εξισου καλα, ειναι κακο;

 

Μηπως εχει καλυτερη ποιοτητα το νεο iphone σε ωμη ποιοτητα φωτογραφιας απο το s7; Ή εστω απο το HDR+ της Google;

Τα πρωτα δειγματα τα βλεπω αποθαρρυντικα παντως, με τα gimmicks θα μεινει.

 

Α, να μην ξεχάσω και την αφαίρεση της θύρας των 3,5 χιλιοστών για την οποία τόσο κράξιμο έφαγε η εταιρεία. Προσωπικά (αν και όχι ειδικός στο θέμα) εμένα με βρίσκει απολύτως σύμφωνο, εφόσον θα μας οδηγήσει σε καλύτερη ποιότητα ήχου στα αυτάκια μας

 

Εχεις καποια αποδειξη οτι θα δεις καλυτερη ποιοτητα ηχου; Ποιος σου ειπε οτι το analog jack εχει χειροτερη ποιοτητα;

Γιατι δεν αναφερεις τα αρνητικα; Οτι θα πρεπει να κουβαλας ανταπτορα ή να αγορασεις proprietary ακουστικα;

Ή οτι θα πρεπει να αγορασεις τα "φτηνα" ασυρματα της Apple;

Ή οτι οι κατασκευαστες πρεπει να πληρωνουν royalties για το νεο βυσμα;

 

Σε γενικές γραμμές, οι νέες συσκευές μου άφησαν ανάμεικτα συναισθήματα. Μου άρεσαν οι αλλαγές που ανέφερα πιο πάνω (home button – dual camera), αλλά με ξενέρωσε κάπως ο ίδιος σχεδιασμός για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Το μόνο που σώζει κάπως την κατάσταση στο θέμα του σχεδιασμού είναι το νέο Jet Black χρώμα, όπου σε κάνει οπτικά να νιώθεις ότι έχεις μια καινούργια συσκευή, ακόμα και αν έρχεσαι από το iPhone 6/6s.

 

Μιλας για το jet black που ειχε γρατζουνιες ηδη στο keynote χωρις να εχει φυγει απο το desk?

Το ιδιο χρωμα που η Apple προτεινει να το χρησιμοποιεις με θηκη; :lol:

Που ο αλλος εκανε unboxing και γρατζουνιστηκε σε 10"; :lol:

 

Αυτά λοιπόν από εμένα και όπως πάντα περιμένω να διαβάσω τα σχόλιά σας, επί των απόψεών μου…

 

Προσπαθεις να δειξεις οτι γραφεις καπως αντικειμενικα, ενω στην ουσια το blog ειναι σαν διαφημιση, και μαλιστα κακη.

Τα πραγματικα πλεονεκτηματα/αναβαθμισεις ουτε καν τα αναφερεις (αδιαβροχοποιηση/A10/stereo ηχεια)

 

Αναρωτιεμαι τι θα εγραφες αν εβαζε καμια amoled, αν μικραινε τα bezel που εχει μεινει 5 χρονια πισω και μεγαλωνε και την μπαταρια που ειναι μικρη.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή κίνηση να βγάλει το βυσμα για τα αναλογικα ακουστικα. Και χωρο επιανε για μια μονο λειτουργια και ειναι παλια τεχνολογια. Οπως εκανε και με το floppy, optical disk, την υιοθετηση usb κτλ. Αναποφευκτα, στην μεταβαση της τεχνολογιας θα υπαρχουν και καποιες "θυσιες", αλλα μετα απο λιγα χρονια, θα βλεπουμε τις απαντησεις σε αυτο το thread και θα γελαμε, με τα "απαραδεκτο που βγηκε!!" κτλ...
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν ποστ.

@nikchris μόλις χρεώθηκες δεύτερη ποινή (2/3) για τους ίδιους λόγους που σου είχε επιβληθεί η πρώτη ποινή. Αν υπάρξει μία ακόμα ποινή θα αποκλειστείς από την κοινότητα μας για χρονική διάρκεια που θα αποφασίσει η Ο.Δ. Άσε παρακαλώ πολύ τις ειρωνείες τις προσβολές και τις εριστικές συμπεριφορές στην άκρη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αναβάθμιση,ειδικα στη κάμερα(κ των 2 συσκευών) κ περιμένω να δω δείγματα για το πώς πάει απέναντι στα s7/s7edge.

 

Tα ίδια με πέρυσι. Είναι αρκετά μπροστά το s7.

Link to comment
Share on other sites

 

Tα ίδια με πέρυσι. Είναι αρκετά μπροστά το s7.

 

 

 

Στο 7 μάλλον ναι πάνω κάτω... Οι διαφορες θα φανούν στο 7 plus

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το iphone 7s.Μαλιστα θα παρω την ακριβη εκδοση που κοστιζει πανω απο χιλιαρικο για να εχω περισσοτερη μνημη και επισης πιστευω οτι ειναι καλυτερο του S7-Edge. Ετη φωτος θα ελεγα καλυτερο και ας λενε μερικοι οτι θελουν.
Link to comment
Share on other sites

Είναι απίστευτο το τι μπορεί να διαβάσει κάποιος σε άρθρο που αφορά προϊόντα της apple. Αδιανόητες γενικεύσεις που εκφεύγουν της λογικής. Και όλα αυτά επειδή κάποιοι έχουν προτίμηση στα προϊόντα αυτής της εταιρείας. Απίστευτο πραγματικά και μάλλον αξίζει τον κόπο να μελετηθεί κοινωνιολογικά.

Στο θέμα τώρα, συμφωνώ σχεδόν σε όλα με τον Homer_GR με μία μόνο διαφωνία. Η αφαίρεση της θύρας των ακουστικών κατά τη προσωπική μου άποψη είναι λάθος. Αν και εγώ σπάνια χρησιμοποιώ κάτι διαφορετικό από ασύρματα ακουστικά, με αυτή την κίνηση κρεμά πάρα πολλούς από τους πελάτες της που έχουν δώσει ένα σεβαστό ποσό για την αγορά ποιοτικών ακουστικών. Ο αντάπτορας που δίνουν είναι ένα επιπλέον εξάρτημα (όσο μικρό και αν είναι) που πρέπει να το κουβαλάς μαζί σου. Βέβαια δεν είναι πρώτη φορά που το κάνει και δεν θα πρέπει να μας εκπλήσσει αλλά ορθώς τρώει το κράξιμο γι΄αυτό, όσο και την αδικαιολόγητη τιμή.

 

κοινωνιολογικά πολλά πράγματα θα πρέπει να μελετηθούν και πρώτο από όλα η συνεχιζόμενη sic "κρίση" της χώρας :)

Σίγουρα όλοι οι αγοραστές του iphone (προσωπικά από το 2007) κάτι θα έχουν βρει διαφορετικό σε σχέση μετά άλλα προϊόντα άλλων ανταγωνιστικών εταιρειών.

Για να πούμε δηλαδή ότι δεν είναι πλέον πουλ..μουρρρρ η επίδειξη ενός iphone άρα εστιάζουμε στο λειτουργικό και μόνο και ποσό ελαφρύ χωρίς κολλήματα χρησιμοποιείται στις εκάστοτε υλοποιήσεις των iphone από την αρχή μέχρι σήμερα.

Όλες είναι εταιρείες και υπάρχει προσφορά και ζήτηση, η ζήτηση όπως δείχνει είναι προς το android με διαφορά, λόγο της επιλογής της google να το δώσει σε όποιον κατασκευαστή γουστάρει να βάλει με τα γνωστά προβλήματα του συγκεκριμένου λειτουργικού.

Από την άλλη η apple 'έχει μια συσκευή και την βγάζει μια φορά το χρόνο πράγμα που ακολούθησαν και οι υπόλοιποι κατασκευαστές ως προς τον χρόνο ανανέωσης των "ναυαρχίδων" τους.

Επίσης όταν έβγαλε το floppy disk από τα mac το ίδιο έγινε, το ίδιο και με την αφαίρεση του dvd drive το ίδιο και με το δακτυλικό αποτύπωμα το ίδιο και με το σύννεφο το ίδιο και με τώρα με την αφαίρεση της εξόδου για τα ακουστικά

Στην πραγματικότητα βλέπουμε μετά από λίγο να ακολουθούν και οι άλλοι.

Το ποιος λοιπόν θα πάρει το ρίσκο να κάνει τη πρώτη κίνηση σε επίπεδο εταιρειών και να μαζέψει το χρήμα είναι η ιστορία και όχι να είμαστε σε χαρακώματα με το ποιος είναι ποιος ανάλογα με τη συσκευή που του αρέσει

στο κάτω κάτω ο πελάτης έχει πάντα δίκιο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...