Jump to content

iPhone 7 Plus


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, θέλω η dock μπάρα που είναι μονότονη να μοιάζει στρογγυλεμένη όπως στα IPhone X, Xs και λοιπά όπως δηλαδή συμβαίνει στο iPad, δεν βρήκα καμία εφαρμογή να γίνει πράξη όποτε λίγο customization δεν μπορούμε να κάνομε τίποτα?

 

Αυτά μονο με jailbreak και λοιπά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σήμερα το ios13 φουλ φορτισμένο κινητό στις 3 το μεσημέρι και με οικονομία μπαταρίας και σκούρο θέμα τώρα είναι στο 75% δηλαδή φεύγει πιο γρήγορα η μπαταρία. Η επάρκεια της σε αντοχή είναι 84% οπότε μάλλον το ios13? είναι πιο ενεργοβορο?
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σήμερα το ios13 φουλ φορτισμένο κινητό στις 3 το μεσημέρι και με οικονομία μπαταρίας και σκούρο θέμα τώρα είναι στο 75% δηλαδή φεύγει πιο γρήγορα η μπαταρία. Η επάρκεια της σε αντοχή είναι 84% οπότε μάλλον το ios13? είναι πιο ενεργοβορο?

 

 

 

Με πρώτη ημέρα σε νέο OS δεν έχουμε ποτε σωστή εικόνα της αυτονομίας.

Άσε να περάσουν 2-3 ημέρες, να ολοκληρωθούν όλες οι διεργασίες εγκατάστασης, καθαρισμού προσωρινών αρχείων κλπ και να μάθει πάλι τις «συνήθειες» σου το λειτουργικό για να αποδώσει το μέγιστο.

 

Φυσικά και το 84% της μπαταρίας σημαίνει ότι πλησιάζει σιγά σιγά η ώρα της αντικατάστασης της.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με πρώτη ημέρα σε νέο OS δεν έχουμε ποτε σωστή εικόνα της αυτονομίας.

Άσε να περάσουν 2-3 ημέρες, να ολοκληρωθούν όλες οι διεργασίες εγκατάστασης, καθαρισμού προσωρινών αρχείων κλπ και να μάθει πάλι τις «συνήθειες» σου το λειτουργικό για να αποδώσει το μέγιστο.

 

Φυσικά και το 84% της μπαταρίας σημαίνει ότι πλησιάζει σιγά σιγά η ώρα της αντικατάστασης της.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Και την προηγούμενη μέρα πριν κάνει αναβάθμιση είχε 84%

Όλες οι μεγάλες νέες εκδόσεις έχουν εμφανή προβλήματα με την μπαταρία.

Λύνονται συνήθως μέχρι τον Δεκέμβριο με μικρές διορθώσεις κάθε τόσο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, αλλά εφόσον έχω περιθώρια μέχρι το κινητό να δείξει ότι η μπαταρία θέλει αλλαγή πρέπει να πάει στο 79% η χωρητικότητα. Περίμενα πάντως με σκούρο θέμα, οικονομία μπαταρίας ακόμα και με λειτουργία πτήσης να μην καταναλώνει τόσο ποσοστό..
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, αλλά εφόσον έχω περιθώρια μέχρι το κινητό να δείξει ότι η μπαταρία θέλει αλλαγή πρέπει να πάει στο 79% η χωρητικότητα. Περίμενα πάντως με σκούρο θέμα, οικονομία μπαταρίας ακόμα και με λειτουργία πτήσης να μην καταναλώνει τόσο ποσοστό..

 

Στις πρώτες μεγάλες εκδόσεις δεν μπορείς να έχεις σαφή εικόνα

Πρέπει να λυθούν με τον καιρό διάφορα προβλήματα που τρώνε την μπαταρία στο παρασκήνιο

Άσχετα εάν έχεις χάσει και μεγάλο ποσοστό σε χωρητικότητα αλλά και πάλι βλέπεις αμέσως διαφορά προς το χειρότερο μετά την αναβάθμιση

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, αλλά εφόσον έχω περιθώρια μέχρι το κινητό να δείξει ότι η μπαταρία θέλει αλλαγή πρέπει να πάει στο 79% η χωρητικότητα. Περίμενα πάντως με σκούρο θέμα, οικονομία μπαταρίας ακόμα και με λειτουργία πτήσης να μην καταναλώνει τόσο ποσοστό..

 

To σκούρο θέμα βοηθά στην οικονομία της μπαταρίας, μόνο στην περίπτωση των OLED οθονών, άρα θα συμβάλει θετικά στα iPhone X/XS/XS Max και φυσικά στα καινούρια 11 Pro/Max. Το αντίθετο (μείωση της διάρκειάς της) να περιμένεις στις LCD. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις, αν θέλεις, γυρνώντας και πάλι στο λευκό θέμα και να μας πεις εντυπώσεις (να δω και εγώ αν έχω δίκιο).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Χμμ...με βάζεις σε σκέψεις και θα το δοκιμάσω σε λευκό ξανά να δω εντυπώσεις, πάντως περίμενα και σε LCD οθόνες ότι θα είχε μείωση κατανάλωσης αλλά σίγουρα τα γραφικά έχουν βελτιωθεί αρκετά όπως και το 3D touch, με την επόμενη φόρτιση θα πω εντυπώσεις. Ε΄χω κι ένα ipad 2018 αλλά θα πάρει αναβάθμιση τέλος του μήνα με το νέο oS.
Link to comment
Share on other sites

Οι led οθόνες όταν δείχνουν μαύρο τα led δεν ανάβουν καθόλου

Οι LCD δεν έχουν αυτό το προνόμια και τον τρόπο λειτουργίας

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

To σκούρο θέμα βοηθά στην οικονομία της μπαταρίας, μόνο στην περίπτωση των OLED οθονών, άρα θα συμβάλει θετικά στα iPhone X/XS/XS Max και φυσικά στα καινούρια 11 Pro/Max. Το αντίθετο (μείωση της διάρκειάς της) να περιμένεις στις LCD. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις, αν θέλεις, γυρνώντας και πάλι στο λευκό θέμα και να μας πεις εντυπώσεις (να δω και εγώ αν έχω δίκιο).

 

Δίκιο έχεις. Το 7 plus δεν έχει όφελος από χρήση μαύρου φόντου.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Της συζύγου το 7+, πρώην δική μου συσκευή, δυόμιση χρόνων σήμερα, με υγεία μπαταρίας στο 94%, αφού κατέβασα το ipsw, πήρα backup και έκανα restore (κλασικά shift+restore). Έπειτα φόρτωσα το backup, και όλα κομπλε. Δεν της αρέσει το μαύρο θέμα, οπότε έχει μείνει στο λευκό όπως ήτανε. Η μπαταρία δείχνει καλύτερη από πριν (αναβαθμίστηκε Πέμπτη βράδυ η συσκευή).

 

Την ίδια διαδικασία έκανα και στης κόρης το 7, και τα δύο μετά την αναβάθμιση έχουν πολύ μεγαλύτερη διαθέσιμη μνήμη από πριν. Καθάρισαν πολλά άχρηστα αρχεία.

 

Στο δικό μου Xs, φυσικά και έχω βάλει μαύρο θέμα (το περιμέναμε τόσο καιρό!).

 

Σε όλες τις συσκευές μου πάντα (από το 2G μέχρι σήμερα, μιας και ξεκίνησα με εκείνη την συσκευή που έτσι κι αλλιώς μου έμαθε να δουλεύω με ipsw και jailbreak), πάντα σε μεγάλα update (από 11 σε 12, από 12 σε 13) κάνω restore! Και στα ενδιάμεσα μικρά update, πάντα κατέβασμα ipsw και shift+update!

Link to comment
Share on other sites

Όντως με το λευκό θεμαηταν καλύτερα αλλά νομίζω ότι και στις LCD μπορει το υλικό να δουλέψει καλύτερα με το λογισμικό. Τώρα για τον φίλο με restore update κλπ ναι έχει δίκιο αλλά αν είναι να το κάνω κάθε φορά θέλει χρόνο και φασαρία. Αν υπάρχει εφαρμογή που καθαρίζει άχρηστα αρχεία να το μάθουμε.
Link to comment
Share on other sites

Το θετικό είναι ότι βγήκε η 13.1.1. που φτιάχνει και το θέμα της μπαταρίας ακόμα και σκούρο θέμα κατά μεγάλο βαθμό σχεδόν...ευτυχώς...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ,

 

Μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του :

Ενα 7 plus 32αρι σε αρκετά καλή κατάσταση σαν μεταχειρισμένο πόσο μπορεί να πιάνει; Εκτός εγγύησης και φυσικά οχι κλειδωμένο icloud...

 

Ευχαριστώ!

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ,

 

Μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του :

Ενα 7 plus 32αρι σε αρκετά καλή κατάσταση σαν μεταχειρισμένο πόσο μπορεί να πιάνει; Εκτός εγγύησης και φυσικά οχι κλειδωμένο icloud...

 

Ευχαριστώ!

Με μπαταρία πάνω από 85% 250-300

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αλλαγή μπαταρίας ποιος αναλαμβάνει να κάνει; Με μια αναζήτηση που έκανα μου έβγαλε την iRepair (έχουν και κατάστημα στην περιοχή μου) . Είναι εγκεκριμμένοι ή να μην το τολμήσω κάν;
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή μπαταρίας ποιος αναλαμβάνει να κάνει; Με μια αναζήτηση που έκανα μου έβγαλε την iRepair (έχουν και κατάστημα στην περιοχή μου) . Είναι εγκεκριμμένοι ή να μην το τολμήσω κάν;
Ούτε καν απέξω μη περάσεις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από Irepair για μένα τουλάχιστον. Λ. Αμφιθέας τους πάω 6s -1ο χέρι- για αλλαγή οθόνης και στην πώληση του ο νέος ιδιόκτητης ανακαλύπτει ότι έλειπε από μέσα το μαξιλαράκι του ακουστικού. Προφανώς «ξέχασαν» να το βάλουν. Κατά τα αλλά επαναφέρουν και την αδιάβροχο ποίηση...
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή μπαταρίας ποιος αναλαμβάνει να κάνει; Με μια αναζήτηση που έκανα μου έβγαλε την iRepair (έχουν και κατάστημα στην περιοχή μου) . Είναι εγκεκριμμένοι ή να μην το τολμήσω κάν;

 

Εδώ είσαι. Αθήνα δηλαδή. Συνεννοείσαι τηλεφωνικα και το στέλνεις με κούριερ. Το παραλαμβάνεις επίσης με κούριερ.

https://locate.apple.com/gr/el/service/?pt=3&lat=37.9833333&lon=23.7333333&address=%CE%91%CE%B8%CE%B7%CE%BD%CE%B1&carrier=no-contract

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω την Document. Έστειλα δυο συσκευές από επαρχία και με τις αποστολές κράτησε τρεις μέρες. Πχ έστειλα Δευτέρα, παρέλαβαν Τρίτη έκαναν την αλλαγή το έστειλαν την ίδια μέρα και παρέλαβα την Τετάρτη.

Άψογοι σε όλα τους. Πρέπει πρώτα να επικοινωνήσεις μαζί τους για αν δεις αν έχουν μπαταρία στοκ και να τους δώσεις στοιχεία της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η υγεία της μπαταρίας είναι στο 84% και επειδή δεν πρόκειται να το διώξω (δεν θέλω βασικά ) προτιμώ να προβώ σε αντικατάσταση. Και θέλω να επιστραφεί όπως θα πάει χωρίς να έχει θέμα με την συναρμογή ή να αποκτήσει προβλήματα...
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η υγεία της μπαταρίας είναι στο 84% και επειδή δεν πρόκειται να το διώξω (δεν θέλω βασικά ) προτιμώ να προβώ σε αντικατάσταση. Και θέλω να επιστραφεί όπως θα πάει χωρίς να έχει θέμα με την συναρμογή ή να αποκτήσει προβλήματα...

 

Νομίζω πως η μπαταρία σου έχει "ψωμί" ακόμη. Μη βιάζεσαι να την αλλάξεις (εκτός κι αν δεν σου βγάζει μέρα).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη μέρα δεν βγάζει . Αλλά όχι οτι μου σβήνει κιόλας. Απλά διαβάζοντας οτι και καλά θα πέφτει η απόδοση της cpu απο ένα σημείο και μετά σκέφτηκα να μπω στην διαδικασία αλλάγης . Αλλά αφού έχει ακόμα περιθώριο όπως μου ανάφερεις τότε λέω να το καθυστερήσω λιγάκι.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έχε στο μυαλό σου όμως ότι προς το τέλος της χρονιάς μπορεί να μην βρίσκεις μπαταρίες διαθέσιμες στα εξουσιοδοτημένα και από την νέα χρόνια να ανεβεί η τιμή όπως έγινε και πέρσι.

Πχ στο δικό μου ήθελα να αλλάξω πέρσι τον Δεκέμβρη στην Document με την προσφορά των 39€ και με παρακάλια κατάφεραν και βρήκα μια.

Από αρχές του 19 όμως η τιμή ανέβηκε από 39€ στα 59€. Ίσως γίνει κάτι αντίστοιχο και το 20.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 7 Plus
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...