Jump to content

iPhone 7 Plus


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνοντας import την φωτογραφία στην έκθεση του iOS. Τραβάς την φωτογραφία, σου εμφανίζει από κάτω την ένδειξη raw και μετά κάτω δεξιά πατάς τις τρεις τελίτσες και save to camera roll. Επίσης αν πας στις ρυθμίσεις της εφαρμογής έχει επιλογή να αποθηκεύει αυτόματα τις φωτογραφίες που τραβάς μέσω του vsco cam ώστε να μην το κάνεις χειροκίνητα.

 

Έκανα αυτό που είπες αλλά όταν πάω να δω την εικόνα από τις "φωτογραφίες" μου δείχνει πως είναι jpg. Κάνω κάτι λάθος ή είναι κλειδωμένα τα raw; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτό που είπες αλλά όταν πάω να δω την εικόνα από τις "φωτογραφίες" μου δείχνει πως είναι jpg. Κάνω κάτι λάθος ή είναι κλειδωμένα τα raw; :blink:

Εγώ τράβηξα φωτογραφία, μπήκα στην έκθεση του vsco cam μου έβγαλε μικρογραφία της φωτογραφίας με την ένδειξη raw από κάτω την έκανα εξαγωγή στο camera roll και όταν μπήκα στο google photos μου έδειξε πως η φωτογραφία είναι αρχείο dng.

 

Έτσι και αλλιώς η έκθεση του iOS δεν δείχνει τον τύπο του αρχείου για αυτό και μπήκα στο google photos.

 

Θα κάνω το ίδιο και μετά θα δω τι εμφανίζει το photos στο macbook που έχω. Για να δω αν όντως είναι έτσι.

 

Και μετά το camera+ που δοκίμασα πάλι μου έβγαλε κανονικά το dng αρχείο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τράβηξα φωτογραφία, μπήκα στην έκθεση του vsco cam μου έβγαλε μικρογραφία της φωτογραφίας με την ένδειξη raw από κάτω την έκανα εξαγωγή στο camera roll και όταν μπήκα στο google photos μου έδειξε πως η φωτογραφία είναι αρχείο dng.

 

Έτσι και αλλιώς η έκθεση του iOS δεν δείχνει τον τύπο του αρχείου για αυτό και μπήκα στο google photos.

 

Θα κάνω το ίδιο και μετά θα δω τι εμφανίζει το photos στο macbook που έχω. Για να δω αν όντως είναι έτσι.

 

Και μετά το camera+ που δοκίμασα πάλι μου έβγαλε κανονικά το dng αρχείο.

 

να'σαι καλά θα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

να'σαι καλά θα περιμένω.

Λοιπόν δοκίμασα και αυτό που σου είπα.

 

Όταν τραβάω φωτογραδία με το vcso cam το αρχείο raw μου το εμφανίζει έτσι https://goo.gl/photos/6L95hjeCxSxpC3n69, μετά όταν επιλέξω να το κάνω εισαγωγή μου βγάζει και αυτές τις επιλογές https://goo.gl/photos/JDw6Bh4xzEVAD96TA (φυσικά επιλέγω την μεγαλύτερη ανλαλυση). Όταν ολοκληρωθεί η εισαγωγή στο photos του ios μου βγάζει 2 αρχεία το ένα είναι αρχείο raw και το άλλο jpg. Οπότε όταν πάω να μεταφέρω τις φωτογραφιες στο photos του macbook μου τότε έχω δύο αρχεία, raw+jpg, όπως φαίνεται εδώ https://goo.gl/photos/kr6KyJVfu2JwLzbN9

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκίμασα και αυτό που σου είπα.

 

Όταν τραβάω φωτογραδία με το vcso cam το αρχείο raw μου το εμφανίζει έτσι https://goo.gl/photos/6L95hjeCxSxpC3n69, μετά όταν επιλέξω να το κάνω εισαγωγή μου βγάζει και αυτές τις επιλογές https://goo.gl/photos/JDw6Bh4xzEVAD96TA (φυσικά επιλέγω την μεγαλύτερη ανλαλυση). Όταν ολοκληρωθεί η εισαγωγή στο photos του ios μου βγάζει 2 αρχεία το ένα είναι αρχείο raw και το άλλο jpg. Οπότε όταν πάω να μεταφέρω τις φωτογραφιες στο photos του macbook μου τότε έχω δύο αρχεία, raw+jpg, όπως φαίνεται εδώ https://goo.gl/photos/kr6KyJVfu2JwLzbN9

 

Ανακάλυψα πως όταν το συνδέω στο pc το βλέπει ως μαζική αποθήκευση και εμφανίζει εικόνες και βίντεο σε έναν φάκελο μέσα στον οποίο υπάρχουν και τα dng αρχεία. Οπότε λύθηκε το θέμα μου , τώρα θα πάω καμία βόλτα το μεσημέρι να πειραματιστώ με την κάμερα!

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα πως όταν το συνδέω στο pc το βλέπει ως μαζική αποθήκευση και εμφανίζει εικόνες και βίντεο σε έναν φάκελο μέσα στον οποίο υπάρχουν και τα dng αρχεία. Οπότε λύθηκε το θέμα μου , τώρα θα πάω καμία βόλτα το μεσημέρι να πειραματιστώ με την κάμερα!

Ωραία τότε, καλές λήψεις. Και μετά αν θες μπορείς να δημοσιεύσεις καμία στο παρόν θέμα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε, καλές λήψεις. Και μετά αν θες μπορείς να δημοσιεύσεις καμία στο παρόν θέμα.

 

Λογικά πρέπει να την ανεβάσω κάπου και να δημοσιεύσω σύνδεσμο εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να την ανεβάσω κάπου και να δημοσιεύσω σύνδεσμο εδώ;

Ναι έτσι θα το κάνεις.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !!! Ήδη χειρίζομαι εδώ και 11 ημέρες το κατάμαυρο μου iPhone 7 plus σε matte black 128gb!

Προερχόμενος από το πανάρχαιο 4S εκτός του ότι είναι χαοτική διαφορά ΣΕ ΟΛΑ!!!

Έχω παρατηρήσει κάποια πράγματα που με ενθουσίασαν!

Α) το εθιστικό home button! Είναι απίστευτη η δουλειά που έχουν κάνει!

Β) η χορταστική και πολύ φωτεινή οθόνη

Γ)η ταχύτητα που εκτελεί οποιαδήποτε εντολή του δίνω δεν έχει κολλήσει ΠΟΥΘΕΝΑ

Δ) το matte χρώμα κατάμαυρο δεν το περίμενα τόσο τέλειο από κοντά ! Χάνει πολύ στις φωτό! Σε αντίθεση με το JetBlack που στις Φωτό φαίνεται τέλειο ενω από κοντά ψιλομέτριο και υπερευαίσθητο (προσωπική άποωη

Ε) η απίστευτη μπροστινή κάμερα

ΣΤ) και η πίσω αρκετά καλή είναι αλλά δεν ξέρω γιατί δεν ενθουσιάστηκα τοσο με αυτά που άκουγα περίμενα κάτι Σουπερντουπερ ουαου αλλα οκ ειναι smartphone και το αποτελεσμα ειναι τελειο!

Ζ) η Taptic Engine που δίνει απίστευτη αίσθηση σε πολλές ρυθμίσεις

Η) ο ήχος που είναι πολύ δυνατός και πολύ καλός, σε υψηλές εντάσεις τρέμη η συσκευή!

 

Δεν έχω μετανιώσει καθόλου για τα 890€ που έδωσα για αυτή τη συσκευή! Οκ είναι πολλά για οποιαδήποτε συσκευή αλλά δεν είμαι άτομο που θα αλλάξει κάθε χρόνο συσκευή!

Όσων αφορά το hiss, μια που το παρατήρησα εσκεμμένα τις πρώτες 2 ημέρες μια που το έχω ξεχάσει ήδη, και όντως αν δεν ήξερα ότι υπάρχει δεν θα το είχα προσέξει καν!

Το γνωστό χτύπημα στην πλατύ της συσκευής με το δάχτυλο ακούς τον ίδιο ήχο που άκουγα και σε προηγούμενα iPhone που λέγανε ότι προερχόταν από τους φακούς της κάμερας!

Τέλος την προτείνω την συσκευή ανεπιφύλακτα και για την δίκη μου χρήση ίσως μου φαίνονται λίγο υπερβολικά τα 128gb, αν και τα 32 μου έφταναν αλλά πιστεύω στο μέλλον θα ήταν λίγα!

Αυτά από εμένα μέχρι στιγμής, ηθικό δίδαγμα χαρείτε τις συσκευές σας ΑΦΟΒΑ!

 

ΥΓ. Για αρχή αυτά! Το μόνο σίγουρο είναι ότι η συσκευή είναι ΑΨΟΓΗ, ποιοτικότατη, στιβαρή αν και λίγο γκουμουτσα η οποία πιστεύω να τη συνηθίσω! Ευτυχώς έχω μεγάλα χέρια και τη χειρίζομαι σχετικά άνετα για αρχή !

Link to comment
Share on other sites

Καλόλιωστο φίλε! Να ρωτήσω, το 4G τρώει παραπάνω δεδομένα αν το έχω ενεργοποιημένο; Τόσες μέρες το έχω στο 3G.
Link to comment
Share on other sites

Καλόλιωστο φίλε! Να ρωτήσω, το 4G τρώει παραπάνω δεδομένα αν το έχω ενεργοποιημένο; Τόσες μέρες το έχω στο 3G.

Μπαταρία καταναλώνει σίγουρα παραπάνω. Για δεδομένα δεν νομίζω να καταναλώνει παραπάνω γιατί και τα δύο έχουν να κάνουμε την ταχύτητα σύνδεσης και όχι με τον όγκο. Ίσως να τα καταναλώνει πιο γρήγορα λόγω μεγαλύτερης ταχύτητας.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία καταναλώνει σίγουρα παραπάνω. Για δεδομένα δεν νομίζω να καταναλώνει παραπάνω γιατί και τα δύο έχουν να κάνουμε την ταχύτητα σύνδεσης και όχι με τον όγκο. Ίσως να τα καταναλώνει πιο γρήγορα λόγω μεγαλύτερης ταχύτητας.

 

Θα το βάλω 4g αύριο να δω πόσο μπαταριοφάγο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία καταναλώνει σίγουρα παραπάνω. Για δεδομένα δεν νομίζω να καταναλώνει παραπάνω γιατί και τα δύο έχουν να κάνουμε την ταχύτητα σύνδεσης και όχι με τον όγκο. Ίσως να τα καταναλώνει πιο γρήγορα λόγω μεγαλύτερης ταχύτητας.

 

Μπαταρία αν είσαι σε σημείο με καλό σήμα δεν τρώει παραπάνω, δεδομένα τα ίδια με το 3g

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία αν είσαι σε σημείο με καλό σήμα δεν τρώει παραπάνω, δεδομένα τα ίδια με το 3g

Ναι αν έχεις καλή κάλυψη δεν θα τρώει αλλά όσες φορές το έχω δοκιμάσει ποτέ δεν είχα σωστή κάλυψη για αυτό είπα πως γενικά τρώει παραπάνω. Ναι δεδομένα το ξέρω πως δεν τρώει παραπάνω.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω δει διαφορά στο 7αρι μου από 3g σε 4g. Δεν έχω καθόλου καλή κάλυψη εδώ που είμαι.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

:D
Link to comment
Share on other sites

3fb56ed6222d159c31b11a14f0b6103e.jpg

Η μπαταρία του είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική! 2 μέρες χωρίς φόρτιση με κανονική χρήση wifi/4g και με full χρήση μου βγάζει μια ημέρα !

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Itchrist86
Σμίκρυνση screenshot
Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις από 4g σήμερον

 

Κατά τις ώρες εργασίας είδα εμφανή διαφορά σε φόρτωση εφαρμογών , fb, messenger κλπ όταν χρειάστηκε να τα ανοίξω στον δρόμο.

Βλέποντας πως στο σπίτι δεν έχει ιδιαίτερα καλή κάλυψη το 4g , 1-2 μπίλιες έναντι 4-5 και μου είναι άχρηστο λόγο wifi το επανέφερα στο 3g. Πάντως όταν κατέβηκα κέντρο , το 4g ήταν τέρμα.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τί κάνουν εκεί στην Apple, αλλά τα modem των iPhone είναι τραγικά πιο ενεργοβόρα από των android. Δε γίνεται στο s7, τί το έχεις σε wifi, τί σε 4G, η διαφορά στη μπαταρία να είναι ένα 10-15% και στο iPhone να τρομάζεις να το ανοίξεις γιατί φεύγει νεροχύτης η μπαταρία

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τί κάνουν εκεί στην Apple, αλλά τα modem των iPhone είναι τραγικά πιο ενεργοβόρα από των android. Δε γίνεται στο s7, τί το έχεις σε wifi, τί σε 4G, η διαφορά στη μπαταρία να είναι ένα 10-15% και στο iPhone να τρομάζεις να το ανοίξεις γιατί φεύγει νεροχύτης η μπαταρία

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εγώ μέχρι πέρυσι είχα παρατηρήσει το αντίθετο ότι ενώ στο iPhone τρομάζεις να ανοίξεις τα δεδομένα, σε συσκευές android όχι μόνο τρομάζεις απλα ξεχνάς ότι έχεις δεδομένα αλλιώς ξεχνάς ότι έχεις μπαταρία

Για το s7 δεν ξέρω αλλά όλες οι προηγούμενες συσκευές καταπίνουν μπαταρία ακόμα πιο πολύ κι από το iPhone. Φαντάσου

 

Δυστυχώς το σήμα δεν είναι καλό σε όλη την Ελλάδα και γι αυτό οι συσκευές καταναλώνουν

Άνθρωποι που ταξιδεύουν εξωτερικό μου έχουν πει ότι βλέπουν μια πτώση στην αυτονομία με το που έρχονται Ελλάδα της τάξεως του 10% και άνω. Από χώρα σε χώρα μόνο με την ίδια χρήση.

 

Στα κέντρα τον μεγάλων πόλεων μόνο είναι ικανοποιητικές οι αποδόσεις.

Όπου άλλου περπατάς και βλέπεις συνέχεια επάνω το σήμα να αλλάζει. 3G, E, κόβετε εντελώς μετα ξανά πάλι από την αρχή. Αυτό ξεσκίζει την μπαταρία σε όλες τις συσκευές

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μερικά πειράματα με dng αρχείο. Με επεξεργασία σε lightroom/pc και ps/iphone βάζοντας τις 2 φωτογραφίες δίπλα δίπλα δεν διέκρινα κάποια διαφορά παρά μόνο στο μέγεθος, 5mb από επεξεργασία μέσω iphone και 18mb από επεξεργασία σε υπολογιστή. Συνεχίζονται οι δοκιμές....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι πέρυσι είχα παρατηρήσει το αντίθετο ότι ενώ στο iPhone τρομάζεις να ανοίξεις τα δεδομένα, σε συσκευές android όχι μόνο τρομάζεις απλα ξεχνάς ότι έχεις δεδομένα αλλιώς ξεχνάς ότι έχεις μπαταρία

Για το s7 δεν ξέρω αλλά όλες οι προηγούμενες συσκευές καταπίνουν μπαταρία ακόμα πιο πολύ κι από το iPhone. Φαντάσου

 

Δυστυχώς το σήμα δεν είναι καλό σε όλη την Ελλάδα και γι αυτό οι συσκευές καταναλώνουν

Άνθρωποι που ταξιδεύουν εξωτερικό μου έχουν πει ότι βλέπουν μια πτώση στην αυτονομία με το που έρχονται Ελλάδα της τάξεως του 10% και άνω. Από χώρα σε χώρα μόνο με την ίδια χρήση.

 

Στα κέντρα τον μεγάλων πόλεων μόνο είναι ικανοποιητικές οι αποδόσεις.

Όπου άλλου περπατάς και βλέπεις συνέχεια επάνω το σήμα να αλλάζει. 3G, E, κόβετε εντελώς μετα ξανά πάλι από την αρχή. Αυτό ξεσκίζει την μπαταρία σε όλες τις συσκευές

 

Συμφωνω σε αυτο,με Cosmote εχω +10% καλυτερη αυτονομια λογω καλυτερου 3G στο σπιτι και γενικοτερα κανει λιγοτερες εναλλαγες.Ολα αυτα με το 5s αλλα και με νεοτερα iPhone το ιδιο συμβαινει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εντυπώσεις από 4g σήμερον

 

Κατά τις ώρες εργασίας είδα εμφανή διαφορά σε φόρτωση εφαρμογών , fb, messenger κλπ όταν χρειάστηκε να τα ανοίξω στον δρόμο.

Βλέποντας πως στο σπίτι δεν έχει ιδιαίτερα καλή κάλυψη το 4g , 1-2 μπίλιες έναντι 4-5 και μου είναι άχρηστο λόγο wifi το επανέφερα στο 3g. Πάντως όταν κατέβηκα κέντρο , το 4g ήταν τέρμα.

 

Αυτη ακριβως ειναι η διαφορα σε εμενα με Wind.Αλλα στη περιπτωση σου εχω καλυτερη καλυψη αλλα γενικοτερα κανει battery drain το 5s που εχω αμα ανοιξω 4G σε αναμονη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ακριβως ειναι η διαφορα σε εμενα με Wind.Αλλα στη περιπτωση σου εχω καλυτερη καλυψη αλλα γενικοτερα κανει battery drain το 5s που εχω αμα ανοιξω 4G σε αναμονη.

 

Σκεφτόμουν να το γυρνούσα σε άλλη εταιρία και πρόγραμμα με πολλά δεδομένα ανά μήνα και λίγη ομιλία αλλά βλέπω πως η Wind δεν έχει σήμα καλό και δεν μου άφησε καλές εντυπώσεις όταν είχα adsl στο σπίτι. Ζητούσε να πληρώσουμε λογαριασμούς ξοφλημένους :lol:

 

Την vodafone την φοβάμαι, άλλα σου λέει πως χρεώνει και άλλα σου ζητάει

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να το γυρνούσα σε άλλη εταιρία και πρόγραμμα με πολλά δεδομένα ανά μήνα και λίγη ομιλία αλλά βλέπω πως η Wind δεν έχει σήμα καλό και δεν μου άφησε καλές εντυπώσεις όταν είχα adsl στο σπίτι. Ζητούσε να πληρώσουμε λογαριασμούς ξοφλημένους :lol:

 

Την vodafone την φοβάμαι, άλλα σου λέει πως χρεώνει και άλλα σου ζητάει

 

Αν θέλεις πολλά data, πας σε καρτοκινητή frog (δίκτυο Cosmote). Με 4.4€ παίρνεις 4gb (ταχυτητας ως 4G+) για έναν μήνα.

Επίσης τα πακέτα ομιλίας της έχουν χρέωση ανα δευτερόλεπτο (γεγονός που συμφέρει όσους κάνουν πολλές μικρές κλήσεις).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 7 Plus
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...