Jump to content

HP Spectre x360 (2016)


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://h41112.www4.hp.com/hp-store-assets/spectre-x360/spectre-x360-new-inside3.jpg

 

HP Spectre x360 (2016)

 

 

Σήμερα μου ήρθε το μοντέλο HP Spectre x360 13-4108na σε χρώμα Ash Silver (μαύρο με χρυσό). Είναι το Signature Edition από Microsoft UK Store.

 

Βγαίνει επίσης και σε ασημί. Μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ i5/i7 και FHD ή QHD οθόνης. Το μοντέλο που πήρα* είναι με i5 και FHD οθόνης και για λόγους οικονομίας αλλά και μικρότερης κατανάλωσης ενέργειας.

 

Θα προστεθούν στην συνέχεια φωτογραφίες και τις επόμενες μέρες θα γράψω αναλυτικά σχόλια.

 

 

*Αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του:

 

Display

13.3 in Full HD LED-backlit touchscreen (1920 x 1080), 10-finger multi-touch support

 

Processor

Intel Core i5-6200U 2.30 GHz with Turbo Boost Technology up to 2.08 GHz

 

Memory

8GB DDR3 1600 MHz

 

Hard drive size

256GB SSD

 

Operating system

Windows 10 Home, 64-bit

 

PC type

2-in-1

 

Media drive

Multi-format SD media card reader

 

Audio

Integrated audio

 

Video

Intel HD Graphics 520 with shared graphics memory

 

Ports

3 USB 3.0 (3 charge) • HDMI • Mini DisplayPort • Headphone output/Microphone input combo

 

Battery

3-cell lithium-ion (up to 12 hours)*

 

Camera

2MP webcam

 

Wireless

802.11ac (Miracast enabled)

 

Bluetooth

Bluetooth 4.0

 

Dimensions

12.79 x 8.60 x 0.63 in (324.86 x 218.44 x 16.00 mm)

 

Weight

3.26 lbs (1.47 kg)

 

Colour

Ash Silver

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλοδούλευτο, φαίνεται πολυ ωραίο.
Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτο βρε.

Αναμένουμε εντυπώσεις για το θηρίο :p

 

 

Sent from my iPad Air 2

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά... Λοιπόν στα βασικά:

 

- Σχεδιασμός

Κουκλί παιδιά... Το μαύρο με το χρυσό είναι πραγματικά το κάτι άλλο...

 

- Πληκτρολόγιο

Η πληκτρολόγηση είναι το κάτι άλλο.... Χαίρεσαι να γράφεις :p

 

- Οθόνη

Πολύ καλή οθόνη και πάρα πολύ καλή απόκριση στην αφή... Επίσης όταν ακουμπάς την οθόνη δεν κουνιέται σχεδόν καθόλου (πολλοί το ανέφεραν σαν ένα μεγάλο μείον του Yoga 900)... Πολύ δυνατό κράτημα σε όλη την περιστροφή...

Μόνο δύο παρατηρήσεις: Αντανακλά αρκετά στο φως αν και από ότι έχω δει όλες πάνω κάτω ίδιες είναι (σε yoga, MacBook). Δεύτερη παρατήρηση είναι ότι αφήνει αρκετές δαχτυλιές επάνω αν κάνεις έντονη χρήση touch... το καλό είναι ότι δεν φαίνονται καθόλου με την οθόνη ανοιχτή αλλά επειδή μου την δίνει να το βλέπω με δαχτυλιές όταν το κλείνω ανά 4-5 μέρες του ρίχνω ένα καθαρισμα με πανάκι...

 

- Μπαταρία

Απαιχτη πραγματικά. Κάνω αρκετά έντονη χρήση λόγω ότι τώρα το στήνω (προγράμματα, updates κτλ) και το φορτίζω ή κάθε βράδυ ή κάθε δεύτερο, ποτέ μέσα στην μέρα δεν μου έχει ξεμείνει.

 

- Απόδοση

Εντάξει προφανώς και πάει σφαίρα. Πέρα από αυτό μου έκανε θετική εντύπωση ο ανεμιστήρας ο οποίος δουλεύει στο χαμηλό πάντα και δεν ακούγεται ακόμα και αν βάλεις το αυτί σου δίπλα. Είναι σαν να μην υπάρχει, ακόμα και όταν έτρεχα για ώρα το Adobe Photoshop.. Η μόνη φορά που πήρε μπροστά ήταν όταν έπαιξα Football Manager στα πιο υψηλά γραφικά... Και πάλι δεν ακουγόταν καθόλου μόνο αν έβαζες το αυτί σου... Μετά από λίγη ώρα παιχνιδιού ανέβηκε η θερμοκρασία στο κάτω μέρος αισθητά, φαντάζομαι όμως επειδή το είχα στα πόδια μου στον καναπέ και η φόρμα εμπόδιζε την είσοδο αέρα στο κάτω μέρος που έχει την υποδοχή.... Εντάξει το ξέρω ότι δεν είναι gaming laptop 5 κιλών για να έχει εξαερισμό που θα το παγώνει... Άλλωστε τα περίμενα χειρότερα τα πράγματα... Αλλά μου έκανε θετική εντύπωση...

 

Περιμένω και το πενάκι της Dell σε λίγες μέρες και τώρα που το δουλεύω φουλ θα αποκτήσω και ολοκληρωμένη άποψη... Σε γενικές γραμμές πολύ καλό...

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Λοιπόν το πήρα και εγώ πριν λίγο από πλαίσιο μετά από σκέψη για να πάρω το surface pro 4 μιας και ήμουν ανάμεσα σε αυτά τα δυο το πήρα λοιπόν στο χρωμα που το πήρε και ο αλεξ και λίγο που το δούλεψα έχει φοβερή ποιότητα κατασκευής οθόνη πολύ καλή το touch πολύ καλό από μπαταρία δεν μπορώ να πω ακόμη γιατί όπως είπα λίγο το δούλεψα περνάω τις ενημερώσεις στην πορεία θα πω και αλλά για το συγκεκριμένο αυτά προς το παρών.
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο διαθέτει active pen; Αν ναι ξέρεις ποιας οικογένειας είναι (wacom, synaptics);
Mobiles: Motorola Startac 85, Ericsson T18S, Nokia 7110, Nokia 6210, Siemens SL42, Siemens SX1, Sony Ericsson W800i, Motorola SLVR L7, Nokia 6300, Nokia E71, Nokia 5230, Motorola Fire XT311, Alcatel 997D, Sony Xperia Z Ultra, Motorola E4 plus
Link to comment
Share on other sites

Ναι synaptics είναι... Εγώ έχω ένα Dell Active Stylus γιατί διάβαζα καλύτερα σχετικά με της HP... Τα φετινά μοντέλα όμως (με τους kaby Lake) νομίζω πως δεν έχουν...

 

Chris μεγεια... Πολύ καλό μηχάνημα και θα το χαρείς σίγουρα....

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι synaptics είναι... Εγώ έχω ένα Dell Active Stylus γιατί διάβαζα καλύτερα σχετικά με της HP... Τα φετινά μοντέλα όμως (με τους kaby Lake) νομίζω πως δεν έχουν...

 

Chris μεγεια... Πολύ καλό μηχάνημα και θα το χαρείς σίγουρα....

Αλεξ ευχαριστώ πιστεύω και εγώ θα μείνω ευχαριστημένος α και κάτι άλλο προσπαθώ πόση ώρα να εγκαταστησω το iTunes και συνέχεια μου βγάζει σφάλμα τι κάνω;

 

Αλεξ ευχαριστώ πιστεύω και εγώ θα μείνω ευχαριστημένος α και κάτι άλλο προσπαθώ πόση ώρα να εγκαταστησω το iTunes και συνέχεια μου βγάζει σφάλμα τι κάνω;
Τελικα κατεβηκε το iTunes ολα καλως.

 

Παντως ρε παιδια αφηνει κατι δαχτυλιες απο εξω στο καπακι αλλα και απο μεσα που δεν φευγουν με τιποτα και ειναι ενοχλητικο αυτο ξερει κανεις τον τροπο να καθαρισει καλα.

Edited by niotheros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ εσενα δουλευει το ανεμιστηρακι πολλες φορες γιατι εμενα σταματαει λιγο και μετα ξαναπερνει μπρος πολλες φορες γινεται αυτο και ας μην κανω καποια εργασια βαρια ας πουμε.
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο αρχικά προτίμησε την τροποποίηση μηνύματος και όχι τα συνεχόμενα μηνύματα...

 

Δαχτυλιές εξωτερικά δεν έχω παρατηρήσει... Στην οθόνη και άλλα έχω ένα πανακι και υγρό για οθόνες και το καθαρίζω που και που...

 

Το ανεμηστηρακι παίρνει μπροστά μόνο σε βαριές εργασίες... Βέβαια αν το έχεις σε επιφάνειες όπως παπλωμα ή κουβερτα είναι λογικό να ανάβει συνέχεια.... Αλλιώς κοίτα από την διαχείριση εργασιών μήπως τρέχει κάτι άχρηστο από πίσω...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο αρχικά προτίμησε την τροποποίηση μηνύματος και όχι τα συνεχόμενα μηνύματα...

 

Δαχτυλιές εξωτερικά δεν έχω παρατηρήσει... Στην οθόνη και άλλα έχω ένα πανακι και υγρό για οθόνες και το καθαρίζω που και που...

 

Το ανεμηστηρακι παίρνει μπροστά μόνο σε βαριές εργασίες... Βέβαια αν το έχεις σε επιφάνειες όπως παπλωμα ή κουβερτα είναι λογικό να ανάβει συνέχεια.... Αλλιώς κοίτα από την διαχείριση εργασιών μήπως τρέχει κάτι άχρηστο από πίσω...

Οκ ευχαριστω!Να σε ρωτησω κατι αλλο οταν το πηρες ποσο ελευθερο χωρο ειχες στον ssd οταν τον πρωτοανοιξες τον υπολογιστη. Edited by chris1974
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...