Jump to content

Android vs Windows vs iOS


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν επειδή δε βρήκα αντίστοιχο, ανοίγω εδώ αυτό το θέμα γιατί δε ξέρω ποιο λειτουργικό είναι καλύτερο.

Τώρα έχω ένα nokia lumia dual 730 με λειτουργικό winphone 10, και ενώ σε πολλά θέματα είμαι ευχαριστημένος, υπάρχουν μελανά σημεία που με κάνουν να ψάχνομαι.

Εσάς ποια είναι η άποψή σας ποιο είναι καλύτερο και γιατί;

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κλυτερο λειτουργικο...

Βλεπεις τι σου ταιριαζει,και αναλογα αποφασιζεις...

Τις λειτουργιες που θες να κανεις με ποιο λειτουργικο τις.κανεις καλυτερα;?

Αυτο που σε βολευει αυτο θα παρεις.

Εγω π.χ εχω ενα Lumia 1520,ενα Nexus 5X και ενα S7...

Αυτη την στιγμη χρησιμοποιω τα Andoid και το 1520 το εχω σαν συσκευη για παιχνιδια....

Αλλα αν εχω να.λνω μια εργασια η μια δουλεια μπορω μα την κανω και με τα 3.

Το θεμα ειναι οτι με βολευουν καλυτερα το Android.

Αλλα στο σπιτι πιανω το 1520 για δουλιες....

Απλα το μεγεθος του με εχει κουρασει για καθημερινη ασχολια μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

σε τηλεφωνο προτιμω ρομποτακι

σε ταμπλετα θελω παραθυρα

 

το καθενα εχει την χαρη του

 

Sent from my V967S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γίνεσαι κακός.......

 

Χαχαχαχαχα!

γιατί βρέ, κουβέντα να γίνεται και συμπεράσματα να βγάζουμε.

Δεν υπαρχει κλυτερο λειτουργικο...

Βλεπεις τι σου ταιριαζει,και αναλογα αποφασιζεις...

Τις λειτουργιες που θες να κανεις με ποιο λειτουργικο τις.κανεις καλυτερα;?

Αυτο που σε βολευει αυτο θα παρεις.

Εγω π.χ εχω ενα Lumia 1520,ενα Nexus 5X και ενα S7...

Αυτη την στιγμη χρησιμοποιω τα Andoid και το 1520 το εχω σαν συσκευη για παιχνιδια....

Αλλα αν εχω να.λνω μια εργασια η μια δουλεια μπορω μα την κανω και με τα 3.

Το θεμα ειναι οτι με βολευουν καλυτερα το Android.

Αλλα στο σπιτι πιανω το 1520 για δουλιες....

Απλα το μεγεθος του με εχει κουρασει για καθημερινη ασχολια μαζι του.

Κοίτα να δεις.

Ίσως βγω και εκτός θέματος, όμως είναι αναγκαίο.

Μάλλον έπρεπε να γράψω στον τίτλο, Σύγκριση συσκευών με android, winphone, και iPhone.

Γνωρίζω πως μπαίνουν πολλά στο θέμα, όμως δε γίνεται διαφορετικά, αφού winphone, και iPhone πάνε πακέτο με τις συσκευές. (παράκληση ο υπεύθυνος ας το διορθώσει).

 

Ψάχνω να βρω ποια συσκευή κάνει τα περισσότερα η ακόμη καλύτερα όλα!!! (λέμε τώρα).

Από android και iPhone δεν έχω καθόλου εμπειρία, και μέσα από αυτό το χώρο θα προσπαθήσω να καταλάβω αν μπορούν να καλύψουν εμένα, και όποιον άλλο έχει τις δικές μου ανησυχίες.

Από την άλλη πάλι με τα winphone που ασχολούμαι σε πολλά θέματα δεν με ικανοποιούν καθόλου.

θα γράψω κάποια παραδείγματα για να καταλάβεις-ετε τι θέλω να πω.

Να σημειώσω πως με ενδιαφέρει η πολύ καλή φωτογραφία (για κινητό), θέλω οπωσδήποτε δυο κάρτες sim και μια για επέκταση μνήμης.

Ακόμη θέλω οπωσδήποτε GPS, NFC, Wi-Fi hotspot και φυσικά 4g. καλοδεχούμενη θα είναι αν υπάρχει και η αποσπώμενη μπαταρία.

Επίσης έχω τεράστιο όγκο επαφών, εργασιών, σημειώσεων, υπενθυμίσεων ημερολογίου, κ.α.

Τα οποία με winphone συγχρονίζουν άψογα, και λογικό είναι αφού και το outlook της microsoft είναι.

Πέρσι προτού αγοράσω το lumia 730 που έχω, έψαξα πολύ να βρω κάτι σε android που να συγχρονίζει όπως τα winphone.

Δοκίμασα διάφορα προγράμματα συγχρονισμού, της htc, sony, κ.α. όμως κανένα δε κατάφερε να κάνει σωστό συγχρονισμό.

Από την άλλη τα winphone έχουν θέμα, κυρίως με τις εφαρμογές.

π.χ. έχω μια φωτογραφική μηχανή Canon G7X η οποία έχει τη δυνατότητα ασύρματης λειτουργίας από απόσταση, δυνατότητα μεταφορά αρχείων, αλλά και δεδομένων gps, όμως δυστυχώς ΔΕΝ υπάρχει εφαρμογή για winphone.

Το ίδιο ισχύει και με κάμερες παρακολούθησης, τηλεοράσεις, ασύρματες πρίζες, κλιματιστικά, κ.α. έχουν εφαρμογές για τη διαχείριση τους με android και iPhone αλλά όχι με winphone.

Κλείνω γράφοντας πως δε μου αρέσει η ιδέα να έχω δυο συσκευές για να μπορώ να κάνω τα παραπάνω.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

γιατί βρέ, κουβέντα να γίνεται και συμπεράσματα να βγάζουμε.

 

 

 

 

 

Ναι βρε συ, αστειευόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κλυτερο λειτουργικο...

Βλεπεις τι σου ταιριαζει,και αναλογα αποφασιζεις...

Τις λειτουργιες που θες να κανεις με ποιο λειτουργικο τις.κανεις καλυτερα;?

Αυτο που σε βολευει αυτο θα παρεις.

Εγω π.χ εχω ενα Lumia 1520,ενα Nexus 5X και ενα S7...

Αυτη την στιγμη χρησιμοποιω τα Andoid και το 1520 το εχω σαν συσκευη για παιχνιδια....

Αλλα αν εχω να.λνω μια εργασια η μια δουλεια μπορω μα την κανω και με τα 3.

Το θεμα ειναι οτι με βολευουν καλυτερα το Android.

Αλλα στο σπιτι πιανω το 1520 για δουλιες....

Απλα το μεγεθος του με εχει κουρασει για καθημερινη ασχολια μαζι του.

 

+950 από μένα.

Είναι σαν να ρωτάς ποιο αυτοκίνητο είναι καλύτερο κάτι να σου απαντάνε το Cherokee γιατί δεν θα κολλήσει πουθενά στα βουνά που τρέχω, το χ καραβαν για τους χώρους του να φορτώνω όλη την φαμίλια, το κάμπριο για να γουστάρω τον ελληνικό ήλιο και να νιώθω ελευθερία, το smart να παρκάρω παντού κλπ. Και μετά όλοι μαζι να μαλώνουν για να αποδείξουν ότι έχουν δίκιο......χαχαχα

Η να λέει ο ένας οτι το linux ειναι το καλύτερο και να του απαντάει ο άλλος οτι στην δουλειά του μόνο τα Windows κάνουν αυτό που θέλει κλπ.

Με αλλα λόγια, ότι γουδταρει/βολεύει/αρεσει τον καθένα. Από εκεί και πέρα θα βρεθούν κάποιοι να δοθ πουν με απόλυτο τρόπο οτι το δικό τους λειτουργικό είναι το καλύτερο. Εγώ θα σου πω οτι με όλα κανεις λιγο πολυ την δουλειά σου.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

+950 από μένα.

Είναι σαν να ρωτάς ποιο αυτοκίνητο είναι καλύτερο κάτι να σου απαντάνε το Cherokee γιατί δεν θα κολλήσει πουθενά στα βουνά που τρέχω, το χ καραβαν για τους χώρους του να φορτώνω όλη την φαμίλια, το κάμπριο για να γουστάρω τον ελληνικό ήλιο και να νιώθω ελευθερία, το smart να παρκάρω παντού κλπ. Και μετά όλοι μαζι να μαλώνουν για να αποδείξουν ότι έχουν δίκιο......χαχαχα

Η να λέει ο ένας οτι το linux ειναι το καλύτερο και να του απαντάει ο άλλος οτι στην δουλειά του μόνο τα Windows κάνουν αυτό που θέλει κλπ.

Με αλλα λόγια, ότι γουδταρει/βολεύει/αρεσει τον καθένα. Από εκεί και πέρα θα βρεθούν κάποιοι να δοθ πουν με απόλυτο τρόπο οτι το δικό τους λειτουργικό είναι το καλύτερο. Εγώ θα σου πω οτι με όλα κανεις λιγο πολυ την δουλειά σου.

 

φίλε montoya, σαν συσκευή με το 950 dual έχω έρωτα κι εγώ, όμως όπως έγραψα και παραπάνω σε πολλά θέματα, δεν μπορεί να κάνει τίποτα, ούτε πολύ, ούτε λίγο, απλά καθόλου.

θα ήταν ένας καλός συνδυασμός το lumia 950 dual με τις εφαρμογές που έχουν τα android, μάλιστα γράφτηκε κάποια στιγμή ότι θα γίνει αυτό.

Όμως στη συνέχεια δυστυχώς αναιρέθηκε.

Ωστόσο βρήκα ένα σχεδόν ίδιο σε τεχνικά χαρακτηριστικά τηλέφωνο, το LG G4 Dual που είναι κοντά και στα χρήματα του 950, όμως με όσους μίλησα με αποθάρρυναν γιατί αργά η γρήγορα βγάζουν πρόβλημα με boot loop.

Στο θέμα αυτό λοιπόν, ίσως να βρεθεί κάποιος που έχει συσκευή που να καλύπτει αυτά που ζητώ εγώ και προφανώς όχι μόνο εγώ.

Γνωρίζω πως δε γίνεται να τα έχει όλα μια συσκευή, και αν χρειαστεί θα συμβιβαστώ, για παράδειγμα θα ήθελα να είναι και αδιάβροχο και ανθεκτικό και να έχει φλας ξένον και ραδιόφωνο κ.α. όμως για την ώρα θέλω τουλάχιστον αυτά που έγραψα στην αρχή.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

φίλε montoya, σαν συσκευή με το 950 dual έχω έρωτα κι εγώ, όμως όπως έγραψα και παραπάνω σε πολλά θέματα, δεν μπορεί να κάνει τίποτα, ούτε πολύ, ούτε λίγο, απλά καθόλου.

 

Συγνώμη βρε φίλε μου άλλα αν κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα τι θέλεις και ανοίγεις το παρόν θέμα? Είναι ξεκάθαρο πως αυτό που σου ταιριάζει είναι το android. Τι με βάζεις να μαλώνω με τον kaluas???....:lol: :lol:

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε φίλε μου άλλα αν κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα τι θέλεις και ανοίγεις το παρόν θέμα? Είναι ξεκάθαρο πως αυτό που σου ταιριάζει είναι το android. Τι με βάζεις να μαλώνω με τον kaluas???....:lol: :lol:

 

Δε καταλαβαίνω πως προκύπτει πως το android είναι ξεκάθαρα για μένα;

Θα ήταν για μένα αν υπήρχε μια συσκευή σαν το lumia 950 με android που να συγχρονίζει με το outlook το ίδιο καλά όπως και τα winphone.

Ενδεχομένως και να υπάρχει, αυτό ψάχνω να βρω.

Δε μπορώ να γνωρίζω όλες τις συσκευές και τι κάνει η κάθε μια, όμως εδώ μέσα όλο και κάποιος μπορεί να γνωρίζει.

Ή μπορεί να έχουν βγει εφαρμογές (που δε νομίζω) για windows που να κάνουν αυτό που θέλω οπότε το lumia 950 γίνεται μονόδρομος.:):)

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα. Εγω έχοντας καταπιαστει αρκετά με WP και Android έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα. Χωρίς πολλά πολλά.

 

Τα w10 έχουν κάποια βασικά μειονεκτηματα με τα οποία χρειάζονται χοντροι συμβιβασμοι.

 

1. Πλέον το 1gb μνήμης είναι ανεπαρκες. Δεν υπάρχει (ούτε υπήρξε ποτέ) η έννοια του multitasking. Εγώ αυτό που έπαθα αρκετές φορές. Έγραφα κάτι στο Word, το άφηνα για 10'' να μπω να δω κάτι στο edge ή αλλού και όταν επέστρεφα το Word είχε κενή σελίδα.

 

2. Η εφαρμογές της ms, είναι εξαιρετικές στο Android. Λειτουργικοτατες και με εξαιρετικά widget.

 

3. Έχω μεγάλο πρόβλημα με το Spotify. Λειτουργεί οπότε θέλει. Πατάς και δεν ανοίγει, ή φορτώνει την μουσική μετά από πολλή ώρα. Streaming με προβλήματα και κολλήματα. Είναι τραγικό, αλλά είναι ένας από τους σοβαρούς λόγους που έφυγα. Και αυτό έχει να κάνει κυρίως με το ότι δεν ξέρεις τι περιμένεις από τους κυρίους στη ms. Μια μέρα είναι καλά και την άλλη μέρα χειρότερα.

 

4. Οι χρήστες των WP νομίζω ότι γίναμε / είμαστε πειραματοζωα της ms σε κάτι άλλο που θα βγάλει. Σε όλες τις ενημερώσεις, πέρα από το ότι έρχονται αργά υπάρχουν πολλά θέματα.

 

5. Τα προβλήματα που συνάντησα ήταν πολλά:

- - - το σήμα να χάνεται και να πρέπει να κλείσω το 3g για να επανέλθει.

--- τα κολλήματα στον edge είναι υπερβολικά συχνά, σε σημείο να τα συνηθίσεις

--- native εφαρμογές εκεί που είναι όλα καλά και λειτουργούν τέλεια (καιρός, onenote), ξαφνικά τρελαινονται, κρασαρουν, σε δείχνουν στην Αφρική

--- Δεν μπορείς να διαγράψεις τα δεδομένα μιας εφαρμογής, αν δεν την απεγκαταστησεις. Εντελώς φάουλ αυτό.

 

 

 

 

Στάλθηκε από το thl 5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα. Θα συνεχίσω σε άλλο post την γνώμη μου γιατί είναι λίγο αργά σήμερα....

 

Send by Lenovo Phab Plus 6.8" (PB1-770M) using Tapatalk.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα. Εγω έχοντας καταπιαστει αρκετά με WP και Android έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα. Χωρίς πολλά πολλά.

 

Τα w10 έχουν κάποια βασικά μειονεκτηματα με τα οποία χρειάζονται χοντροι συμβιβασμοι.

 

1. Πλέον το 1gb μνήμης είναι ανεπαρκες. Δεν υπάρχει (ούτε υπήρξε ποτέ) η έννοια του multitasking. Εγώ αυτό που έπαθα αρκετές φορές. Έγραφα κάτι στο Word, το άφηνα για 10'' να μπω να δω κάτι στο edge ή αλλού και όταν επέστρεφα το Word είχε κενή σελίδα.

 

2. Η εφαρμογές της ms, είναι εξαιρετικές στο Android. Λειτουργικοτατες και με εξαιρετικά widget.

 

3. Έχω μεγάλο πρόβλημα με το Spotify. Λειτουργεί οπότε θέλει. Πατάς και δεν ανοίγει, ή φορτώνει την μουσική μετά από πολλή ώρα. Streaming με προβλήματα και κολλήματα. Είναι τραγικό, αλλά είναι ένας από τους σοβαρούς λόγους που έφυγα. Και αυτό έχει να κάνει κυρίως με το ότι δεν ξέρεις τι περιμένεις από τους κυρίους στη ms. Μια μέρα είναι καλά και την άλλη μέρα χειρότερα.

 

4. Οι χρήστες των WP νομίζω ότι γίναμε / είμαστε πειραματοζωα της ms σε κάτι άλλο που θα βγάλει. Σε όλες τις ενημερώσεις, πέρα από το ότι έρχονται αργά υπάρχουν πολλά θέματα.

 

5. Τα προβλήματα που συνάντησα ήταν πολλά:

- - - το σήμα να χάνεται και να πρέπει να κλείσω το 3g για να επανέλθει.

--- τα κολλήματα στον edge είναι υπερβολικά συχνά, σε σημείο να τα συνηθίσεις

--- native εφαρμογές εκεί που είναι όλα καλά και λειτουργούν τέλεια (καιρός, onenote), ξαφνικά τρελαινονται, κρασαρουν, σε δείχνουν στην Αφρική

--- Δεν μπορείς να διαγράψεις τα δεδομένα μιας εφαρμογής, αν δεν την απεγκαταστησεις. Εντελώς φάουλ αυτό.

 

 

 

 

Στάλθηκε από το thl 5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

φίλε Dihnekis300, ήσουν καταιγιστικός, αλλά και κόλαφος για την ms.

Μιας και έχεις εμπειρία και από τα δύο λειτουργικά, (η δική μου εμπειρία όπως γράφω και παραπάνω είναι μόνο στα winphone και μάλιστα όχι μεγάλη).

Μήπως έχεις δοκιμάσει συγχρονισμό του λειτουργικού android με microsoft outlook? (επαφές, ημερολόγιο, σημειώσεις)

Αν δοκίμασες γράψε την άποψη σου.

Είναι μια από τις βασικές αιτίες που μένω σε winphone.

Επίσης έχω ακούσει για το drive.

Είναι σε λειτουργία αντίστοιχο με το one drive της ms;

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

φίλε Dihnekis300, ήσουν καταιγιστικός, αλλά και κόλαφος για την ms.

 

Μιας και έχεις εμπειρία και από τα δύο λειτουργικά, (η δική μου εμπειρία όπως γράφω και παραπάνω είναι μόνο στα winphone και μάλιστα όχι μεγάλη).

 

Μήπως έχεις δοκιμάσει συγχρονισμό του λειτουργικού android με microsoft outlook? (επαφές, ημερολόγιο, σημειώσεις)

 

Αν δοκίμασες γράψε την άποψη σου.

 

Είναι μια από τις βασικές αιτίες που μένω σε winphone.

 

Επίσης έχω ακούσει για το drive.

 

Είναι σε λειτουργία αντίστοιχο με το one drive της ms;

 

Είμαι στην ίδια φάση με εσένα. Αυτά που λες είναι ο βασικότερος λόγος για το κινητό μου. Πάμε να τα πιάσουμε ένα-ένα

 

 

 

---Επαφές: συγχρονίζονται μια χαρά χωρίς κανένα θέμα. Αυτό που με ενοχλεί στο android είναι το περιβάλλον μιας κλήσης και το γεγονός ότι τα πράγματα είναι λίγο πιο άμεσα στο W10. Παρόλα αυτά στο android υπάρχουν πολλές εφαρμογές που μπορούν να παραμετροποιήσουν το περιβάλλον κλήσεων/επαφών και να έχεις τα αποτελέσματα που θες, αν κάτι προβληματίζει.

 

 

 

---Ημερολόγιο: Όπως γνωρίζουμε η MS έχει εδώ και καιρό στην κατοχή της το SunRise, που είναι η καλύτερη κατά τη γνώμη μου εφαρμογή για ημερολόγιο. Έχει όμορφο και απλό περιβάλλον (πιο όμορφο του W10, αλλά χωρίς τα χρώματα να μεταβάλλονται ανάλογα με το θέμα), απλά με ενοχλεί που δεν δίνει την δυνατότητα για ένα θέμα να έχεις υπενθύμιση άνω των δυο ημερών πριν. Μπορείς όμως να έχεις 2 υπενθυμίσεις, κάτι που δεν υπάρχει στο WP. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: είναι ότι το sunrise θα αποσυρθεί από το play store, εφόσον πλέον η MS έχει ενσωματώσει τα πάντα στο ημερολόγιο του Outlook (θα πω παρακάτω για την εφαρμογή Outlook στην οποία στην ουσία έχει ενσωματώσει email-ημερολόγιο-αρχεία onedrive). Εδώ τώρα, συγκριτικά με τα W10, υπάρχουν κάποια θεματάκια που με ενοχλούν, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερα σε μεταγενέστερα Android, καθώς αυτό που έχω στα χέρια μου, έχει 4.4.2 (KitKat). Παρόλο λοιπόν τα χρηστικά widget, θεωρώ ότι είναι χειρότερο των wp, καθώς το ημερολόγιο του Outlook για Android μοιάζει λίγο με έκδοση συμβατότητας. Για παράδειγμα, αν δεν έχεις σύνδεση στο internet, μόλις δημιουργήσεις ένα θέμα/υπενθύμιση, δεν το βλέπεις στο ημερολόγιο μέχρι να μπεις σε σύνδεση. Το βλέπεις μετά, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο. Από την άλλη, στο Sunrise λειτουργούν όλα κανονικότατα.

 

 

 

---OneNote: Το σημαντικότερο εργαλείο για μένα. Ομολογώ πως είναι μακράν καλύτερο στο Android. Λειτουργεί άψογα και απροβλημάτιστα, ενώ επιπρόσθετα δίνει την δυνατότητα για ένα εξαιρετικό widget, που σου έχει άμεση πρόσβαση στα ''πρόσφατα''. Απλά τέλειο και σε πολύ καλή συνεργασία με υπόλοιπες εφαρμογές, όπως ο Chrome.

 

 

 

--- Το OneDrive επίσης δουλεύει απροβλημάτιστα στο Android, συγχρονίζει άψογα και η πρόσβαση σ αυτό είναι χωρίς κανένα θέμα. Οπότε δεν χρησιμοποιώ το Google Drive.

 

 

 

---Όπως είπα στο προηγούμενό μου ποστ, είναι ότι το μεγαλύτερο μου θέμα στα windows είναι το άχρηστο Spotify, που είναι τελείως προβληματικό. Το ίδιο και το μειωμένο multi-tasking, που ελπίζω βέβαια, συσκευές όπως το L950 δεν αντιμετωπίζουν το θέμα. Αν μου έλεγε κανείς ότι δεν θα είχα θέμα με αυτά, θα πήγαινα άνετα σε αυτό. Αλλά, ποιος το εγγυάται; Άλλο ένα τεράστιο θέμα, είναι ο πολύ μέτριος -έως κακός- Edge. Κολλάει συνεχώς, αλλά δεν ξέρω αν σε καλύτερη συσκευή δεν συμβαίνει το ίδιο. Στο 532 της γυναίκας μου (που είναι 4-πύρηνο σε σχέση με το 2-πυρηνο 435) κάνει το ίδιο και το μόνο θετικό που μπορώ να βρω είναι το reading mode.

 

 

 

---Να πω και δυο λόγια για το viber. Είναι καλύτερο στα WP, ειδικά τώρα τελευταία που έχει μπει η δυνατότητα απάντησης από το notification center. Στο android με 4.4.2 δεν μου πετάει την ειδοποίηση μπροστά, αλλά μπορεί σε επόμενη έκδοση Α, να γίνεται απροβλημάτιστα. Παρόλα αυτά, το WP δεν σου δίνει την δυνατότητα για viber out από το μενού επαφών, ενώ στο android γίνεται.

 

 

 

---Διαχείριση δύο sim: Μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει καλύτερη από των WP.

 

 

 

 

 

Αυτό που μου λείπει περισσότερο είναι η σχέση ποιότητας/τιμής, αλλά και πάλι είναι υποκειμενικό γιατί το thl5000 έχει αρκετά θέματα με το gps, την ποιότητα κλήσεων κλπ. Μάλιστα μου κάνει εντύπωση που το Lumia 435 που έχω λαμβάνει καλύτερο σήμα WiFi σε ίδια σημεία, ενώ πραγματικά για τα λεφτά που το πήρα (53€) έχει το καλύτερο gps που μπορείς να βρεις. Εκπληκτικό σε αυτό το θέμα. To ψάξιμο συνεχίζεται, αλλά με βλέπω να κλίνω προς Android, κυρίως για το θέμα spotify και για κάτι χαζοκολήμματα που σπάνε νεύρα.

 

 

 

 

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

τελικά νικητής δε βγαίνει, το κάθε λειτουργικό έχει τα θέματα του.

μόλις καταλήξω σε κάποια συσκευή που να καλύπτει τις απαιτήσεις μου θα κάνω την κίνηση να δοκιμάσω και το android να δω τι κάνει.

είναι ο μόνος τρόπος για να καταλάβω αν είναι καλύτερο από τα windows.

μου άρεσε το Huawei P9 dual, όμως δυστυχώς, η πρέπει να έχω μια sim και μια κάρτα μνήμης η δυο sim δίχως κάρτα μνήμης, και τα δύο μαζί δε γίνεται.

εδώ για παράδειγμα υπερισχύουν τα winphone τα οποία υποστηρίζουν τις 3 κάρτες ταυτόχρονα.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αρκετά αργά επανέρχομαι για να πω ότι είμαι και πάλι με Windows phone. Μάλιστα να πω ότι με τις δυο τελευταίες ενημερώσεις αρκετά θεματακια εξαφανίστηκαν.

 

 

 

Απορρίπτω και πάλι το android γιατί το θεωρώ το too much για κινητό. Το κουραστικό είναι να ψάχνεις και να χάνεις ώρες για μια θεωτικη εφαρμογή για κάτι που τα αλλα έχουν native.

 

 

 

Τραγικό φαινόμενο της "ακαταστασίας" που επικρατεί στο andro, είναι ένα κινητό που κάποτε έκανε 200€ να μην μπορεί να πιάσει σήμα gps, ενώ το Lumia 435 των 50€ κάνει εξαιρετική δουλειά σε αυτό.

 

 

 

Είδα ακόμη πως στην καθημερινή μου χρήση για διενέργεια κλήσεων, το android με δυσκολευε. Επίσης, ειχα τρομερά conflicts με τη σύνδεση στο Bluetooth του αμαξιού, όπου ο "Κινέζος" αρνιόταν πεισματικά να έχω μουσική από aux και φωνή από bt. Έπρεπε να διαλέξω μεταξύ αυτών ή να απενεργοποιήσω την επιλογή για μουσική από το bt με το κινητό, κάτι που όμως το wp δεν έχε ποτέ πρόβλημα. Το ίδιο και για την ατζέντα, email κλπ, που είναι υποδεεστερα των wp.

 

 

 

Τα υπόλοιπα θέματα παραμένουν κατά των win10. Αλλά αν είναι θέμα ram και μόνο, τότε φύγαμε για L950 που είναι σε τιμή χώμα.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά αργά επανέρχομαι για να πω ότι είμαι και πάλι με Windows phone. Μάλιστα να πω ότι με τις δυο τελευταίες ενημερώσεις αρκετά θεματακια εξαφανίστηκαν.

 

Απορρίπτω και πάλι το android γιατί το θεωρώ το too much για κινητό. Το κουραστικό είναι να ψάχνεις και να χάνεις ώρες για μια θεωτικη εφαρμογή για κάτι που τα αλλα έχουν native.

 

Τραγικό φαινόμενο της "ακαταστασίας" που επικρατεί στο andro, είναι ένα κινητό που κάποτε έκανε 200€ να μην μπορεί να πιάσει σήμα gps, ενώ το Lumia 435 των 50€ κάνει εξαιρετική δουλειά σε αυτό.

 

Είδα ακόμη πως στην καθημερινή μου χρήση για διενέργεια κλήσεων, το android με δυσκολευε. Επίσης, ειχα τρομερά conflicts με τη σύνδεση στο Bluetooth του αμαξιού, όπου ο "Κινέζος" αρνιόταν πεισματικά να έχω μουσική από aux και φωνή από bt. Έπρεπε να διαλέξω μεταξύ αυτών ή να απενεργοποιήσω την επιλογή για μουσική από το bt με το κινητό, κάτι που όμως το wp δεν έχε ποτέ πρόβλημα. Το ίδιο και για την ατζέντα, email κλπ, που είναι υποδεεστερα των wp.

 

Τα υπόλοιπα θέματα παραμένουν κατά των win10. Αλλά αν είναι θέμα ram και μόνο, τότε φύγαμε για L950 που είναι σε τιμή χώμα.

Sent from mTalk

 

1) πράγματι κάποια θέματα διορθώθηκαν, όμως αντίστοιχα κάποια άλλα χάλασαν.

2) για το gps που γράφεις, πρέπει να μας πεις και σε ποια συσκευή αναφέρεσαι; αν είναι κανένα κινητό κινέζικο ολέ, δε φταίει το λειτουργικό.

3) όπως γράφω και στην αρχή, με τις συσκευές των winphone όχι μόνο δεν έχω πρόβλημα, αλλά αυτό ακριβώς είναι που μ αρέσει, κορυφαίες συσκευές, σε τιμή όχι μόνο χώμα που γράφεις, αλλά ακόμη πιο κάτω.

Όμως λίγο από προβλήματα λειτουργικού και πάρα πολύ από εφαρμογές τα θέματα είναι αρκετά δισεπίλυτα.

Και δεν έχουν να κάνουν με τη ram.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

1. Για παράδειγμα όμως, ο edge δεν παγώνει πλέον και ορισμένα πράγματα έγιναν πιο smooth. Πλέον μπορώ να πω ότι είναι εμφανής η διαφορά στην ταχύτητα του 435 με το 532 που είναι 4-πυρηνο και με τις τελευταίες ενημερώσεις με έχει ενθουσιάσει.

 

 

 

2. Αν και δε το έγραψα ακριβώς το άφησα να εννοηθεί αυτό ακριβώς που λες. Μιλάω για το thl5000 που έχει γνωστά θέματα με το gps. Ωστόσο αυτό στα μάτια μου δεν αλλάζει κάτι, καθώς δεν μπορώ να πάω να σκάσω 200-300€ για ένα κινητό και να είναι kinder έκπληξη. Μάλιστα επειδή γνώριζα τα θέματα είχα μαζί μου και το 435, που με οδήγησε στον προορισμό μου τελικά. Απλά το ανέφερα σαν την "ακαταστασία" που επικρατεί, η οποία σε αναγκάζει να στρέφεσαι σε κορυφαίους κατασκευαστές, πληρώνοντας το αντίστοιχο αντίτιμο.

 

 

 

3. Τόνισα ακόμη το γεγονός ότι επρόκειτο για Android 4.4.2 (kitkat), που είναι πολύ πίσω σε σχέση με τα τωρινά. Ωστόσο γενικά το interface με κούρασε κάποια στιγμή και μεσοβδόμαδα επέστρεψα στο ταπεινό μου 435.

 

 

 

4. Το θέμα της ram να ξέρεις είναι βασικό για να μη βλέπεις "resuming..." όταν μεταπηδάς από μια εφαρμογή σε άλλη. Όπως επίσης και να μη σου κλείνει εφαρμογές στο backround. Και για να μιλάμε επί της ουσίας. Είμαι στο αμάξι και ακούω μουσική από spotify και έχω και προορισμό στο gps. Όταν χτυπούσε το τηλέφωνο, αν εφόσον απαντούσα δεν επέστρεφα στην εφαρμογή των χαρτών, τότε έκλεινε την εφαρμογή! Κάτι από ενοχλητικό μέχρι επικίνδυνο. Ότι έκλεινε και το spotify είναι δεδομένο.

 

 

 

Αυτό σημαίνει ότι η πλειάδα των wp x40-x50, "υπολειτουργούν" σε ορισμένες καταστάσεις με το 1gb ram. Επομένως άνετα θα μπορούσαν οι ηλίθιοι να έχουν από κάποια σειρά και πάνω 2gb, και ας είναι οι ναυαρχίδες στα 3gb. Το αστείο της υπόθεσης είναι πως με 2gb είναι παλαιότερες συσκευές , από τις οποίες κάποιες δε πήραν τα 10αρια!!

 

 

 

Το μόνο που μας σώζει είναι ένα κινητό στο μέγεθος του 820/925/1020 με τα specs του 950, γιατί και το μέγεθος για μένα μετράει. Ελπίζουμε λοιπόν σε ένα surface phone κάπως έτσι.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

1. Για παράδειγμα όμως, ο edge δεν παγώνει πλέον και ορισμένα πράγματα έγιναν πιο smooth. Πλέον μπορώ να πω ότι είναι εμφανής η διαφορά στην ταχύτητα του 435 με το 532 που είναι 4-πυρηνο και με τις τελευταίες ενημερώσεις με έχει ενθουσιάσει.

 

 

 

2. Αν και δε το έγραψα ακριβώς το άφησα να εννοηθεί αυτό ακριβώς που λες. Μιλάω για το thl5000 που έχει γνωστά θέματα με το gps. Ωστόσο αυτό στα μάτια μου δεν αλλάζει κάτι, καθώς δεν μπορώ να πάω να σκάσω 200-300€ για ένα κινητό και να είναι kinder έκπληξη. Μάλιστα επειδή γνώριζα τα θέματα είχα μαζί μου και το 435, που με οδήγησε στον προορισμό μου τελικά. Απλά το ανέφερα σαν την "ακαταστασία" που επικρατεί, η οποία σε αναγκάζει να στρέφεσαι σε κορυφαίους κατασκευαστές, πληρώνοντας το αντίστοιχο αντίτιμο.

 

 

 

3. Τόνισα ακόμη το γεγονός ότι επρόκειτο για Android 4.4.2 (kitkat), που είναι πολύ πίσω σε σχέση με τα τωρινά. Ωστόσο γενικά το interface με κούρασε κάποια στιγμή και μεσοβδόμαδα επέστρεψα στο ταπεινό μου 435.

 

 

 

4. Το θέμα της ram να ξέρεις είναι βασικό για να μη βλέπεις "resuming..." όταν μεταπηδάς από μια εφαρμογή σε άλλη. Όπως επίσης και να μη σου κλείνει εφαρμογές στο backround. Και για να μιλάμε επί της ουσίας. Είμαι στο αμάξι και ακούω μουσική από spotify και έχω και προορισμό στο gps. Όταν χτυπούσε το τηλέφωνο, αν εφόσον απαντούσα δεν επέστρεφα στην εφαρμογή των χαρτών, τότε έκλεινε την εφαρμογή! Κάτι από ενοχλητικό μέχρι επικίνδυνο. Ότι έκλεινε και το spotify είναι δεδομένο.

 

 

 

Αυτό σημαίνει ότι η πλειάδα των wp x40-x50, "υπολειτουργούν" σε ορισμένες καταστάσεις με το 1gb ram. Επομένως άνετα θα μπορούσαν οι ηλίθιοι να έχουν από κάποια σειρά και πάνω 2gb, και ας είναι οι ναυαρχίδες στα 3gb. Το αστείο της υπόθεσης είναι πως με 2gb είναι παλαιότερες συσκευές , από τις οποίες κάποιες δε πήραν τα 10αρια!!

 

 

 

Το μόνο που μας σώζει είναι ένα κινητό στο μέγεθος του 820/925/1020 με τα specs του 950, γιατί και το μέγεθος για μένα μετράει. Ελπίζουμε λοιπόν σε ένα surface phone κάπως έτσι.

 

Sent from mTalk

 

Surface Phone στο μέγεθος του 820, 925 κλπ σου υπογραφω πως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να δούμε.

Το 950 δεν είναι μεγάλο και σου το λέω εγώ που είχα θέματα με το μέγεθος......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Surface Phone στο μέγεθος του 820, 925 κλπ σου υπογραφω πως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να δούμε.

 

Το 950 δεν είναι μεγάλο και σου το λέω εγώ που είχα θέματα με το μέγεθος......

 

Μια που έχεις το 950, μπορείς να μου πεις αν έχεις παρατηρήσει "resuming.." και άλλες καταστάσεις όπως αυτή που περιέγραψα παραπάνω; Δηλαδή να κλείνει εφαρμογές κλπ; Φαντάζομαι πως με 3gb ram, δεν υπάρχουν αυτά...

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Μια που έχεις το 950, μπορείς να μου πεις αν έχεις παρατηρήσει "resuming.." και άλλες καταστάσεις όπως αυτή που περιέγραψα παραπάνω; Δηλαδή να κλείνει εφαρμογές κλπ; Φαντάζομαι πως με 3gb ram, δεν υπάρχουν αυτά...

 

Sent from mTalk

 

Όχι, δεν έχω τέτοια θέματα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω τέτοια θέματα.

 

Αυτό για μένα είναι το πιο μελανό σημείο των WP με 1gb ram. Και δεν θέλω να το λύσω πηγαίνοντας σε Android. :)

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει flame το θέμα τώρα αλλα δεν κρατιέμαι!

 

Αυτό που γράφεις έχει βάση, γιατί ως λύση στις κακογραμμένες εφαρμογές και γενικά στο απαιτήσεις του συστήματος είναι η αύξηση της ραμ.

 

Το android έχει φτάσει σε σημείο τα 3gb, ενίοτε, να μην αρκούν, αντί να βελτιωθούνε οι "ποροι" που τη ζητάνε!

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει flame το θέμα τώρα αλλα δεν κρατιέμαι!

 

Αυτό που γράφεις έχει βάση, γιατί ως λύση στις κακογραμμένες εφαρμογές και γενικά στο απαιτήσεις του συστήματος είναι η αύξηση της ραμ.

 

Το android έχει φτάσει σε σημείο τα 3gb, ενίοτε, να μην αρκούν, αντί να βελτιωθούνε οι "ποροι" που τη ζητάνε!

 

επειδή ψάχνομαι για android, αυτό που γράφεις είναι αλήθεια;

ρωτώ γιατί εγώ κοιτάζω συσκευές με 2-3 gb ram.

και δε θέλω μετά ένα δύο χρόνια να αγοράζω πάλι συσκευή.

 

υ.γ. άσχετο υπάρχει συσκευή ios dual sim?

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

επειδή ψάχνομαι για android, αυτό που γράφεις είναι αλήθεια;

ρωτώ γιατί εγώ κοιτάζω συσκευές με 2-3 gb ram.

και δε θέλω μετά ένα δύο χρόνια να αγοράζω πάλι συσκευή.

 

υ.γ. άσχετο υπάρχει συσκευή ios dual sim?

 

Αναλογως τη συσκευη. Δεν ειναι αναγκαστικο οτι σου χρειαζονται 3 ή οτι δεν φτανουν (αυτο ειναι too much). Σε 2 χρονια που τελειωνει η εγγυηση του πετας μια custom ROM και βγαζεις 1-1.5 χαλαρα ακομα.

 

iOS με διπλη σιμ δεν υπαρχει, κανενα iPhone δεν εχει τετοια εκδοση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...